Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

A my mamy mały dylemat. Teściu wraca z zagranicy i chce sie sam podjąc budowy z pomocą moja. nie wiem ekipa umowiona jest tylko umowy jescze nie spisalismy. musimy do połowy roku postawic domek żeby stał bo staramy sie o kredyt rodzina na swoim wkład własny jak najwiekszy. Ale niby juz sie kończą dopłaty bo kończą się limity. 30 tyś zawsze zaoszczędzone. ale jak coś zle bedzie odpowiedzialnośc spadnie na budowlańców. Sytuacja do rozwiazania tylko co wybrać?

 

A ja jestem innego zdania, bo nie wiem jak u Was ale z rodziną czasem lepiej nie robić interesów bo to potem jakieś wieczne pretensje itp. no chyba że teściu będzie budował tak jak Wy chcecie, bo koleżance jak teściu postawił chałupę to teraz ma niewykończone poddasze 130 m2, bo jemu się podobało podnieść ściankę kolankową, a oni mieszkają tylko na dole :-)

 

Tak serio to fajnie mieć pomocnika w teściu, mój był na budowie głównym zarządcą tj. zbierał bałagan i doglądał ekipę z jego pomoca budowa Tymka zajęła nam 8 miesięcy, a oboje pracujemy poza miejscem budowy więc bez niego niebyłoby to możliwe. Pozdrawiam narzekających na mrozy bo u nas (warmia) właśnie napadało z 5 cm śniegu i dalej sypie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A my mamy mały dylemat. Teściu wraca z zagranicy i chce sie sam podjąc budowy z pomocą moja. nie wiem ekipa umowiona jest tylko umowy jescze nie spisalismy. musimy do połowy roku postawic domek żeby stał bo staramy sie o kredyt rodzina na swoim wkład własny jak najwiekszy. Ale niby juz sie kończą dopłaty bo kończą się limity. 30 tyś zawsze zaoszczędzone. ale jak coś zle bedzie odpowiedzialnośc spadnie na budowlańców. Sytuacja do rozwiazania tylko co wybrać?

 

My postawiliśmy na ekipę budowlaną. Szybko i sprawnie budują. Mają wejść na początek wiosny, a zakończyć początek lata. A potem cała reszta sami. Mamy na to dwa lata(rodzina na swoim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my mamy mały dylemat. Teściu wraca z zagranicy i chce sie sam podjąc budowy z pomocą moja. nie wiem ekipa umowiona jest tylko umowy jescze nie spisalismy. musimy do połowy roku postawic domek żeby stał bo staramy sie o kredyt rodzina na swoim wkład własny jak najwiekszy. Ale niby juz sie kończą dopłaty bo kończą się limity. 30 tyś zawsze zaoszczędzone. ale jak coś zle bedzie odpowiedzialnośc spadnie na budowlańców. Sytuacja do rozwiazania tylko co wybrać?

 

Ile ludzi tyle zdań ;-) jedni wolą z firmą inni z rodziną...

cieżki temat i zapewne każdy ma rację

 

 

- Z rodziną będzie na pewno taniej - o ile rodzina ma jakiekolwiek pojęcie o budowaniu.... wiem bo tak stawiałem ogrodzenie z siatki dookoła działki.... Wyszło sporo taniej ale 3 razy dłużej;) Teraz jak widzę pęknięcia - sam muszę to łatać - bo rodzinie reklamacji nie zgłoszę.... Z rodziną raczej nie podyskutujesz i nie powiesz że chceś coś inaczej - bo to Oni robią Ci przysługę....

 

- Z firmą - na pewno drożej ale szybciej... tylko trzeba pilnowac ich ( chyba że to ekipa którą bardzo dobrze znasz i działaja z polecenia) No i w razie reklamacji - wzywasz ich i koniec.... i przede wszystkim jak potrzebujesz faktury - to firma takową musi wystawić.

