Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Sugerujesz że powodu tych biednych nie powinniśmy się budować i dążyć tym samym do komfortu, do lepszego życia, do wyższego (nieco) standardu????

 

Przeczytaj uważnie to co napisałem. Nic takiego nie sugeruję. Wręcz przeciwnie, bardzo popieram zarabianie pieniędzy, budowanie się, wybieranie sensownych rozwiązań, polepszanie komfortu życia, itd.

 

Czy to moja wina że ktoś jest biedniejszy? Czy budując dom okradam go?

 

Nie, to nie Twoja wina i budując dom go nie okradasz.

 

Czy znasz zasady dotacji?

Czy znasz zasady finansowania opieki społecznej w Polsce?

 

Tak, znam. Ze wspólnych pieniędzy są finansowane potrzeby społeczeństwa.

 

To nie jest tak że gmina decydująca się na sfinansowanie solarów zabiera te pieniądze biednym ze swojej okolicy. Każdy budżet (gminny, powiatowy, wojewódzki a nawet państwa i unii europejskiej do której należymy i do jej budżetu się dokładamy) ma swoje zasady dość jasno określone. I są przepisy które wyraźnie mówią co trzeba (koniecznie) sfinansować. I dopiero gdy zastanie z takiego budżetu dopiero wtedy dokłada się do zadań nie obowiązkowych do których należą min dopłaty do solarów. I dlatego więcej jest solarów w bogatych gminach.

 

Tak, powtórzę jeszcze raz: Państwo, Gmina nie ma swoich własnych pieniędzy. To pieniądze pozyskane od podatników. W większości biednych podatników.

 

A poza tym : budżety gmin i państwa składają się z podatków - więcej podatków płacą ci bogatsi (ci których stać na dom) - to dlaczego nie mają więcej korzystać z tych budżetów????

 

Nieprawda. Więcej podatków płacą biedniejsi. Nasze społeczeństwo jest biedne, bogatych ludzi jest stosunkowo niewielu. Pieniądze w budżecie w większości pochodzą od tych biedniejszych, bo jest tych ludzi po prostu więcej.

 

I jeszcze jeden aspekt - ekonomiczny - jedyne co rusza gospodarkę i jest jej napędem to inwestycje budowlane!!!!

 

Jedyne? Gruba nieprawda. Znam inne gałęzie gospodarki, które mają wpływ na rozwój gospodarczy. Jest ich wiele.

 

To dzięki nim działa/istnieje/ma zyski większość branż pozostałych. Zastanów się komu dałeś zarobić budując dom!!! Nawet systemem gospodarczym (za same materiały). W skali mikro to jest tylko rynek lokalny ale w skali całego kraju silnie działające budownictwo może nieźle przyspieszyć gospodarkę, dać zarobić wielu firmom, wygenerować zyski a tym samym podatki które pójdą na zasiłki dla tych biedniejszych!!!!!!

 

Zgadzam się z tym, to napędza gospodarkę. Ja tego absolutnie nie kwestionuję. Ja tylko uważam, że nie jest sprawiedliwe aby na dotacje modne ekologicznie dla tych których stać na budowę domu dokładały się osoby których nie stać na budowę domu.

 

Mało tego. Paradoks jest w tym, że dzięki tym dotacjom urządzenia nie tanieją tak szybko jak powinny, a pieniądze z owych dotacji trafiają nie do inwestora ale do kieszeni producenta tych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba nie ma się co denerwować. Gmina sama z siebie raczej nie będzie miała pieniędzy na takie dofinansowania. W dużej mierze są to przyznane do projektu pieniądze unijne. Jest też takie hasło jak emisja CO2. Jeśli jest zbyt duża państwo może płacić wielkie kary. Tańsze na skalę kraju może być dofinansowanie tzw. ekologicznych inwestycji - na co osobiście liczę.

A temat biedy, gospodarki i podatków jest tak szeroki i skomplikowany, że na tym forum chyba nie warto go roztrząsać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma się co denerwować. Gmina sama z siebie raczej nie będzie miała pieniędzy na takie dofinansowania. W dużej mierze są to przyznane do projektu pieniądze unijne. Jest też takie hasło jak emisja CO2. Jeśli jest zbyt duża państwo może płacić wielkie kary. Tańsze na skalę kraju może być dofinansowanie tzw. ekologicznych inwestycji - na co osobiście liczę.

A temat biedy, gospodarki i podatków jest tak szeroki i skomplikowany, że na tym forum chyba nie warto go roztrząsać...

