Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Budująca Wielkopolska 2008 Poznań i Wielkopolska


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

szlak mnie trafia na mojego przemądrzałego dekarza :evil:

który rózne kity mi cisnie byle tylko sobie roboty zaoszczędzić

 

czy wasi dekarze sklejali specjalną taśmą, membranę dachową na zakładach dwóch sasiadujących ze sobą pasów ?

 

czy robili może coś takiego, że jak ma krokiew która mu pod górę się wykrzywiła względem pozostałych (ponoć nie da rady tego dociągnąć) to w tym miejscu nie bili kontrłaty, a łatę przybijali wtedy tu bezpośrednio na krokwi ?

 

 

forumowicze, może ktos z was ma sprawdzoną skuteczną metodę jak

nie znając szczeg. tematu do którego szukacie wykanawcy,

upewnić się już na etapie wybierania wykonawcy, czy aby na pewno wykonawca bedzie wykonywał wg. najlepszych obecnie praktyk i zaleceń producentów i uwzględnia to w podanej cenie

aby potem nie usłyszeć 'tego nie trzeba robić, normalniie tego sie nie robi, może to zrobić za dodatkową kasę' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieślą ani dekarzem nie jestem ale:

 

- w którymś filmiku instruktażowym odnośnie folii dachowej widziałem, że po zrobieniu zakładki miejsce nałożenia było klejone jakąś taśmą (chociaż jako nie fachowiec nie potrafię dociec czemu to ma służyć)

- nigdy nie widziałem żeby w ten sposób potraktować krzywą krokiew; być może nic się nie będzie działo (nie licząc kłopotów przy ocieplaniu tego miejsca), ale czy nie prościej wymienić tą jedną krokiew? ja bym pojechał do najbliższego tartaku, kupił nową i dowiózł na budowę. będzie to extra wydatek, ale dla świętego spokoju bym tak zrobił

 

Jeśli chodzi o resztę Twojego pytania to hmmm.... Kilka lat siedziałem w zakupach i pierwsze co robiłem to dziękowałem za kontakt handlowcom, którzy mówili o cennniczkach, rabacikach itd. Skoro mówimy o poważnych sprawach i kwotach, to rozmawiajmy poważnie, a nie językiem reklam dla "myślących inaczej"

Teraz jestem na etapie dogadywania instalatorów. Jako osoba, która od dłuższego czasu siedzi w elektryce, widzę jakie byki są zrobione w projekcie instalacji elektrycznej. W tym momencie mogę też założyć, że podobne kruczki czają się w innych fragmentach domu. I tak faktycznie jest. Jak rozmawiam z danym fachowcem, to patrzę na jego reakcję. Łatwo jest odróżnić osobę, która chce tylko wziąć robotę i skasować forsę, od takiej, która żyje z tego co robi i stara się podpowiadać mi na co powinienem zwrócić uwagę. Oczekuję też, że ktoś będzie umiał zoptymalizować projekt.

Ostatnio miałem np. instalatora, który po oglądnięciu projektu zwrócił mi uwagę na kilka "drobiazgów" jak np. przekroje rur kanalizacyjnych dobrane tak jakbym stawiał blok na kilka mieszkań, a nie domek z dwoma łazienkami. Budowlaniec znowu zwrócił mi uwagę, że z jego praktyki czegoś było za mało w projekcie itd itp.

 

Reasumując: jak dla mnie liczy się pierwsze wrażenie, do tego staram się słuchać to co mówi dany fachman, zapamiętać to, sprawdzić (czy to na forum, czy to w Muratorze, czy to na zasadzie znajomy znajomego) i co najważniejsze nie podpalać się i zbyt pochopnie nie decydować się na jakieś innowacje.

Przed danym etapem spisuję też umowę, z możliwie najbardziej szczegółowym zakresem prac wchodzących w zakres tej roboty. Potem to egzekwuję. Nie muszę się przyjaźnić z moim wykonawcą. On ma robić, ja płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kenji widzisz jedną wadą Twojej metody jest to,że oszust i cwaniaczek nie wygląda na takiego z reguły bo przecież nikt by się na takiego co go gołym okiem widać nie nabierał... :( ...

jak we wszystkim to i w doborze fachowców trzeba mieć trochę szczęścia no i podpytać bardziej zaawansowanych kolegów na forum można o dobrego i sprawdzonego fachmana :) za co z góry starszakom bardzo dziękuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się wyleczyłem z kominka z płaszczem wodnym... Głównie z powodu ceny: - rozmawiałem dzisiaj z moim instalatorem i uświadomił mnie, że jeśli ma to byc zrobione z "nie marketowych" materiałów to muszę się liczy z kosztem +/- 10k pln

Facet nie należy do najdroższych, więc ta jego wycena sporo mnie ostudziła. Do głosu doszły też pewne wątpliwości, które mnie nurtowały od pewnego czasu.

