Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Budująca Wielkopolska 2008 Poznań i Wielkopolska


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Za materiał na średniej wielkości dom zapłacisz około 1500zł (ceny z ubiegłego roku); Co do wykonawstwa, to jeśli masz dobrego elektryka to powinien sobie poradzić z tym bez problemu.

 

Znalazłem nawet świeży temat na Muratorze. Nie czytałem całości, ale wystarczy pierwszy post ze zdjęciami.

 

http://forum.muratordom.pl/odgromowka-robic-czy-nie,t133127.htm

 

 

edit: przeczytałem całość - jak zwykle na tym forum każdy ma swoje zdanie, ja akurat na swoim domu zrobię (raczej dam do zrobienia, bo ostatni raz odgromówkę kładłem 7 lat temu :/) instalację odgromową i przepięciową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Za materiał na średniej wielkości dom zapłacisz około 1500zł (ceny z ubiegłego roku); Co do wykonawstwa, to jeśli masz dobrego elektryka to powinien sobie poradzić z tym bez problemu.

 

Znalazłem nawet świeży temat na Muratorze. Nie czytałem całości, ale wystarczy pierwszy post ze zdjęciami.

 

http://forum.muratordom.pl/odgromowka-robic-czy-nie,t133127.htm

 

 

edit: przeczytałem całość - jak zwykle na tym forum każdy ma swoje zdanie, ja akurat na swoim domu zrobię (raczej dam do zrobienia, bo ostatni raz odgromówkę kładłem 7 lat temu :/) instalację odgromową i przepięciową.

 

O w morde - sugestywne te fotki :o :o już jestem przekonany :p :wink:

wkleję jedną fotkę tu jakby się komu nie chciało tam klikać:

http://images26.fotosik.pl/227/a91ec8ea44bdbf5b.jpg

Szok :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie nie jest jeszcze takie złe. Widziałem gorsze - zniszczony dach i ścianka kolankowa/szczytowa, do tego jeszcze zniszczenia od pożaru. Widziałem drzewa, które "eksplodowały". Znam też przypadki, że piorun "ześlizgnął się" po drzewie i człowieku, który przeżył ten eksperyment.

Czytając ten wątek, można dojść do wniosku, że odgromówka nie jest konieczna. Gdyby popatrzeć na statystykę, to być może tak jest (przez 15 lat mieszkania w kamienicy tylko raz piorun uderzył w nasz dom. Rozwalił się jeden komin, wyskoczyły też mocowania drutu do elewacji; do tego kilku sąsiadów musiało wymienić sprzęt RTV), ale kurde... dom to dla większości z nas inwestycja życia! Czy warto ryzykować żeby zaoszczędzić "głupie" 2-3k pln ?

 

 

edit: w podanym wyżej wątku wypowiada się Bigbeat; kiedyś z nim korespondowałem, facet ma hopla na punkcie instalacji odgromowej i generalnie ochrony przepięciowej; podpytajcie go co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z tego co mi wiadomo to ubzpieczenie pokrywa koszty zniszczenia od pioruna, więc może jednak się nie opłaca? ...

to po pierwsze,a po drugie do domków jednorodzinnych robi się specjalne wyliczenia i tylko w dużych otwartych przestrzeniach, albo w miejscach wyjątkowo opiorunowanych zaleca się montowanie piorunochronów...oczywiście nie neguję zapobiegania, ale w totka chyba równie niewiele osób trafia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z tego co mi wiadomo to ubzpieczenie pokrywa koszty zniszczenia od pioruna, więc może jednak się nie opłaca? ...

to po pierwsze,a po drugie do domków jednorodzinnych robi się specjalne wyliczenia i tylko w dużych otwartych przestrzeniach, albo w miejscach wyjątkowo opiorunowanych zaleca się montowanie piorunochronów...oczywiście nie neguję zapobiegania, ale w totka chyba równie niewiele osób trafia...

 

Ubezpieczenie to jedno, a ilośc pracy po uderzeniu takiego pioruna to drugie.

Nawet jeśli dostaniemy forsę od ubezpieczyciela, to nikt nie wynagrodzi nam stresu, tygodni remontów, itp.

Ja wolę zapobiegać niż leczyc i instalcję odgromową zakładam.

Zddziwiła mnie grubość i ilość tego drutu (bednarki) - normalnie gigant :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki to potrzebuję namiaru na sprawdzonego "kanalarza". Powoli muszę rozkładac rury w fundamencie. Macie namiar na kogoś dobrego?

