Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Witam

Mam kilka pytań do Tymowiczów :)

Zacznę od tego, że mam już wylane fundamenty i za kilka dni ruszam z dalszymi pracami. Muszę podnieść fundament o 25 cm bo jest trochę za nisko w stosunku do drogi. Następnie planuje ułożyć rury kanalizacyjne oraz wylać chudziaka pod posadzkę a potem to już wiadomo - idziemy do góry :)

1. Co z nawiewem do kominka? Kiedy najlepiej przeprowadzić rurę i w jaki sposób żeby później nie było z nią problemów?

2. Na pewno ktoś zamieniał spiżarnie z łazienką lub z niej rezygnował (ja rezygnuję - powiększając łazienkę). Proszę o opinie w tym temacie, czy jest to funkcjonalne, w którym miejscu macie drzwi do łazienki lub jakieś zdjęcia.

3. W łazience na dolę chcę zrobić małe otwierane okienko a dla zachowania symetrii planuję takie okienko z drugiej strony pomiędzy drzwiami wejściowymi i garażowymi i nie wiem jaki wymiar zrobić. Mógłby ktoś doradzić jaki będzie odpowiedni wizualnie i funkcjonalnie? Przy okazji planuję bardziej wysunąć daszek nad wejściem, być może że będą już potrzebne jakieś słupy żeby go podtrzymać ale to pewnie wyjdzie w trakcie budowy.

4. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić rury kanalizacyjne z łazienki na poddaszu aby były najmniej widoczne i najmniej uciążliwe do "zakrycia"

5. W pokoju na poddaszu - tym z balkonem - chciałbym zrezygnować z okna dachowego i dołożyć okno do drzwi balkonowych ale nie jestem pewny czy wtedy nie zrobi się ciemno w pokoju.

6. I jakiego wymiaru macie okna i i drzwi na taras z salonu? bo jak oglądam niektóre zdjęcia to zauważyłem, że różnie to rozwiązujecie a ja bym chciał żeby "góra" okna były na takiej samej wysokości co drzwi tarasowe bo to ładniej wygląda jeżeli są w jednej linii.

 

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi i podpowiedzi

Pozdrawiam wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

2. Na pewno ktoś zamieniał spiżarnie z łazienką lub z niej rezygnował (ja rezygnuję - powiększając łazienkę). Proszę o opinie w tym temacie, czy jest to funkcjonalne, w którym miejscu macie drzwi do łazienki lub jakieś zdjęcia.

3. W łazience na dolę chcę zrobić małe otwierane okienko a dla zachowania symetrii planuję takie okienko z drugiej strony pomiędzy drzwiami wejściowymi i garażowymi i nie wiem jaki wymiar zrobić. Mógłby ktoś doradzić jaki będzie odpowiedni wizualnie i funkcjonalnie? Przy okazji planuję bardziej wysunąć daszek nad wejściem, być może że będą już potrzebne jakieś słupy żeby go podtrzymać ale to pewnie wyjdzie w trakcie budowy.

 

U nas łazienka została powiększona właśnie "kosztem" spiżarki. Zrobiliśmy przejście z korytarza wejściowego do kuchni, i tam za kominkiem ( w salonie) są drzwi do łazienki, tym sposobem jest "ukryta" za kominem. http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=70640&d=1313645953 zdjęcia z budowy. ;)

 

W łazience mamy okienko (zdjęcia również w albumie) ale nie robiliśmy na schodach takiego okna dla proporcji, zostawiliśmy okno dachowe i nie zamieniłabym takiego układu na okno na schodach.

