Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

Mi zwrócono uwagę że moc pieca zależy też od producenta pieca, tzn. heiztechnika wybrali mi moc 17 kw zaś galmetu 22 kw. jeszcze inni radzili 19 kw.

do każdego producenta (bo kontaktowałam się z producentami) zwracałam się z prośba o ocenę jakiej mocy kocioł potrzebuję. I każdy podawał nieco inną, po zadaniu mi miliona pytań. Wszystko ma znaczenie: rodzaj instalacji, ilość i grubość ocieplenia, z czego wybudowany budynek, instalacje współpracujące itd. Dlatego nie powinno się sugerować mocą innych kotłów w innych budynkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mi zwrócono uwagę że moc pieca zależy też od producenta pieca, tzn. heiztechnika wybrali mi moc 17 kw zaś galmetu 22 kw. jeszcze inni radzili 19 kw.

do każdego producenta (bo kontaktowałam się z producentami) zwracałam się z prośba o ocenę jakiej mocy kocioł potrzebuję. I każdy podawał nieco inną, po zadaniu mi miliona pytań. Wszystko ma znaczenie: rodzaj instalacji, ilość i grubość ocieplenia, z czego wybudowany budynek, instalacje współpracujące itd. Dlatego nie powinno się sugerować mocą innych kotłów w innych budynkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy 25 kW, ale ogrzewamy nim jeszcze garaz wolnostojący - dwustanowiskowy. Na sam dom 25kW to za dużo.

 

Zawsze możesz udać się do jakichś dwóch firm zajmujących się techniką grzewczą, z prośbą o wycenę hydrauliki z piecem. Oni przygotowując wycenę, a przy okazji dobierają też moc pieca do potrzeb instalacji :) Jeżeli obie firmy dobiorą piec jednakowej mocy, będziecie mieć pewność, że dobrano go optymalnie.

 

Ja właśnie odwiedziłem kilka firm i tak się złożyło że wszyscy mówili że 25 kW może być (choć oferowali różnych producentów). Na początku też myślałem że 1 kW na 10 m2 powierzchni, więc na Tymka wystarczyłoby ok 20 kW, jednakże fachowcy mówili że jeżeli chodzi o paliwo stałe to jak da się trochę więcej to nic nie szkodzi (lepiej więcej niż za mało). Inaczej jest dla kotłów gazowych przy których wyliczenia muszą być bardziej dokładne żeby kocioł pracował na optymalnych parametrach. Choć osobiście uważam że 25 kW to trochę dużo,to jednak architekt który robił adaptację projektu również wpisał kocioł o mocy 25 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie odwiedziłem kilka firm i tak się złożyło że wszyscy mówili że 25 kW może być (choć oferowali różnych producentów). Na początku też myślałem że 1 kW na 10 m2 powierzchni,

 

To jakiś kosmos. 100W na m2 to chyba w przypadku domu nieocieplonego. Współcześnie budowane domy mają zapotrzebowanie rzędu 40-60W/m2. U mnie podłogówka została policzona na 80W/m2 i tyle mocy może być przekazane z podłogi, nie więcej (oczywiście da się więcej, ale przekraczając graniczną temperaturę).

 

Tak więc licząc nawet te 80W/m2, to przy powierzchni 140m2 wychodzi zapotrzebowanie 11,2kW. Ale 80W/m2 to raczej tylko w największe mrozy, rzędu -20, -30. Takich dni w roku jest kilka...

 

Mój kocioł 14kW spokojnie daje radę i nie jest problemem nagrzać do temperatury 20 stopni, ale pracuje częścią dostępnej mocy. Przy temperaturach zewnętrznych rzędu 5 stopni, piec taktuje! A moc minimalna w moim kotle wynosi 3,7kW.

 

Co prawda CWU jeszcze nie jest pobierana, ale i z tym nie powinno być problemu.

 

Równie ważnym parametrem jak moc maksymalna jest mocy minimalna. Polecam zwrócić na to uwagę.

 

więc na Tymka wystarczyłoby ok 20 kW, jednakże fachowcy mówili że jeżeli chodzi o paliwo stałe to jak da się trochę więcej to nic nie szkodzi (lepiej więcej niż za mało). Inaczej jest dla kotłów gazowych przy których wyliczenia muszą być bardziej dokładne żeby kocioł pracował na optymalnych parametrach.

 

Pozwolę się nie zgodzić. To właśnie w przypadku kotła na paliwo stałe przewymiarowanie pogorszy sprawność bardziej niż przewymiarowanie kotła gazowego. Kocioł na paliwo stałe potrzebuje więcej energii na podtrzymanie aniżeli kocioł gazowy lub elektryczny (elektryczny potrzebuje na podtrzymanie równe zero).

 

Aczkolwiek taktowanie zawsze będzie zjawiskiem niepożądanym.

