Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Budująca Wielkopolska 2008 Poznań i Wielkopolska


Recommended Posts

co myślicie o frimie pro-vent http://www.pro-vent.pl/

 

temat reku i gwc zgłębiam od dłuższego czasu, przymierzając się do wykonania ciągle, więc tylko teoretyczne doświadczenia mam

 

pro-vent ? chyba wszystkie ich reku sa na krzyżowym wymienniku, a więc stare i mniej efektywne rozwiązanie

 

inne reku, które zwróciły moją uwagę to

1) Storck Air, pełen wypas tj. duży odzysk, bypass, niskie zużycie prądu, pełna automatyka

2) Dospel Daytona, lepsza cena i możliowść zastosowania bezpiecznego i higienicznego GWC tj. glikolowego

3) Ned Air, pełen wypas i także możliowść zastosowania glikolowego GWC, a także zastosowanie tuboflexów, a więc przewody wentylacyjne sztywne o niedużej średnicy z możliwością wpuszczenia ich w wylewke

 

wadą 1) jest cena i to że nie mają glikolowego GWC

wadą 2) jest brak wogle bypassu, co wydaje mi się totalna klapą latem, a już szczególnie jeśli GWC się robi

wadą 3) jest cena

 

tak z własnego doświadczenia mogę poradzić tyle, że jeśli ktoś chce robić reku

i nie ma jeszcze postawionych murów, to niech wcześniej pomysli gdzie i jak puścić przewody wentylacyjne, może wtedy podwyższyć pomieszczenie nieco i zrobić podwieszany sufit

ja tego nie wiedziałem i wentylacji mechanicznej w projekcie nie miałem, więc teraz musze się gimnastykować jak puścić przewody wentylacyjne aby nie zepsuć wnętrza i aby strat zbędnych temperatury na nich nie było (izolowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli reku to ja stawiam na Dospela, stosunek ceny do jakosci jest ok.

A jeżeli chodzi o rozprowadenie instalacji to z wyższymi pomieszczeniami nie będę mial problemu, po prostu opuszczę lekko sufity w przedpokoju i częśći gospodarczej, w ten sposub mam parter z głowy, a poddasze to już wtedy nie stanowi problemu.

Najważniejszy będzie dobór wydajności, ja stawiam wzorem niemieckich domow pasywnych na wydajnośc okolo 50% kubatury na godzinę. Oczywiście pasywnego mieć nie będę ale same zlikwidowanie wenylacji grawitacyjnej podciągnie mnie pod energooszczędne... Gorzej z GWC bo tu wręcz sprzeczne informacje krążą na temat średnic rur. Możę ktoś wie jak to w praktyce wygląda, bo firmy to głównie kładły by powyżęj 100 mm, i problem jest tęż z długościami. Długie ok więcej ciepla odbiorą, ale tak jak i male średnice będą stawiać większy opór, co w efekcie przekłada się na większą cętralę, większe wentylatory, chałas i zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Cześć wszystkim.

Gdzie jest duży wybór i dobre ceny na pustaki szklane tzw. luksfery ??

 

Nie kupowałam i nie szukałam specjalnie, ale ostatnio w Castoramie rzuciło mi się w oczy, że mają całą scianę i niektóre bardzo ładne.

Dzięki za info.

Trza tam jutro uderzyć, bo w niedz. też mają czynne z tego co pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy jakieś sk....ny zdemolowali budowę w Szreniawie. Ukradli kable ze ścian niszcząc całą instalację i świeżo położone tynki maszynowe.

 

Uuuu :-(

U mnie w mojej spokojnej okolicy też dziś się przekonałem że miałem gości - ale sądząc po szkodach jakieś okoliczne dzieciaki pobroiły - tzn skradły młotek i nożyczki :-) a z pierwszego piętra pianą popryskały pobliską starą jabłonkę...

Suma sumaru rzeczy wartościowych za bardzo tam nie mam ale były moim zdaniem ciekawsze rzeczy do zabawy. Inna sprawa że dopiero zabepieczam otwory wszelkiej maści wiec wejście było sprawa dziecinnie łatwą ...

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O opcjach z opatulaniem nikt nie mówił. Nie za bardzo widzę na jakim patencie ta woda w rurze wystającej ponad grunt miałaby się ogrzać do powyżej zera jeśli wokół wszystko jest na minusie. Rozważ to bo popękane rury pod posadzką to marna perspektywa. Chyba że nie będzie zimy.