Ale każdy buduje wg własnego gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jesli chodzi o budowe Tymka, to moge cos podpowiedziec w tym temacie :)

odnośnie pkt 1, Nawiew do kominka zrobiłem wpod chudziakiem w salonie, wypriowadziłem zwykła rure kanalizacyjna fi 110 na zewnątrz w warstwie podsypu i wyprowadziłem centralnie pod kominkiem

2. spizarka i łązienka jak w projekcie, mysle ze spiżarka to bardzo dobre rozwiazanie jesli jest przejscie z kuchni. a łazienka to na górze bedzie mega duża jesli sie podwyższy scianke kolankową :)

3. co prawda nei zmieniałem spiżarni z łazienka bo mam i to i to ale zrobiłem okienko do spiżarni oraz okienko na klatke schodową, wymiar 60x60 symetrycznie do drzwi wejsciowych, wyszło mysle ze interesująco bo tymek bez tych okien troche smutno wygląda. mozesz podejrzec w mojej galerri jest wiecej zdjec a poniżej zamieszczam jedno

4. ja rury kanalizacyjne do pionu łazienki na górze dałem z lewej strony drzwi do gabinetu na dole. zrobi sie zabudopwe zlicuje z futryną i bedzie dobrze.

5. co do balkonów to całkowiecie z nich zrezygnowałem, wstawiłem za to do każdego szczytu pod wa okna 150x150. balkon to same kłopoty moim zdaniem. mam tez 4 okna dachowe, jedno do łazienki jedno do sypialni która mam nad garazem ijedno do zakątka obok schodów, i jedno do pomeiszczenia tak zwanego garderoba obok sypialni :p co moze w poznijszym czasie podziele na dwa i zrobie pralnie oraz mniejsza garderobe, ale to pozniej.

6. okno tarasowe dwuskrzydłowe 150x220 i okna zlicowane górą z dzwiami tarasowymi, tak jest w standardowym projekcie tymka nic nie zmieniac.

Zacznę od tego, że mam już wylane fundamenty i za kilka dni ruszam z dalszymi pracami. Muszę podnieść fundament o 25 cm bo jest trochę za nisko w stosunku do drogi. Następnie planuje ułożyć rury kanalizacyjne oraz wylać chudziaka pod posadzkę a potem to już wiadomo - idziemy do góry :)

1. Co z nawiewem do kominka? Kiedy najlepiej przeprowadzić rurę i w jaki sposób żeby później nie było z nią problemów?

2. Na pewno ktoś zamieniał spiżarnie z łazienką lub z niej rezygnował (ja rezygnuję - powiększając łazienkę). Proszę o opinie w tym temacie, czy jest to funkcjonalne, w którym miejscu macie drzwi do łazienki lub jakieś zdjęcia.

3. W łazience na dolę chcę zrobić małe otwierane okienko a dla zachowania symetrii planuję takie okienko z drugiej strony pomiędzy drzwiami wejściowymi i garażowymi i nie wiem jaki wymiar zrobić. Mógłby ktoś doradzić jaki będzie odpowiedni wizualnie i funkcjonalnie? Przy okazji planuję bardziej wysunąć daszek nad wejściem, być może że będą już potrzebne jakieś słupy żeby go podtrzymać ale to pewnie wyjdzie w trakcie budowy.

4. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić rury kanalizacyjne z łazienki na poddaszu aby były najmniej widoczne i najmniej uciążliwe do "zakrycia"

5. W pokoju na poddaszu - tym z balkonem - chciałbym zrezygnować z okna dachowego i dołożyć okno do drzwi balkonowych ale nie jestem pewny czy wtedy nie zrobi się ciemno w pokoju.

6. I jakiego wymiaru macie okna i i drzwi na taras z salonu? bo jak oglądam niektóre zdjęcia to zauważyłem, że różnie to rozwiązujecie a ja bym chciał żeby "góra" okna były na takiej samej wysokości co drzwi tarasowe bo to ładniej wygląda jeżeli są w jednej linii.