 

Choć osobiście uważam że 25 kW to trochę dużo,to jednak architekt który robił adaptację projektu również wpisał kocioł o mocy 25 kW.

 

Też uważam, że to o wiele za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brunet całkowicie popieram, jeżeli ocieplenie wg projektu a większość robi lepiej to nie więcej niż 11kW. Tak bym teraz wybrał. A większość instalatorów to jest z poprzedniej epoki i "dobierają" kocioł na oko wg przelicznika dla starego budownictwa i twierdzą że lepiej jak za duży niż za mały. A do tego wskazany jest bilans energetyczny budynku i na szczęście część instalatorów się uczy. Nie ma co się rozwodzić, na temat przewymiarowanych kotłów jest sporo wątków na FM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brunet całkowicie popieram, jeżeli ocieplenie wg projektu a większość robi lepiej to nie więcej niż 11kW. Tak bym teraz wybrał. A większość instalatorów to jest z poprzedniej epoki i "dobierają" kocioł na oko wg przelicznika dla starego budownictwa i twierdzą że lepiej jak za duży niż za mały. A do tego wskazany jest bilans energetyczny budynku i na szczęście część instalatorów się uczy. Nie ma co się rozwodzić, na temat przewymiarowanych kotłów jest sporo wątków na FM.

 

niestety - masz rację.. sporo fachowców pracuje starą metodą na oko... dom 100 metrów zbnaczy 10 KW... ot i całe wyliczenie.

 

podobnie dobierają grzejniki :) "Pan kupi te akurat pod oknem się zmieszczą" :)

 

Posłuchasz takiego to albo masz zimno w domu albo bez sensu zapłacone za wiekszy grzejnik.... ale co to interesuje faceta, który wziął kasę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile płaciliście za instalacje wod-kan i grzewczą w Tymku.

Ja planuję tak: piec Defro Komfort Eko na groszek 15kW, do tego powietrzna pompa ciepla na wodę w lecie,

Dół:

Kuchnia - podłogowka

wiatrołap - podłogówka + grzejnik

salon - podłogówka

korytarz- podłogówka + grzejnik koło schodów

wc - podłogówka + grzejnik drabinka

gabinet - grzejnik

garaż - grzejnik (uruchamiany w razie spadku temp.)

Góra:

łazienka - podłogówka + grzejnik drabinka

reszta pomieszczeń - grzejniki

 

Dostałam juz 2 wyceny za robocizne razem z wszystkimi potrzebnymi mateirałami (rurki, grzejniki, zawory itp):

Viesmann - 31000zł za wszystko oprócz pieca i pompy (za piec doliczam ok 9000tys, pompa 7500) to razem 47500zł brutto z vat 8%

Inna firma - 54000zł za wszystko łącznie z piecem i pompą !!!!! - drogo odpada

Reszta firm potrafiła wycenić tylko robociznę w grniacach 5000-6000zl do tego nie wiadomo ile materiały

 

jak to wyglądało u was ile wyniosła was instalacja wod-kan, i ogrzewanie???

 

aha jeszcze jedno jak liczą za grzejniki: mi dali przykładowo

- 150 zł za montaż instalacji pod grzejnik

- 50 zł za montaż grzejnika panelowego

- 150 zł za montaż grzejnika łazienkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile płaciliście za instalacje wod-kan i grzewczą w Tymku.

Ja planuję tak: piec Defro Komfort Eko na groszek 15kW, do tego powietrzna pompa ciepla na wodę w lecie,

Dół:

Kuchnia - podłogowka

wiatrołap - podłogówka + grzejnik

salon - podłogówka

korytarz- podłogówka + grzejnik koło schodów

wc - podłogówka + grzejnik drabinka

gabinet - grzejnik

garaż - grzejnik (uruchamiany w razie spadku temp.)

Góra:

łazienka - podłogówka + grzejnik drabinka

reszta pomieszczeń - grzejniki

 

Dostałam juz 2 wyceny za robocizne razem z wszystkimi potrzebnymi mateirałami (rurki, grzejniki, zawory itp):

Viesmann - 31000zł za wszystko oprócz pieca i pompy (za piec doliczam ok 9000tys, pompa 7500) to razem 47500zł brutto z vat 8%

Inna firma - 54000zł za wszystko łącznie z piecem i pompą !!!!! - drogo odpada

Reszta firm potrafiła wycenić tylko robociznę w grniacach 5000-6000zl do tego nie wiadomo ile materiały

 

jak to wyglądało u was ile wyniosła was instalacja wod-kan, i ogrzewanie???

 

aha jeszcze jedno jak liczą za grzejniki: mi dali przykładowo

- 150 zł za montaż instalacji pod grzejnik

- 50 zł za montaż grzejnika panelowego

- 150 zł za montaż grzejnika łazienkowego

 

wszystko zależy od materiału jaki będziesz używał, firmy grzeujników itd.

