Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Był taki temat ostatnio, więc przepisałem notatki mojego elektryka.

Tylko tak czytam i dodawanie mi się nie zgadza :)

Muszę do niego zadzwonić i spytać się dlaczego...

 

Spis białego montażu elektrycznego:

PARTER:

1) włączniki:

12 szt. schodowy

2 szt. krzyżowy

7 szt. podwójny

3 szt. pojedynczy

w tym 6 ramek podwójnych, reszta pojedyncze

2) gniazda

1 szt. gniazdo antenowe

22 szt. gniazda w tym 14 ramek pojedynczych, 4 szt. ramka podwójna

KUCHNIA:

4 szt. gniazda pojedyncze

3 szt. gniazda z ramką podwójną

GÓRA I PIĘTRO

2 szt. schodowe podwójne włączniki

2 szt. pojedyncze schodowe włączniki

18 szt. gniazd, w tym 4 ramki podwójne, 10 pojedynczych

3 szt. wyłącznik podwójny

3 szt. wyłącznik pojedynczy

1 szt. gniazdo antenowe

3 szt. gniazda WC

1 szt. gniazda łazienka

oświetlenie schodów - SKOFF - lampy ledowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Napiszcie mi proszę, czy w Waszych układach CO hydraulicy zakładali filtry przed pompami. I jeszcze w układzie z piecem na paliwo stałe jakiej pojemności macie naczynie wzbiorcze (chyba tak to się nazywa - to czerwone). U mnie wygląda na ok. 20 litrów - chyba trochę za małe do tego układu.

Zauważyłem, że u mnie nie ma filtrów, a wtedy nie ma gwarancji na pompę, bardzo też skacze mi ciśnienie na piecu od 0.5 bara, gdy jest zimny do 1.8 bar, gdy jest rozgrzany (możliwe , że jest to wina zbyt małego naczynia). Ciśnienie maksymalne na kotle może być 1.5 bar, a zawór zabezpieczający wstawiony jest na 3 bary czyli dużo za dużo.

Dajcie znać jak jest u Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących. Długo już czytam to forum. Z żona bardzo długo szukaliśmy projektu. Mamy pozwolenie i w tym roku zrobilismy fundamenty, na wiosne ruszamy dalej. Chciało by sie zrobic samemu jak najwiecej ale nie da rady wszystkiego. wrzuce zdj tylko nie wiem jeszcze jak, może ktoś podpowie:):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu kupowania waluty, opiszę moja doświadczenia

Na początku znalazłem w necie walutomat, który działa na zasadzie kupowania i sprzedawania waluty bespośrednio od innych użytkowników- kurs zbliżony do kursów średnich w momencie zakupów. Walutomat przy kupnie waluty pobiera 0,2% prowizji od zakupionej kwoty. Przy zakupie 300 Euro jest to 0,6 Euro czyli jakieś 2,70zł obecnie. Do tego walutomat pobiera opłatę za przelew do banków w których kont nie posiada i jest to ok 5zł.

Ceny waluty w kantorach są zazwyczaj ok 10gr wyższe niż kurs średni, dlatego przy zakupie większej ilości waluty chyba opłaca się mimo prowizji i kosztów przelewu korzystać z kantorów internetowych. Zakładając zakup 300Eur w walutomacie wyniesie to 1350 (kurs 4,5) minus koszt prowizji i opłaty 7,70zł. W normalnym kantorze zapłacimy 1380zł. Wiadomo że można negocjować ceny w kantorze, ale jak to sie opłaca nie wiem, bo narazie nie korzystałem z takiego rozwiązania.

 

Drugim "kantorem internetowym" z jakiego teraz korzystam jest cinkciarz.pl. tutaj kupujemy walutę tak jak w normalnym kantorze, kurs jest ok 3gr wyższy niż średni czy na walutomacie. Zakupiłem na próbę ostatnio 50 Eur, pieniądze trafiły na konto po 2 dniach i co dziwne nie została pobrana żadna opłata za przelew.

I tutaj teraz należy zastanowić się, czy walutomat czy cinkciarz:

zakładając kurs średni 4,50 zakup 300Euro na walutomacie z prowizjami kosztuje to 1357,70 na cinkciarz.pl 1359zł

 

Jeżeli macie jakieś przemyślenia, piszcie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimy nie ma a mnie zmogła zapalenie zatok ale na budowie prace nie ustaja ja też bez L4 to pochwalę się swoimi drzwiami i płytkami w salonie co Wy na to?

http://images37.fotosik.pl/1212/f3bf304a23075e01gen.jpg to płyteczki

http://images50.fotosik.pl/1259/e2b3cf13b392be54gen.jpg

szczęście moje - Mrysia to dla niej budujemy Tymka

http://images41.fotosik.pl/1195/95fb644093ecbd41gen.jpg a to do garazu z holu

http://images37.fotosik.pl/1212/4106a24534e57274gen.jpg a tu z zewnątrz

No to dalej do roboty :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie mi proszę, czy w Waszych układach CO hydraulicy zakładali filtry przed pompami. I jeszcze w układzie z piecem na paliwo stałe jakiej pojemności macie naczynie wzbiorcze (chyba tak to się nazywa - to czerwone). U mnie wygląda na ok. 20 litrów - chyba trochę za małe do tego układu.

Zauważyłem, że u mnie nie ma filtrów, a wtedy nie ma gwarancji na pompę, bardzo też skacze mi ciśnienie na piecu od 0.5 bara, gdy jest zimny do 1.8 bar, gdy jest rozgrzany (możliwe , że jest to wina zbyt małego naczynia). Ciśnienie maksymalne na kotle może być 1.5 bar, a zawór zabezpieczający wstawiony jest na 3 bary czyli dużo za dużo.