W każdym razie decyzja już zapadła: kominek ma byc tylko ozdobą salonu i nic wiecej no, może też miejscem przed którym można spędzic romantyczne chwile we dwoje :)

Też mam takie podejście do kominka, ale i tak ta ozdoba w moim przypadku będzie dobrze jak się zmieszczę w 10k - Hajduk Volcano 3PL h niestety swoje kosztuje :-?

 

u nas też tylko ozdobnie, bez płaszcza, będą hajduki: smart 1V i volcano 2ph -volcano już stoi i był już nawet odpalony ;-) - przy okazji polecamy przedstawiciela hajduka-firma Inplast ze Swarzędza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

u nas też tylko ozdobnie, bez płaszcza, będą hajduki: smart 1V i volcano 2ph -volcano już stoi i był już nawet odpalony ;-) - przy okazji polecamy przedstawiciela hajduka-firma Inplast ze Swarzędza :D

Dzięki za kontakt - zakodowane :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się wyleczyłem z kominka z płaszczem wodnym... Głównie z powodu ceny: - rozmawiałem dzisiaj z moim instalatorem i uświadomił mnie, że jeśli ma to byc zrobione z "nie marketowych" materiałów to muszę się liczy z kosztem +/- 10k pln

Facet nie należy do najdroższych, więc ta jego wycena sporo mnie ostudziła. Do głosu doszły też pewne wątpliwości, które mnie nurtowały od pewnego czasu.

W każdym razie decyzja już zapadła: kominek ma byc tylko ozdobą salonu i nic wiecej no, może też miejscem przed którym można spędzic romantyczne chwile we dwoje :)

Też mam takie podejście do kominka, ale i tak ta ozdoba w moim przypadku będzie dobrze jak się zmieszczę w 10k - Hajduk Volcano 3PL h niestety swoje kosztuje :-?

 

u nas też tylko ozdobnie, bez płaszcza, będą hajduki: smart 1V i volcano 2ph -volcano już stoi i był już nawet odpalony ;-) - przy okazji polecamy przedstawiciela hajduka-firma Inplast ze Swarzędza :D

 

Celt, napisz proszę za ile udało ci się kupić wkład volcano 2ph, taki sam - przynajmiej wizualnie - mam w planach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się wyleczyłem z kominka z płaszczem wodnym... Głównie z powodu ceny: - rozmawiałem dzisiaj z moim instalatorem i uświadomił mnie, że jeśli ma to byc zrobione z "nie marketowych" materiałów to muszę się liczy z kosztem +/- 10k pln

Facet nie należy do najdroższych, więc ta jego wycena sporo mnie ostudziła. Do głosu doszły też pewne wątpliwości, które mnie nurtowały od pewnego czasu.

W każdym razie decyzja już zapadła: kominek ma byc tylko ozdobą salonu i nic wiecej no, może też miejscem przed którym można spędzic romantyczne chwile we dwoje :)

Też mam takie podejście do kominka, ale i tak ta ozdoba w moim przypadku będzie dobrze jak się zmieszczę w 10k - Hajduk Volcano 3PL h niestety swoje kosztuje :-?

 

u nas też tylko ozdobnie, bez płaszcza, będą hajduki: smart 1V i volcano 2ph -volcano już stoi i był już nawet odpalony ;-) - przy okazji polecamy przedstawiciela hajduka-firma Inplast ze Swarzędza :D

 

Celt, napisz proszę za ile udało ci się kupić wkład volcano 2ph, taki sam - przynajmiej wizualnie - mam w planach

 

volcano brutto z montażem(transport gratis) 7k (bez obudowy),

oba kominki razem z montażem wyniosą nas około 10 k, bez obudowy oczywiście.Transport mamy gratis, bo to blisko naszej budowy, a i rabat większy z racji zakupu 2 wkładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kenji, odnosnie taśmy

skleja się nią zakłady po to aby zwiększyć wiatroszczelność membrany w tych miejscach, jak nie zakleisz to woda z góry nie przeleci, ale wiatr z boku juz tak

producenci to zalecają (przynajmniiej tyvek), przewiduje to norma europejska, a polska jeszcze nie :)

 

odnośnie krokwi

gdybym wiedział co zamierza to pewnie bym wymienił

niestety dopiero jak kontrłaty i łaty przybił zobaczyłem co wykombinował, więc za późno na wymianę, a wcześniej mówił że krzywe krokwie ponaciąga na dachu i poprostuje

krzywienie krokwi to normalna sprawa, więc też nie mozna przesadzać bo bym musiał 1/4 krokwi może wymieniać :)

z drugiej strony dekarz mówi, że on tak robi bo zalezy mu aby dachówka idealnie równo wyszła, dlatego wyrównuje to na łatach

dekarze którzy tak nie robią mają w efekcie na koniec nierówne dachy

z jednej strony ma rację, z drugiej czy to wentylacji pod dachówką nie zakłuci ?

