Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Mieszkamy już drugi sezon. Ogrzewanie gazowe + kominek z płaszczem. Osobiście tylko i wyłacznie płaszcz wodny. Szybko nagrzane grzejniki + woda, nie brudzi na wylotach. Po pierwszym rachunku za gaz - jednak pale w kominku - i wcale nie jest to kotłownia. Oszczędnosc na rachunkach gazowych do 60%. Pamiętać nalezy o madrym piecu i układzie blokuącym piec lub palnik przy grzaniu kominkiem. Jako "praktykujący" raz jeszcze - tylko płaszcz wodny.

 

Przy ogrzewaniu gazem czy też olejem - stanowi to jakąś alternatywę. Ale skoro palicie więcej w kominku jak w piecu, to w salonie macie kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie do użytkowników ogrzewania podłogowego. W projekcie tego nie ma więc kierownik zmienił nam grubość wylewki podłogowej na 9 cm. I tak był wyznaczany poziom 0. Teraz hydraulik co ma robić podłogówkę (i całą resztę) mówi że to za dużo!!!! Że maksymalnie powinno być 6 cm (no ewentualnie 7 cm). Ile Wy macie??? Jak komfort użytkowania??? Czytałam że grubsza wylewka to brak efektu wyczuwania rurek pod podłogą (bardziej równomierna temperatura). Nie jest problemem dodanie styropianu ale też chciałabym aby podłogówka dobrze się sprawowała.

Możesz zapytać innego hydraulika. My szeczególnie się tym nie interesowaliśmy, przyszli położyli rurki, zalali betonem i po temacie, nawet nie wiem jaka mamy warstwę na rurkach. Logicznie - im grubsza warstwa, tym dłużej będzie się nagrzewać podłoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zgadzam się z opinią kotłowni w salonie, dlatego wstawiłam zwykły wkład i palimy jak mamy ochotę popatrzeć na ogień, a w kotłowni piec na wsio. A mój kominek wygląda tak:

http://images50.fotosik.pl/1727/a3bffa52cf69cb60gen.jpg

mi się podoba :-)

 

oryginalna obudowa.... zajmuje bardzo mało miejsca.

i o to chodzi żeby podobało się właścicielom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam pytanie czy może ktoś zrobił w swoim Tymku 2 lane stropy, lub rozważał takie rozwiązanie? Nasz murarz nie widzi przeciwwskazań, ale ja nie jestem przekonana czy parter udźwignie taką konstrukcję:confused:. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Justyna

 

Każdy strop to spory ciężar do rozłożenia na fundamenty i ściany nośne... moim zdaniem Kierownik budowy powinien się określić a nie murarz...

 

a powiedz proszę dlaczego chcesz mieć lany drugi strop? ekonomiczne to na pewno nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników ogrzewania podłogowego. W projekcie tego nie ma więc kierownik zmienił nam grubość wylewki podłogowej na 9 cm. I tak był wyznaczany poziom 0. Teraz hydraulik co ma robić podłogówkę (i całą resztę) mówi że to za dużo!!!! Że maksymalnie powinno być 6 cm (no ewentualnie 7 cm). Ile Wy macie??? Jak komfort użytkowania??? Czytałam że grubsza wylewka to brak efektu wyczuwania rurek pod podłogą (bardziej równomierna temperatura). Nie jest problemem dodanie styropianu ale też chciałabym aby podłogówka dobrze się sprawowała.

 

Kierownik zna się na rzeczy. Mając podłogówkę nie można wygaszać w piecu co wieczór. Żeby utrzymać stałą temperaturę trzeba tak wyregulować kocioł, żeby pracował przez całą dobę. Wtedy podłoga w większości pomieszczeń nie jest ciepła, a przyjemnie chłodna. Grubsza wylewka to bufor ciepła i zabezpiecza przed wahaniami temperatury. W razie braku prądu (gdy nie pracują pompy) zabezpiecza przed szybszym wychłodzeniem domu. Jeśli komuś zależy na szybkim przyroście temperatury, to nie polecam cieńszej wylewki, a raczej grzejniki lub kominek.

