Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa PODLASKA


Frezjaa

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

jeżeli chronimy się od przemarzania z góry to tak, na szerokość nieco wiecej niż rura czy rury,

to co ja ocieplałem i zasypywałem miało szerokość 100 cm i długość ok. 25m (osiem rur 100mm rozłożonych w wykopie na kształt kolektora), rury zasypane na 20-30cm na to piasek dla wyrównania, fundamin i reszta wykopu zasypana, w takiej konfiguracji płyty szły mi ładnie z szerokości (125cm) bez zbędnego cięcia i odpadków, dla obniżenia kosztów rozważałem zastosowanie zwykłego styropianu i owinięcie go folią, strechem, ale po głębszym zastanowieniu odpuściłem, jakoś niezbyt solidnie (szczelnie) wygląda folia w ziemi, wolałem to zrobić raz, porządnie i zapomnieć, na ~30m2 kosztowało mnie to więcej jakieś 200zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumieliśmy się ;) ta wilgoć czy woda niszczy skuteczność materiału termoizolacyjnego, tzn. gdy pianka czy styropian powili nasiąknie wilgocią to przestanie termoizolować

natomiast zaizolowanie z góry daje to, że "mrozu" nie pozwala zbynio penetrować a wtedy ciepło jądra :) matki ziemi dba o niezamarznięcie rury i jej zawartości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na 20-30cm? Ja rurę zakopaną na gębokości od 50 do 100cm zaizolowałem po całości, aby naturalne ciepło z ekobio nie było uwalniane przez cienkie ścianki. Przy pokryciu styro wyobrażam to sobie tak, że wilgotny grunt nawet pomimo wierzchniej izolacji zamarznie na takiej płyciźnie. Jeśli się mylę, a sposób jest skuteczny i działa to ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety mam rurę na głębokości ok 60cm, leży na zbiorniku 5m3 i za nim idzie w dół, rura od przepompowni ścieków, zawór zapobiegający cofaniu też na tej wysokości (już w zbiorniku), myślałem przenieść go niżej do ziemi wtedy by nie było w rurze ścieków, ale wykonawca odradził. Zabezpieczyłem 3 warstwami 8cm sytropianu fundamentowego (poszła prawie cala paka :) ). Pociesza mnie fakt, że ścieki tak łatwo nie zamarzają :) Jeszcze jakoś owinę rurę w zbiorniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest w Białym cena za wykonanie dachu ( tj. położenie membrany, ołacenie itp., położenie dachówki ceramicznej, orynnowanie, obróbki blacharskie, wstawienie okien dachowych) - czyli ile życzą sobie dekarze.

 

Zależy od dachu itp. ale powiem tak ekipa składająca się z trzech osób bierze ok. 1000zł za dzień roboty (tak przynajmniej wychodzi mi z moich wyliczeń)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dylemat, dzisiaj w Białymstoku -5, pytanie tynkować i wylewki robić (gdzieś za 2 tygodnie czy czekać), dodam że wolałbym nie grzać (pompy ciepła i prąd w taryfie budowlanej :( ). Tynkowanie na wiosnę i wylewki, to też pewnie trzeba będzie sporo czekać aż wyschnie. Tynk chyba lepszy wapienny. (sufit nie będzie tynkowany, teraz na nim są belki, do których będą przymocowane płyty GK). Planowałem kominek wstawić i dogrzewać od czasu do czasu, ale wykonawca kominka odradził (szkoda kominka wilgoć itp.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też się nad tym samym zastanawialiśmy, jednak na dniach wchodzą z tynkami, ma teraz być kilka cieplejszych dni to trzeba to wykorzystać. W razie mrozów wykonawca zasugerował wstawienie kozy. Obawiam się, że czekając do wiosny duże opóźnienie budowlane by wyszło. Począwszy od tynków pod koniec marca- początkiem kwietnia skończywszy na kilkumiesięcznym oczekiwaniu na zabudowę kuchenną, my mamy plany przeprowadzkowe w maju więc czas gra rolę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...