 

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi i podpowiedzi

Pozdrawiam wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas łazienka została powiększona właśnie "kosztem" spiżarki. Zrobiliśmy przejście z korytarza wejściowego do kuchni, i tam za kominkiem ( w salonie) są drzwi do łazienki, tym sposobem jest "ukryta" za kominem. http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=70640&d=1313645953 zdjęcia z budowy. ;)

 

W łazience mamy okienko (zdjęcia również w albumie) ale nie robiliśmy na schodach takiego okna dla proporcji, zostawiliśmy okno dachowe i nie zamieniłabym takiego układu na okno na schodach.

Ale każdy buduje wg własnego gustu.

 

Dziękuję za odpowiedź :)

Na pewno powiększę sobie łazienkę kosztem spiżarni. Zrobię dokładnie tak samo jak jest u Was :)

A jaki macie wymiar tego okienka w łazience?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jesli chodzi o budowe Tymka, to moge cos podpowiedziec w tym temacie :)

odnośnie pkt 1, Nawiew do kominka zrobiłem wpod chudziakiem w salonie, wypriowadziłem zwykła rure kanalizacyjna fi 110 na zewnątrz w warstwie podsypu i wyprowadziłem centralnie pod kominkiem

2. spizarka i łązienka jak w projekcie, mysle ze spiżarka to bardzo dobre rozwiazanie jesli jest przejscie z kuchni. a łazienka to na górze bedzie mega duża jesli sie podwyższy scianke kolankową :)

3. co prawda nei zmieniałem spiżarni z łazienka bo mam i to i to ale zrobiłem okienko do spiżarni oraz okienko na klatke schodową, wymiar 60x60 symetrycznie do drzwi wejsciowych, wyszło mysle ze interesująco bo tymek bez tych okien troche smutno wygląda. mozesz podejrzec w mojej galerri jest wiecej zdjec a poniżej zamieszczam jedno

4. ja rury kanalizacyjne do pionu łazienki na górze dałem z lewej strony drzwi do gabinetu na dole. zrobi sie zabudopwe zlicuje z futryną i bedzie dobrze.

5. co do balkonów to całkowiecie z nich zrezygnowałem, wstawiłem za to do każdego szczytu pod wa okna 150x150. balkon to same kłopoty moim zdaniem. mam tez 4 okna dachowe, jedno do łazienki jedno do sypialni która mam nad garazem ijedno do zakątka obok schodów, i jedno do pomeiszczenia tak zwanego garderoba obok sypialni :p co moze w poznijszym czasie podziele na dwa i zrobie pralnie oraz mniejsza garderobe, ale to pozniej.

6. okno tarasowe dwuskrzydłowe 150x220 i okna zlicowane górą z dzwiami tarasowymi, tak jest w standardowym projekcie tymka nic nie zmieniac.

 

Dziękuję za odpowiedź :)

Nawiew do kominka zrobię podobnie. dobrze że jeszcze nie jest za późno :p jutro podnoszę fundament o jednego bloczka więc zostawię sobie miejsce :) Okienka przy wejściu też zrobię dwa bo jak widać na Twoich zdjęciach wygląda to całkiem sympatycznie :p

Co do balkonu to na pewno go zostawię bo od zawsze chciałem mieć balkon ;P ale chyba dołożę po okienku z boku drzwi i zlikwiduję to okno dachowe w tym pokoju. Okna dachowe zostawię tylko w holu i w łazience.

A tak na marginesie to buduję Tymka C z podniesioną ścianką kolankową (ma chyba 90 cm wg projektu) więc te pomieszczenia na poddaszu chyba faktycznie będą duże :p

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak :) ja buduje Tymka D z podwójnym garażem i podniesiona ścianka kolankowa nawet wyżej niz w projekcie bo ma teraz 120 cm przy murłacie :p i te pomieszczenia wyszły naprawde duze, zrezygnowałem z tarasu nad garazem kosztem wiekszej sypialni mam teraz 6 na 5 m sypialnie która mnei przeraza wielkościa :p ale co tam jakos to musi byc :p najwyzej wstawi sie dwa łozka :p kotłownie tez powiekszyłem i Tymek jest naprawdę duzym przestronnym projektem którego łątwo jest aranżowac wg własnych potrzeb, POLECAM

