Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Oświetlenie schodów w naszym Tymku.

 

Bardzo fajne schody.

Czy oprócz podświetleń stopni posiadacie dodatkowo oświetlenie ogólne schodów i ewentualnie jak to rozwiązaliście. Czy same podświetlenie daje odpowiednią ilość światła czy to raczej element dekoracyjny (bardzo efektowny;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bardzo fajne schody.

Czy oprócz podświetleń stopni posiadacie dodatkowo oświetlenie ogólne schodów i ewentualnie jak to rozwiązaliście. Czy same podświetlenie daje odpowiednią ilość światła czy to raczej element dekoracyjny (bardzo efektowny;))

 

 

Samo podświetlenie schodów daje odpowiednią ilość światła do poruszania się po schodach. Lampki są na odpowiedniej wysokości, aby światło dyskretnie oświetlało stopnie.

Poza tym, mamy jeszcze mocne oświetlenie klatki schodowej, w postaci plafonów pod sufitem, które oświetlają hol na dole i/lub korytarz na górze.

Dodatkowo na ścianie ze schodami są jeszcze kinkiety oświetlające obrazy oraz dodatkowo schody, w razie potrzeby.

Jednak najczęściej zapalamy właśnie to podświetlenie schodów. Ledowe żarówki palą się u nas przez cały czas, jak tylko się ściemni.

Na dole kilka takich ledowych żarówek wmontowaliśmy w ścianę (dosłownie w kilka, w paru miejscach), co wraz z podświetleniem schodów tworzy całość, a jednocześnie podświetla tanim kosztem hol na dole.To niesamowita wygoda, ponieważ w domu nie jest zupełnie ciemno i nie trzeba za każdym razem wchodząc, czy schodząc po schodach szukać włącznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/860e89c4d6de66bd.html

 

Mam nadzieję, że się udało wkleić właściwie. Oto początki Tymka na Warmii i Mazurach

 

Po wielu latach oczekiwań z pewną dozą obaw, po lekkim zniechęceniu spowodowanym czekaniem, ruszyliśmy :)

 

i salon w wersji max ( połączony z gabinetem) : http://fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca3812d077610f16.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jesteśmy przed wyborem projektu i cały czas sie zastanawiam którą wybrac wersje A czy C?:) Różnica jest w sciance kolankowej 90cm nie widzialam na żywo Tymka i nie wiem jak to wyjdzie w praktyce. Najbardziej pasowałoby mi pośrodku mianowicie podniesc o ok 50 cm, tylko ze to juz trzeba naniesc poprawki. A wy co myślicie na tem temat ?:confused: Czy jest ktoś kto buduje Tymka w Wielkopolsce okolice Wolsztyna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jesteśmy przed wyborem projektu i cały czas sie zastanawiam którą wybrac wersje A czy C?:) Różnica jest w sciance kolankowej 90cm nie widzialam na żywo Tymka i nie wiem jak to wyjdzie w praktyce. Najbardziej pasowałoby mi pośrodku mianowicie podniesc o ok 50 cm, tylko ze to juz trzeba naniesc poprawki. A wy co myślicie na tem temat ?:confused: Czy jest ktoś kto buduje Tymka w Wielkopolsce okolice Wolsztyna?

 

My kupiliśmy podstawową wersję projektu i podnosimy ściankę kolankową o chyba 2 warstwy. Chcemy trochę zwiększyć funkcjonalność poddasza, ale zachować przy tym proporcje bryły budynku. Projekt gotowy wymaga tak czy inaczej adaptacji przez osobę do tego uprawnioną. Nie jest to istotna zmiana, nie narusza konstrukcji dachu w zasadzie, więc w granicach rozsądku oczywiście można ściankę kolankową zrobić zgodnie z własnymi potrzebami. Projekt podstawowy nie ma jej wcale, jest tylko murłata i wieniec....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My również kupiliśmy podstawową wersję projektu i wprowadziliśmy kilka zmian.

M. in. podnieśliśmy ściankę kolankową o 2 cegły. Dało nam to o wiele większą powierzchnię użytkową poddasza.

Aby zachować proporcje budynku dodatkowo wydłużyliśmy spad dachu, tak że ogólnie dach jest trochę dłuższy.