Rury to każdy majster rozłoży albo samemu. Nic skomplikowanego w tym nie ma i chyba nie opłaca się wołać "specjalisty". U nas było tak, że ja dyrygowałem i biegałem z miarką a murarze układali. Gdyby mnie nie bylo tez by zrobili i w koszcie fundamentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAM DO SPRZEDANIA nową skrzynkę prądową, kupiliśmy ją w zeszłym roku, ale nie montowaliśmy,bo okazało się,że mamy fajnego sąsiada (błogosławieństwo) a skoro się nie przyda to chcemy odzyskać choć część zapłaconej za nią sumki. Cena: 450zł. POLECAM!

http://images34.fotosik.pl/333/fc24eaff1b670c51m.jpg

link do dodatkowych zdjęć w moim opisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie: jak najlepiej i niedrogo zabezpieczyć otwarty dom (bez okien tj stan surowy otwarty, działka ogrodzona siatką leśną)

przed nieproszonymi złodziejami ?

 

okna chciałbym dopiero przed zimą po tynkach zamocować

a teraz nie czekać i jeszcze przed tynkami, porobic trochę instalacji juz wewnętrznych

 

zdaje sie że ponieważ nie ma okien to wszelkie monitoringi typu Solid itp

nie wchodzą w grę, bo czujki ruchu mogłyby zareagowac nie na to co trzeba typu owady, ptaki, koty itp

zresztą czujek i elektryki też jeszcze nie ma :)

 

Moje otwory okienne były zabite płytą OSB oraz folią, a do tego ochronę Solidu. Miałam ten sam problem - tynki przed oknami, instalacje rozpoczętą wewnątrz, a do tego wyjeżdżałam za granicę.

Zdarzył się "fałszywy" alarm, jak mocniej zawiało, ale sprowadzało się to do zaraportowania przez grupę interwencyjną zastanej sytuacji i tyle.

Nic nie zginęło i spałam spokojnie. Czujki mam też na zewnątrz, także po przekroczeniu granicy działki alarm wyje, więc okoliczni ciekawscy oduczyli się zaglądania przez płot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwett27 - jeśli chodzi o mnie to ogrzewanie będzie z dwóch źródeł: piec na miał (z zasobnikiem) oraz kominek z płaszczem wodnym; miał być goły kominek, ale w sumie różnica w cenie nie jest za wielka...

myślę też o panelu solarnym, ale to raczej do CWU i tylko jak będą pieniądze na tą ekstrawagancję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kominka to na razie jestem w lesie. Po prostu decyzja o tym, że będzie z płaszczem wodnym zapadła niedawno i teraz dopiero zaczniemy szukać czegoś odpowiedniego dla nas :)

Co do pieca, to na tą chwilę faworytem jest Stalmark, ale nie jest to jeszcze w 100% pewne. Niedawno na zasadzie "znajomy-znajomego" udało mi się dojść do jednego z fachowców od pieców z Pleszewa. Znajomy przez 15 lat użytkował piec miałowy produkcji tego fachmana i sobie chwali. Latem - dla wygody - zmienił na piec z zasobnikiem 24h (też od tego samego producenta) i zobaczymy jak się będzie sprawował. Mi piec potrzebny jest w przyszłym roku więc do tego czasu będę już miał jakąś opinię.

Na penwo nie zmieni się jedno: piec na miał, z zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

3...2...1...start...zaczęły się wykopki pod fundamenty, czyli w końcu będzie jakiś namacalny dowód ze ruszyliśmy. Dobrze, ze upał na chwilę zelżał, chociaż podobno lepsze niż łopaty byłyby kilofy. Może dzieki temu uda się uniknąć szalowania fundamentów.

 

Wiem, że to dość wcześnie, ale czy ktoś interesował się już instalacją centralnego odkurzacza? Wysłałam właśnie maila z rzutami do firmy disan na Malwowej. Mam nadzieję ze odpowiedzą. Może polecicie jeszcze jakąś firmę?

 

Musimy też powoli zdecydować się na wkład kominkowy, ma być dwustronny, podnoszony do góry. Na razie znalazłam Spartherm Varia 2Rh, cena jest jednak dość wysoka.

http://www.spartherm.com.pl/index.php?page_id=47

Szukam nadal podobnych. Muszę podac wymiary żeby budowlańcy zostawili odowiednią ilość miejsca, żeby za bardzo wgłąb ściany nie wchodził, tym bardziej, że zabiera miejsce w spiżarni :(, bo jest przesunięty troche w stosunku do komina.

Do tego wszystkiego potrzebna dobra firma kominkowa :)

pozdrawiam

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta, a powiedz jakie masz czujki na zewnątrz, tzn jaka firma i model i czy się dobrze sprawują, szukam czegoś do nas i jakoś nie mogę na nic trafić.

 

Mam czujki firmy Satel. Cały zakup i montaż w Solidzie. Radzę Ci zlecić im montaż, bo jak sa fałszywe alarmy czy coś nie styka, to sami muszą się martwić, a tak to spuszczą Cię na drzewo i obciążą niepotrzebną interwencją (ok. 50 zł). Bywały dni, że jeździli do mnie kilka razy dziennie i zmieniali wrażliwość czujek. Nie musiałam się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...