 

odnośnie reszty

podobnie staram się też robić jak opisujesz

niestety diiabeł tkwi jak zwykle w szczegółach, które wychodzą podczas wykonania dopiero, wtedy dopiero widać czy wkłada serce w tą robotę czy jest tylko rzemieślnikiem

umowę też mam, może dokładniej trochę mogłem rozpisać, ale to aby zweryfikowac to trzeba już sie znać na danym temacie

na etapie rozmów gościu naprawdę dobre wrażenie zrobił

i nawet teraz nie mogę piowiedzieć że się nie zna na tej robocie

tylko tyle że pewnych detali nie robi, bo nie widzi potzreby (albo idzie na skróty, albo nieświadomy nie wiem co gorsze)

a ja jako wścibski inwestor chciałbym mieć na 100% z zaleceniami producenta i i najlepszymi praktykami

zatem sztuką byłoby znajdować odpowiednich wykonawców i w umowie wpisywać szczeg. zakres krok po kroku

 

wg moich przemyśleń nie ma to jak dobre referencje od innych świadomych inwestorów którzy sprawdzili wykonawcę w boju

z tym że trzeba też uważać aby to było od świadomych inwestorów

bo znam takich co np. na swojej budowie maja wełnę na ociepleniu zewnętrznej elewacji odkrytą od 2-3 miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie instalacji odgromowej

 

elektrycy wspomnieli mi, że zamiast tradycyjnej instalacji (druty) mozna zrobić nowe rozwiązanie iglicę

co nieco o tym znalazłem tu http://www.piorunochrony.pl/7.htm

 

 

 

Wybij to sobie z głowy!!!! Swego czasu było wiele artykułów (przepraszam, ale nie mam teraz jak zacytowac źródeł) poddających w wątpliwośc faktyczne możliwości tego typu ochrony. "Wynalazek" ten przybył do nas o ile dobrze pamiętam z Francji. Zazwyczaj parametry tego typu głowic (bo to raczej jest głowica a nie iglica) są zawyżone. Poza tym od tej głowicy też musisz zejśc drutem po elewacji. Sama głowica nie należy do najtańszych, więc przelicz sobie ile zapłacisz za instalację z tą "nowością"

 

 

ps. wpisz sobie w googla hasło "Zwody aktywne" to sobie nieco poczytasz na ten temat

http://www.google.pl/search?q=zwody+aktywne&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa

Skąd braliście żwir do zasypania fundamentów?

 

Jak Mosina to żwirownie bodajże w Krosnie tel 506038844 , 14 zł tona - transport zorganizują u mnei neistety z racji trudnego dojazdu w gre wchodizl tylko Star 10 ton ...

Gdzie dokładneij sie rpzysli Mosiniacy budują?

Stempli nie bedziecie potrzebowac? :-)

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak Mosina to żwirownie bodajże w Krosnie tel 506038844 , 14 zł tona - transport zorganizują u mnei neistety z racji trudnego dojazdu w gre wchodizl tylko Star 10 ton ...

Gdzie dokładneij sie rpzysli Mosiniacy budują?

Stempli nie bedziecie potrzebowac? :-)

pozdrawiam

Pawlok

 

Budujemy się na Czarnokurzu. Na stemple jesteśmy chętni. Ile masz na zbyciu (i za ile)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę do rozmowy AD pilnowania tego co robią wykonawcy...

 

Też spisalismy umowę a w zasadzie zakres prac wchodzacych "w cenę", wydawało sie super szczegółowo, napisaliśmy np. że ma być komin murowany tradycyjny, mają być schody wylewane że jest balkon i tarasy...

 

Potem wyszły małe spory (na szczęście rozwiązaliśmy jakoś polubownie) bo jest różnica czy komin jest z cegły zwykłej czy z klinkieru, schody proste czy skręcające, a tarasy wylewane z betoniarki czy też z gruchy. A szalunek pod schody to z płyty OSB czy sklepywany z desek... Ci co mają robić chcą najprościej a ci co płacą najtaniej - wiadomo :D

 

Niby wszystko wyczytaliśmy i wiedzieliśmy a zawsze jednak znalazlo się coś czego zabrakło w tej rozpisce, bo w końcu to nie my budujemy na codzień i nie sposób jest spisać wszystko aż tak szczegółowo.

 

AD Krokwii... jak leżały obok siebie na ziemi to były tak krzywe że już chciałem zwracać do tartaku ale chłopaki powiedzieli że naprostują i faktycznie na dachu porządne przybicie krokwiakiem potrafi cuda :D dach był zlicowany że mucha nie siada. Tak że jak zobaczyłem co da się naprostować to nie wierzę w slowa tego sie nie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie otwarlem poczte i czytam "Warunki przyłaczenia do sieci gazowej średneigo cisnienia urzazeń i instalacji gazowych"

I wszystko jest OK do momentu gdzie wymieniaja dokumenty neizbedne do podpisania umowy o przyłączenie:

- 4 oryginały mapy zasadniczej dzialki na aktualnych podkladach geodezyjnych z zainwentaryzowaną istniejąca siecią gazową znaniesionym budynkiem oraz stanem prawnym w zakresie rzeczowym wykonania przyłącza

Geoodeta wykona takie mapki gdy budynek jest w realizacj ttzn przed jego "odbiorem"i???

pozdro

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...