Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Budująca Wielkopolska 2008 Poznań i Wielkopolska


Recommended Posts

Bo wogóle dla inwestora indywidualnego ten dokument w ogóle nie powinien byc potrzebny! Jak budujesz dla siebie to Twoja sprawa ile zaplacisz za energie...

Pawlok

 

Tylko, że zamysłem ustawodawcy było też przewidzenie przypadków, kiedy Ty ten swój dom będziesz chciał komuś sprzedać (bo za parę lat zostaniesz prezesem NBP i stać Cię będzie na większy), albo np. gdy taki dewerloper buduje domki na sprzedaż. W obu przypadkach kupujący ma być poinformowany o zapotrzebowaniu domu na energię. No i nie należy się dziwić, że taki certyfikat energetyczny (abstrahując w tym miejscu od jego wiarygodności) jest wymagany już na etapie zakończenia inwestycji a nie dopiero na etapie zawarcia ew. umowy kupna/sprzedaży.

Taaa, tyle że wyniki tego certyfikatu zależą również m.in. od czynnika grzewczego. I co, jeśli ktoś teraz założył sobie ogrzewanie na prąd (bo np. za 5 lat planowany jest gazociąg i tymczasowo najkorzystniej mu było zrobić tanią instalację elektryczną przygotowując jednocześnie podejścia pod przyszłe grzejniki) i ma wyniki certyfikatu do bani (bo przez nieefektywność polskich elektrowni węglowych są duże straty energii przy produkcji). A w przyszłości podłączy się do gazu, przerobi kotłownię i co? Albo ktoś wybudował jednowarstwówkę, po dwóch latach doszedł do wniosku że jednak sobie dociepli... Nowy certyfikat ma wyrabiać? Jeżeli ustawodawcy zależało głównie na obronie kupujących wystarczyło jedynie dać zapis, że certyfikat jest niezbędny przy sprzedaży domu i tyle. Wszyscy developerzy i budujący na szybką sprzedaż robiliby certyfikaty od razu po wybudowaniu, a pozostali dopiero przy sprzedaży. Niestety jak zwykle w Polsce dobry pomysł został idiotycznie wcielony w życie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tylko, że zamysłem ustawodawcy było też przewidzenie przypadków, kiedy Ty ten swój dom będziesz chciał komuś sprzedać (bo za parę lat zostaniesz prezesem NBP i stać Cię będzie na większy), albo np. gdy taki dewerloper buduje domki na sprzedaż. W obu przypadkach kupujący ma być poinformowany o zapotrzebowaniu domu na energię.

 

Ustawodawca mógł określić to tylko do przypadku transakcji kupna/sprzedaży - zresztą tu tez Kowalski powinien mieć wybór czy poświęca kasę na teoretyczne wyliczenia czy tez kupuje tak jak widzi.

A dla poprawy stanu budownictwa pod katem energochłonności należało rygorystycznie zaostrzyć normy termoizolacyjne dotyczące parametrów ścian, stropów, dachów, posadzek...

Nadal nikt nie napisał jak ludzie obchodzą przepisy i mieszkają w domach bez izolacji termicznej?

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dawno nie zagladałam, a tu temat tynków na topie.

 

Mam pytanie o namiary na ekipe od tynków zewnetrznych.

U mnie został ostani etap - tynk szlachetny czyli kolorek plus tynk zżwiczny na cokole. Czy mo ktos jakiś chętnych fachowców do takiej pracy?

 

Pozdrawiam Wciornastek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dawno nie zagladałam, a tu temat tynków na topie.

 

Mam pytanie o namiary na ekipe od tynków zewnetrznych.

U mnie został ostani etap - tynk szlachetny czyli kolorek plus tynk zżwiczny na cokole. Czy mo ktos jakiś chętnych fachowców do takiej pracy?

 

Pozdrawiam Wciornastek

cześc

a na kiedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dawno nie zagladałam, a tu temat tynków na topie.

 

Mam pytanie o namiary na ekipe od tynków zewnetrznych.

U mnie został ostani etap - tynk szlachetny czyli kolorek plus tynk zżwiczny na cokole. Czy mo ktos jakiś chętnych fachowców do takiej pracy?

 

Pozdrawiam Wciornastek

cześc

a na kiedy?

 

W zasadzie czas nie gra roli. Mówi sie,ze powinno sie robic kolorek jak nie ma wielkich upałów, ale w to lato to pewnie nam większe upały nie grożą. Tak więc powiedzmy jestesmy gotowi i zalezy to tylko od ekipy. Nie jest to absolutnie sprawa na wczoraj raczej spokojnie i z rozwagą. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Poszukuję dobrego architekta, to znaczy takiego, który potrafi zaprojektować dom od podstaw a nie tylko wrysować go w działkę. Chodzi nam o kogoś z polotem, bo mamy dość trudną działkę i możemy jedynie zrobić projekt indywidualny. Bardzo będziemy wdzięczni za dobre namiary na kogoś sprawdzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy zamontować moskitiery, bo nie wytrzymamy z komarami i muchami (Wy też tak macie?). Znacie jakieś sklepy, firmy? Pytaliśmy w Oknoplaście, skąd mamy okna, ale tam tego nie robią.