 

także jak jest zima to ołóweczek w rękę i liczymy - ile zaoszczędzisz pieniędzy a ile stracisz nerwów ;-)

 

Ja osobiście niektóre prace wykonuję z rodziną - ale niektóre wolę zlecić firmie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to chcą 33 tyś z dachem kominy i scianki działowe strop schody.23 tys bez dachu cena jeszcze można negocjowac tak powiedział.Tesciu ma kolege co robił dachy i sie dogaduja ze mu pokaze i sam sobie zrobi.Teściu zna sie troche na budowie fundamenty sami zrobilismy. TAki majsterek od wszystkiego. Słyszałem ze rodzina na swoim ma byc do konca roku. takie mam info od kolezanki co siedzi w kredytach, stwierdziła ze zrobic za swoje jak najwiecej żeby jak najmniej płacić.cieżki temat mamy. Chcąc ekipe sie straci ale można na nich zgonić jak coś żle pójdzie. tesciu firme by przypilnował. sami nie wiemy co robić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego co pisał Atsyrut.

Pilnować czy ekipa sprawdzona czy nie zawsze trzeba, niestety rodzinę też.

Z rodziną idzie na pewno zdecydowanie dłużej. A to jak teścia coś zaboli, albo będzie zmęczony, to powiesz mu, żeby przyszedł, bo Tobie się pili. Co gorsza, jak będziecie mieli odmienne zdania (i tak zrobi po swojemu, tak to już jest) Albo jak coś schrzani na kim się wyżyjesz ;) ???. Z obcymi nie ma takich problemów, ma być i już. Ale są inne... wiele innych... Naprawdę sumiennej ekipy ze świecą szukać...

Poza tym wszystko później możesz zmienić - dach, okna, zbić tynki itd. Ścian raczej wyburzać nie będziesz.

Rodzinkę najlepiej brać do wykończeń, to zawsze można wymienić, nawet jak coś zrobią "niezgodnie ze sztuką" :)

Trzymamy kciuki za dobre wybory:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno podstawowym wyposażeniem inwestora powinna być dobra poziomica i sprawdzać każdą ściankę, na każdym, etapie. Jak coś jest nie tak niech poprawiają - my dowiedzieliśmy się o tym niestety za późno.

 

Masz rację... ja na przykład z majstrem jestem umówiony na etapy... na przykład stawia ścianę fundamentową. Przyjeżdża KIERBUD robotę obiera i płacę za etap... i tak aż do dachu ;-) Ściany krzywe - nir płacę do momentu jak nie poprawi. Wszystko KIERBUD sprawdza osobiście zanim odbiorę robotę....

 

Uczciwy układ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DACH...

 

Zimno jest wiec załatwiam polowi ekipę do dachu. Będę krył blachodachówką... Dzwoniłem troszkę i czekam na oferty z wyceną... Zauważyłem, że sporo osób poleca blachę RUUKI lub PRUSZYŃSKI.

 

Oczywisce wertuję powoli Wasze dzienniki budów - ale powiedzcie mi jakie ceny byłu u Was za zakup i położenia blachy na dachu? chodzi mi cene bez deskowania...

 

będę wdzieczny za każdą informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to chcą 33 tyś z dachem kominy i scianki działowe strop schody.23 tys bez dachu cena jeszcze można negocjowac tak powiedział.Tesciu ma kolege co robił dachy i sie dogaduja ze mu pokaze i sam sobie zrobi.Teściu zna sie troche na budowie fundamenty sami zrobilismy. TAki majsterek od wszystkiego. Słyszałem ze rodzina na swoim ma byc do konca roku. takie mam info od kolezanki co siedzi w kredytach, stwierdziła ze zrobic za swoje jak najwiecej żeby jak najmniej płacić.cieżki temat mamy. Chcąc ekipe sie straci ale można na nich zgonić jak coś żle pójdzie. tesciu firme by przypilnował. sami nie wiemy co robić.

 

My jesteśmy na zbliżonym etapie tzn. właśnie złożyliśmy wnioski do banków i czekamy... Kredyt z dopłatami "rodzina na swoim" faktycznie już jest na etapie "wygaszania", ale myślę, że powinniście się zastanowić nad wzięciem większej kwoty kredytu (oczywiście w ramach możliwości spłaty). Tutaj matematyka jest prosta, im większa kwota kredytu, tym więcej państwo dopłaca. Może warto Wasze oszczędności odłożyć na lokatę, niech "procentują" , a skorzystać z tego, że Państwo chce dołożyć do Waszej budowy ;). My bierzemy kredyt na całość inwestycji, ale wiadomo, to każdego indywidualna decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tesciu dziś rozmawiał z znajomym i chciał 32 zł od metra ściany i strop kominy i schody osobno nie wiem ile.ile wyszło wam metrów ścian?raczej się zdecyduje na teścia.zawsze troche sie zaoszczędzi ale tak z ciekawości pytam ile wam wyszlo

 

nie wiem nie liczyłem ;-)

 

uważaj na jeszcze jedną rzecz... jak ściana nie będzie prosta ( wiadomo teść to nie firma) to pójdzie więcej tynku i robocizna za tynkowanie będzie droższa....

