Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Budująca Wielkopolska 2008 Poznań i Wielkopolska


Recommended Posts

Mam pytanie o ławy fundamentowe.

 

Dom parter+piętro.

 

Kier.bud. zwrócił uwagę na kilka niedobrych rozwiązań w projekcie, m.in. o zbyt duże ławy fundamentowe.

 

W projekcie podano mi ławy w obrysie zewnętrznym 80szer x 40wys i pozostałe 60szer x 40wys. Czy faktycznie są one takie duże? Jak to wygląda u was?

 

Argument jest taki, że jeżeli takie ławy są niepotrzebne to robimy mniejsze, co za tym idzie mniej betonu, mniej kopania czyli robocizny, a więc oszczędność już na starcie.

 

Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gimy widzę ,że zrobiłeś kolejny i krok do przodu.Dobry kierownik budowy jest podstawą.Sam ciesze się , że takiego znalazłem z polecenia i to jeszcze rozsądnego cenowo.

Dla nas laików wszystko wydaje się takie podobne , ale diabeł tkwi w szczegółach.

Ja też na początku chciałem porotherm , ale po opowieściach dwóch moich kolegów z powieszeniem anteny Sat i głupiej umywalki na półnodze jakoś mnie oziębło co oczwiście nie oznacza ,że BK jest bez wad (też je ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimy widzę ,że zrobiłeś kolejny i krok do przodu.Dobry kierownik budowy jest podstawą.Sam ciesze się , że takiego znalazłem z polecenia i to jeszcze rozsądnego cenowo.

Dla nas laików wszystko wydaje się takie podobne , ale diabeł tkwi w szczegółach.

Ja też na początku chciałem porotherm , ale po opowieściach dwóch moich kolegów z powieszeniem anteny Sat i głupiej umywalki na półnodze jakoś mnie oziębło co oczwiście nie oznacza ,że BK jest bez wad (też je ma).

 

No właśnie cena..............

 

............ale to już sprawa na osobny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimy napisał :

W projekcie podano mi ławy w obrysie zewnętrznym 80szer x 40wys i pozostałe 60szer x 40wys. Czy faktycznie są one takie duże? Jak to wygląda u was?

 

W swoim projekcie ławy mam 60 x 40

 

No właśnie nasz kier. też tak proponował pod cały dom równo i z szybkich wyliczeń wynikała oszczędność na tych 20 cmx40cm ok. 3000-4000 zł

 

to chyba warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimy napisał :No właśnie nasz kier. też tak proponował pod cały dom równo i z szybkich wyliczeń wynikała oszczędność na tych 20 cmx40cm ok. 3000-4000 zł

 

to chyba warto

 

Myślę , że kasa warta zaoszczędzenia , choć jak mówił mi mój kierbud , jak zobaczy się co będzie pod humusem wtedy będzie decyzja o ile można odchudzić.

A jakii duży domek budujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimy napisał :No właśnie nasz kier. też tak proponował pod cały dom równo i z szybkich wyliczeń wynikała oszczędność na tych 20 cmx40cm ok. 3000-4000 zł

 

to chyba warto

 

Myślę , że kasa warta zaoszczędzenia , choć jak mówił mi mój kierbud , jak zobaczy się co będzie pod humusem wtedy będzie decyzja o ile można odchudzić.

A jakii duży domek budujesz ?

