Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Tarchomin-Białołęka


Recommended Posts

My znowu jesteśmy bardzo za wentylacją, głównie ze względu na rachunki. A inwestycja nie musi być duża. Rzeczywiście dostaliśmy kosztorys z firmy LEMAR http://www.lemar.pl ale zdecydowanie przesadzili - przeszło 20 tysi z montażem. Strasznie droga centrala ok 7 tys + dodatki, tak więc to nie przejdzie, czekamy na kolejne kosztorysy. Ale gadaliśmy na Bartyckiej z facetem który tym się zajmuje, pasjonat totalny. Twierdzi, że za 6 tys. można zrobić całą instalację z reku i GWC, generalnie jest przeciwnikiem GWC ze żwirem, to podobno jest wylęgarnia robali, ale rura i to wbrew pozorom krutka wystarczy w zupełności. Jest jeszcze mały konflikt z kominkiem, ale podobno szczelna komora spalania z powietrzem dostarczanym zezwnątrz wystarczy. Trzeba jeszcze sprawdzić przepisy, nie chcę się zaczadzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

My znowu jesteśmy bardzo za wentylacją, głównie ze względu na rachunki. A inwestycja nie musi być duża. Rzeczywiście dostaliśmy kosztorys z firmy LEMAR http://www.lemar.pl ale zdecydowanie przesadzili - przeszło 20 tysi z montażem. Strasznie droga centrala ok 7 tys + dodatki, tak więc to nie przejdzie, czekamy na kolejne kosztorysy. Ale gadaliśmy na Bartyckiej z facetem który tym się zajmuje, pasjonat totalny. Twierdzi, że za 6 tys. można zrobić całą instalację z reku i GWC, generalnie jest przeciwnikiem GWC ze żwirem, to podobno jest wylęgarnia robali, ale rura i to wbrew pozorom krutka wystarczy w zupełności. Jest jeszcze mały konflikt z kominkiem, ale podobno szczelna komora spalania z powietrzem dostarczanym zezwnątrz wystarczy. Trzeba jeszcze sprawdzić przepisy, nie chcę się zaczadzić.

No jakby była mechaniczna z GWC za 6tyś to niezła cena... Ale reku w tej cenie to chyba nie ma.... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same reku chyba kosztuje coś około 5000-6000 a gdzie cała reszta oprzyrządowania????, wolę na raty płacić za ogrzewanie :wink: :wink: no i jedno mniej do czyszczenia :wink:

No tak, ale ceny za energię rosną, a ceny za reku i gwc maleją... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: tutaj nie wiem co odpowiedzieć, rosną owszem ale kiedyś też muszą się zatrzymać, prąd też drozeje (do reku), serwisy, wymiana filtrów, no i amortyzacja i wymiana po iluś latach, hm, dyskusja bez końca :wink: , wiem ze rezygnuję , no chyba ze ktoś przedstawi super argumenty i zamontuje za baaaaaaaaaaaaaaaaardzo niską cenę co jest niemożliwe :wink: :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to jeszcze zweryfikować. Na pewno firmy próbuja naciagnąć klientów. Ja jestem generalnie piecuch i szkoda, żeby tyle powietrza uciekło w przestrzeń no i przekonuje mnie to że latem went. działa jak klima, w domku chłodno i sucho. Podobno odzysk ciepła jest na tyle duży, że można iść w ogrzewania elektryczne. W naszym wypadku (duża odległość do gazu) może to być rozwiązanie. Jak dostaniemy kolejne oferty dam znać. Nasi znajomi od paru lat użtkują dom z went. mech + reku. + elektryka a rachunki za rok nie przekroczyły nigdy 3 tys. dom ma 300 m. Pod koniec listopada temp. u nich nie spadła poniże 23 stopni a ogrzewania jeszcze nie załączyli wogóle!! Więc chyba jednak to działa :lol: pod warunkiem, że jest rzetelnie wykonane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goszka,

u nas na pewno bedzie reku, ale GWC jednak żwirowe (po lekturze forum). Właśnie żwirowy jest bardziej higieniczny.

