Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa PODLASKA


Frezjaa

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dziękuję za podpowiedzi, powoli mi się rozjaśnia, pomaga architekt jak tylko potrafi, załatwił też projektantów przyłączy jednak. Wystąpiliśmy o warunki przyłączy do gazowni i elektrowni (skrzynka już jest na spółkę z sąsiadem, facet w gazowni kazał trójfazowe a projektant kazał 14kw), została gmina z wod-kan, jeszcze z tydzień do mapki na cele projektowe i architekt będzie działał. Spotkaliśmy się też z sąsiadem i jestem zadowolona bo na pierwszy rzut oka człowiek rzeczowy i konkretny a trzeba będzie razem ciągnąć kanalizę itd. Może jak dobrze pójdzie to jakieś fundamenty uda się do końca roku wylać:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facet w gazowni kazał trójfazowe a projektant kazał 14kw

 

Miałaś chyba na myśli gościa w zakładzie energetycznym, bo nie ma "gazu trójfazowego" :) Ale dobrze ci radzi, bierz przyłącze kablowe elektryczne trójfazowe, najlepiej kabel w ziemi, a moc to już wg uznania. Jak architekt radził ci 14kW to chyba to policzył, ale wg mnie 12kW spokojnie by wystarczyło. Pamiętaj że płacisz za każdy kW zamówionej energii elektrycznej. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie poddasza? Czy z obróbką płytą kartonowo-gipsową? Ceny trochę różnią się, w zależności , czy jest to dach dwuspadowy czy wielospadowy. Jeśli kompleksowa zabudowa z szpachlowaniem, mam dobrą ekipę. Robił kilka poddaszy plus sufity podwieszane u mnie i u znajomych.Szpachlowanie idealne. Namiary podeślę na priv , jesli będziesz zainteresowany.

 

I ja poproszę o namiary..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałaś chyba na myśli gościa w zakładzie energetycznym, bo nie ma "gazu trójfazowego" :) Ale dobrze ci radzi, bierz przyłącze kablowe elektryczne trójfazowe, najlepiej kabel w ziemi, a moc to już wg uznania. Jak architekt radził ci 14kW to chyba to policzył, ale wg mnie 12kW spokojnie by wystarczyło. Pamiętaj że płacisz za każdy kW zamówionej energii elektrycznej. Pzdr.

 

Tak w ramach upierdliwości wobec troszkę nieścisłego postu

 

słowo kabel dla elektryka to chyba raczej zawsze oznacza że jest w ziemi lub na trasie kablowej, w powietrzu to co najwyżej przewód...

 

architekt też lepiej niech nie radzi (w branży elektrycznej) i niech nie liczy zapotrzebowania na moc...- w 99% instalacji domowych nikt nie prowadzi obliczeń, tylko przyjmuje coś z praktyki wziąte. Jedyne co bym zalecał przy insalacji w domu to porządny kabel WLZ tak co najmniej 16mm2, odgromniki B+C na wejściu do domu, gniazda przewodem conajmniej 2,5mm2

 

14kW czy 12 kW co to za różnica - w kosztach budowy 200+VAT, w obecnych czasach gdzie 90% urządzeń jest na prąd nie ograniczałbym mocy, a raczej śmiało bym poszedł w kierunku 20 - bo potem za 2-3 lata ktoś zechce chociażby klimatyzację złożyć, a tu zabezpieczenie w złączu będzie trzepać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ramach upierdliwości wobec troszkę nieścisłego postu

 

słowo kabel dla elektryka to chyba raczej zawsze oznacza że jest w ziemi lub na trasie kablowej, w powietrzu to co najwyżej przewód...

 

architekt też lepiej niech nie radzi (w branży elektrycznej) i niech nie liczy zapotrzebowania na moc...- w 99% instalacji domowych nikt nie prowadzi obliczeń, tylko przyjmuje coś z praktyki wziąte. Jedyne co bym zalecał przy insalacji w domu to porządny kabel WLZ tak co najmniej 16mm2, odgromniki B+C na wejściu do domu, gniazda przewodem conajmniej 2,5mm2

 

14kW czy 12 kW co to za różnica - w kosztach budowy 200+VAT, w obecnych czasach gdzie 90% urządzeń jest na prąd nie ograniczałbym mocy, a raczej śmiało bym poszedł w kierunku 20 - bo potem za 2-3 lata ktoś zechce chociażby klimatyzację złożyć, a tu zabezpieczenie w złączu będzie trzepać.

 

Dla foqsica nie ma różnicy czy to będzie przewód czy kabel, ważne żeby w domu był prąd. Ale z tymi 20kW to trochę przesadziłeś, nawet jak zsumujesz moce wszystkich urządzeń elektrycznych, to nie przekroczysz 15-16kW, a wiadomo że wszystkie urządzenia nie działają jednocześnie. 16mm2 to też wg mnie za dużo, chyba że odległości spore, to wtedy tak. Normalnie wystarczy YKY 5x10 Cu a i tak na tym przekroju spokojnie pociągnie więcej niż pozwala zabezpiecznie przedlicznikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów:D mam zamiar rozpocząć budowę wiosną i zastanawiam się nad cegłą 25 Lewkowo którą w najbliższym czasie mam zamiar zakupić. Czy mógłby może ktoś się wypowiedzieć na jej temat? Czy warta jest swojej ceny? A może Ytong byłby lepszy?

 

Ja budowałem z Lewkowa, z tym że z U-220 , jedyne co mogę powiedzieć to to że ceramika ta jest dobrej jakości. Gdybym budował po raz kolejny pewnie zdecydował bym się na Lpw-25, bo pustak piurowpust, mniej spoin przez co mniej zaprawy i estetyczniejsze wykonanie. Jeśli chodzi o plusy i minusy ceramiki i betonu komórkowego to trzeba poczytać i podjąć decyzje każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ja wybrałem ceramikę bo nie wiem jak długo budynek będzie stał bez elewacji zewnętrznej, wiec mniejsze szanse że ściany złapią za dużo wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie kupie w dobrej cenie ok 10-12 wywrotek ziemi do podniesienia terenu wokół domu. Musi być to coś ciemnego, po wyrównaniu terenu chcę zasadzić trawę. Będę wdzięczny za jakiekolwiek namiary lub oferty.
Jaki rejon B-stoku lub okolic?Być może mogę pomóc. Zbyt daleko nie mogą jeżdzić. Ewent.na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...