 

Urok mieszkania w domku :-)

Osobiście braliśmy moskitiery z oknoplastu bo stamtąd okna.

Ale możesz zrobić gdziekolwiek - zwróciłbym tylko uwagę jaki haczyk oferują - czy jest to blaszka wygięta, czy tylko płaska, w tm frugim rpzypadku psuja sie uszczelki od okien.

 

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zmiana tematu :-)

Czy ktoś z grupowiczów już się orientował co/jakie kroki formalne/dokumenty są potrzebne do odbioru budynku w powiatowym nadzorze w Poznaniu?

pozdrawiam

Pawlok

 

Już z własnego doświadczenia:

 

1. Zawiadomienie o zakończeniu budowy

2. Dziennik budowy z oświadczeniem KB o zgodności wykonania obiektu z projektem i WZ i przepisami itp. i o doprowadzeniu placu budowy do należytego stanu

3. Inwentaryzacja geodezyjna

4. Protokół kominiarski

5. Media - prąd, woda, (ostatni rachunek lub umowa) gaz jeśli jest

6. Jeśli szambo - certyfikat

7. decyzja pozwolenia na budowę

8. plan zagospodarowania działki

9. certyfikat energetyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sie zastrzele!!!! Czegos tu nie rozumiem...jak to jest z tym odbiorem domu??? Zeby dostac dokument odbioru budynku musze miec certyfikat energetyczny zeby miec ten certyfikat musze ocieplic dom...a co jesli nie chce ocieplac w tym roku, to nie dostene odbioru a co sie z tym wiąże nie bede mogła zamieszkac w domu czy po prostu zamieszkam ale bez zameldowania?? No bo zeby sie zameldowac musze miec odbiór budynku:) I koło sie zamyka:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sie zastrzele!!!! Czegos tu nie rozumiem...jak to jest z tym odbiorem domu??? Zeby dostac dokument odbioru budynku musze miec certyfikat energetyczny zeby miec ten certyfikat musze ocieplic dom...a co jesli nie chce ocieplac w tym roku, to nie dostene odbioru a co sie z tym wiąże nie bede mogła zamieszkac w domu czy po prostu zamieszkam ale bez zameldowania?? No bo zeby sie zameldowac musze miec odbiór budynku:) I koło sie zamyka:)

U mnie w gminie do meldunku nie był potrzebny odbiór :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sie zastrzele!!!! Czegos tu nie rozumiem...jak to jest z tym odbiorem domu??? Zeby dostac dokument odbioru budynku musze miec certyfikat energetyczny zeby miec ten certyfikat musze ocieplic dom...a co jesli nie chce ocieplac w tym roku, to nie dostene odbioru a co sie z tym wiąże nie bede mogła zamieszkac w domu czy po prostu zamieszkam ale bez zameldowania?? No bo zeby sie zameldowac musze miec odbiór budynku:) I koło sie zamyka:)

 

 

witam po przerwie (cały czas odpoczywam i nawet palcem nie kiwnąłem od tego czasu co sie wprowadziłem)

 

wydaje mi się że nie musisz mieć ocieplonego budynku ale tylko cetyfikat

i teraz możesz zrobić to na 2 sposoby

podać osobie że robisz takie ocieplenie np 15 styrop na dniach ale certyfikat potrzebujesz myślę że każdy pójdzie (są tacy co domu nigdy nie widzieli a certyfikaty wystawiają na podstawie danych inwestora i projektu)

 

albo zrobić tak jak jest tylko będziesz miał parametry zaniżone co może negatywnie wpłynąć przy okazaniu podczas sprzedaży domu

i tak z tego co pamiętam jest ten świstek ważny 10 lat ?

nie sądzę że nie dostanie pozwolenia na użytkowanie budynku z braku ocieplenia lub słabych parametrów certyfikatu!

 

u mnie w gminie też nie wymagają odbioru domu do zameldowania

pani zadaje pytanie czy pan tam mieszka odpowiadasz że tak wiec musi ciebie zameldować ! oczywiście zawsze możesz trafić na nadgorliwą osobę która będzie węszyć ;)

 

odnośnie moskitier to ja wybrałem zwijane w roletach świetna sprawa sprawdza sie znakomicie koto jeszcze nie ma okien to polecam dołożyć parę zł bo i tak później bedzie szukanie kombinowanie z siatkami zakładanie

widzę po mojej sąsiadce dom 2 razy większy od mojego wiec kasa jest

najpierw założyła zwykłe siatki na rzepy kupione w markecie ale zaczęły sie odklejać itp. wiec zamówiła takie z ramkami plastikowymi jak to sobie policzycie to za pare zł więcej macie full wypas zwijaną moskitiere w rolecie nie ma problemu z przechowywaniem z ściąganiem itp.........

 

takie coś http://www.zalutex.com.pl/index.php?k=katalog&w=&d=3&d1=42

 

 

 

szukam kogoś kto my wymyśli ułożenie pozbruku nie chce standardowo ale jakoś fikuśnie kostka nowa granit

 

http://www.dobrakostka.pl/zal_fs/FZd_505.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...