Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

I znów pytanie do doświadczonych Tymowiczów związane z wyprowadzeniem kanalizacji:

 

Murarz powiedział żebym powoli zwoził piasek na podsypkę i zagęścił go. Potem mam wziąć hydraulika, żeby wyprowadził kanalizację i od razu wodę do budynku.

 

Dzwoniłem do hydraulików, którzy z kolei twierdzą, że najpierw kładzie się rury a potem dopiero sypie piach i zagęszcza...

 

Możecie się wypowiedziec jak to było u Was?

 

Zdecydowanie najpierw zagęścić a potem wstawić rury od kanalizacji. Nie wyobrażam sobie tłuc zagęszczarką gdy rury są w ziemi.

 

Woda od rury musi iść głęboko, pod ławą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak sądzicie czy 36 tys zł to duzo za postawienie domu z dachem??okolice Inowrocławia.23 tys ściany strop i kominy. Ok 13 tyś dach.

 

Zależy jaki dach. Jeśli pełne deskowanie i dachówka, to cena ujdzie, ale to nie jest tanio, raczej średnio, szczególnie, że masz już fundamenty (stan zero?).

 

U mnie fundamenty (stan zero) kosztował 8kzł, reszta łącznie z więźbą 22kzł, zaś położenie blachodachówki (bez deskowania) 6200zł. Czyli taka robocizna jak u Ciebie wychodzi jakieś 28kzł.

 

Aczkolwiek moja ekipa nie rewelacyjna. Dom zbudowany na tróję z plusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie czy 36 tys zł to duzo za postawienie domu z dachem??okolice Inowrocławia.23 tys ściany strop i kominy. Ok 13 tyś dach.

 

Według mnie dużo, jeśli to cena bez pokrycia dachu.Zwłaszcza ,że masz już fundament. W październiku zapłaciłam za całość prac 37 tys. W tym przygotowanie terenu, duży fundament 9 bloczków, schody wewn. i zewn., dwa tarasy, kominy, ściany działowe, kompletny dach pokryty dachówką ceramiczną. Ekipa solidna i zorganizowana, wszystkim się sami zajmowali i nie zawracali niepotrzebnie gitary. Na koniec ładnie posprzątali, elegancko pozamiatali chudziak a wszelkie śmieci typu folie i papiery,plastikowe opaski itp pozbierane zabrali ze sobą ;) Całość prac SSO zajęła im równo miesiąc. Odwiedziło nas już kilku malkontentów, którzy lubią pomarudzić i poszukać dziury w całym i zgodnie stwierdzili z przykrością,że nie doszukali się żadnych uchybień i przyczepić się nie ma do czego :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Krzysztof - toż to luksus... :rolleyes: stół z palet postawić koło takiego pieca i mozn a"obradowac" ale tak na poważnie - to chętnie bym podjechał i obejrzał Waszego Tymka.... ostatnio jak byłem to był strop wylewany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najpierw zagęścić a potem wstawić rury od kanalizacji. Nie wyobrażam sobie tłuc zagęszczarką gdy rury są w ziemi.

 

Woda od rury musi iść głęboko, pod ławą.

 

No dobra to teraz łopatologicznie poproszę. Na zagęszczony piach układane są rury? czy hydraulik kopie sobie w tym zagęszczonym piachu żeby je ułożyć?

 

Fakt - jeżdżenie zagęszczarką po piachu w której są rury trochę kłóci się z logiką... Bałbym się, że porusze któreś łączenie i z kanalizaji będzie wylewała się woda wprost do fundamentu. I wtedy zamiast porządnie zagęszczać i nie oszczędzać sprzetu - będe się zastanawiał czy przypadkiem nie uszkodzę jakiegoś łączenia....

 

Ponownie zadzwoniłem do kolejnego hydraulika ( to już trzeci) i też powiedział że on kładzie kanalizę - zanim jest zagęszczony piach.... Co prawda robił już jak była pospółka zagęszczona - ale musiał ją wybierać żeby połozyć rury....

 

A jak to u Innych Tymowiczów wyglądało? Mogę prosić o Wasze opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również kanalizacja była rozprowadzana po zagęszczeniu i tak też wg mnie jest korzystniej. Ale u mnie robiła to firma budowlana pod moim nadzorem. Jeżeli chodzi o hydraulików to wydaje mi się że tu chodzi o ich lenistwo bo dla nich mniej kopania a poza tym odpadają ewentualne pretensje inwestora że "upadło tam gdzie było kopane".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rury do wody i rozprowadzenie kanalizacji w zagęszczonej pospółce robili chłopaki budowlańcy i wyszło be z problemu (czytaj używam i przy dzisiejszym mrozie nic nie zamarza ani nie stoi w kibelku) :-)

 

Olai Bartek chyba mieliśmy tę samą ekipę, a mieszkacie już?

