Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Budująca Wielkopolska 2008 Poznań i Wielkopolska


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie ,

Chcialbym poruszyc temat ogrzewania , jaki macie piec zainstalowany:

na gaz czy paliwo stale , co sie teraz bardziej kalkuluje mam w planach zalozyc instalacje C.O. latem ale chcialbym juz zebrac jakies informacje mam do ogrzania ok. 500 m3 kubatury gaz mam w ulicy .Bede wdzieczny za Wasze komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ,

Chcialbym poruszyc temat ogrzewania , jaki macie piec zainstalowany:

na gaz czy paliwo stale , co sie teraz bardziej kalkuluje mam w planach zalozyc instalacje C.O. latem ale chcialbym juz zebrac jakies informacje mam do ogrzania ok. 500 m3 kubatury gaz mam w ulicy .Bede wdzieczny za Wasze komentarze.

 

Tu gdzie mieszkam mam gaz, kiedyś było tradycyjne węglowe CO.

W nowym domu będzie gaz - kocioł kondensat.

Nie jest to może najtańsze źródło ogrzewania , ale najwygodniejsze.

Nie musisz pilnować, składować opału, wyrzucać popiołu, możesz bez problemowo zimą opuscić na dłużej dom itp itd

Po prostu wygoda!

Z tym ze dmucham na zimno i projekcik domu lekko modyfikowałem - tworząc jedno pomieszczenie ok 11m2 które dziś będzie pełnić role kotłowni-suszarni-pralni W sytuacji gdyby gaz stał sie za drogi będzie miejsce do postawienia innego kotła np na brykiety czy gazowanie drewna i w tym celu w owym pomieszczeniu mam zaszykowane belki pod drzwi (zamurowane teraz) można wykuć drzwi postawić przy domu mini wiatę i mieć miejsce do składowania opału stałego.

Oczywiscie budynek zamierzam odpowiednio zaizolować by jak najmniej tracić energii, rekuperatora nie zamierzam instalować.

 

TIM38, Lesheck - dzięki z anamiary w nowym roku zadzwonei do ekip, zobaczymy...

 

A wszystkim budującym wielkopolanom w Nowym Roczku : dalszego spadku wszelkich cen, wszelkich papierów w terminie, jak najmniej dylematów budowlanych, pomylsności w życiu u osobistym i obyśmy za rok skladali życzenia z nowych domów...

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ,

Chcialbym poruszyc temat ogrzewania , jaki macie piec zainstalowany:

na gaz czy paliwo stale , co sie teraz bardziej kalkuluje mam w planach zalozyc instalacje C.O. latem ale chcialbym juz zebrac jakies informacje mam do ogrzania ok. 500 m3 kubatury gaz mam w ulicy .Bede wdzieczny za Wasze komentarze.

 

w pierwszej chwili chciałem na węgiel bo niby tani ale po głębokich przemyśleniach doszedłem do wniosku że decydując się na dom nie będę bawił sie w oszczędzanie (pozorne) i jest gaz

bo śmieje się z tych "bogaczy" co kupują np. BMW i przerabiają na gaz bo ich na paliwo nie stać ale mają przecież BMW ;)

 

a czy naprawdę węgiel jest tańszy ?

nie koniecznie biorąc pod uwagę cenę za tonę ok 700 zł i może niei starczyć na miesiąc (zależy od pieca, kubatury, ocieplenia itp)

do tego dochodzi transport, składowanie wiec dodatkowe m2 na węgiel, no i robocizna (bezcenna :)) a co latem ?