 

 

 

Dziękuję za odpowiedź :)

Nawiew do kominka zrobię podobnie. dobrze że jeszcze nie jest za późno :p jutro podnoszę fundament o jednego bloczka więc zostawię sobie miejsce :) Okienka przy wejściu też zrobię dwa bo jak widać na Twoich zdjęciach wygląda to całkiem sympatycznie :p

Co do balkonu to na pewno go zostawię bo od zawsze chciałem mieć balkon ;P ale chyba dołożę po okienku z boku drzwi i zlikwiduję to okno dachowe w tym pokoju. Okna dachowe zostawię tylko w holu i w łazience.

A tak na marginesie to buduję Tymka C z podniesioną ścianką kolankową (ma chyba 90 cm wg projektu) więc te pomieszczenia na poddaszu chyba faktycznie będą duże :p

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeślibym jeszcze raz budował Tymka, to na etapie projektu zrobiłbym następujące zmiany w stosunku do oryginału:

- powiększenie szerokości garażu (chociażby o 30cm - wystarczyłoby) lub wybranie wersji z podwójnym garażem,

- likwidacja balkonu,

- zmiana stropu z terivy na monolityczny,

- minimalne podwyższenie ścianki kolankowej (plus minimalne wydłużenie krokwi),

- powiększenie okien na poddaszu (tam gdzie jest wrysowany balkon),

- zmiana konstrukcji więźby (w szczególności obniżenie jętek aby uzyskać większy stryszek),

- likwidacja komina spalinowego w kotłowni (jeśli kocioł gazowy),

- zmiana schodów: dodanie spocznika (niby nie jest źle, można się przyzwyczaić, ale schody powinny być bezpieczniejsze i wygodniejsze),

- likwidacja drzwi między wiatrołapem a spiżarnią,

- minimalne powiększenie łazienki kosztem spiżarni (o 10-15cm, nie więcej),

- uwzględnienie zwiększonej grubości wylewki (plus styropian) na poddaszu (4cm na styropian, 6-7cm na wylewkę i 1cm na podłogę czyli razem 11-12cm),

- likwidacja słupa w największym pokoju na poddaszu,

- wycofałbym się ze zmiany materiału na ściany nośne wewnętrzne (zrobiłem z suporeksu a należałoby się trzymać projektu i zrobić z silki).

 

Część z tych zmian zrobiłem, ale część niestety nie. Niemniej projekt jest bardzo udany i dom jest wygodny w użytkowaniu.

 

Na etapie projektu warto sobie przemyśleć i wrysować lokalizację:

- jednostki centralnej wentylacji,

- lokalizacji anemostatów wentylacji i ogólnie cały projekt instalacji wentylacji,

- jednostki centralnej odkurzacza,

- rozdzielni elektrycznej i sterowniczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii zmian, oprócz tego co zostało już powiedziane, to warto powiększyć wyjście z salonu na taras. Wg projektu jest 150, a wstawiając drzwi dwuskrzydłowe jedno skrzydło ma tylko 75 cm - to trochę mało. Poszerzyłbym też bramy garażowe - choćby o 10-15 cm (wersja D). Co do okien dachowych to naprawdę dają one sporo światła. Rury kanalizacyjne u nas są tak jak w projekcie z tym że wpuszczone w ściany.

A tak poza tym to my sie wykańczamy;) Do wakacji planowana przeprowadzka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie szerokość wejścia na taras wynosi 180cm, dwa skrzydła. Jest wygodnie.