 

Chyba mamy tego samego kierbuda, bo właśnie tak samo mówił :-)

pow.zabudowy 137m2

pow.mieszkalna 147m2

pow.użytkowa 165m2

kubatura 594m3

 

taki tam sobie domek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość ław fundamentowych uzależniona jest zarówno od gruntu jak też od szerokości ścian nośnych. Ostatnio domy bardzo często projektowane są ze ścian jednowarstwowych (36,5 - 44 cm), stąd też zarówno ściany fundamentowe jak też ławy muszą być odpowiednio szerokie aby dobrze przenosiły obciążenia. Jeśli zmienia się je na dwuwarstwowe, gdzie ściana nośna będzie miała 24 cm można dostosować odpowiednio fundamenty, aczkolwiek fajnie by było aby kierownik najpierw to przeliczył... Im większy dom tym zazwyczaj szersze ławy, bo muszą utrzymać większy ciężar stropu i dachu, więc raczej nie porównujcie tego w wartościach absolutnych :wink: Jak budynek zacznie krzywo osiadać, bo się w nieodpowiednim miejscu "odchudzi" ławę to okaże się, że warto było wydać te 3 tys. więcej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość ław fundamentowych uzależniona jest zarówno od gruntu jak też od szerokości ścian nośnych. Ostatnio domy bardzo często projektowane są ze ścian jednowarstwowych (36,5 - 44 cm), stąd też zarówno ściany fundamentowe jak też ławy muszą być odpowiednio szerokie aby dobrze przenosiły obciążenia. Jeśli zmienia się je na dwuwarstwowe, gdzie ściana nośna będzie miała 24 cm można dostosować odpowiednio fundamenty, aczkolwiek fajnie by było aby kierownik najpierw to przeliczył... Im większy dom tym zazwyczaj szersze ławy, bo muszą utrzymać większy ciężar stropu i dachu, więc raczej nie porównujcie tego w wartościach absolutnych :wink: Jak budynek zacznie krzywo osiadać, bo się w nieodpowiednim miejscu "odchudzi" ławę to okaże się, że warto było wydać te 3 tys. więcej...

 

teraz to już nic nie wiem.

ściana jest faktycznie z Porothermu 44 i może dlatego została taka ława zaprojektowana i właśnie chodzi o te obciążenia

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to - wobec tego już wiesz :)

Masz szerokie ławy bo masz szerokie ściany - jeśli zmienisz ściany na dwuwarstwowe to możesz odchudzić ławy, ale jeśli pozostaniesz przy 44 cm to raczej bym ław na Twoim miejscu nie zmniejszała.

Pozdrawiam

 

No teraz to wiem już wszystko!

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tomcus - Widzę ,że ostro budujesz !

 

Keramzyt jak czytałem to faktycznie ciepły materiał , ale co niektórzy piszą ,że kruchy - Gwóźdź można wbić ręką - tak słyszałem - czy to prawda ?

Pozostałe parametry rewelacyjne - ciepły i ma dobrą izolację akustyczną !

Ja strop też chcę kupić u Muchy ! Ale to dopiero za jakiś czas jak będę miał fundamenty i parter .

JAKI DOMEK BUDUJESZ I Z JAKIEJ PRACOWNI ?

 

Kruchość keramzytu pomiędzy betonem komówrkowym a porothermem. Gwóźdź można wbić ręką ale pod warunkeim , że jest zaopatrzona w młotek :D inaczej czeka wizyta na pogotowiu ...

Ja wszystko brałem od Muchy (strop trzeba zamówić wcześniej bo oni żebra robią na bieżąco i mogą nie mieć). Bardzo miła obsługa i można się z nimi dogadać w wielu kwestiach (transport, płatnosć, wymiana palet).

Domek buduję z pracowni pl.architekci ale to jest projekt indywidualny więc nie znajdziesz go na necie.

 

Pozdr

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 brutto/szt., na m2 wchodzi 8 szt

 

Na szczęście ten szał cenowy z zeszłego roku został przerwany. Ja kupowałem bloczki po 10,25 szt (samych "24" musiałem kupić ok. 2200 szt.). Na jesień ceny materiałów budowlanych nieco spadły. Czyli stawiając mury dzisiaj, wydałbym na same bloczki jakieś 2-3 tyś. mniej. Myślę, że pod tym względem grupa "Wiosna 2008" bedzie miała nieco łatwiej (taniej) niż "Wiosna 2007". 8)

Pozdrawaim T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...