Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Pytanie do wszystkich już ogrzewających Tymka, jakiego typu kocioł posiadacie (z podajnikiem czy bez, jak podajnik to szuflada czy ślimak?) oraz jakiej mocy?

 

Mam podobnie jak bertolo, tylko 19 kW. Również polecam dodatkowe palenisko. Od tygodnia palę w nim drewnem, którego na budowie jest mnóstwo z regulacją podajnika czekam jeszcze na hydraulików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Jedna z ścianek działowych na poddaszu (beton komórkowy 12cm) jest tak postawiona, że z prawej strony przylega do ścianki kolankowej a z lewej strony do drewnianego słupa. Ścianka jest przytwierdzona tylko do stropu. Z góry ścianki jest krokiew i ścianka dotyka do tej krokwi, ale zostanie to poprawione i murarze odetną 2-3 cm od góry.

Jak skutecznie zabezpieczyć ściankę aby się nie przewróciła? Jeśliby się mocniej zaprzeć, to poleci (widziałem zdjęcia przewróconej ścianki działowej z porothermu która była wymurowana tak jak u mnie).

Proszę o rady. Jak u Was wygląda ta ścianka działowa (ta przy schodach)?

 

Pozdrawiam,

BWP

Co do zamocowania ścianki, to są specjalne pręty, które z jednej strony mocujesz w czymś stabilnym, a drugi koniec zamurowujesz w ściance działowej. Ale nie martw się, po wymurowaniu ścianki zaprą się jedna o drugą i nic ich nie ruszy, tym bardziej, że kleisz na klej. Prędzej bloczek pęknie, niż się ścianka przewróci.

My hol na górze zrobiliśmy tak, by było w nim dużo miejsca. Murek przy schodach jest niski, ok. 120 cm, a wszystkie ścianki działowe są cofnięte tak, żeby z holu było widać prawie wszystkie słupy konstrukcji (z wyjątkiem dwóch pokoi obok siebie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zamocowania ścianki, to są specjalne pręty, które z jednej strony mocujesz w czymś stabilnym, a drugi koniec zamurowujesz w ściance działowej.

 

Tutaj nie ma takiej możliwości, ścianka trzyma się tylko stropu. Chyba, żeby połączyć górą z inną, równoległą do niej ścianką.

 

Ale nie martw się, po wymurowaniu ścianki zaprą się jedna o drugą i nic ich nie ruszy, tym bardziej, że kleisz na klej. Prędzej bloczek pęknie, niż się ścianka przewróci.

 

Tam gdzie ścianki zapierają się jedna o drugą (takich jest większość) nie ma żadnego problemu. Mi chodzi o ściankę która nie zapiera się o inną.

 

My hol na górze zrobiliśmy tak, by było w nim dużo miejsca. Murek przy schodach jest niski, ok. 120 cm, a wszystkie ścianki działowe są cofnięte tak, żeby z holu było widać prawie wszystkie słupy konstrukcji (z wyjątkiem dwóch pokoi obok siebie).

 

Chodzi mi ściankę między schodami a pokojem na poddaszu. Murku przy schodach na razie nie robię, może będzie barierka.

 

Arek, rozumiem, że ścianki przesunąłeś i słupy idą obok ścianek a nie w ściankach jak u mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma takiej możliwości, ścianka trzyma się tylko stropu. Chyba, żeby połączyć górą z inną, równoległą do niej ścianką.

 

 

 

Tam gdzie ścianki zapierają się jedna o drugą (takich jest większość) nie ma żadnego problemu. Mi chodzi o ściankę która nie zapiera się o inną.

 

 

 

Chodzi mi ściankę między schodami a pokojem na poddaszu. Murku przy schodach na razie nie robię, może będzie barierka.

 

Arek, rozumiem, że ścianki przesunąłeś i słupy idą obok ścianek a nie w ściankach jak u mnie?

 

Przecież ta ścianka o której piszesz pewnie jest powiązana ze ścianą kolankową.

A z innej beczki. Tam będą drzwi? Bo nie widze w co je masz tam wstawić skoro ścianka się kończy.

u mnie jest powiązana ze ścianką kolankową i scianą od łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta ścianka o której piszesz pewnie jest powiązana ze ścianą kolankową.

 

Tak, będzie, ale u mnie ścianka to 1 pustak i wieniec, więc niewiele. Ścianka kolankowa niewiele wzmocni...

 

A z innej beczki. Tam będą drzwi? Bo nie widze w co je masz tam wstawić skoro ścianka się kończy.

u mnie jest powiązana ze ścianką kolankową i scianą od łazienki.

 

Będą tam drzwi, ale na lewo od słupa (patrząc na moje zdjęcie). Ta ściana o którą się boję jest oddzielona słupem od ściany łazienkowej. Chyba jednak trzeba było przesunąć ścianę i murować obok słupa, a nie trzymać się sztywno projektu. Chyba, że są sposoby aby jakoś przykotwić tą ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek, z tego co widzę, to tą ściankę działową masz wymurowaną tak jak u mnie czyli słup drewniany jest w ścianie.

 

A co powiecie na to?

http://tiny.pl/h1p5p

 

Z innej beczki: czy krokwie dotykają ścianek działowych? Jeśli tak (a chyba tak u Ciebie jest), to czy ściany nie pękają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej lub więcej moje słupy wystają ze ścian. Ta ścianka przy schodach jest cofnięta tak, że przy samych schodach (po prawej stronie gdy się wchodzi) powstał mały gzyms, taki na ok. 12 cm.

