Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum dla Tymowiczów z Horyzontu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Ponownie mam pytanie w sprawie układania styro pod wylewki. Jak prawidłowo układać styropian przy drzwiach wejściowych, tzn.czy układa się go równo ze ścianą zewnętrzną, czy osłania wylewką (schody będą w późniejszym terminie).

Dawaliście folię na chudziaku czy bezpośrednio układaliście styropian, czy (i co) kładzie się między styro i ścianami?

Jeżeli pogoda dopisze mamy zamiar zrobić wylewki. Martwi mnie trochę, czy tynkarze nie uszkodzili instalacji hydraulicznej, mimo upominania czasem stało coś na rurkach :(

Pozdrawiam Justyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budujemy tymka wersje A, zdecydowalismy się na dach z pełnym deskowaniem + papa. ostatnio zauważyłem, że dach od strony północnej jest cały dzień mokry i skrapla się do środka. Czy ktoś orientuje się jak to będzie po przykryciu blachą lub dachówką? Czy nie będzie z tym żadnego problemu? Czy nie będzie zawilgocenia wełny? Czy może warto od środka wyłożyć membranę?

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/185/1195418_DSC_1038.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam, mam pytanie odnośnie elektryki mianowicie jak macie podzielonego Tymka na obwody elektryczne?

zastanawiam sie nad podziałem jedno pomiszeczenie 2 obwody (oświetlenie, gniazdka) oczywiście za wyłączeniem kuchni.

 

Witaj

u mnie oświetlenie oddzielnie garaż oddzielnie dół trzeci obwód to góra

w kuchni kontakty na oddzielnym obwodzie oddzielny indukcja oddzielny piekarnik

oddzielny lodówka oddzielny mikrofala oddzielnie zmywarka oddzielnie oświetlenie podszafkowe

gniazdka góra i dół każdy pokój oddzielnie

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie elektryki mianowicie jak macie podzielonego Tymka na obwody elektryczne?

zastanawiam sie nad podziałem jedno pomiszeczenie 2 obwody (oświetlenie, gniazdka) oczywiście za wyłączeniem kuchni.

 

U mnie wszystkich obwodów jest około 35. Oczywiście, że nie możesz ze sobą łączyć oświetlenia i gniazdek.

 

Jeśli chodzi o oświetlenie, to kilka pomieszczeń (3-4 w zależności od ilości i mocy lamp) łączyłem w jeden obwód. Oświetlenie zewnętrzne czyli taras, wejście główne i do kotłowni, przed garażem - na każde z nich dałem osobny obwód.

 

Gniazdka to jeden obwód na pomieszczenie (poza wyjątkami, np. garderoba, wiatrołap, spiżarnia). Gniazdko zewnętrzne przy tarasie to też osobny obwód. A w kuchni dałem 3 obwody na gniazdka jednofazowe i 1 obwód na gniazdo trójfazowe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ponownie mam pytanie w sprawie układania styro pod wylewki. Jak prawidłowo układać styropian przy drzwiach wejściowych, tzn.czy układa się go równo ze ścianą zewnętrzną, czy osłania wylewką (schody będą w późniejszym terminie).

Dawaliście folię na chudziaku czy bezpośrednio układaliście styropian, czy (i co) kładzie się między styro i ścianami?

Jeżeli pogoda dopisze mamy zamiar zrobić wylewki. Martwi mnie trochę, czy tynkarze nie uszkodzili instalacji hydraulicznej, mimo upominania czasem stało coś na rurkach :(

Pozdrawiam Justyna

 

U mnie najpierw poszła warstwa 4cm styropianu na chudziak, potem folia, potem warstwa styropianu 5cm i potem kolejna warstwa styropianu 5cm. Styropian był układany na zakładki. Dobrze jest dać dwie lub trzy warstwy styropianu zamiast jednej. Poprawia to izolacyjność termiczną.

 

Jeśli masz najmniejsze wątpliwości czy instalacja hydrauliczna jest sprawna, to koniecznie napełnij ją powietrzem lub wodą (uwaga na mrozy), podłącz miernik ciśnienia i obserwuj przez kilka dni czy ciśnienie nie spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak ten strop?