 

Mam bardzo podobne rozmieszczenie elementów grzewczych do Ciebie ( tylko mam piec wszystkopalny Zębiec i idę w kierunku solarów)

co do cen to zalezy też z jakiego regionu jesteś czy chcesz usługę z fakturą czy bez itd.

ja płaciłem za punkt 120 zł ( np. założenie i podłączenie grzejnika - kompletne) to jeden punkt 120 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile płaciliście za instalacje wod-kan i grzewczą w Tymku.

Ja planuję tak: piec Defro Komfort Eko na groszek 15kW, do tego powietrzna pompa ciepla na wodę w lecie,

Dół:

Kuchnia - podłogowka

wiatrołap - podłogówka + grzejnik

salon - podłogówka

korytarz- podłogówka + grzejnik koło schodów

wc - podłogówka + grzejnik drabinka

gabinet - grzejnik

garaż - grzejnik (uruchamiany w razie spadku temp.)

Góra:

łazienka - podłogówka + grzejnik drabinka

reszta pomieszczeń - grzejniki

 

Dostałam juz 2 wyceny za robocizne razem z wszystkimi potrzebnymi mateirałami (rurki, grzejniki, zawory itp):

Viesmann - 31000zł za wszystko oprócz pieca i pompy (za piec doliczam ok 9000tys, pompa 7500) to razem 47500zł brutto z vat 8%

Inna firma - 54000zł za wszystko łącznie z piecem i pompą !!!!! - drogo odpada

Reszta firm potrafiła wycenić tylko robociznę w grniacach 5000-6000zl do tego nie wiadomo ile materiały

 

jak to wyglądało u was ile wyniosła was instalacja wod-kan, i ogrzewanie???

 

aha jeszcze jedno jak liczą za grzejniki: mi dali przykładowo

- 150 zł za montaż instalacji pod grzejnik

- 50 zł za montaż grzejnika panelowego

- 150 zł za montaż grzejnika łazienkowego

 

Ja zrobiłam casting na hydraulika. Przewinęło się kilka ekip. Z tym że interesowała mnie sama robocizna bo całe materiały chciałam sama.

I przy: całość podłogówka (razem z układaniem styropianu), trzy grzejniki (łazienka, pralnia, garaż), piec na ekogroszek z podajnikiem, solary (z dotacją) i zasobnikiem = ok. 27500 materiały (wszystkie - bez styropianu) + 8000 tyś robocizna ( z tym że z materiałów ok 3000 będzie zwrotu VAT).

Część materiałów kupowałam sama, część hydraulik brał na moje nazwisko w swojej hurtowni z bardzo dużą zniżką (jak z jego cenami objechałam wszystkie sklepy i hurtownie to nie znalazłam nic taniej)

 

Też mi niektórzy wyskakiwali z cenami od punktów ale ja prosiłam o zbiorczą wycenę. No i zależało mi na czasie więc co poniektórzy podwyższali cenę za robotę w ekstra czasie.

A wykonawca polecony na tym forum i sprawdził się nieźle więc jestem zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z dolnośląskiego (Strzegom)

grzejniki Purmo, podłogówka na niemieckich Roth.

 

właśnie wydawała mi się duża cena od punku 150 za montaż podejścia + 50 za montaż grzejnika

 

nie zależy mi na fakturach ale jak sie nie ma znajomości bez faktury nie chca dawac :)

 

moim zdaniem to spora kwota....

 

popytaj w okolicy sąsiadów ile płaci się za taką usługę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do Tymowiczów będących w trakcie lub już wykończeniu łazienki

 

czy możecie wrzucić fotki Waszych łazienek na dole? - szukam inspiracji :cool:

 

z góry dziękuje

 

Nasza łazienka:)

http://images43.fotosik.pl/1740/ebeb3773e7c3d6e7med.jpg

http://images39.fotosik.pl/1945/a5e254f22f3528f8med.jpg

http://images44.fotosik.pl/600/68a698bf7da24b5cmed.jpg

 

A to nasza podłoga w kuchni i na holu:

http://images38.fotosik.pl/1952/65d83eaa7db3b76emed.jpg

http://images47.fotosik.pl/1726/f0d19cf9b64a9f3dmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:) Ja posiadam piec na ekogroszek 17 KW i jestem bardzo zadowolony z niego. W zimie temp. na parterze nie spada niżej niż 23 C a czasami nawet osiąga 26 C. Cały dół jest w podłogówce a góra grzejniki. Temp. pieca zadana 45 C. SKAM-P Premium firma SEKOM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, nasz tymek jest standardowy, jedynie co zmieniliśmy to przejscie za kominem i dzięki temu wyszła wieksza łazienka niż w projekcie.

 

 

Łazienka wydaje się ogromna... ja kombinuję co gdzie ustawić żeby siedzac na kibelku kolananmi o prywsznic nie zawadzać :D

 

przejscie za kominem? nie bardzo kojarzę w którym miiejscu to przejście jest :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...