 

Czyli masz ciągłość tej ściany? Masz może zdjęcie z drugiej strony (od pokoju)?

 

A krokwie nie powinny dotykać ścian ...

 

Zdecydowanie nie powinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas kociół na ekogroszek o mocy 25KW z podajnikiem slimakowym z zasobnikiem 100 kg. Wydala w zupełności. Do tego zamówiłem sobie z dodatkowym górnym paleniskiem. Fajna sprawa, bo tak jak teraz wrzuce troszkę cienkiego drzewa i momentalnie piec osiąga wysoka temperaturę i trzyma ja bardzo długo. A ja mogę ją wykorzystac do nagrzania wiekszej ilości ciepłej wody, albo załączyć kaloryfery na dwie godziny żeby było w domu cieplej, a w tym czasie podajnik wcale nie korzysta z węgla, a jedynie z wysokiej temperatury z drzewa. Cieszę się, że mam ten dodatkowy ruszt. Tyle, że trzeba ewentualnie miec drzewo i dokładać.;)

 

możesz napisac jaki konkretny model pieca posiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekt po 3 tygodniach prac budowlanych, tak daleko a jeszcze tak daleko.....:)

 

 

Olu i Bartku, z jakiego materiału budowaliście, porotherm? interesuje mnie jakiej wysokości macie ściankę kolankową? są to dwa pustaki plus wieniec? i jak długie macie krokwie? po świętach i mój majster zabiera się za górę i dach i zastanawiam się jak wysoko robić ściankę i czy moje krokwie zamówione na 8,30 będą wyglądały tak dobrze jak na waszych zdjęciach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o kotwienie ścianek działowych to ja podczas murowania nawiercałem belki wiertłem 6 mm i wkładałem miedzy spoiny w te otwory pręt 6 mm - trzyma znakomicie, tak polecił mi majster. Oczywiście podobnie postępuje podczas kotwienia ze ścianami nośnymi i ścianami kolankowymi, u mnie ściany nośne wykonane z porotermu 25 a działówki wymurowane z silki 12 na zaprawie tradycyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekt po 3 tygodniach prac budowlanych, tak daleko a jeszcze tak daleko.....:)

 

 

Olu i Bartku, z jakiego materiału budowaliście, porotherm? interesuje mnie jakiej wysokości macie ściankę kolankową? są to dwa pustaki plus wieniec? i jak długie macie krokwie? po świętach i mój majster zabiera się za górę i dach i zastanawiam się jak wysoko robić ściankę i czy moje krokwie zamówione na 8,30 będą wyglądały tak dobrze jak na waszych zdjęciach. Pozdrawiam

 

Budowaliśmy z maxa z Michałowa ( nasz mistrzunio stwierdził cytuję "ja tam porothermu nie uważam" :) i zaufaliśmy mu ). Ścianka jest podniesiona o 2 pustaki a krokwie przedłużone o 50 cm, czyli 8.30 m. Cieszymy się, że podoba się dach a właściwie jego zarys....Chcieliśmy uniknąć efektu stodółki i mamy nadzieję, że uda się osiągnąć fajne proporcje. Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz napisac jaki konkretny model pieca posiadasz?

 

Ja mam model 25KW z górnym dodatkowym paleniskiem i podajnikiem slimakowym z firmy EKOENERGIA.

Znam osobiście producenta, ma zakład nie daleko mnie, a więc serwis blisko i dał mi dobrą cenę.

Polecam : www.ekoenergia.eu

 

Gdybyś potrzebował mam namiary, może załatwiłbym taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym ze coraz częściej pojawiają się pytania związane z kosztem SSO Tymka i dużymi rozbieżnościami poprosiłem majstra u mnie, żeby rozbił mi na składowe co i ile u niego kosztuje. Mam Tymka D ( podwójny garaż i podniesiona ścianka kolankowa) za drugim garażem dobudowana jest pralnia i suszarnia – także budynek pozostaje w obrysie prostokąta.

 

Fundamenty mam już wylane do poziomu gruntu – reszta kosztów przedstawia się następująco :

 

Wyjście z bloczka – 2700 zł

Wylanie chudziaka – 1300 zł

Murowanie do sklepienia – 9100 zł

Sklepienie ( terriva) - 6300 zł

Schody wewnętrzne – 1500 zł

Murowanie do dachu – 5390 zł

Więźba dachowa – 3826 zł

Kominy ( klinkier) – 2120 zł

Deskowanie + papa – 3264 zł

Taras + schody zewnętrzne – 1000 zł

 

W sumie 36,500 zł.

 

Start wczesna wiosną - rozliczam się za każdy element. np - skończona robota - wyjście z bloczka - KIERBUD odbiera - płacę 2700 zł... I tak dalej....

 

Majster mówi, że wiem za co płace - co ile kosztuje i ewentualne poprawki sa od razu po inspekcji KIEBUDA przy odbiorze jakiegoś elementu. Na przykład chudziak - pęka - nie odbieram roboty i nie płacę dopóki nie będzie poprawiony.

 

Moim zdaniem uczciwy system - ale wątek do dyskusji :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...