Mamy kocioł na ekogroszek z podajnikiem, w którym pali się przez całą dobę 365 dni w roku. Zużycie węgla zimą to ok. 400 kg miesięcznie przy temperaturze w domu 22-23 st. Podłogówka w domu jest wszędzie, prócz trzech sypialni i spiżarni. Jest tak ustawiona, że na poddaszu jest o 1 st. chłodniej niż na parterze. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam pytanie czy może ktoś zrobił w swoim Tymku 2 lane stropy, lub rozważał takie rozwiązanie? Nasz murarz nie widzi przeciwwskazań, ale ja nie jestem przekonana czy parter udźwignie taką konstrukcję:confused:. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Justyna

 

Murarz to widzi, ale co najwyżej pieniądze inwestora. Jak się zawali, to jego już nie będzie.

 

Wszelkie istotne konstrukcyjne kwestie, a w szczególności strop, muszą być przeliczone przez projektanta. I koniecznie musi być jego zgoda i podpis. Tutaj nawet kierownik nie może decydować (chyba, że jest również projektantem).

 

A gdzie ten drugi strop ma być i właściwie po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników ogrzewania podłogowego. W projekcie tego nie ma więc kierownik zmienił nam grubość wylewki podłogowej na 9 cm. I tak był wyznaczany poziom 0. Teraz hydraulik co ma robić podłogówkę (i całą resztę) mówi że to za dużo!!!! Że maksymalnie powinno być 6 cm (no ewentualnie 7 cm). Ile Wy macie??? Jak komfort użytkowania??? Czytałam że grubsza wylewka to brak efektu wyczuwania rurek pod podłogą (bardziej równomierna temperatura). Nie jest problemem dodanie styropianu ale też chciałabym aby podłogówka dobrze się sprawowała.

 

Moim zdaniem jeśli dasz 9cm wylewki, to komfort użytkowania wzrośnie. Mniej niż 6cm raczej nie warto dawać, to minimum przy podłogówce.

 

9cm wylewki to moim zdaniem 2 potencjalne kwestie do zastanowienia:

1. Wyższy koszt wykonania.

2. Większy ciężar i tutaj trzebaby skonsultować to z projektantem, szczególnie jeśli chcesz dać te 9cm na poddaszu.

 

Ja osobiście nie robiłbym tak grubej wylewki. Zrobiłbym 6-7cm, a resztę wypełnił dodatkowym styropianem.

 

Ile planujesz styropianu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli dasz 9cm wylewki, to komfort użytkowania wzrośnie. Mniej niż 6cm raczej nie warto dawać, to minimum przy podłogówce.

 

9cm wylewki to moim zdaniem 2 potencjalne kwestie do zastanowienia:

1. Wyższy koszt wykonania.

2. Większy ciężar i tutaj trzebaby skonsultować to z projektantem, szczególnie jeśli chcesz dać te 9cm na poddaszu.

 

Ja osobiście nie robiłbym tak grubej wylewki. Zrobiłbym 6-7cm, a resztę wypełnił dodatkowym styropianem.

 

Ile planujesz styropianu?

 

Ta grubsza wylewka to tylko na dole. W planie miało być tak: 15 cm styropianu + 9 cm wylewki + 1 cm docelowa podłoga (płytki lub panele). Na górze 2 cm styropianu + 7 cm wylewki + 1 cm pokrycie podłóg (uwzględnione przy przeprojektowaniu stropu na lany).

I właśnie tak mi się zdawało że te 9 do taka dobra grubość.

Do tego dochodzi problem z wyrównaniem poziomu (który pierwszy wykonawca zepsuł), chcemy to wyrównać styropianem - miejscami będzie styropianu 23 cm a miejscami 18 cm. Inni znowu doradzają aby wyrównywać wylewką bo styropian może klawiszować???

Dziś i jutro jeszcze dwie ekipy potencjalnych wykonawców będzie się wymądrzać a potem zdecyduję.