 

 

Hej :)

Strop wyszedł dobrze ... ułożony przez nas (oj działo się działo :) ), podstęplowany (las w domu :) ) i zalany z gruszki. Schody (zbrojenie wiązałam osobiście) zalane razem ze stropem wyszły bosko :) Można teraz wyprawić Sylwestra pod gołym niebem :) Miejsca do tańczenie jest dużo :)

Muszę przyznać, że żadnej pracy się nie boję ale nie miałam pojęcia, że liznę również (na własne życzenie) budowlankę :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do Tymowiczów :).

Jaki robiliście taras ? Kostka, deski, trawa ? Może jeszcze coś innego ?

Jeżeli deski to jak wyglada u Was "fundament" pod deski?

Zastanawiam sie nad wierceniem dziur i zalewaniem punktów podparcia pod dechy.

Oczywiście z tymi pracami rusze na wiosnę, ale już szukam rozwiązań. Teraz jestem na etapie wykańczania parteru. Łazienka już właściwie gotowa. Najmniejsze pomieszczenie, a najwięcej problemów:). Zachciało mi się kabiny bez brodzika :) Poza tym okazało się że to jedno pomieszczenie na cały dom mam krzywo ( bez kątów prostych ) wytynkowane. Ależ byłem zły . Teraz już mi przeszło i nie zwracam na to uwagi ale przy kładzeniu gresu na podłogę trzeba było mocno się nakombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie elektryki mianowicie jak macie podzielonego Tymka na obwody elektryczne?

zastanawiam sie nad podziałem jedno pomiszeczenie 2 obwody (oświetlenie, gniazdka) oczywiście za wyłączeniem kuchni.

 

Na początku też miałem takie założenie. W trakcie pracy doszedłem do wniosku że to nie do końca ma sens. Dlaczego ? Bo np. wiatrrołap to jedna lampa i uznałem że bez sensu jest to pakować na osobny obwód. Skończyło się na tym ze pogrupowałem pomieszczenia po dwa lub trzy na jeden bezpiecznik. Zarówno jeżeli chodzi o oświetlenie, jak i o gniazda. Inną ' bajką " jest kuchnia, kotłownia i garaż. Kuchnia to jeden obwód 3 - fazy, dwa do gniazd, zmywarki i okapu i całkiem osobne dla lodówki.. Kotłownia to dwa obwody 3-fazy - jeden do celów "warsztatowych", drugi rozdzielony na wszystkie urządzenia zwiazane z ogrzewaniem i ciepła wodą.

 

 

U mnie wszystkich obwodów jest około 35. Oczywiście, że nie możesz ze sobą łączyć oświetlenia i gniazdek.

 

Jeśli chodzi o oświetlenie, to kilka pomieszczeń (3-4 w zależności od ilości i mocy lamp) łączyłem w jeden obwód. Oświetlenie zewnętrzne czyli taras, wejście główne i do kotłowni, przed garażem - na każde z nich dałem osobny obwód.

 

Gniazdka to jeden obwód na pomieszczenie (poza wyjątkami, np. garderoba, wiatrołap, spiżarnia). Gniazdko zewnętrzne przy tarasie to też osobny obwód. A w kuchni dałem 3 obwody na gniazdka jednofazowe i 1 obwód na gniazdo trójfazowe.

 

Pozdrawiam

 

Oczywiście można łączyć oświetlenie i gniazda :) tylko czy to ma sens ? :). Ja akurat w jednym miejscu wykorzystałem taką opcję ale tylko dlatego że uznałem że jedno gniazdo właściwie normalnie nie używane nie wymaga osobnego obwodu i wykorzystałem obwód oswietleniowy. Gniazdo jest w holu na dole i będzie służyło tylko do odkurzacza :). W innej sytuacji bym tak nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do Tymowiczów :).

Jaki robiliście taras ? Kostka, deski, trawa ? Może jeszcze coś innego ?