. Fakt :) Moja gmina na pytanie o dofinansowania reaguje jakby armia kosmitow pod urzędem wylądowała...na szczęście wojewódzki fundusz ochrony środowiska z unijnych środków realizuje program dotyczący ograniczenia emisji co2 i dzięki temu dostaliśmy ponad 6 tys dofinansowania do pompy.Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz dopłaty... Jeśli takie dopłaty będą, to przyjmę każde pieniądze.

 

Ale czy zastanowiłeś się głębiej nad sensem tych dopłat? Ja, Ty i inni budujący dom należymy do części społeczeństwa których stać na dom. Jest jednak zdecydowanie większa część społeczeństwa, których nie stać na dom i są po prostu biedni. Czy chcesz aby ci biedni ludzie zrzucali się na tych bogatych i dopłacali im do kolektorów? Czy to jest sprawiedliwe?

 

Brunet dziś nie ma nic sprawiedliwego...

 

Ja nie chce żeby ktoś biedny płacił na bogatych... Są fundusze ochrony środowiska - i pieniądze tam są wydawane na jakieś cele.

Fajnie tylko dlaczego to nie trafia do małych gospodarstw?

 

Czy mnie stać na dom - to pojecie względne - nie buduję za gotówkę tylko mam kredyt na 35 lat... więc do momentu jak mam pracę to mne stać - brak pracy - tracę dom.... ot i cała filozofia o tzw. bogatych i biednych... i tak ma większość budujących,

 

ale tematem jest ekologia. Skoro jej chcą to niech dofinansują zakup ekologicznych źródeł ciepła. Nie mówię że ktoś ma Ci dać kasę - jak kupisz piec gazowy. Niech dadzą Ci zniżkę w sklepie na jego zakup. A sklep niech dostaje kasę z Funduszu Ochrony Środowiska. A fundusz - niech bierze kase od pomysłodawców zwolenników ekologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brunet dziś nie ma nic sprawiedliwego...

 

Ale czy musimy to aprobować? Nie dążyć do poprawy tego świata?

 

Ja nie chce żeby ktoś biedny płacił na bogatych... Są fundusze ochrony środowiska - i pieniądze tam są wydawane na jakieś cele.

Fajnie tylko dlaczego to nie trafia do małych gospodarstw?

 

I słusznie, że nie trafia. Takie fundusze powinny być dysponowane na rozwój infrastruktury wspólnej, np. oczyszczalnie ścieków, spalarnie itp.

 

Czy mnie stać na dom - to pojecie względne - nie buduję za gotówkę tylko mam kredyt na 35 lat... więc do momentu jak mam pracę to mne stać - brak pracy - tracę dom.... ot i cała filozofia o tzw. bogatych i biednych... i tak ma większość budujących,

 

Ja też buduję na kredyt. Ale żeby ten kredyt dostać, nie mogę zarabiać 700-1000zł miesięcznie. A jednak duża część naszego społeczeństwa zarabia takie małe kwoty i ich nie stać na dom, nawet na kredyt.

 

ale tematem jest ekologia. Skoro jej chcą to niech dofinansują zakup ekologicznych źródeł ciepła. Nie mówię że ktoś ma Ci dać kasę - jak kupisz piec gazowy. Niech dadzą Ci zniżkę w sklepie na jego zakup. A sklep niech dostaje kasę z Funduszu Ochrony Środowiska. A fundusz - niech bierze kase od pomysłodawców zwolenników ekologii.

 

Proponujesz łańcuszek. W takim razie gwarantuję Ci, że spora część z kwoty dotacji wpadnie w ręcę pośredników, najwięcej weźmie sprzedawca. Jeśli już ma być dotacja, to rozliczenie tylko między inwestorem a udzielającym dotacji, np. na podstawie faktury zakupu urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy musimy to aprobować? Nie dążyć do poprawy tego świata?

 

 

 

I słusznie, że nie trafia. Takie fundusze powinny być dysponowane na rozwój infrastruktury wspólnej, np. oczyszczalnie ścieków, spalarnie itp.

 

 

 

Ja też buduję na kredyt. Ale żeby ten kredyt dostać, nie mogę zarabiać 700-1000zł miesięcznie. A jednak duża część naszego społeczeństwa zarabia takie małe kwoty i ich nie stać na dom, nawet na kredyt.