 

także w niektórych miejscach to są puste oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DACH...

 

Zimno jest wiec załatwiam polowi ekipę do dachu. Będę krył blachodachówką... Dzwoniłem troszkę i czekam na oferty z wyceną... Zauważyłem, że sporo osób poleca blachę RUUKI lub PRUSZYŃSKI.

 

Oczywisce wertuję powoli Wasze dzienniki budów - ale powiedzcie mi jakie ceny byłu u Was za zakup i położenia blachy na dachu? chodzi mi cene bez deskowania...

 

będę wdzieczny za każdą informację

 

Bardzo mocno rozważaliśmy blachodachówkę - bo miało być taniej ( cięcie kosztów).Ostatecznie odstąpiliśmy i jest dachówka. W ogólnym rozrachunku całej budowy okazało się, że byłyby to niewielkie oszczędności. Polecm naprawdę dachówkę. Ostateczni kupisz trochę tańsze kafelki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mocno rozważaliśmy blachodachówkę - bo miało być taniej ( cięcie kosztów).Ostatecznie odstąpiliśmy i jest dachówka. W ogólnym rozrachunku całej budowy okazało się, że byłyby to niewielkie oszczędności. Polecm naprawdę dachówkę. Ostateczni kupisz trochę tańsze kafelki :-)

 

no tak, tylko jak kładę blachę to mogę "odchudzić" krokwiznę.... a podobno obróbka ( wykończeniówka) dachówki jest strasznie droga...

 

TYMOWICZE :)

 

rzucajcie na blat ile wyniosło Was pokrycie Waszych domeczków :

 

a) bachowka ( jaki rodzaj ile materiał i ile robocizna )

b) blachodachówka ( jaki rodzaj ile materiał i ile robocizna )

c) gont ( jaki rodzaj ile materiał i ile robocizna )

 

da to nam jasne porównanie kosztów. oczywiście zdajemy sobie sprawę ze cena jest uzależniona od wielu czynników ( rodzaj materiału, ekipa budowlana, miejsce inwestycji i zdolności negocjacyjne)

także chwalimy się dachami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u nas, blachodachówka ruukki monterrey purex, 292 m (dodatkowe zadaszenie tarasu i zostały chyba 4 arkusze długości 4m- będzie na śmietnik) blacha płaska na obróbki- 26 arkuszy, obróbki jak gąsiory, uszczelki, wkręty (farmery), 4 okna dachowe fakro FTS- V U2 78/140 plus jedno fakro plastikowe do łazienki (wszystko z kołnierzami), wyłaz, dwa kominki wentylacyjne, plus kompletne orynnowanie plastikowe firmy bryza- koszt materiałów 19,458

położenie blachy miałem w cenie budowy za cały budynek 37tyś z deskowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robocizna :

więźba - 4 tys

odeskowanie + papa 1,5 tys

pokrycie dachu 7 tyś

 

Taka cena, całe wakacje na budowie.

 

 

materiały

dachówka roben + 3 okna dachowe fakro , 2 wyłazy, 2 ławki kominiarskie, wszystkie akcesoria dachowe- 17 tys

papa na dach 1,2 tyś

krokwie i deski miałem swoje - dokupiłem: 2 podciągi + 2 metry desek + łaty i kontrłaty = 3,6 tyś

obróbka (blacha) 2 tyś + rynny metalowe 1,5 tyś

gwoździe i inne w sumie to z 300 zł.

dach 220m

cały dach lekko będzie z 40 tyś - trzeba doliczyć podbitkę

dachówka przebija wszystko zwłaszcza ceramiczna. polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem nie liczyłem ;-)

 

uważaj na jeszcze jedną rzecz... jak ściana nie będzie prosta ( wiadomo teść to nie firma) to pójdzie więcej tynku i robocizna za tynkowanie będzie droższa....

 

także w niektórych miejscach to są puste oszczędności.

 

Jak może być ściana krzywa skoro będzie budował teściu? Jeśli to będzie ekipa murarzy, to jest prawdopodobne, że ściana będzie krzywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DACH...