Dajcie znać jak jest u Was.

 

Ja pozakładałem filtry przed pompami. Oczywiście za i przed z zaworami, tak, że co jakis zcas mogę odkręcić i przeczyścić. Naczynie wyrównawcze, u mnie niebieskie :wiggle: ma 20 litrów. U mnie wystarcza. Nie wiem jakie cisnienie, bo z kolei nie mam cisnienioierzy, a jedynie zawór bezpieczeństwa, kiedy takowe zostanie przekroczone. A pompy znalazłem w necie taka do wody, żeby cały czas była ciepła w kranie 3 watową, więc wychodzi taniej niż te zwykłe, a się sprawdza. Muszę wkleic zdjęcie, to może Ci pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zdanie utwierdza mnie w przekonaniu, że najlepiej zrobić to samemu. Czy mógłbyś pokazać zdjęcia jak to u Ciebie wygląda?

 

 

Musze poszukac i wstawić, a to może potrwać, ale spróbuje :mad: Tyle, że tyle tych zdjęć że czasami nie wiem gdzie ich szukać. :mad:

Po restarcie kompa wczesniej zgrałem na dwa różne dyski i wyszło mi wszystkich 47000 sztuk :mad: Wszystkich. rodzinnych, z budowy, z wakacji itp. Więc sam rozumiesz. Dawniej jak był zenit ograniczała nas klisza 36 zdjęć i trzeba było wywołac. A teraz. uroki postepu. Fakt można je zorganizować, tylko czasu nie ma :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze ją jeszce wykończyć, tylko czasu brak.

Kable od siły, wypadałoby kratke wstawić, pomalować, światło zrobić. Ale powolutku. Na razie kupiłem drzwi do kotłowni ogniotrwałe 30 minut za całkiem fajne pieniądze. Jedne takie same montowałem u sasiada to i u siebie sobie poradze.

Na razie ostatnio wykończyłem sypialnie na tip top i łazienkę. Brakowało dodatkowego oswietlenia. Detale, ale jak ważne. Ale teraz jest na 1000 procent. A jak fajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za drzwi pomiędzy garażem a holem? Mam wrażenie,że pasowałyby do mnie ;) Akurat szukam drzwi wewnętrznych i badam teren w tym temacie....:)

 

Te drzwi to "ENTER 00 lam. dąb szary ryfla 80L" razem z ościeżnicą i klamką około 1200 zł brałam w DDD w Olsztynie ale średnio oceniam ich obsługę, no ale najważniejsze że drzwi mam teraz dalej...

 

A co do naczynka to mam je na strychu i ma 20 litrów i jest czerwone :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozakładałem filtry przed pompami. Oczywiście za i przed z zaworami, tak, że co jakis zcas mogę odkręcić i przeczyścić. Naczynie wyrównawcze, u mnie niebieskie :wiggle: ma 20 litrów. U mnie wystarcza. Nie wiem jakie cisnienie, bo z kolei nie mam cisnienioierzy, a jedynie zawór bezpieczeństwa, kiedy takowe zostanie przekroczone. A pompy znalazłem w necie taka do wody, żeby cały czas była ciepła w kranie 3 watową, więc wychodzi taniej niż te zwykłe, a się sprawdza. Muszę wkleic zdjęcie, to może Ci pomoże.

Dzięki Bertolo, w sobotę zaprosiłem hydraulika na poprawki. okazało się, że w naczyniu jest zbyt wysokie ciśnienie, ponad 2 bary. Upuścili do 0.8 i już tak nie skacze. Dodatkowo założyli drugi zawór na 1,5 bara i już jestem spokojniejszy. Co do filtrów, to odradzają, bo wszelkie grubsze śmieci i tak zostają w piecu, a mniejsze pompom podobno nie szkodzą. Fajny pomysł z tą oszczędniejszą pompką do ciepłej wody. My i tak będziemy ją tylko czasowo załączali rano i wieczorem, żeby nie wychładzać wody w zasobniku.

Twoja praca wykonana na budowie robi wrażenie, no i w końcu będziesz miał chyba więcej czasu dla rodziny... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was takie pytanie jak doprowadzaliście powietrze do kominka w posadzce to znaczy jaką rurą bo w CASTORAMIE polecili mi dwie opcje rura PCV lub takie prostokątne kształtki stalowe

Lepsze chyba będą prostokątne kształtki, bo płaskie i łatwiej będzie je schować w ścianie. Ja zrobiłem błąd i rurę wyprowadziłem tuż nad powierzchnią ziemi. Lepiej jest ją ocieplić i wkuć w ścianę tak, by była chociaż 20 cm nad podłożem.

Po kolei: pod podłogę możesz użyć zwykłej, okrągłej rury, którą wyprowadzasz na zewnątrz, zakładasz kolanko z przejściem na prostokątne kształtki i prowadzisz ją w górę, zakładasz następne kolanko i kończysz kratką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze chyba będą prostokątne kształtki, bo płaskie i łatwiej będzie je schować w ścianie. Ja zrobiłem błąd i rurę wyprowadziłem tuż nad powierzchnią ziemi. Lepiej jest ją ocieplić i wkuć w ścianę tak, by była chociaż 20 cm nad podłożem.

Po kolei: pod podłogę możesz użyć zwykłej, okrągłej rury, którą wyprowadzasz na zewnątrz, zakładasz kolanko z przejściem na prostokątne kształtki i prowadzisz ją w górę, zakładasz następne kolanko i kończysz kratką.

 

Ja mam zasypane fundamenty ale jeszcze nie wylałem płyty i mogę na spokojnie poprowadzić przewody stąd moje pytanie co będzie lepsze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...