 

Szerokość bramy garażowej zrobiłem tak jak w projekcie i nawet dużym autem nie ma absolutnie żadnego problemu z wjazdem (od lusterek auta do ściany jest z każdej strony spory zapas, ok. 7-10cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie coś moi drodzy o stolarce do Tymka, jaka macie jakie profile jak sie sprawuja jak montowaliscie czy ciepły montaż czy cos innego i czy okno tarasowe macie z obnizonym progiem czy zwykłe, ja mam szerokosc tarasowego 150 i nie wiem czy robic jednoskrzydłowe czy pozostawic dwuskrzydłowe, a moze cos innego mi wymyslicie ? czekam na propozycje, a i moze cos pomozecie przy elewacji ? czy an klej czy na pianke lepic styropian ? chodzi o grafitowy 15 cm, jak to u was wyglada ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas drzwi tarasowe 1735x2340 z ruchomym słupkiem. Nie mamy drugiego okna w salonie, zostało tylko to w jadalni i pomimo iż salon jest od północy( NAJLEPSZY WYBÓR!!) to światła ( słońca) jest cały dzień pod dostatkiem.

Okna to profil VEKA ( Dako) 2 -szybowe, chyba profil 6-cio komorowy. Okna są ok, już mieszkamy i nie narzekam wcale.

Brama garażowa 2550x2400. Mąż ma T4 i mieści się bez problemu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam styropian na klej (plus kołki, po 2 na płytę). Nad pianką nawet się nie zastanawiałem, bo wychodzi zbyt drogo.

 

Styropian należy kleić obwodowo, nie na placki. To bardzo poważny błąd wykonawczy.

 

Z tego co sobie przeliczałem to nie jest az tak drogo, kleju do styropianu w piance TYTAN EOS 750ml wychodzi mneij wiecej z jednej puszki do 8 m2, zakładajac ze mam elewacji ok 200 m2 to wyjdzie ok 25 sztuk załozmy ze wyjdzie 30 szt , jedna kosztuje ok. 27 zł czyli suma 810 zł.

 

dla PORÓWNANIA zaprawy klejonwej np Anser BCX wyjdzie 4 kg x 200 m2 = 800 kg przy cenie 13 zł ( brutto wg strony internetowej ) załozmy 1000 kg, to daje nam za kg 0,52 grosze czyli 520 zł zł.

 

Róznica 290 zł na całosci to chyba nie jest aż taka duza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas drzwi tarasowe 1735x2340 z ruchomym słupkiem. Nie mamy drugiego okna w salonie, zostało tylko to w jadalni i pomimo iż salon jest od północy( NAJLEPSZY WYBÓR!!) to światła ( słońca) jest cały dzień pod dostatkiem.

Okna to profil VEKA ( Dako) 2 -szybowe, chyba profil 6-cio komorowy. Okna są ok, już mieszkamy i nie narzekam wcale.

Brama garażowa 2550x2400. Mąż ma T4 i mieści się bez problemu. :)

 

Ja mam salon od pólonocy, swiertnie oswietlony i w nim dwa okna 150x150 plus te dzwi tarasowe 150 x230 , ale martwi mnei to ze gdy otworze połoke tych drzwi bede musiał bokiem wchodzic :p chociaz szczupły ejstem :p

 

jakie macie kolorki ?

 

a brama garażowa to jaki profil i jaka cena ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie zmieścisz się w 30 puszkach, to może... Ale nie wiem czy dobrze oszacowałeś tą ilość. U mnie mimo, że styropian był na zwykły klej, to i tak zostało zużyte bodajże 8 puszek kleju w piance do obróbek okien i drzwi. Tak więc idzie tego dużo i nie wiem czy 30 puszek wystarczy na cały dom.

 

Ale nawet jeśli wyjdzie różnica 300zł, to za te 300zł kup lepszą zmywarkę lub kran do łazienki. Po co przepłacać skoro nie ma różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam salon od pólonocy, swiertnie oswietlony i w nim dwa okna 150x150 plus te dzwi tarasowe 150 x230 , ale martwi mnei to ze gdy otworze połoke tych drzwi bede musiał bokiem wchodzic :p chociaz szczupły ejstem :p

 

jakie macie kolorki ?

 

a brama garażowa to jaki profil i jaka cena ?