 

Ja dopiero będę wysyłać rzuty domku, napewno do rekuperatorów.pl i w parę innych miejsc (tylko muszę znaleźć).

Willie ma (mieć) reku, ale nie wiem, ile firm sprawdził. Willie, powiedz! :wink:

 

Ja się nastawiam na ok. 15 tyś. Z tym, że nie bedę chyba brała super drogich reku, myślę że taki za 4 tys. wystarczy. No ale zobaczymy. Dla mnie wentylacja mech. to przede wszystkim sposób na zapewnienie świeżego powietrza. Ja ciąglę otwieram okna, więc na pewno oszczędności na ogrzewaniu tez będą. Poza tym ja alergik (pyłki traw, a tutaj "na wsi" nie jest najlepiej dla mojego nosa). Ostatni powód jest ze względu na męża, który przyciąga komary :o i strasznie z tego powodu cierpi, a tak nie bedzie potrzeby otwierania okien.

 

Do dobicia się kosztami inwestycji powiem ci (wam) jeszcze, że właśnie rozważam pompę ciepła (chociaz wcześniej w ogóle nie brałam tego pod uwagę). No ale to jeszcze nic pewnego.

 

Pozdrawiam,

Dominika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czytam ten watek o reku- i przyznaje ze i ja mialem taki pomysl- ale podl u mni gdzies tak po wymurowniu scian- przeciw-

- wentylacja w domu jest ok, kanaly, kominy, w dachy kominki, kazda garderoba i lazienka ma toto

- tzw oszczadnosci na ogrzewaniu - 15 % tak czy nie?

- koszt- dobry reju to ok. 15 tysi.

wiec zainwestowalem w dobry kociol, trzy kominki na dreno jakby byla zma stuclecia- jedenw saloniei dwa w sypialniach, no i w moskitiery- ale to stare przyzwyczajemie z nigerii gdzie mieszkalem.

no i powiedzcie mi na co reku ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goszka,

u nas na pewno bedzie reku, ale GWC jednak żwirowe (po lekturze forum). Właśnie żwirowy jest bardziej higieniczny.

 

Ja dopiero będę wysyłać rzuty domku, napewno do rekuperatorów.pl i w parę innych miejsc (tylko muszę znaleźć).

Willie ma (mieć) reku, ale nie wiem, ile firm sprawdził. Willie, powiedz! :wink:

 

Ja się nastawiam na ok. 15 tyś. Z tym, że nie bedę chyba brała super drogich reku, myślę że taki za 4 tys. wystarczy. No ale zobaczymy. Dla mnie wentylacja mech. to przede wszystkim sposób na zapewnienie świeżego powietrza. Ja ciąglę otwieram okna, więc na pewno oszczędności na ogrzewaniu tez będą. Poza tym ja alergik (pyłki traw, a tutaj "na wsi" nie jest najlepiej dla mojego nosa). Ostatni powód jest ze względu na męża, który przyciąga komary :o i strasznie z tego powodu cierpi, a tak nie bedzie potrzeby otwierania okien.

 

Do dobicia się kosztami inwestycji powiem ci (wam) jeszcze, że właśnie rozważam pompę ciepła (chociaz wcześniej w ogóle nie brałam tego pod uwagę). No ale to jeszcze nic pewnego.

 

Pozdrawiam,

Dominika

 

No własnie mętlik mi w głowie robią, co i raz inna opinia (GWC żwirowe lepsze czy gorsze :( )

 

My juz przerabialiśmy pompę ciepła, ale koszty instalacji nas przerosły i sobie darujemy. Może zrobimy prąd + wentylacja + kominek. Ale trzeba to dopracować. Do rekuperatory.pl wysłalismy zapytanie i rzuty ale puki co nas zlali. Czekamy cierpliwie. Najbardziej przekonał nas facet z Bartyckiej, który sam już parę domów postawił z wentylacją i twierdzi, że za 6 tys. da radę to zrobić, reku jakiś 3 tys. Tylko własny montaż - podobno to łatwe (ale mi laikowi trochę trudno w to uwierzyć). Generalnie twierdzi, że w muratorze bajki piszą :lol: I komu tu wierzyć.

