Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

napisz prosze jak oceniasz ten czeski węgiel ? spala się cały? czy zostają jakieś "kamienie"

no i pytanko do solarów - rurowe czy płaskie i jakiej firmy?

 

Właśnie kupiłem woreczek na próbę i zauważyłem, że jest lepszy niż ten z Brico za 16zł, ale gorszy od pieklorza. Pieklorz lepiej chwyta temperaturę i dłużej trzyma.

Do czeskiego musiałem zrobić podawanie co 3 minuty bo tak szybko spalał, a pieklorz 4'20. Druga sprawa, że za czeski 25kg płace 13zł a pieklorz 24zł. W sumie popiół nie jest najgorszy i na takie temperatury około zera stopni myślę, że jest ok. Jestem nowicjuszem w tym temacie i dopiero wyczuwam najlepsze nastawy, ale największą porażką był własnie groszek z brico. TRAGEDIA!! Żeby chwycił 40 stopni graniczyło z cudem. Pale też okazjonalnie na zasadzie przepalenia by nie zamarzło bo chatka w stanie pseudo-wykończenia( Dach ocieplony 20cm wełny, miejscami 30cm. Sciany zewnetrzne czekaja na styropian wiec ciepło ucieka szybko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanie: czy doprowadzaliście powietrze do kominka z zewnątrz (według projektu)? mgr aggusia ma pod kominkiem kratkę i wygląda to tak jakby kominek pobierał powietrze z pokoju, a może to tylko ozdobnie a doprowadzenie powietrza z zewnątrz i tak jest?

 

Moim zdaniem należy koniecznie zrobić doprowadzenie powietrze do kominka z zewnątrz. Kominek zużywa dużo powietrza do spalania.

 

U mnie zrobiłem tak jak w projekcie. Na chudziaku położyłem kanał płaski metalowy, bodajże 5x15cm. Koszt to 20zł/mb kanału plus złączki, uchwyty i kolanko. Nie powinno być problemu z wychładzaniem podłogi. Na kanale jest ok. 9cm styropianu, więc powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem należy koniecznie zrobić doprowadzenie powietrze do kominka z zewnątrz. Kominek zużywa dużo powietrza do spalania.

 

U mnie zrobiłem tak jak w projekcie. Na chudziaku położyłem kanał płaski metalowy, bodajże 5x15cm. Koszt to 20zł/mb kanału plus złączki, uchwyty i kolanko. Nie powinno być problemu z wychładzaniem podłogi. Na kanale jest ok. 9cm styropianu, więc powinno wystarczyć.

 

Zdecydowanie tak jeśli chodzi o dopływ powietrza z zewnątrz. ja ma rurę fi 100 pod chudziakiem. Podłogi nie wychładza, a daje dużo w zakresie spalania drewna... na razie mam "luźno" pod kominkiem wylot ale docelowo będzie rura doprowadzająca powietrze bezpośrednio do paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do tych wszystkich którzy planują montaż solarów lub już je mają. Byłem też do nich ostatnio bardzo przekonany ale coraz więcej informacji czytam na forum że splary są nieopłacalne ze względu na długi zwrot inwestycji i dlatego mam do WAs pytanie co o tym sądzicie i czy Ci którzy już mają solary są z nich zadowoleni?

 

I jeszcze kolejne pytania

 

Po pierwsze jeśli mam krokwie 20cm to jaka będzie najlepsza grubość wełny 20 cm czy może 18 cm tak żeby zostawić jakiś prześwit na wentylację??

 

Drugie pytanie poniżej rozrysowany przekrój dachu (trochę słabo widoczny ale mam nadzieję że ok)

http://img51.imageshack.us/img51/7527/20186486.jpg

i teraz chcę przyłożyć do murłaty styropian i tu mam dylemat czy przykładac styropian do tak żeby dotykał folii czy zostawić prześwit na wentylację wełny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do tych wszystkich którzy planują montaż solarów lub już je mają. Byłem też do nich ostatnio bardzo przekonany ale coraz więcej informacji czytam na forum że splary są nieopłacalne ze względu na długi zwrot inwestycji i dlatego mam do WAs pytanie co o tym sądzicie i czy Ci którzy już mają solary są z nich zadowoleni?

 

I jeszcze kolejne pytania

 

Po pierwsze jeśli mam krokwie 20cm to jaka będzie najlepsza grubość wełny 20 cm czy może 18 cm tak żeby zostawić jakiś prześwit na wentylację??