I chyba nie pomniejszę wymiaru wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik zna się na rzeczy. Mając podłogówkę nie można wygaszać w piecu co wieczór. Żeby utrzymać stałą temperaturę trzeba tak wyregulować kocioł, żeby pracował przez całą dobę. Wtedy podłoga w większości pomieszczeń nie jest ciepła, a przyjemnie chłodna. Grubsza wylewka to bufor ciepła i zabezpiecza przed wahaniami temperatury. W razie braku prądu (gdy nie pracują pompy) zabezpiecza przed szybszym wychłodzeniem domu. Jeśli komuś zależy na szybkim przyroście temperatury, to nie polecam cieńszej wylewki, a raczej grzejniki lub kominek.

Mamy kocioł na ekogroszek z podajnikiem, w którym pali się przez całą dobę 365 dni w roku. Zużycie węgla zimą to ok. 400 kg miesięcznie przy temperaturze w domu 22-23 st. Podłogówka w domu jest wszędzie, prócz trzech sypialni i spiżarni. Jest tak ustawiona, że na poddaszu jest o 1 st. chłodniej niż na parterze. Polecam.

 

Ja teoretycznie się nie znam na tym ale trochę mnie zdenerwował ten hydraulik bo zaczął z miejsca dyskutować że taka gruba wylewka to długo się nagrzewa. A ja na to że jak długo się nagrzewa to i długo stygnie, więc chyba dobrze.

Ciągle czytam że w podłogowym to cała wylewka jest tym grzejnikiem (oddaje ciepło) więc na logikę mi się wydawało że im większy ten grzejnik tym lepiej. No ale ja mogę się nie znać. A piec mam być na ekogroszek z podajnikiem, oczywiście taki regulowany i będzie wygaszany tylko na lato kiedy wodę będą grzały solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teoretycznie się nie znam na tym ale trochę mnie zdenerwował ten hydraulik bo zaczął z miejsca dyskutować że taka gruba wylewka to długo się nagrzewa. A ja na to że jak długo się nagrzewa to i długo stygnie, więc chyba dobrze.

Ciągle czytam że w podłogowym to cała wylewka jest tym grzejnikiem (oddaje ciepło) więc na logikę mi się wydawało że im większy ten grzejnik tym lepiej. No ale ja mogę się nie znać. A piec mam być na ekogroszek z podajnikiem, oczywiście taki regulowany i będzie wygaszany tylko na lato kiedy wodę będą grzały solary.

 

Jeśli cofnę się w myślach i zastanowię których decyzji budowlanych żałuję, to okazuje się, że to właśnie tych podpowiedzi od tzw. specjalistów, którym uległem. Jeśli masz pomysł na swój dom, to tego się trzymaj i nie ustępuj, tym bardziej, że kierownik to potwierdza. 3 cm wylewki więcej to nie jest aż taki koszt, żeby miał znaczący wpływ na budżet budowy, a zgadzam się z tym, że fachowcy od podłogówki zalecają grubszą warstwę wylewki. Pamiętaj tylko, że zmieni się wtedy wysokość pomieszczeń, czyli trzeba wziąć poprawkę przy murowaniu okien i nadproży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów, dosc dawno mnie tu nie było, po krótce opisze swoja sytuacje z budowa:

otóż mam PnB, fundamenty, na wwiosne murarz przychodzi stawiac mury ( tylko gdzie ta zima ) robi się zjazd z działki na droge, mam przyłącze wodociągowe zrobione, i skrzynke elektryczna w granicyy działki po roku czekania od złożonego wniosku :p

 

mam pytanie do Was;

 

Mam wykonaną skrzynke elektryczną w granicy działki, moc przyłączeniowa okres,lona w WP RWE to 14 kW, odległosć skrzynki od miejsca gdzie ebdzie rozdzielnia w budynku to ok 25 m zabezpieczenie 32A, a Teraz pytanie, jakim kablem poprowadzic od skrzynki w granicy do rozdzielni ? czy 4x ?? czy 5x i jaki przekrój ? mój elektryk mówi by sie nei pakowac w koszta i brac YKY 4x10 bądz YAKY 4x16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)a Teraz pytanie, jakim kablem poprowadzic od skrzynki w granicy do rozdzielni ? czy 4x ?? czy 5x i jaki przekrój ? mój elektryk mówi by sie nei pakowac w koszta i brac YKY 4x10 bądz YAKY 4x16

