Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Witam wszystkich Tymkowiczów własnie rozpoczynamy tą trudna aczkowliek wyczekiwaną przeprawe budowy domka i chciałabym zobaczyć chociażby w trakcie budowy ten projekt czy jest ktos kto buduje ten dom z okolic Wolsztyna , woj. wielkopolskie ? Porsze o odpowiedz. Karolina

e-mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam i proszę o zdanie.Ponieważ jestem na etapie tynkowania zewnątrz mam dylemat.Moja sciana to Porotherm PW 44 cm i w zasadzie jestem zwolennikiem ściany jednowarstwowej.Procedura wyglada tak:tynk wapienny (26 zł/m2 z materiałem) a po ok. 2 m-cach na to struktura (40-45zł/m2 z materiałem - Kabe - ponoć jeden z nalepszych) wychodzi razem 66-71zł/m2.O ile dobrze obliczyłem mam ok 220 m2 elewacji - koszt 14520-15620 zl.Facet mnie kusi na ocieplenie steropianem grubości 8-10 cm+siatka,klej+tynk na gotowo za 90 zł/m2 - koszt 19800 zł.Co powiecie na temat cen i czy warto ponosić dodatkowy koszt przy tego typu ścianie (zaznaczam ,że już "przezimowaliśmy" i było ok).Proszę o opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o zdanie.Ponieważ jestem na etapie tynkowania zewnątrz mam dylemat.Moja sciana to Porotherm PW 44 cm i w zasadzie jestem zwolennikiem ściany jednowarstwowej.Procedura wyglada tak:tynk wapienny (26 zł/m2 z materiałem) a po ok. 2 m-cach na to struktura (40-45zł/m2 z materiałem - Kabe - ponoć jeden z nalepszych) wychodzi razem 66-71zł/m2.O ile dobrze obliczyłem mam ok 220 m2 elewacji - koszt 14520-15620 zl.Facet mnie kusi na ocieplenie steropianem grubości 8-10 cm+siatka,klej+tynk na gotowo za 90 zł/m2 - koszt 19800 zł.Co powiecie na temat cen i czy warto ponosić dodatkowy koszt przy tego typu ścianie (zaznaczam ,że już "przezimowaliśmy" i było ok).Proszę o opinie.

 

Witam,

tak się składa że również mamy ścianę jednowarstwową tylko ytong 36,5cm. Przezimowaliśmy 2 zimy i jest bardzo ok, jeszcze nie mamy elewacji, a wykonawca który był i wstępnie wyceniał również namawiał nas dodatkowo na styropian. Tylko pytam po co? Ściana jednowarstwowa to jednowarstwowa, tym bardziej że spełnia swoje parametry jak już sam się przekonałeś. U nas ytong również daje radę i z pewnością będziemy decydować się tylko na tynk.

 

pozdrawiamy serdecznie starych i nowych Tymkowiczów

EwaiMarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że każda ściana dwuwarstwowa jest cieplejsza niż jednowarstwowa. Teraz tylko kwestia kalkulacji, czy opłaca Wam się wydać 5000 zł i kiedy się to zwróci ...

 

W ścianach jednowarstwowych – nie wymagających docieplenia, warstwa konstrukcyjna (nośna) pełni także rolę izolacyjną. Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła dla ścian jednowarstwowych powinien być niższy niż 0,5 W/m2K. W praktyce materiały na te ściany są cieplejsze i niektóre z nich osiągają nawet współczynnik poniżej 0,3 W/m2K.

 

Dla ścian dwuwarstwowych współczynnik przenikania ciepła U nie może być wyższy niż 0,3 W/m2K. O tym, czy ściana będzie ciepła decyduje warstwa izolacji. Cegły czy bloki są jedynie warstwą nośną, nie odpowiadają za termikę ściany. Warstwa izolacji nie powinna być cieńsza niż w projekcie, a przy domach energooszczędnych zaleca się nawet jej pogubienie czy też wybieranie na warstwę konstrukcyjną ciepłych materiałów np. bloczków z betonu komórkowego. Każdy centymetr zaoszczędzony na izolacji powoduje wzrost współczynnika U o 0,02, co w przyszłości oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie.

 

Podobnie jak dla ściany dwuwarstwowej, współczynnik przenikania ciepła U dla ścian trójwarstwowych powinien być niższy niż 0,3 W/m2K. Zaletą ścian trójwarstwowych jest bardzo duża akumulacja ciepła, którą gwarantuje warstwa konstrukcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

I my dodamy dwa słowa :-) Też ruszyliśmy z pracami i obecnie możemy pochwalić się prawie SSZ - czekamy na okna, ale mamy już ścianki działowe. Tak wygląda nasz skończony dach :-)

DSCN0505.JPG

DSCN0508.JPG

 

Dziękujemy za wasze rady, aby nie likwidować okna nad holem, naprawdę fajnie doświetla. :-)

Wyszło bardzo wysoko, nasz dekarz zrobił je specjalnie trochę wyżej żeby ładnie doświetlało też hol na górze, no ale swoje zadanie spełnia. W ostatniej chwili dołożyliśmy też okno w pokoju nad garażem, który jest od północy i był taki smutny i ciemny mimo okna szczytowego, czego skutkiem jest drobna asymetria okien dachowych, ale przecież liczy się wygoda (gdyby było tak wysoko jak nad holem to ciężko byłoby sięgnąć)

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy robiliście ten grzejnik w kotłowni? Zamieżamy palić paliwem stałym, a nie gazem jak w projekcie ( o ile to ma jakieś znaczenie?)