 

Drugie pytanie poniżej rozrysowany przekrój dachu (trochę słabo widoczny ale mam nadzieję że ok)

http://img51.imageshack.us/img51/7527/20186486.jpg

i teraz chcę przyłożyć do murłaty styropian i tu mam dylemat czy przykładac styropian do tak żeby dotykał folii czy zostawić prześwit na wentylację wełny??

 

 

 

Witam, ja zostawiłem ok 3cm prześwitu pomiędzy styro a deskami, z tego co rozmawiałem z moim majstrem to musi być tam wentylacja. Całość i tak przykrywa podbitka dlatego zawiewać nie powinno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do tych wszystkich którzy planują montaż solarów lub już je mają. Byłem też do nich ostatnio bardzo przekonany ale coraz więcej informacji czytam na forum że splary są nieopłacalne ze względu na długi zwrot inwestycji i dlatego mam do WAs pytanie co o tym sądzicie i czy Ci którzy już mają solary są z nich zadowoleni?

 

Nie wiem jakie są teraz ceny solarów, ale kilka lat temu to się nie opłacało. Taniej wychodziło grzanie wody za pomocą węgla, gazu aniżeli solarami.

 

Trzeba to po prostu rzetelnie policzyć. Jeśli ktoś dysponuje taką kalkulacją, to chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie są teraz ceny solarów, ale kilka lat temu to się nie opłacało. Taniej wychodziło grzanie wody za pomocą węgla, gazu aniżeli solarami.

 

Trzeba to po prostu rzetelnie policzyć. Jeśli ktoś dysponuje taką kalkulacją, to chętnie poczytam.

 

My będziemy mieli solary Hewalexa - z dotacją koszt 3 solarów płaskich i podgrzewacza 300 l z dwoma wymiennikami wraz z całą automatyką, osprzętem i montażem wyniesie nas 7 tyś. Koszt kredytu do momentu dotacji- ok. 700-800 zł. I prawdopodobnie licząc koszt ekogroszku i energii jakie ewentualnie byśmy zużywali w okresie letnim na podgrzewanie wody zwrot byłby paroletni, ale ... mieszkałam na wsi i zmorą było zawsze rozpalanie w piecu/pilnowanie pieca/myślenie o opale przez cały rok (a nie tylko w sezonie zimowym). Dlatego zdecydowaliśmy się że jeśli dostaniemy kredyt z dotacją to bierzemy solary. Z solarów korzystam w pracy, z solarów korzystają znajomi, jak dla mnie jest to bardzo duża wygoda i swoboda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My będziemy mieli solary Hewalexa - z dotacją koszt 3 solarów płaskich i podgrzewacza 300 l z dwoma wymiennikami wraz z całą automatyką, osprzętem i montażem wyniesie nas 7 tyś. Koszt kredytu do momentu dotacji- ok. 700-800 zł. I prawdopodobnie licząc koszt ekogroszku i energii jakie ewentualnie byśmy zużywali w okresie letnim na podgrzewanie wody zwrot byłby paroletni, ale ... mieszkałam na wsi i zmorą było zawsze rozpalanie w piecu/pilnowanie pieca/myślenie o opale przez cały rok (a nie tylko w sezonie zimowym). Dlatego zdecydowaliśmy się że jeśli dostaniemy kredyt z dotacją to bierzemy solary. Z solarów korzystam w pracy, z solarów korzystają znajomi, jak dla mnie jest to bardzo duża wygoda i swoboda.

 

Mam podobne zdanie na temat solarów też chciałbym je założyć z względu na wygode Powiedz jeśli możesz w jaki sposób załatwialiście kredyt z dotacją w jakim banku bo ponoć nie wszędzie mozna i co do takiego kredytu jest potrzebne (projekt instalacji) Ja w tej chwili mam SSO i od wiosny zaczynam ostro działać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie na temat solarów też chciałbym je założyć z względu na wygode Powiedz jeśli możesz w jaki sposób załatwialiście kredyt z dotacją w jakim banku bo ponoć nie wszędzie mozna i co do takiego kredytu jest potrzebne (projekt instalacji) Ja w tej chwili mam SSO i od wiosny zaczynam ostro działać ;)

 