 

Dominikams, jak znajdziesz pożądną firmę to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czytam ten watek o reku- i przyznaje ze i ja mialem taki pomysl- ale podl u mni gdzies tak po wymurowniu scian- przeciw-

- wentylacja w domu jest ok, kanaly, kominy, w dachy kominki, kazda garderoba i lazienka ma toto

- tzw oszczadnosci na ogrzewaniu - 15 % tak czy nie?

- koszt- dobry reju to ok. 15 tysi.

wiec zainwestowalem w dobry kociol, trzy kominki na dreno jakby byla zma stuclecia- jedenw saloniei dwa w sypialniach, no i w moskitiery- ale to stare przyzwyczajemie z nigerii gdzie mieszkalem.

no i powiedzcie mi na co reku ?????

 

No widzisz, wentylację mechaniczną trzeba planować przed wybudowaniem. to nie jest tak, że kosztuje to 15 tys. Odchodzi ci koszt kominów (u mnie 2 szt. - to juz jest kilka tysięcy), niektóre okna będą nieotwieralne, no i w końcu zrobienie wentylacji grawitacyjnej w kazdym pomieszczeniu tez nie jest tanie. Ja bede miała dachówkę, a same dachówki wentylacyjne (tak się to chyba nazywa? zakończenia przewodów went., takie małe kominki), są potwornie drogie.

Poza tym pzy went. mech. masz gwarancję, że wentylacja rzeczywiscie będzie działała, co w grawitacyjnej wcale nie jest pewne. Wiele osób pisze, ze wieje im z przewodów zamiast wywiewać (tak jest tez u mnie w mieszkaniu, i w nowowybudowanym domu mojej koleżanki). Do sprawnej went. grawitacyjnej potrzebujesz nawiewników (jest to jeden z warunków działania tej wentylacji), a z nawiewników nieprzyjemnie dmucha. I straty na ogrzewaniu duże.

 

Co do oszczędności na ogrzewaniu - zależy przede wszystkim ile normalnie wietrzysz. Jest bardzo duzo osób, które prawie w ogóle nie wietrzą :o . Dla nich rzeczywiście oszczędności sa niewielkie. Ja wybieram zdrowie i komfort. Będzie mnie to kosztowało (inwestycja początkowa) tylko kilka tysięcy. I jestem pewna, że w duzym stopniu się zwróci, właśnie ze względu na moje potrzeby. Ale kazdy musi przeanalizować własną sytuację.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam :o :o , no i sam zaczynam mieć wątpliwości na temat GWC i reku :oops: :oops: ale mam jeszce czas 8) .

 

 

Najlpesze co dziaj mi było przeżyć to dostałem pieczątkę uprawomacniającą WZ 8) 8) 8)

 

pewnie bym czekał jeszce z kilka tygodni ale zgodzili się pozbierać oświadczenia sąsiadów, właściciela i inwestorów i na tej podstawie od ręki dali pieczątkę 8) 8) (oczywiście wniosek oficjalnie złożyłem kilka dni wcześniej)

Teraz mnnie czeka już chyba bez problemów podział, tak przynajmniej obiecała szefowa :lol: :lol: . Zobaczymy :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam :o :o , no i sam zaczynam mieć wątpliwości na temat GWC i reku :oops: :oops: ale mam jeszce czas 8) .

 

 

Najlpesze co dziaj mi było przeżyć to dostałem pieczątkę uprawomacniającą WZ 8) 8) 8)

 

pewnie bym czekał jeszce z kilka tygodni ale zgodzili się pozbierać oświadczenia sąsiadów, właściciela i inwestorów i na tej podstawie od ręki dali pieczątkę 8) 8) (oczywiście wniosek oficjalnie złożyłem kilka dni wcześniej)

Teraz mnnie czeka już chyba bez problemów podział, tak przynajmniej obiecała szefowa :lol: :lol: . Zobaczymy :o

 

No to Eugeniuszu, masz dzisiaj co świętować ! Gratuluję ....

 

By the way ... mówiłem ,że będzie dobrze, prawda????