 

Większość elektryków będzie chciało dać Ci 5x10, ale wystarczy 4x10 (trzy fazowe i N, bez PE). Znajdź dobrego elektryka, który się zna. Wtedy zaoszczędzisz trochę pieniędzy i położysz 4x10. Nie ma potrzeby ciągnąć PE ze skrzynki do domu. Uziemienie do którego podepniesz PE robisz jak najbliżej domu i rozdzielni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość elektryków będzie chciało dać Ci 5x10, ale wystarczy 4x10 (trzy fazowe i N, bez PE). Znajdź dobrego elektryka, który się zna. Wtedy zaoszczędzisz trochę pieniędzy i położysz 4x10. Nie ma potrzeby ciągnąć PE ze skrzynki do domu. Uziemienie do którego podepniesz PE robisz jak najbliżej domu i rozdzielni.

 

Tak dla formalności nie wchodząc w szczegóły to 4 x 10 to jest 3 fazy oraz przewód PEN (chyba że mamy do czynienia z siecią TT to jest 3L + N ale coraz rzadziej spotykana) który w rozdzielni rozdzielamy na N i PE, miejsce rozdziału powinno być uziemione. Jeżeli miedź to wystarczy YKY4x10 a jak aluminium to YAKY 4x16 - ja tak mam cena wielokrotnie niższa niż za miedź. U mnie oprócz aspektu finansowego nie było sensu dawania miedzi z racji przyłącza wykonanego przez zakład energetyczny właśnie z kabla YAKY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie z tego co widziałem od słupa do skrzynki mam 4x35 YAKY wykonane przez dostawce pradu PGE , YAKY czyli aluminiowy, wiec chyba nie ma co przesadzać i dawac 4x10 miedz , lepiej dać 4x16 aluminium . W dodatku mam uziemienie podłaczone do łundamentów i wystawione w garażu tuż pod projektowana w przyszłosci rozdzielnica z bednarki szer 4 cm i grubosć ok 3,5 mm

 

Czyli dla jasności radzicie dać YAKY 4x16 aluminium ?? cena jest w porównaniu do miedzi YKY 4x10 jakies 70 % niższa. ale czy on mi sie zmieści w rure fi 40 zakopana uprzedniow ziemi celem przeprowadzenia kabla bez kopania ( w rurze mam mocny sznur do przeciągnięcia kabla)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie z tego co widziałem od słupa do skrzynki mam 4x35 YAKY wykonane przez dostawce pradu PGE , YAKY czyli aluminiowy, wiec chyba nie ma co przesadzać i dawac 4x10 miedz , lepiej dać 4x16 aluminium . W dodatku mam uziemienie podłaczone do łundamentów i wystawione w garażu tuż pod projektowana w przyszłosci rozdzielnica z bednarki szer 4 cm i grubosć ok 3,5 mm

 

Czyli dla jasności radzicie dać YAKY 4x16 aluminium ?? cena jest w porównaniu do miedzi YKY 4x10 jakies 70 % niższa. ale czy on mi sie zmieści w rure fi 40 zakopana uprzedniow ziemi celem przeprowadzenia kabla bez kopania ( w rurze mam mocny sznur do przeciągnięcia kabla)

 

Faktycznie jest aż taka różnica w cenie? Jeśli tak to warto się zastanowić nad aluminium, bo masz 25mb czyli sporo. Ja jednak nie zastosuję aluminium, tylko miedź. Mam o wiele mniej do położenia, jakieś 8mb.