Całą dokumentację techniczną dostaliśmy z Energa - naszego operatora energii, u którego kupujemy te solary. Zasada jest taka że firma która pośredniczy w tym wszystkim dostarcza potencjalnemu klientowi wszystkie dokumenty techniczne i zawiera z nim umowę na montaż solarów. Z takim kompletem trzeba się udać do jednego z banków (dostajesz wykaz) i tam składasz wniosek o kredyt z dotacją. Potem firma montuje, oni wystawiają fakturę którą dostarcza się do banku i bank uruchamia kredyt. W momencie gdy masz koniec inwestycji (tj. odbiór) zgłaszasz to do banku i oni wtedy uruchomiają dotację. Dotacja polega na zmniejszeniu kwoty kredytu. Po otrzymaniu dotacji można w całości spłacić kredyt (bez dodatkowych kosztów). Więc dobrze jest tak wycyrklować realizację aby montaż był jak najbliżej odbioru. My podpisaliśmy umowę w listopadzie a realizację mamy do końca marca a w czerwcu chcemy robić odbiór.

Co do banków: jest ich kilka i każdy ma swoje zasady udzielania kredytów. Ja brałam w BOŚ. W Banku Spółdzielczym za duże mieli wymagania dochodów. Do innych nie szłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak myślałem tylko gdzieś spotkałem się z opinią że jeśli nie ma pełnego deskowania lub papy na dachu (a ja mam dachówkę) to lepiej jest dosunąć wełnę do foli czy w moim przypadku położyć 20 cm i teraz nie wiem co zrobić

 

Jeśli jest pełne deskowanie( papa + blacha ) lub gont bitumiczny - trzeba zostawić przerwę miedzy deskami a dachem. Ja mam 5 cm. rozciągnąłem sznurki i na to pójdzie wełna. Podbitka dachowa da to, że nie będzie wiatr dmuchał i wywiewał wełny, tylko odprowadzi wilgoć i da obieg powietrza.

 

Jeśli masz folie i dachówkę to śmiało możesz wełnę bezpośrednio dotknąć do folii. Jeśli zrobisz przerwę błędu nie będzie - tylko dodatkowo robota i koszty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od solarów znacznie wygodniejszy jest prąd.

 

Fakt prąd jest wygodniejszy od solarów....

 

ale tak samo wygodniejszy jest gaz lub olej opałowy od węgla...

 

pozostaje kryterium ceny.

 

Solary powili zgodnie z moda o ekologii są coraz bardziej popularne a co za tym idzie tańsze. Skoro można czerpać energię ze słońca - to chyba warto iść w tą stronę... ale to moje zdanie... ja będę solary instalował....

 

fajnie ze ten wątek solarowy ruszył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt prąd jest wygodniejszy od solarów....

 

ale tak samo wygodniejszy jest gaz lub olej opałowy od węgla...

 

pozostaje kryterium ceny.

 

No właśnie, cena. Sam jestem ciekaw czy cena solarów spadła już na tyle, że koszt uzyskania jednostki CWU za pomocą solarów jest już niższy od analogicznej jednostki uzyskanej za pomocą prądu. Kilka lat temu solary zdecydowanie przegrywały z prądem (o gazie nie wspomnę), nie wiem jak teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie z moich obliczeń wychodzi mi że po wszystkich dotacjach koszt solarów w porównaniu z gazem zwróci mi się po około 20 latach czyli na chwilę obecną jak dla mnie nie warto jeśli ktoś nie ma "wolnej kasy", ja po namysłach skłaniam się raczej ku powietrznej pompie ciepła do c.w.u, koszt około 3500 a czas zwrotu z inwestycji jak się grzeje tylko na tańszej strefie o połowę krótszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie z moich obliczeń wychodzi mi że po wszystkich dotacjach koszt solarów w porównaniu z gazem zwróci mi się po około 20 latach czyli na chwilę obecną jak dla mnie nie warto jeśli ktoś nie ma "wolnej kasy", ja po namysłach skłaniam się raczej ku powietrznej pompie ciepła do c.w.u, koszt około 3500 a czas zwrotu z inwestycji jak się grzeje tylko na tańszej strefie o połowę krótszy

 

też myślałam o pompie ciepła ale ... odnoszę dziwne wrażenie że bardziej prądem się wtedy grzeje wodę niż powietrzem. Skoro temperatura powietrza jest dajmy na to 20 C to co nagrzewa wodę do 45-50 C?? Prąd? Przy solarach sytuacja jest nieco inna bo słońce może nagrzać dużo bardziej/mocniej niż powietrze. Tak myślę ja - laik w tych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...