 

 

Może ta sama ekipa, chociaż nic nie wspominali o forumowiczach....a może wiedzieli,że się udzielamy i dlatego tak się starali :) :) :) Jeszcze nie mieszkamy, suszymy mury metodą naturalną :) Po powrocie z ferii zimowych wstawiamy okna, które na nas czekają grzecznie. Później szybka elektryka, alarmy,podłogówka, tynki, wylewki...wstawiamy meble i mieszkamy :) A tak serio mówiąc to sprawne i szybko działające ekipy na powyższe umówione na luty i myślę, że wprowadzimy się niedługo. A tymczasem z zazdrością oglądamy Wasze zdjęcia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to teraz łopatologicznie poproszę. Na zagęszczony piach układane są rury? czy hydraulik kopie sobie w tym zagęszczonym piachu żeby je ułożyć?

 

Hydraulik kopie w zagęszczonym piachu. To żaden problem.

 

Fakt - jeżdżenie zagęszczarką po piachu w której są rury trochę kłóci się z logiką... Bałbym się, że porusze któreś łączenie i z kanalizaji będzie wylewała się woda wprost do fundamentu. I wtedy zamiast porządnie zagęszczać i nie oszczędzać sprzetu - będe się zastanawiał czy przypadkiem nie uszkodzę jakiegoś łączenia....

 

Ponownie zadzwoniłem do kolejnego hydraulika ( to już trzeci) i też powiedział że on kładzie kanalizę - zanim jest zagęszczony piach.... Co prawda robił już jak była pospółka zagęszczona - ale musiał ją wybierać żeby połozyć rury....

 

A jak to u Innych Tymowiczów wyglądało? Mogę prosić o Wasze opinie?

 

Nie podobają mi się Twoi hydraulicy... Chcą zrobić i się nie narobić, tak przypuszczam. Może zadzwoń do kolejnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze sie dogadałem z ekipa.firma sprawdzona widziałem ich postawione domy. ale cena mnie troche martwi ze duża, umówiłem sie z nimi na sporzadzenie umowy mam nadzieje ze troche zejdzie z ceny.fundamenty juz stoją. w sumie rury mógł bym sam zrobic i wylac beton i stan zero gotowy.ale sie zastanawiam.zawsze to pare groszy w kieszeni ale nie wiem czy warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik kopie w zagęszczonym piachu. To żaden problem.

 

 

 

Nie podobają mi się Twoi hydraulicy... Chcą zrobić i się nie narobić, tak przypuszczam. Może zadzwoń do kolejnych?

 

tak zrobię :) - po prostu trzy ekipy obdzwoniłem i żadnemu nie chce sie kopać :) lenie patentowane...

Albo po prostu zasypię - zagęszczę i wtedy wezmę ekipę hydraulików. Będa przed faktem postawieni - to nie będzie wyboru... a jak dla mnie to moga narzekac - byleby dobrze to zrobili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Wczoraj zamówiliśmy dachówkę. Jest to dachówka ceramiczna firmy Nelskamp F10u brąz angobowany. Macie jakieś doświadczenia z tą firmą? Może ktoś ma jakieś fotki? Fajnie by było zobaczyć ten kształt lub kolor na dachu tymka, zanim pojawi się na naszym :D

Zdecydowaliśmy się na lane schody, rzeczywiście to lepsze rozwiązanie, mimo, że trochę droższe... Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze sie dogadałem z ekipa.firma sprawdzona widziałem ich postawione domy. ale cena mnie troche martwi ze duża, umówiłem sie z nimi na sporzadzenie umowy mam nadzieje ze troche zejdzie z ceny.fundamenty juz stoją. w sumie rury mógł bym sam zrobic i wylac beton i stan zero gotowy.ale sie zastanawiam.zawsze to pare groszy w kieszeni ale nie wiem czy warto.

 

Mati i Kasia...

 

Miałem ten sam problem - rozmawiałem, z trzema ekipami i wyceny miałem SSO od 28 do 40 tysięcy złotych.

 

EKIPA A

- Ten najdroższy nie pokazał mi żadnych swoich budów - i miał wolne terminy "od ręki" - więc go skreśliłem.