 

 

 

Proponujesz łańcuszek. W takim razie gwarantuję Ci, że spora część z kwoty dotacji wpadnie w ręcę pośredników, najwięcej weźmie sprzedawca. Jeśli już ma być dotacja, to rozliczenie tylko między inwestorem a udzielającym dotacji, np. na podstawie faktury zakupu urządzenia.

 

 

 

Brunet - pewnych rzeczy nie przeskoczysz.... to tak samo jakbyś miał do wszystkich pretensję, że masz kanapkę z szynką a ktoś z masłem.

Jak jedziesz pociągiem to te masz podział na pierwszą i drugą klasę. - Ktos się zastanawia dlaczego tak jest? - nie - po prostu nirktórych stać na pierwsza a niektórych na drugą klase

Jeszcze inni śmieją się z tego i lecą samolotem. od zawsze były różne klasy społeczne - co nie oznacza ze osoba uboższa jest mniej wartościowa czy gorsza. Wręcz odwrotnie.

 

ale nie to jest tematem tego forum. rozmawiajmy o sprawach naszych Tymków :)

nie ma idealnego sposobu na gospodarowanie pieniędzmi... zawsze jest pośrednik, który zarabia najwięcej. tak był jest i będzie... w każdej branży i w każdej dziedzinie życia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brunet - pewnych rzeczy nie przeskoczysz.... to tak samo jakbyś miał do wszystkich pretensję, że masz kanapkę z szynką a ktoś z masłem.

Jak jedziesz pociągiem to te masz podział na pierwszą i drugą klasę. - Ktos się zastanawia dlaczego tak jest? - nie - po prostu nirktórych stać na pierwsza a niektórych na drugą klase

Jeszcze inni śmieją się z tego i lecą samolotem. od zawsze były różne klasy społeczne - co nie oznacza ze osoba uboższa jest mniej wartościowa czy gorsza. Wręcz odwrotnie.

 

Chyba się nie rozumiemy kompletnie. Przecież ja piszę zupełnie o czymś innym...

 

ale nie to jest tematem tego forum. rozmawiajmy o sprawach naszych Tymków :)

nie ma idealnego sposobu na gospodarowanie pieniędzmi... zawsze jest pośrednik, który zarabia najwięcej. tak był jest i będzie... w każdej branży i w każdej dziedzinie życia

 

Rozumiem, że zarabiasz jako pośrednik :) Nie mam nic przeciwko pośrednikom, są potrzebni. Ale na litość, nie trzeba kolejnych poziomów pośrednictwa :) A jeśli potrzeba, to niech wykreuje je rynek, a nie lobby mające ochotę na dodatkowy zysk.

 

Wracając do tematu budownictwa. Aby wziąć dotację na solary, musisz wziąć kredyt. Czy możesz mi wytłumaczyć taką konstrukcję systemu i kto na tym zarabia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra starczy bo to przestaje się dobrze czytac

Powiedzcie jakie zastosowaliście u siebie posadzki w pokojach a jakie w garażu i czy ktoś z was uzył wylewki samopoziomujące z jastrychu anhydrytowego

Ponoć jest lekki duzo lepiej oddaje ciepło i jest bardziej wytrzymały ale niewiem jeszcze jak to wychodzi cenowo co też pewnie będzie miało wpływ na decyzję Co do tematu solarów wydaje mi sie że jeśli ktoś niema gazu ziemnego warto było by w nie zainwestować i ja tak zrobie zawsze brakuje mi czasu wolnego więc przynajmniej w słonecznym sezonie zaoszczędze na czasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Powiedzcie jakie zastosowaliście u siebie posadzki w pokojach a jakie w garażu i czy ktoś z was uzył wylewki samopoziomujące z jastrychu anhydrytowego

Ponoć jest lekki duzo lepiej oddaje ciepło i jest bardziej wytrzymały ale niewiem jeszcze jak to wychodzi cenowo co też pewnie będzie miało wpływ na decyzję (...)

 

Zastanawiałem się nad jastrychem anhydrytowym, ale zrobiłem ostatecznie tradycyjną wylewkę z miksokreta. Gdyby cenowo było porównywalnie, wybrałbym pewnie anhydryt. Jednak koszt wykonania jest dużo wyższy i się nie kalkuluje.

 

Anhydryt moim zdaniem nie ma zbyt dużej przewagi nad tradycyjną wylewką. To, że szybciej oddaje ciepło, to moim zdaniem żadna zaleta i nie ma wpływu na jakiekolwiek oszczędności w kosztach ogrzewania (przy podłogówce).