pozostają przepływowe lub kombinacje na butle propan :)

ja ostatni rachunek za gaz miałem (juz po podwyżce listopadowej i kawałek po starych stawkach) 648 zł 2 miesiące (334 m3 gazu)

temp ze względu na niemowlaka 21 w nocy 22-23 w dzień (wczesniej miałem 21 D 20 N i rachunek był o połowę niższy ale mrozów nie było)

kubatura domu przeszło 600 m3

ocieplenie nie do końca zrobione (styropian 15 cm)

dach wełna 20 + 5

 

wiem gdzie jeszcze mam spore ubytki ciepła bo nie mam czasu na dokończenie :)

ostatnio zrobiłem pomiar kamerą termowizyjną i najwięcej ucieka ciepła ościeżnicą drzwiową i troche roletami a dokładnie szczeliną dach jest oki

okna fakro też nieźle trzymają ciepło

 

lukus jest taki że ciągle jest ciepło a kominka nie mam chociaż mam przygotowane wszystko i patrząc koszty zastanawiam sie czy warto wywalać 10 k na sporadyczne palenie a ciągłe odpada bo syfu nie będę sobie robił w salonie a dobre drewno też kosztuję

wiec amortyzacja po ładnych paru latach :)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, ze na tapecie temat grzewczy wiec sie podłaczę. Też decyduję sie na gaz (piec kondensacyjny z zasobnikiem) ale w połaczeniu z kominkiem z płaszczem wodnym. I tu mam kilka pytań:

1) jaki zasobnik zastosować dla 4 osobowej rodziny

2) jakiej firmy kominek z płaszczem moglibyście polecić (i jaką moc - powierzchnia grzewcza 254 m2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak poruszone to ja mówię co mam.

 

1. Kominek z płaszczem wodnym 15 kW, na razie z braku dobrego paliwa grzeje resztkami drewna budowlanego i brykietem drzewnym, jestem w stanie tym sposobem utrzymać jakieś 8-10°C w domu całkowicie nieocieplonym z dziurami itp. przy -7° na zewnątrz.

 

2. Od dwóch dni mam uruchomiony kocioł gazowy 12 kW, jeszcze nie wiem co potrafi, w każdym razie na pewno dużo szybciej nagrzewa wodę i w chwilę po uruchomieniu miałem ciepłe kaloryfery i w tych pomieszczeniach praktycznie od razu zaczęła rosnąć temperatura.

 

Wniosek na razie taki, że kominek podgrzewa powoli woda o niższej temperaturze rozchodzi się do podłogówki (do 42°) dopiero cieplejsza idzie w kaloryfery. Cieplejsza mogę mieć od razu z kotła gazowego (np. 60°).

 

Za parę dni będę wiedział jak działają oba źródła w połączeniu 15+12 kW.

 

To teraz a przyszłościowo zarówno jedno jak i drugie źródło ciepła będzie grzać dom oraz c.w.u.

 

kolego makus31, zasobnik minimum 140 litrów powinien być. Piec kondensacyjny chcesz założyć wiec licz się z niższą temperaturą c.w.u.

A.D. Kominków mi przypadł do gustu kominek LAZAR z tego względu ze w środku jest wyłożony czymś w rodzaju szamotu (nie pamiętam nazwy) co zabezpiecza dodatkowo wkład.

 

A.D. Kotłów na węgiel - wielka porażka, może i tanio ale codzienna zabawa w palacza to lekka porażka, chyba ze ktoś ma służącego. Poza tym wieczny syf, ciężarówka przywożąca węgiel niszczy kostkę brukową, pełno pyłu w czasie przeładunku do kotłowni, w garażu biały samochód w zimie jest szary, wysoka temperatura spalin spowodowała że w łazience przy kominie odpadły płytki ścienne :D a czerwona dachówka jest pokryta pięknym czarnym dywanikiem wokół komina. Trwałość kotła pozostawia wiele do życzenia, różna jakość węgla i przy każdej dostawie trzeba na nowo wyregulować parametry, zacinający się podajnik co skutkuje wychłodzeniem domu jak nikogo nie ma, na wczasy zimowe trzeba zatrudnić palacza. W porównaniu do gazowej kotłownia na węgiel musi być z 5 razy większa. Więcej zalet nie pamiętam, ale przedstawiony obraz pewnego domu w którym często przebywam odradził mi założenie kotła na węgiel.