I czy macie jakiś grzejnik w okolicach schodów, bo mnie hydraulik namawia?

 

Grzejnika w kotłowni nie mam, grzeja drzwiczki od pieca na ekogroszek i rura do komina :) Reszta tzn rury są zaizolowane, więc innych strat cieplnych nie ma. A zimą jest ciepło. Wystarczjąco :) A co do grzejnika pod schodami u nas miało nie być, bo jest podłogówka w przedpokoju, tak do schodów, ale po namyśle zrobiłem, pięc żeberek a we wnęce ciepło. A jak kiedys zachce mi się zamknąc ta przestrzen pod schodami, będzie jak znalazł. Poza tym zawsze go mogę zakręcić, a ściany nie szpeci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś robił wieniec W3 na ścianach szczytowych? Bo mój kier. bud. nalega żeby był. Jakie zbrojenie macie w wieńcu W2 na ściance kolankowej?

 

Ten wieniec na ścianach szczytowych jest po to, by oprzeć o niego płatwie i by ciężar dachu i płatwi został przeniesiony na konstrukcję domu. Oparcie płatwi wychodzi akurat nad oknami. Gdyby ktoś jednak zmienił konstrukcję dachu tak, by płatwie nie były nad oknami, to chyba jest szansa, żeby się tego wieńca pozbyć.

W2 (ale ten na ściance kolankowej) to 4 x fi 12 i strzemiona z fi 6 co 15 albo 20 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam takie pytania bo nie mam w tej chwili projektu i nie mogę sobie tego sam sprawdzić a jest mi potrzebna taka informacja:

 

Wieniec W2 czy jest to wieniec "na około" stropu czy jakiś inny i jakie są wymiary strzemion w nim oraz co ile rozmieszczone?

To samo pytanie o wymiary dotyczy wieńca W1 z tego co pamiętam jest to wieniec "wewnątrz stropu" na ścianach nośnych

Prosiłbym też o wyjaśnienie gdzie jest wieniec W3 i jakie wymiary mają strzemiona

Dodatkowo z tego co pamiętam to nadproże N1 było nad oknami i wymiary strzemion to 200x200 fi6 co 15 ale nie wiem w którym miejscu było nadproże N2 i jakie miało wymiary strzemion

 

Dodatkowo ma do was pytanie czy jeśli mam strop lany to mogę zrezygnować z podciągów P1 P2 i P3??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie,

 

U nas skończyły się nareszcie papiery, formlności kredytowe i takie tamm. Mamy skończone funadmenty, a od środy lecą ze ścianami - pierwsza kondygnacja prawie jest. W przyszłą środę chcą układać już strop... no i dobrze by było, żeby przed położeniem stropu, wymurowane były już kominy.

 

I tutaj do Was pytanie drodzy Tymowicze - Jaki polecacie komin, do pieca na paliwo stałe - ekogroszek?

Kojarzę, że na forum był już poruszany ten wątek, ale jak trzeba to jak zwykle nic nie można znaleźć - a przedrzeć się na nowo przez te 216 stron, to nie lada wyczyn.

 

Proszę napiszcie co macie u siebie i czym kierowaliście się przy wyborze.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie,

 

U nas skończyły się nareszcie papiery, formlności kredytowe i takie tamm. Mamy skończone funadmenty, a od środy lecą ze ścianami - pierwsza kondygnacja prawie jest. W przyszłą środę chcą układać już strop... no i dobrze by było, żeby przed położeniem stropu, wymurowane były już kominy.

 

I tutaj do Was pytanie drodzy Tymowicze - Jaki polecacie komin, do pieca na paliwo stałe - ekogroszek?

Kojarzę, że na forum był już poruszany ten wątek, ale jak trzeba to jak zwykle nic nie można znaleźć - a przedrzeć się na nowo przez te 216 stron, to nie lada wyczyn.

 

Proszę napiszcie co macie u siebie i czym kierowaliście się przy wyborze.

Z góry dziękuję.

 

Komin spalinowy Schiedel fi 18 do pieca na eko groszek 35 kW

Komin spalinowy do kominka Schiedel fi 20

Kierowałem się opinią innych budujących/znajomych ,jakością/trwałością ale nie ceną ponieważ inne systemy chyba Leier (a nawet już są jakieś rodzime) są tańsze.

Dzięki za opinie w temacie tynkowania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...