 

Anhydryt będzie równy, to fakt. Ale u mnie moi wylewkarze też zrobili idealnie równo.

 

Tak więc ja nie znalazłem żadnych racjonalnych powodów aby wykonać posadzkę anhydrytową zamiast tradycyjnej z miksokreta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra starczy bo to przestaje się dobrze czytac

Powiedzcie jakie zastosowaliście u siebie posadzki w pokojach a jakie w garażu i czy ktoś z was uzył wylewki samopoziomujące z jastrychu anhydrytowego

Ponoć jest lekki duzo lepiej oddaje ciepło i jest bardziej wytrzymały ale niewiem jeszcze jak to wychodzi cenowo co też pewnie będzie miało wpływ na decyzję Co do tematu solarów wydaje mi sie że jeśli ktoś niema gazu ziemnego warto było by w nie zainwestować i ja tak zrobie zawsze brakuje mi czasu wolnego więc przynajmniej w słonecznym sezonie zaoszczędze na czasie :)

 

W pokojach ok. 6 cm (15 cm styropianu), w garażu ok. 10 cm (10 cm styropianu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra starczy bo to przestaje się dobrze czytac

Powiedzcie jakie zastosowaliście u siebie posadzki w pokojach a jakie w garażu i czy ktoś z was uzył wylewki samopoziomujące z jastrychu anhydrytowego

Ponoć jest lekki duzo lepiej oddaje ciepło i jest bardziej wytrzymały ale niewiem jeszcze jak to wychodzi cenowo co też pewnie będzie miało wpływ na decyzję Co do tematu solarów wydaje mi sie że jeśli ktoś niema gazu ziemnego warto było by w nie zainwestować i ja tak zrobie zawsze brakuje mi czasu wolnego więc przynajmniej w słonecznym sezonie zaoszczędze na czasie :)

 

Ja standardowo robiłem z mixokreta. Na dole mam 10 cm styropianu wiec na pewno ciepło będzie trzymało..... wylwka w cąłym domu około 6-7 cm grubości. Wzmacniana włókmami polipropylenowymi. W garażach, kotłowni oraz w miejscu gdzie stoi kominek dodaktow robiłem zbrojenie z drutu fi 6... wolałem nie ryzykowac że tak gdzie jest większe obciążenie cos pęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru okien i bram garażowych. Możecie napisać jakie okna macie u siebie? Ja skłaniam się w kierunku okien trzyszybowych. Głównie chodzi mi o profile (jakich firm)? Co do bram garażowych to budując jeszcze raz na pewno zwiększyłbym szerokość otworu o przynajmniej 10 cm (wskazówka dla tych co zaczynają budowę). Jakie wyszły wam szerokości otworów garażowych już po zamontowaniu bram?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru okien i bram garażowych. Możecie napisać jakie okna macie u siebie? Ja skłaniam się w kierunku okien trzyszybowych. Głównie chodzi mi o profile (jakich firm)? Co do bram garażowych to budując jeszcze raz na pewno zwiększyłbym szerokość otworu o przynajmniej 10 cm (wskazówka dla tych co zaczynają budowę). Jakie wyszły wam szerokości otworów garażowych już po zamontowaniu bram?

 

 

U nas okna dwuszybowe,obustronny złoty dąb - profil VEKA.

A bramę garażową mamy "niestandardową" , złoty dąb, 2550x2400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru okien i bram garażowych. Możecie napisać jakie okna macie u siebie? Ja skłaniam się w kierunku okien trzyszybowych. Głównie chodzi mi o profile (jakich firm)? Co do bram garażowych to budując jeszcze raz na pewno zwiększyłbym szerokość otworu o przynajmniej 10 cm (wskazówka dla tych co zaczynają budowę). Jakie wyszły wam szerokości otworów garażowych już po zamontowaniu bram?

u mnie w marcu będą wstawiać okna z drutexu u góry pakiet trzy szyby na dole dwie szyby z tego względu że na dole montuje rolety które napewno zabezpieczą mieszkanie przed częściowym wychłodzeniem i pakiet trzy szybowy był tu nie potrzebny wszystko kolor złoty dąb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja standardowo robiłem z mixokreta. Na dole mam 10 cm styropianu wiec na pewno ciepło będzie trzymało..... wylwka w cąłym domu około 6-7 cm grubości. Wzmacniana włókmami polipropylenowymi. W garażach, kotłowni oraz w miejscu gdzie stoi kominek dodaktow robiłem zbrojenie z drutu fi 6... wolałem nie ryzykowac że tak gdzie jest większe obciążenie cos pęknie.