W tym świetle gaz to luksus, jak ktoś przeprowadza się z blokowiska w którym nigdy nie przejmował się ogrzewaniem to nie polecam węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieśla - Tomasz (polecany już na białej liście) - 600 278-128 (powołaj się jakby co na Pawła z Siekierek) - obecnie facet kończy dwa domy w Siekierkach. Chciałbym mieć na budowie tylko takich fachmanów

 

murarze- Mariusz - 691 403-633 - ekipa konkretna, ale jak będziesz dogadywać to powiedz, że chcesz żeby był na budowie Zbyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze w starym roku,

 

i zgłaszam akces do Grupy.

Budujemy w Poznaniu na Starołęce dom pod bukami 4G z pracowni Archon http://www.archon.pl/projekt_domu/dom_pod_bukami_4_g/m45dade9419d7e

Fundamenty już mamy, teraz trzeba rozprowadzić kanalizę pod chudziakiem.

 

W Nowym Roku życzę wszystkim budującym wiele szczęścia i pomyślności w realizacji zamierzeń budowlanych i życiowych.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal stoje przed dylematem ogrzewania. Gdy rozpoczynałem przygodę pt. stawiam dom, to na 100% byłem zdecydowany na ekogroszek lub coś w tym stylu.

Im bliżej do momentu zakupu pieca, tym więcej wątpliwości. Cena groszku spora, do tego problem ze składowaniem i syf.

 

Na obecną chwilę rozważam 3 opcje

 

- zakup docelowego pieca na ekogroszek, tłokowca

- zakup docelowego pieca na brykiet drzewny

- zakup używanego pieca "na wszystko" i czekanie na gaz

 

Gdzieś się jeszcze pojawiła opcja pt. ogrzewanie elektryczne, ale z kilku powodów odpuściłem sobie.

 

 

Póki co inwestuje w rekuperator i dobre ocieplenie (rozważam minimum 15cm styro na elewacji i tyle ile wlezie wełny na dachu). Do tego 10cm na podłodze.

 

Ogrzewanie kominkiem odpuściłem sobie. Owszem będzie, ale raczej jako dekoracja (w obecnym domu kominek rozpalamy raz w roku - na wigilię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieśla - Tomasz (polecany już na białej liście) - 600 278-128 (powołaj się jakby co na Pawła z Siekierek) - obecnie facet kończy dwa domy w Siekierkach. Chciałbym mieć na budowie tylko takich fachmanów

 

murarze- Mariusz - 691 403-633 - ekipa konkretna, ale jak będziesz dogadywać to powiedz, że chcesz żeby był na budowie Zbyszek.

 

Dzięki wielkie. Przy okazji życzę wszyskim budującym i już mieszkającym w nowych domkach wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

 

Pozdrawiam,

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za odpowiedzi ,

Ja sie nadal wacham miedzy piecem na ekogroszek +opcja z mialem i weglem oraz piec na gaz ale nie kondensat .Rozmawialem z sasiadem co ma piec na ekogroszek juz 2 rok pali i mowil ze starcza mu 2 tony na sezon grzewczy + ok. 4 m3 drewna :roll: (tyle ze zimy od 3 lat tak naprawde nie ma... :lol: )no to koszty nie tragiczne, a zasyp zasobnika przy tych temperaturach co 7 dni (125 kg.groszku) ,czytalem tez dosc duzo o peletach i jesli chodzi o samo uzytkowanie tego opału to jest bardzo malo uciazliwe (znikoma ilosc popiołu i mozna go uzywac jako nawoz na ogrodek,pelet nie smierdzi skladowanie w workach 25 kg. ) tylko cena tony sie wacha od 700- 850 zł/T to troche duzo zuzycie troche wieksze od groszku na stonie fabryki Barlinek dosc duzo sie na ten temat wywodzą :lol: . Jesli chodzi o gaz to mam siec w ulicy kolo domu ale nie wiem ile kosztuje przylacze cos slyszalem ze prawie 5 tys. :o piec kondensacyjny ponoc sie stosuje przy ogrzewaniu podłogowym(mala temp.) wiec raczej bym sie sklaniał do jakiegoś bardziej tradycyjnego, ech ciezki wybór..... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiak ,te twoje rachunki napawaja optymizmem do pieca gazowego :D ja bede mial ok. 450-500 m3 kubatury to moze nie bedzie tragedii z rachunkami tylko troche mam obawy co do cen gazu ruskie ciagle wszystkim groza i moze podniosa znow ceny bo bieda u nich ostatnio nieziemska :roll: no i koszt przylacza gazu z ulicy ile to teraz kosztuje?

