Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Witam, mamy zamiar budować "Tymka" - z podniesioną ścianką kolankową, jesteśmy na etapie kupna projektu chcielibyśmy skorzystać z programu "Rodzina na swoim" bo będziemy brać kredyt . Nasz "Tymek" to wersja A lub C pisze tak bo nie wiemy którą wybrać, w wersji A musielibyśmy podnieść ściankę kolankową o jakieś 2 pustaki a w wersji C opuścić o pustak albo i więcej z tego względu że jednym z wymogów skorzystania z programu jest powierzchnia użytkowa domu do 140 m2 wersja C ma 147 m2 czyli opuszczamy ściankę a wersja A 130 m2 czyli można trochę podnieść. Jak uważacie którą wersje nabyć ? czy wprowadzenie zmian w projekcie wersji A lub C to ta sama kwota ? jest jakiś cennik za zmiany czy to wszystko zależy od projektanta który adoptuje projekt ? (na marginesie projekt wersji A jest tańszy o stówkę ) Jeszcze jedno lepiej kupić w Horyzoncie czy Extradomie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do kredytu nie jestem w temacie, kiedyś obiło mi się o uszy że do dodatkowej powierzchni powyżej 140 m2 po prostu nie ma dopłaty, dopłacają tylko do 140 a reszta jest kalkulowana inaczej. Gdyby tak było to te 7 m nie powinny zrobić dużej różnicy. Ale to tylko moje gdybanie, trzeba by popytać, poczytać. Projekt kupowałem w horyzoncie bez problemu przyjechał kurier zostawił trzy egzemplarze oraz tablicę budowlaną wziął kasę (wg cennika horyzont) i po sprawie. Nie wiem jak jest w extradomie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj lukwie25, my braliśmy Tymka wersję A czyli wg projektu ma 130m2, i oczywiście podnieśliśmy o 1,5 pustaka (ok 36 cm) to nam się powierzchnia powiększyła o 24 m2 czyli razem 154. no i tak jest już duży w stosunku do Tymka wersji C (3 lata temy jak kupiliśmy projek to nie było jeszcze wersja C tylko A i B z podwójnym garażem)... skoro chcecie mieć tymka tylko 140m2 to trzeba liczyć o ile podnieść ściankę kolankową (wersja A) albo o ile opuścić ściańke dla wersji C( tylko nie wiem ile wg projektu ma wysokość kolankowej)

P.S. Dla wersji A żeby bezpieczniej nie przekroczyło pow. 140m2 to podniósłbym o pół pustaka ... tylko nie wiem czy jest sens żeby podnieść tylko 12 cm ;)

Projekt był kupiony z biura projektowego HORYZONT za pośrednictwem mojej Pani Architekta, która przygotowała nam plan zagospodarowania działki i no i oczywiście taniej niż wg cennika Horyzontu ;)

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

P.S.

Forum jest do Bani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja C ma ściankę wysokości 90 cm a wersja A 20 cm czyli podniesienie ścianki o 70cm zwiększa pow.użytkową o 17 m2 bo podobno pow. użytkową liczy się od 1,90 cm wysokości poddasza - więc coś tu nie pasuje skoro podniesienie o 36 cm dało Wam powiększenie pow. użytkowej o 24 m2 . - jaka jest prawda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My chcięliśmy wziąć kredyt z serii "Rodzina na swoim" i bardzo przejmowaliśmy się metrażem Tymka do tego stopnia, że postanowiłem nie podnosić ścianki kolankowej. Okazało się jednak, że lepsze warunki dostaliśmy przy kredycie w euro i mogliśmy już podnosić ściankę bez żadnych obaw.

Podnoszenie ścianki o pół, albo o jedn pustak wydaje mi się pozbawione sensu. Przy dwóch pustakach plus wieniec mamy już taką wysokość przy ścianie, że zmieści się stojąca szafka i przestrzeń będzie wykorzystana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze strychem! Jak rozwiązaliście problem belek stropowych i niskiego strychu? Podnieśliśmy ściankę kolankową i słupy wyszły nam wysokie na ok. 4,5 m. Ponieważ belki stropowe są bardzo wysoko powstaje wielka niewykorzystana dziura pomiędzy sufitem na piętrze a belkami stropowymi. Trzeba będzie robić wielki stelaż, żeby podwiesić na nim sufit!!!