Z tym zbrojeniem to dobra sprawa zawsze to pewnie A co do jastrychu w tym tygodniu poznam cene i pewnie się zdecyduje na coś choć z tego co napisał brunet jeśli jest to duża różnica zostanę przy mixokrecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie odnośnie posadzek czy 13 cm styropianu i 8 cm wylewki to nie za dużo. styropian juz kupiłem 8 i 5 cm.ale sie zastanawiam czy nie kupić jeszcze 2 cm zeby wyszło mniej posadzki. jak wy macie. a i na strop mam 2 cm styro. i myśle o 5 wylewki.

 

Nie napisałaś czy masz w tej wylewce ogrzewanie podłogowe. Jeśli jest, to wylewka musi być ciut grubsza, minimum 5,5 - 6cm. Bez podłogówki pewnie nawet 5cm byłoby wystarczające.

 

Napiszę jak u mnie jest. Mam ogrzewanie podłogowe po całości. Na parterze mam 14cm styropianu w trzech warstwach (4 + 5 + 5) a wylewka ma grubość ok. 6cm (chudziak jest w miarę równy, ale miejscami tej wylewki jest więcej, dochodzi do 8cm). W garażu mam na części styropian i wylewkę tak jak na całym parterze, a na części (bliżej bramy) mam 9cm styropianu i 11cm wylewki.

 

Na poddaszu mam 4cm styropianu i ok. 5,5 - 6cm wylewki. Sądzę, że 4cm to trochę za dużo. Lepiej byłoby dać 3cm styropianu i 6,5 - 7cm wylewki.

 

Bardzo ważna sprawa: nie żałujcie pieniędzy na siatkę zbrojeniową do wylewki. Ja dałem i to było dobre posunięcie. Teraz dałbym nawet i siatkę i włókno (zbrojenie rozproszone).

 

W kilku miejscach wylewka pękła. Wiem, że nie powinno się to zdażyć, ale jest siatka i dzięki temu te pęknięcia nie stanowią właściwie większego problemu, bo siatka trzyma.

 

Siatkę kupiłem tanio (4,70 albo 4,90zł za arkusz 2m2). Siatka standardowa z drutu bodajże fi3 i rozstawie oczek 15x15cm. Jeśli ktoś jest w Warszawy lub okolic to mogę podać namiar (znalałem na allegro, ul. Wał Miedzeszyński). Stal tam też jest/była w dobrej cenie.

 

Jeśli jest ogrzewanie podłogowe, to dylatacje brzegowe dawajcie koniecznie 8mm lub grubsze. Rurki ogrzewania podłogowego koniecznie w otulinach w strefach przechodzenia przez dylatacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru okien i bram garażowych. Możecie napisać jakie okna macie u siebie? Ja skłaniam się w kierunku okien trzyszybowych. Głównie chodzi mi o profile (jakich firm)? Co do bram garażowych to budując jeszcze raz na pewno zwiększyłbym szerokość otworu o przynajmniej 10 cm (wskazówka dla tych co zaczynają budowę). Jakie wyszły wam szerokości otworów garażowych już po zamontowaniu bram?

 

Okna mam w profilu VEKA trzyszybowe.

 

brama garażowa (mam podwójny garaż z dwiema bramami) standardowe wymiary - ale założyłem bramy roletowe ( zwijane na zewnątrz)

 

W tym konkretnym przypadku nie ma w świetle bramy futryny, która odejmuje kilka centymetrów po każdej stronie światła wjazdu.... nie ma stelaży na suficie... jedyna wada tej bramy to cena... ok 3,5 tyś z montażem sztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zbrojeniem to dobra sprawa zawsze to pewnie A co do jastrychu w tym tygodniu poznam cene i pewnie się zdecyduje na coś choć z tego co napisał brunet jeśli jest to duża różnica zostanę przy mixokrecie

 

Miksokret nie jest zły. Ja płaciłem 11zł/m2 robocizny a za materiał wyszło mi coś ok. 14zł/m2 (musiałbym dokładnie sprawdzić), więc razem 25zł/m2. Na anhydrytową dostałem wycenę 42zł/m2 (robocizna i materiał).

 

Jeśli zdecydujesz się na miksokreta, to radzę dać siatkę zbrojeniową. A najlepiej zarówno siatkę jak i włókno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...