 

Zimno jest wiec załatwiam polowi ekipę do dachu. Będę krył blachodachówką... Dzwoniłem troszkę i czekam na oferty z wyceną... Zauważyłem, że sporo osób poleca blachę RUUKI lub PRUSZYŃSKI.

 

Oczywisce wertuję powoli Wasze dzienniki budów - ale powiedzcie mi jakie ceny byłu u Was za zakup i położenia blachy na dachu? chodzi mi cene bez deskowania...

 

będę wdzieczny za każdą informację

 

Ja mam blachodachówkę Sara z Budmatu, blacha szwedzka, 30 lat gwarancji. Za m2 blachy zapłaciłem bodajże 35zł (musiałbym sprawdzić), zaś szwagier położył jakąś dachówkę ceramiczną i zapłacił 33zł, więc taniej. Ja jednak wolę dobrą blachę niż słabą dachówkę (o cementowej nie wspomnę).

 

Za całość dachu (bez więźby) zapłaciłem ok. 26kzł (z czego ok. 6kzł sama robocizna). Ale to jest wszystko, łącznie z 4 oknami dachowymi Velux (jedno łazienkowe, trochę droższe) i 2 wyłazy dachowe. No i zrobili dobrze, nie ma zastrzeżeń. Szybko i sprawnie.

 

O Pruszyńskim słyszałem gorsze opinie, podobno Budmat lepszy. Rozważ jeszcze Planję, chyba droższa od Budmatu, ale też podobno bardzo dobra.

 

Ja nie zmieniałem przekrojów krokwii, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby tak zrobić, jeśli pójdzie blacha. Warto pomyśleć o likwidacji słupa w pokoju na poddaszu. Ja nie mam i jakoś nie wyobrażam sobie tego pokoju ze słupem na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam blachodachówkę Sara z Budmatu, blacha szwedzka, 30 lat gwarancji. Za m2 blachy zapłaciłem bodajże 35zł (musiałbym sprawdzić), zaś szwagier położył jakąś dachówkę ceramiczną i zapłacił 33zł, więc taniej. Ja jednak wolę dobrą blachę niż słabą dachówkę (o cementowej nie wspomnę).

 

Za całość dachu (bez więźby) zapłaciłem ok. 26kzł (z czego ok. 6kzł sama robocizna). Ale to jest wszystko, łącznie z 4 oknami dachowymi Velux (jedno łazienkowe, trochę droższe) i 2 wyłazy dachowe. No i zrobili dobrze, nie ma zastrzeżeń. Szybko i sprawnie.

 

O Pruszyńskim słyszałem gorsze opinie, podobno Budmat lepszy. Rozważ jeszcze Planję, chyba droższa od Budmatu, ale też podobno bardzo dobra.

 

Ja nie zmieniałem przekrojów krokwii, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby tak zrobić, jeśli pójdzie blacha. Warto pomyśleć o likwidacji słupa w pokoju na poddaszu. Ja nie mam i jakoś nie wyobrażam sobie tego pokoju ze słupem na środku.

 

Właśnie wyszedł gość o wyceny... przy tej samej blachodachówce RUUKI co ma Krzysiek - z robocizną wyjdzie niecałe 25 tysięcy.... oczywiście okna, plus orynnowanie itp.

 

ale czekam na pozostałe wyceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś budując tymka powiekaszał garaż o 1 metr lub o kilkadziesiąt centymetrów

Prosiłbym o opinie i zdjęcia.

Czy ktoś z Was robił przed ściankę w holu przed wejściem do garażu.Zastanawiam się, czy pojedyncze drzwi stanowią dobra izolacje pomiędzy garażem a holem.Mianowice chodzi mi o spaliny, które mogą wnikać do wnętrza domu.

 

Proszę o odpowiedzi zdjęcia.

Pozdrawiamy Sylwia i Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach

U nas dachówka Creaton + akcesoria(stopnie i ławki kominiarskie, membrana, orynnowanie bez rur spustowych itd), okna dachowe Fakro, uchylno obrotowe - 2szt, okno wyłazowe do ciepłych pomieszczeń 1 szt, 2 wyłazy dachowe łącznie ok. 26.000 Do tego więźba 13.000.

Materiał mieliśmy na ok. 300 m2 dachu, na nas trzeba brać poprawkę, bo my mieliśmy jeszcze 100m2 dachu na garażu wolnostojącym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...