 

EKIPA B

Kolejny za 28 tysięcy - przyjechał na budowę i od razu mądry się zrobił... Tak się fundamentów nie kopie, to jest źle - to trzeba poprawić, to trzeba zmienić... i on to wszystko "uratuje". Myślę sobie - trudno - wytrzymam jego gadanie - ale cene ma dobrą... wiec umawiam się na obejrzenie jego budynków, które stawiał. I zaczynają się schody... Tu klient nie życzył sobie żeby podac jego numer, tu już ktoś mieszka i nie bardzo go chce nachodzić, inny znowu nie odbiera telefonu itd. Myśle sobie - trudno - gadam z gościem o warunkach, i okazuje się skąd niska cena.... Jak strop to tylko teriva, dad okna tylko gotowe elementy. Mury to z elementów pióro + wpust, wylewanie chudziaka tylko gotowego z betoniarni wskazanej przez niego ) b z innych to maja śmieci a nie beton itp. Jak powiedziałem że budiję z takiego materiału, chudzialk to z betoniarki, schoody lane, beton biorę z betoniarni tej a nie innej, drewno i krokwiznę mam z tartaku takiego a nie innego - od razu cena drastycznie wzrosła - bo trzeba się napracować..... takze pytajcie co wchodzi w skąłd prac i czy materiały oraz surowce z jakich stawiają mają wpływ na cenę....

Juz nie słuchałem ich tłumaczeń że teraz z tego się nie buduje, bo straty ciepła, bo źle, bo niefachowo.... moim zdaniem szykaja pracy gdzie nie musza sie pobrudzić i żeby jak najwięcej zrobili podwykonawcy... a wiadomo ze pośrednik zarabia najwiecej.

 

JEKIPA C

a zdecydowałem się na ekipę za 36,5 tysiaca - nie cudują , nie kombinują, pokazali wszystkie swoje budowy, pokazali kalendarz na 2012 rok i mają 5 budów już zaklepane. Więc solidni.... W styczniu dzwonią i mówią - że jest ciepło i z bloczka ściany mogą zrobić... przyjechali zrobili - porządeczek zostawili - kierownik budowy przyjechał i powiedziła że jedną warstwę bloczka można zdjąć bo będzie trochę wysoko.... Myślałem że na wiosnę to zrobią - a oni tego samego dnia przyjechali i robotę zrobili. Super fachowcy.

 

Więc przy podpisaniu umowy - pokazujcie tańsze oferty z dzienników budowy spisujcie ceny jakie Tymowicze płacili z SSO i pokazujcie wykonwacom.... zawsze kilka groszy urwiecie - tylko muszą widzieć, że macie inne oferty i oni nie sa jedyni....

 

Dodatkowo przy Tymku jest kilka rzeczy fajnych przy targowaniu i ja to wykorzystałem:

 

* prosta konstrukcja - wszystko w kształcie prostokątu - beż żadnych dziwnych uwypukleń itd. ma 4 punkty i względem nich jedzie :)

* nieskompliowany dach - zwykły dwuspadowy

 

Sprawdźcie w umowie co macie zagwaranotowane czy są terminy na poszczególne etapy, oraz czy sa kary za nieterminowe wykonanie prac lub prace wykonane niezgodnie z projektem, zagrażające zdrowiu lub życiu ludzi ( na przykład kiedy kierownik budowy zakwestionuje jakiś element) Co w przypadku gdy w trakcie budowy zmienisz zdanie na przykład zmiana stropu z teriva na monolityczny - co wtedy z ceną?

 

Cena jest ważna - ale nie najważaniejsza - ekip jest dużo ale partaczy też.... lepiej podzwonić i pojeździć niż potem płacić za błedy.

 

Aż się boję pomyśleć co by było gdybym wbral najtańszych za 28 tyś.... okazałoby się, że budując tak jak chcą faktycznie - robocizna 28 tysięcy - ale materiały, produkty musiałbym dawać takie jaki oni chcą - węc suma sumarum - wyszłoby najdrożej.... co to za majster co unika betoniarki? ciekaw czy jak miałby robić zbrojenie - to kazałby kupić gotowe elementy żeby nie musiał stali ciąć?

 

powodzenia :) - ja też czekam na wiosnę i "niech się mury pną do góry..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen, święte słowa Atsyrut jeśli chodzi o te ekipy budowlane, o swoich już pisałam i starczy im pochwał bo "spoczną na manowcach", a sąsiad właśnie wziął takich fachowców co za 25tyś mieli mu zrobić SSO takiego skomplikowanego domku i budoje tak od trzech lat bo spieprzyli dach i uciekli, a na poprawki wydał już trzy razy tyle .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze to miałem jeszcze 2 ekipy ale jedna by mogła by wejsc od lipca, a drugi gościu kosztorys robi juz od świąt nawet przed swietami \bożego narodzenia dostał i do dziś nie moge sie dodzwonic i to niby znajomy teścia co dobrze robi.jak zadzwoniłem do niego odebrał raz to powiedział ze do wiosny jest jesczsce troche czasu to zdązy i mam sie nie martwic. Raaczej sie zdecyduje tych co mam ale cene jescze z nimi musze uzgodnic moze zejda.chatka w sumie prosta.mówi ze miesiąc i stoi sie okaże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...