A poza sezonem ,masz jakis podgrzewacz do wody czy piec nadal pracuje tylko na podgrzewanie ?

 

Witajcie ,

Chcialbym poruszyc temat ogrzewania , jaki macie piec zainstalowany:

na gaz czy paliwo stale , co sie teraz bardziej kalkuluje mam w planach zalozyc instalacje C.O. latem ale chcialbym juz zebrac jakies informacje mam do ogrzania ok. 500 m3 kubatury gaz mam w ulicy .Bede wdzieczny za Wasze komentarze.

 

w pierwszej chwili chciałem na węgiel bo niby tani ale po głębokich przemyśleniach doszedłem do wniosku że decydując się na dom nie będę bawił sie w oszczędzanie (pozorne) i jest gaz

bo śmieje się z tych "bogaczy" co kupują np. BMW i przerabiają na gaz bo ich na paliwo nie stać ale mają przecież BMW ;)

 

a czy naprawdę węgiel jest tańszy ?

nie koniecznie biorąc pod uwagę cenę za tonę ok 700 zł i może niei starczyć na miesiąc (zależy od pieca, kubatury, ocieplenia itp)

do tego dochodzi transport, składowanie wiec dodatkowe m2 na węgiel, no i robocizna (bezcenna :)) a co latem ?

pozostają przepływowe lub kombinacje na butle propan :)

ja ostatni rachunek za gaz miałem (juz po podwyżce listopadowej i kawałek po starych stawkach) 648 zł 2 miesiące (334 m3 gazu)

temp ze względu na niemowlaka 21 w nocy 22-23 w dzień (wczesniej miałem 21 D 20 N i rachunek był o połowę niższy ale mrozów nie było)

kubatura domu przeszło 600 m3

ocieplenie nie do końca zrobione (styropian 15 cm)

dach wełna 20 + 5

 

wiem gdzie jeszcze mam spore ubytki ciepła bo nie mam czasu na dokończenie :)

ostatnio zrobiłem pomiar kamerą termowizyjną i najwięcej ucieka ciepła ościeżnicą drzwiową i troche roletami a dokładnie szczeliną dach jest oki

okna fakro też nieźle trzymają ciepło

 

lukus jest taki że ciągle jest ciepło a kominka nie mam chociaż mam przygotowane wszystko i patrząc koszty zastanawiam sie czy warto wywalać 10 k na sporadyczne palenie a ciągłe odpada bo syfu nie będę sobie robił w salonie a dobre drewno też kosztuję

wiec amortyzacja po ładnych paru latach :)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena za przyłącze gazowe:

 

Opłata przyłaczeniowa 20-sie 2 161,84 zł

Projekt instalacji wewnętrznej gazowej 09-wrz 450,00 zł

Wewnętrzna instalacja gazowa robocizna 25-paź 3 000,00 zł

Przyłącze gazowe robocizna 04-gru 1 259,04 zł

Kominiarz 23-gru 250,00 zł

Serwisant Vailant 28-gru 150,00 zł

 

SUMA: 7270,88 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani forumowicze i foremki, z okazji Nowego 2009 roku życzę przede wszystkim bezproblemowej budowy własnego domu, tak aby następny sylwester odbył się już we własnym przepięknym salonie nowego domu. No i żeby raty za kredyt litościwie sięgnęły dna, wlaściwie to banki mogą nam nawet zacząć dopłacać :wink: :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy serdecznie,

 

razem z narzeczonym rozpoczynamy budowę na wiosnę. Szukamy godnej polecenia ekipy murarzy oraz cieśli-dekarzy. Będziemy wdzięczni za wszystkie namiary. Dodam, że budujemy się w Dębogórze (gm. Czerwonak).

 

Pozdrawiamy,

Magda i Michał

 

witam, polecam pana Andrzeja 515-254- 384 dużo przed Wami pracy :)

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...