A może by tak obniżyć belki stropowe do wysokości sufitu na piętrze? Czyli zdemontować stare krótkie, a zamontować niżej dłuższe? Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do Horyzontu odnośnie jętek (belek stropowych) i obniżenia ich w konstrukcji dachu.

Podobno żeby je obniżyć trzeba jeszcze raz obliczyć dach i znaleźć odpowiednie przekroje dla obniżonych jętek, gdyż w ten sposób zmienia się całkowicie konstrukcja dachu. Jedyne sensowne rozwiązanie, to chyba zostawić jętki przy płatwiach i dobić nowe na wysokości sufitu ...

I co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestesmy nowi i na wstepie chcialem dodac swoje 5 groszy otoz wlasnie my budujemyu Tymka C i powierzchnia uzytkowa mieszkalna wzrosla ze 130,8 do ponad 147,7 a uzytkowa calkowita z 157,9 do 174,8 szczerze mowic gdybym wiedzial ze mozna sobie podnosic scianke kupując wersje A to z pewnoscia zyskalbym ze zdolnoscia kredytowa tzn bank nie liczy wtedy do zdolnosci 157,9 tylko 174,8 a to juz roznica 50 tys dlatego radze ze jesli ktos jest na etapie zakupu projektu i zamierza podniesc scianke to lepiej kupic wersje A oczywiscie mowie o przypadkach gdy te 50 tys ma znaczenie przy zdolnosci kredytowej mi sie udalo naszczescie ale kupujac nie mialem tej swiadomosci

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arektoja,

 

Nie ma się tym co tak przejmować. Grunt to to, że nie usuwasz tych jętek w ogóle, tylko je zwyczajnie obniżasz. Możesz się cofnąć parę stron i poczytać, jak forumowicze likwidowali słupy na poddaszu, a to IMHO jest bardziej niebezpieczne niż przesuwanie jętek.

Zresztą wydaje się, że obniżone jętki będą lepiej utrzymywać ugięcie krokwi bo będą bardziej po środku krokwi.

 

My w każdym razie przesuwamy - inaczej strych jest bezużyteczny. Przekrój jętek pozostawiamy taki sam.

 

Pozdro,

Kartagina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

delus a mozesz mi wysłac cene jaka dostaliście na priv, albo tu na forum. I pytanie ? Czy nie było problemu przy kładzeniu tego styropianu. Podobno przez szarość strasznie ciagnie od słońca i szybko zastyga klej na siatce. Podobno. Pytam, bo sam sie nad nim zastanawiam, ale odradzono mi ze względu na to o czym pisałem wyzej. Zaproponowano mi austrotherm super fasda plus 2cm wiecej i efekt podobno taki sam. Róznica w cenie jest znaczna. Moze dlatego, ze to nowość to sprzedawcy sa nat nieufnie nastawieni?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartagina,

każdy robi jak chce i jak mu kierownik budowy pozwoli :)

Nasz nie pozwolił nam (przy założeniu, że na dachu będzie ceramika), a autor projektu z Horyzontu potwierdził decyzję kierownika. Logicznie też mi się wydawało, że obniżając jętki wzmocnimy połać dachu, tylko na dachu rządzi nie logika, tylko matematyka :)

Całkiem możliwe, że pokryjemy dach blachodachówką, wtedy bezpiecznie obniżymy jętki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Miło czyta sie to forum a tym bardziej że na wiosne zaczynamy budować Tymka :) Jestesmy na etapie adaptacji projektu Tymka C oraz zbrojenia działki :)

Piszecie tu bardzo cenne uwagi i sugestie więc na pewno będziemy częstym gościem forum dla Tymowiczów :)

Na jednej ze stron tego forum przeczytaliśmy z mężem , że wersja Tymka bez ścianki kolankowej ma zestawienie więźby dachowej podobne jak ze ścianką kolankową- i w związku że mamy wersję C Tymka jeśli rzeczywiście tak jest słupy mogą być za krótkie

Jesteśmy na etapie adaptacji projektu- wiec MAMY WIELKĄ PROŚBĘ- Ćzy możecie napisac zestawienie więźby dachowej w TYMKU A- bedziemy mieli porównanie czy rzeczywiscie projektanci Horyzontu "zapomnieli" wydłużyć elementy konstrukcji dachu. Jeśli tak zasugerujemy to naszemy architektowi który adoptuje projekt ( wszystkie 4 egzemplarze projektu sa juz u niego)

Za szybką odpowiedź z góry wielkie dzięki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...