 

U mnie wygląda to tak rura wiadomo na głębokości 1,2 m przechodzi pod ławą i dalej w piaseczku nad chudziak. To co jest pod ziemią nawet pod chudziakiem nie boję sie zamarznięcia - bo to mało prawdopodobne by pod chudziakiem grunt osiągnął temperaturę minusową. Problem jest nad chudziakiem i tu opatuliłem to wszystko styropianem. Na to poszła jeszcze zbita skrzynia z desek szalunkowych - uszczelniona tekturą od dachówek - zamierzam jeszcze łączenia styro potraktować pianką. Acha a samo przyłacze stoi u mnie w tej chwili w garażu, gdzie bramę mam zakrytą folią i powoli zatykam pozostałe otwory okienne. Jak do tej pory mam kubełek z wodą w garażu i na działce - minione mrozy woda na dworze zamarznięta - w garażu jeszcze nie czyli był cały czas plus :-) Oczywiscie wodę mam zamnkiętą na pierwszym zaworze a w dalszym odcinku krany otwarte czyli ewentualne resztki mogły wyparowac tudzież mogą zamarznąć nie rozsadzając wodomierza i rur.

Dodam że w domu w którym mieszkam - również mam przyłacze wodne- licznik wyprowadzony w nieogrzewanym garażu ok 1 m od drzwi drewnianych i przez 30 lat problemów z wodą nie było - ba temperatura w garażu nigdy nie spadła poniżej zera, moja mam mówi że jednego roku na termometrze było + 1 a że samochodu nie było to garaż nie był owierany i zimniej się nie zrobiło..

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A jeżeli chodzi o rozprowadenie instalacji to z wyższymi pomieszczeniami nie będę mial problemu, po prostu opuszczę lekko sufity w przedpokoju i częśći gospodarczej,

 

lekko ?

to zależy na czym robisz przewody instalacyjne

jeśli na spiro to nawet 20 cm tego może wyjśc tj fi 160 + ocieplenie

a to całkiem sporo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A jeżeli chodzi o rozprowadenie instalacji to z wyższymi pomieszczeniami nie będę mial problemu, po prostu opuszczę lekko sufity w przedpokoju i częśći gospodarczej,

 

lekko ?

to zależy na czym robisz przewody instalacyjne

jeśli na spiro to nawet 20 cm tego może wyjśc tj fi 160 + ocieplenie

a to całkiem sporo :)

 

Zawsze chyba będzie jakiś problem jak umieścić te przewody. Ja mam poddasze nieocieplane, strop drewniany ocieplany w tej chwili 20cm + 5cm wełną i dodatkowo w części użytkowej (ok 100m2 podłogi w przyszłości) 10cm styropianem. Zastanawiałem się czy jeśli poprowadzą przewody fi 160 w warstwie ocieplenia to czy nie spowoduje to zbytniego odchudzenia izolacji w miejscach, w których przewody będą przechodzić. Druga opcja: rozłożyć przewody na stropie. Tylko czy nie trzeba wtedy ich ocieplać? A dodatkowo będzie jeszcze problem ze zrobieniem podłogi u góry :-? :-? :-?

 

Zobaczymy co powie wykonawca, który niestety ignoruje mnie ostatnio. Przez ostatni tydzień próbuję się umówić z firmą z Jarocina (Bartosz) ale nie wydają się specjalnie zainteresowani :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, z tym wodomierzem to chyba nie takie proste. Nie jestem hydraulikiem ale jak sam chciałem zakładać przyłącze zimą to wszyscy zgodnie twierdzili, że trzeba założyć zawór spustowy na głębokości ca 1m czyli poniżej poziomu przemarzania gruntu i spuszczać wodę do takiej głębokości. Do tego potrzebna jest studzienka (drogo!) lub prościej rura kanalizacyjna o większym przekroju (też nie za ciekawie). Najtaniej poczekać do wiosny. O opcjach z opatulaniem nikt nie mówił. Nie za bardzo widzę na jakim patencie ta woda w rurze wystającej ponad grunt miałaby się ogrzać do powyżej zera jeśli wokół wszystko jest na minusie. Rozważ to bo popękane rury pod posadzką to marna perspektywa. Chyba że nie będzie zimy.

 

Trochę mnie zaniepokoiłeś tym postem. Opcja studzienki w moim przypadku była faktycznie zbyt droga (z tego co pamiętam ponad 1tyś) o rurze nikt nie wspominał. Tylko czy to oznacza, że powinienem był się męczyć bez wody do końca budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokas napisał:

Właśnie zamierzam zakupić silniki do rolet Nice lub Somfy. Czy macie sprawdzone punkty sprzedazy.

 

Tak na marginesie to nie myśleliście o okiennicach - one też mogą być zamykane elektrycznie . My na takie coś zachorowaliśmy . Wyglądają super i jak czytałem są również bezpieczne i zapewniają lepszą izolacyjność termiczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...