Nasz Tymek już zbudowany. Okolice Poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jesteśmy przed wyborem projektu i cały czas sie zastanawiam którą wybrac wersje A czy C?:) Różnica jest w sciance kolankowej 90cm nie widzialam na żywo Tymka i nie wiem jak to wyjdzie w praktyce. Najbardziej pasowałoby mi pośrodku mianowicie podniesc o ok 50 cm, tylko ze to juz trzeba naniesc poprawki. A wy co myślicie na tem temat ?:confused: (...)

 

Ja uzyskałem powiększenie ścianki kolankowej poprzez zwiększenie wysokości wieńca o ok. 22cm - góra wieńca będzie wyżej. Całkowita wysokość wieńca wyniesie 60cm (oryginalnie 45cm). 20-30cm to moim zdaniem maksimum, aczkolwiek wiele osób podwyższa o więcej. W moim przypadku 22cm przekłada się na wzrost powierzchni użytkowej poddasza o ok. 6m2.

 

Jeśli chcesz podnieść ściankę o więcej to bierz projekt ze ścianką. Architektowi będzie łatwiej (i dla Ciebie taniej) obniżyć ściankę aniżeli ją zaprojektować. W jaki sposób jest zrealizowana ścianka w wersji C? Masz jakieś rysunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzyskałem powiększenie ścianki kolankowej poprzez zwiększenie wysokości wieńca o ok. 22cm - góra wieńca będzie wyżej. Całkowita wysokość wieńca wyniesie 60cm (oryginalnie 45cm). 20-30cm to moim zdaniem maksimum, aczkolwiek wiele osób podwyższa o więcej. W moim przypadku 22cm przekłada się na wzrost powierzchni użytkowej poddasza o ok. 6m2.

 

Jeśli chcesz podnieść ściankę o więcej to bierz projekt ze ścianką. Architektowi będzie łatwiej (i dla Ciebie taniej) obniżyć ściankę aniżeli ją zaprojektować. W jaki sposób jest zrealizowana ścianka w wersji C? Masz jakieś rysunki?

 

Architektowi przy takiej zmianie nie będzie ani łatwiej, ani trudniej. Według mnie nie ma różnicy, który projekt wybierzesz, no ewentualnie taka, że podatek od nieruchomości będziecie płacić od tego co macie w projekcie (z czymś takim już się spotkaliśmy :))

Wydaje i się, że warto byłoby się skupić na tym, czym będziecie ogrzewać domek. Teraz są dostępne projekty w wersjach na gaz i paliwo stałe, wczesniej tego nie było i przy adoptowaniu projektu trzeba było opłacać instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architektowi przy takiej zmianie nie będzie ani łatwiej, ani trudniej. Według mnie nie ma różnicy, który projekt wybierzesz,

 

Architektowi/konstruktorowi w obydwu przypadkach będzie łatwo - to prosta zmiana, ale koszty nie będą takie same. W moim przypadku architekt zażądał koszmarnych pieniędzy za dołożenie ścianki. Jeśli jednak ścianka by już była, a trzeba byłoby ją tylko zmniejszyć, koszt były niewielki. Ostatecznie wtedy zrezygnowałem z tego architekta.

 

Najlepiej przed kupnem projektu pogadać z architektem. Można przecież dostać od Horyzontu rysunki poglądowe.

 

no ewentualnie taka, że podatek od nieruchomości będziecie płacić od tego co macie w projekcie (z czymś takim już się spotkaliśmy :))

 

Tak, w projekcie, ale po adaptacji. Jeśli inaczej, to ewidenta pomyłka i tym bym się nie przejmował - do wyprostowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, ktoś liczył o ile faktycznie zwiększa się powierzchnia użytkowa Tymka (standardowe wymiary zew.) po podniesieniu ściany kolankowej o dwa pustaki + wieniec?

 

ctg(42) * h * d

 

gdzie h to wysokość o którą podniesiesz ściankę,

d - suma długości pomieszczeń wzdłuż ścianki (można przyjąć 26m, ewentualnie odjąć grubość ścian, schodów itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://i1.fmix.pl/fmi2767/4a5ecee60008b0f74e0b0df6/zdjecie.jpg

 

U nas podniesiona ścianka o 3 pustaki + wieniec. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie...jest przestrzeń!!

 

http://i2.fmix.pl/fmi1849/a242c03200228a834e0b0f4d/zdjecie.jpg

 

http://i3.fmix.pl/fmi134/5e8935030020259c4e0b1075/zdjecie.jpg

Duża sypialnia na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...