 

Nie chcę Cię smucić, ale masz małe szanse na przeciągnięcie kabla przez 25mb peszla, nawet z pilotem... Odcinek prosty czy też są jakieś zakręty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

róznica w cenie wg internetowych sklepów z kabelkami jest taka :

Kabel YKY 4x10 w cenie 18,82 PLN brutto a Kabel energetyczny YAKY 4x16 jest w cenie 5,41 PLN brutto ( cena średnia )

więc róznica jest kolosalna, ale dla mnie nie liczy sie az tak ta roznica bo jesli mam zaoszczedzic 300-400 zł a potem pluc sobie w brode ze sie cos moze z nim dziac to wole kupic miedziany.

kolejna zaleta : kabel miedziany miał by mniejszy przekrój co za tym idzie przeszedł by spokojnie przez zostawiona rure w ziemi ( nie jest to peszel jak pisze brunet :p tylko rura wodociągowa - ta niebieska ) Fi 40 ,rura biegnie łagodnym łukiem od przepustu w fundamencie aż do skrzynki rozdzielczej.

jeszcze jedna kwestia: mam skrzynke w granicy dzialki, nie wiem czy dopływa do niej juz prad, nie wiem czy jest juz tam licznik ale raczej nie bo niby jak odczytywac skoro nie ma okienka w dzwiczkach, kto może mi wykonac tzw przyłacze od tej skrzynki do domu i zamontować ERBETKE budowlana ? czy moze to byc elektryk z uprawnieniami eksploatacji i dozoru do 1kV bo takie ma mój elektryk :p czy potrzebny jest jakis projekt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

róznica w cenie wg internetowych sklepów z kabelkami jest taka :

Kabel YKY 4x10 w cenie 18,82 PLN brutto a Kabel energetyczny YAKY 4x16 jest w cenie 5,41 PLN brutto ( cena średnia )

więc róznica jest kolosalna, ale dla mnie nie liczy sie az tak ta roznica bo jesli mam zaoszczedzic 300-400 zł a potem pluc sobie w brode ze sie cos moze z nim dziac to wole kupic miedziany.

kolejna zaleta : kabel miedziany miał by mniejszy przekrój co za tym idzie przeszedł by spokojnie przez zostawiona rure w ziemi ( nie jest to peszel jak pisze brunet :p tylko rura wodociągowa - ta niebieska ) Fi 40 ,rura biegnie łagodnym łukiem od przepustu w fundamencie aż do skrzynki rozdzielczej.

jeszcze jedna kwestia: mam skrzynke w granicy dzialki, nie wiem czy dopływa do niej juz prad, nie wiem czy jest juz tam licznik ale raczej nie bo niby jak odczytywac skoro nie ma okienka w dzwiczkach, kto może mi wykonac tzw przyłacze od tej skrzynki do domu i zamontować ERBETKE budowlana ? czy moze to byc elektryk z uprawnieniami eksploatacji i dozoru do 1kV bo takie ma mój elektryk :p czy potrzebny jest jakis projekt ?

 

Nie wiem kto jest u Ciebie dostawcą energii ale u mnie było tak że licznika nie było w skrzynce. Elektryk z uprawnieniami musiał podłączyć kabel do skrzynki (do środka) i podpisać oświadczenie ale zakład energetyczny nie chciał dać kluczyka do niej. Kluczyk należy się dopiero po podłączeniu, licznik dopiero po podłączeniu a podłączyć się trzeba do środka. Po prostu paranoja. My oszukaliśmy trochę. Kabel był położony ale nie podłączony. Elektryk (wujek) oświadczenie podpisał i gdy tylko pokazał się spec z zakładu energetycznego montować licznik to zabraliśmy kluczyk aby podłączyć kabel. I on nam powiedział że nie wszędzie są takie dziwne zasady. Więc może u Ciebie jest normalniej???

Najlepiej zadzwonić i zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiamy się nad 2 lanym ze względu na złe doświadczenia osób, które ocieplając i wykańczając poddasze k-g trafiali na "fachofców". Kierbud nie wypowiedział się pozytywnie. Mi też się wydaje że patrer nie udźwignie nadprogramowego ciężaru.

Co do murarzy, no cóż chcą wyrwać jak najwięcej i jestem tego w pełni świadoma. Chciała poznać opinie innych tymkowiczów. Dzięki :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...