 

U nas wchodzi się całkiem normalnie, przez to że jest ruchomy słupek- bez problemu przez drzwi przejdzie i większy stół ;) Co do kolorów to cała stolarka jest w kolorze złoty dąb, to dość popularny kolor, choć widziałam kilka jego odcieni. Nasz jest ten ładniejszy ;) Brama garażowa jest od Wiśniowskiego, segmentowa też w tym samym kolorze co okna.

http://www.wisniowski.pl/typo3temp/pics/a098d8c6e1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie zmieścisz się w 30 puszkach, to może... Ale nie wiem czy dobrze oszacowałeś tą ilość. U mnie mimo, że styropian był na zwykły klej, to i tak zostało zużyte bodajże 8 puszek kleju w piance do obróbek okien i drzwi. Tak więc idzie tego dużo i nie wiem czy 30 puszek wystarczy na cały dom.

 

Ale nawet jeśli wyjdzie różnica 300zł, to za te 300zł kup lepszą zmywarkę lub kran do łazienki. Po co przepłacać skoro nie ma różnicy?

 

Zuzycie podane jest na puszce, ja dałem ok 20 % zapasu, wiec mysle ze spokojnie starczy. a w porównaniu z mocowaniem styropianu na zaprawe a klej w piance to nieporównywalnie siła klejenia jest wieksz ana korzysc kleju, a głownie nam chdozi o ta włąsnie siłe klejenia. kołki swoja droga sie daje. a pozatym chodzi tez o izolacyjnosc, i dokłądnosc połaczenia. Nie bede sie licytował o 300 zł na zakup zmywarki bądz kranu bo co ma piernik do wiatraka :p liczy sie efekt końcowy. Chodziło mi tylko o wasze poglądy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas wchodzi się całkiem normalnie, przez to że jest ruchomy słupek- bez problemu przez drzwi przejdzie i większy stół ;) Co do kolorów to cała stolarka jest w kolorze złoty dąb, to dość popularny kolor, choć widziałam kilka jego odcieni. Nasz jest ten ładniejszy ;) Brama garażowa jest od Wiśniowskiego, segmentowa też w tym samym kolorze co okna, brama była kupowana kilka lat temu, ale cena chyba coś ponad 3000zł

 

http://www.wisniowski.pl/typo3temp/pics/a098d8c6e1.jpg

 

Mi głownie chodzi o to jak mam zamontowac ta brame w otworze sciany, z uwagi na fakt że mam słup po srodku i z jednesj strony tylko 7 cm muru wystajacego chodzi o węgarek czy cos takiego, nei wiem jak to sie fachowo nazywa. dlatego rozmyslam nad brama zewnętrzna, bo zalezy mi na jak najwiekszej szerokosci w swietle przejazdu, ale tez i o izolacyjnosc, sam juz nei wiem , mam dylemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła klejenia w każdej z tych dwóch metod jest wystarczająca. Spóbuj oderwać taką płytę styropianową od ściany :)

 

Piszesz o izolacyjności... Szczerze wątpię. Na chłopski rozum to w jaki sposób ta pianka ma cokolwiek zmienić w kwestii izolacyjności termicznej? Znacznie bardziej istotny jest sposób nakładania kleju/pianki. Jeśli położą placki, to faktycznie izolacyjność termiczna spadnie.

 

Pianka ma jedną niezaprzeczalną zaletę: łatwiej jest nią pracować. Jeślibym sam własnoręcznie ocieplał dom, nawet chwili bym się nie zastanawiał, tylko wybrał piankę.

 

A na końcowe zużycie pianki będzie miał fakt czy ściany są odpowiednio proste. Jeśli nie, to katalogowe zużycie może się mocno różnić od rzeczywistego.

 

A te 300zł jeśli nie chcesz wkładać w zmywarkę lub lepszy kran, zafunduj rodzinie wycieczkę do parku rozrywki lub inne przyjemności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...