Jeżeli deski to jak wyglada u Was "fundament" pod deski?

Zastanawiam sie nad wierceniem dziur i zalewaniem punktów podparcia pod dechy.

Oczywiście z tymi pracami rusze na wiosnę, ale już szukam rozwiązań. Teraz jestem na etapie wykańczania parteru. Łazienka już właściwie gotowa. Najmniejsze pomieszczenie, a najwięcej problemów:). Zachciało mi się kabiny bez brodzika :) Poza tym okazało się że to jedno pomieszczenie na cały dom mam krzywo ( bez kątów prostych ) wytynkowane. Ależ byłem zły . Teraz już mi przeszło i nie zwracam na to uwagi ale przy kładzeniu gresu na podłogę trzeba było mocno się nakombinować.

 

Hej ja mam deski modrzew nie ryflowany i jestem zadowolona wiadomo że już na wiosnę go trzeba pomalować na nowo bo już dwa lata leży ale w sumie to dostał w kość dzieciaki na nim jeździły samochodzikami, stał basenik no i grilki też były :-) a co do podbudowy to pod reką były dwuteowniki HEB 180 ;-) i pod te heby mąż wylał takie małe ławy fundamentowe na nich heby i do hebów deski,rozstaw hebów tak około 120 cm Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można łączyć oświetlenie i gniazda :) tylko czy to ma sens ? :). Ja akurat w jednym miejscu wykorzystałem taką opcję ale tylko dlatego że uznałem że jedno gniazdo właściwie normalnie nie używane nie wymaga osobnego obwodu i wykorzystałem obwód oswietleniowy. Gniazdo jest w holu na dole i będzie służyło tylko do odkurzacza :). W innej sytuacji bym tak nie robił.

 

No to popełniłeś błąd. A jaki przekrój przewodu dałeś na ten obwód gniazdkowo-oświetleniowy?

 

Pewnie, że można połączyć gniazdka z oświetleniem (kto komu zabroni?). Ale nie należy tak robić. Ani to nie jest zgodne ze sztuką, ani bezpieczne ani wygodne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to popełniłeś błąd. A jaki przekrój przewodu dałeś na ten obwód gniazdkowo-oświetleniowy?

 

Pewnie, że można połączyć gniazdka z oświetleniem (kto komu zabroni?). Ale nie należy tak robić. Ani to nie jest zgodne ze sztuką, ani bezpieczne ani wygodne...

 

3x2,5 mm2. Nie błąd tylko jak pisałem wcześniej zamierzone działanie. Po prostu dorobiłem gniazdo tam gdzie miało go nie być i tak było najwygodniej, pisałem ze w innej sytuacji bym tak nie robił.

Dlaczego nie jest bezpieczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam.

Mam pytanie do Tymowiczów :).

Jaki robiliście taras ? Kostka, deski, trawa ? Może jeszcze coś innego ?

Jeżeli deski to jak wyglada u Was "fundament" pod deski?

Zastanawiam sie nad wierceniem dziur i zalewaniem punktów podparcia pod dechy.

Oczywiście z tymi pracami rusze na wiosnę, ale już szukam rozwiązań. Teraz jestem na etapie wykańczania parteru. Łazienka już właściwie gotowa. Najmniejsze pomieszczenie, a najwięcej problemów:). Zachciało mi się kabiny bez brodzika :) Poza tym okazało się że to jedno pomieszczenie na cały dom mam krzywo ( bez kątów prostych ) wytynkowane. Ależ byłem zły . Teraz już mi przeszło i nie zwracam na to uwagi ale przy kładzeniu gresu na podłogę trzeba było mocno się nakombinować.

 

Taras zrobiłem z kostki,starobruku na gruncie, bardzo fajny, ale trudno się zamiata :-)

Deski to fajny pomysł, tylko muszą być dobrej jakości, żeby się nie zwijały. Jeśli chodzi o fundament pod drewno, to rozsądnie będzie punkty podparcia wylać jako słupki z betonu. Podparłem tak słupy trzymające daszek nad tarasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...