 

:wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do moskietier- to jest to w polsce zapomniane urzedzenie przeciwko muchom i komarom. w kazdej, powtarzema, kazdej szanujacej sie willi w takiej np. nigerii czy sirea leone, czy beninie czy nawet togo kazdy to ma. ale my jak wiadomo nawet w tym temacie jestesmy sto lat za murzynami.

 

to jest bardzo dobry wynalazek, polecam.

drugie - jakie to oszczednosci- u nie mam 4 kominy. gdybym robil reku to 4-2 czyli jakies 2000 zeta oszczednosci.

potem osczedniosci na ogrzewaniu- jakies 15% rocznie. przy rachunkach ok 3000 - jakies 450 zeta rocznie.

no i koszty kominkow wentylacyjnych - 5 kominkow/ mam 5 pionow/ po 350 zeta kazdy bo mam dachowke creatona- razem 1750 zeta.

suma oszczednosci- 1750+2000 = 3750. koszt reku- 15 000 - 3750 = 11250 czyli zwraca mi sie to ok. 25 latach.

Przy wiekszym zuzyciu gazu- powiedzmy rocznie wydaje ok. 6000 zeta , reku mi sie zwraca po ok. 10 latach.

 

no i po co ulegac modzie ?????

ps to jest tak jak z moda na drewniane tarasy- sam taki chcialem, ale jak zobaczylem piekne drewno bangirai po roku eksploatacji - przypomalo to obórke czy cus w tym stylu.

Albo jak ta glupia moda na otwarte kuchnie- woda sie gotuje w czajniku i zaraz trzeba telewizor poglasniaa. ryby sie smazy i goscie przez tydzien musza ubrania wietrzyc.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam :o :o , no i sam zaczynam mieć wątpliwości na temat GWC i reku :oops: :oops: ale mam jeszce czas 8) .

 

 

Najlpesze co dziaj mi było przeżyć to dostałem pieczątkę uprawomacniającą WZ 8) 8) 8)

 

pewnie bym czekał jeszce z kilka tygodni ale zgodzili się pozbierać oświadczenia sąsiadów, właściciela i inwestorów i na tej podstawie od ręki dali pieczątkę 8) 8) (oczywiście wniosek oficjalnie złożyłem kilka dni wcześniej)

Teraz mnnie czeka już chyba bez problemów podział, tak przynajmniej obiecała szefowa :lol: :lol: . Zobaczymy :o

Gratulacje, gratulacje!!!! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do moskietier- to jest to w polsce zapomniane urzedzenie przeciwko muchom i komarom. w kazdej, powtarzema, kazdej szanujacej sie willi w takiej np. nigerii czy sirea leone, czy beninie czy nawet togo kazdy to ma. ale my jak wiadomo nawet w tym temacie jestesmy sto lat za murzynami.

 

to jest bardzo dobry wynalazek, polecam.

drugie - jakie to oszczednosci- u nie mam 4 kominy. gdybym robil reku to 4-2 czyli jakies 2000 zeta oszczednosci.

potem osczedniosci na ogrzewaniu- jakies 15% rocznie. przy rachunkach ok 3000 - jakies 450 zeta rocznie.

no i koszty kominkow wentylacyjnych - 5 kominkow/ mam 5 pionow/ po 350 zeta kazdy bo mam dachowke creatona- razem 1750 zeta.

suma oszczednosci- 1750+2000 = 3750. koszt reku- 15 000 - 3750 = 11250 czyli zwraca mi sie to ok. 25 latach.

Przy wiekszym zuzyciu gazu- powiedzmy rocznie wydaje ok. 6000 zeta , reku mi sie zwraca po ok. 10 latach.

 

no i po co ulegac modzie ?????

ps to jest tak jak z moda na drewniane tarasy- sam taki chcialem, ale jak zobaczylem piekne drewno bangirai po roku eksploatacji - przypomalo to obórke czy cus w tym stylu.

Albo jak ta glupia moda na otwarte kuchnie- woda sie gotuje w czajniku i zaraz trzeba telewizor poglasniaa. ryby sie smazy i goscie przez tydzien musza ubrania wietrzyc.

 

pozdr

Nie do końca zgadzam się.. :-?

Wczoraj rozmawiałem z gościem o mechanicznej (fakt telefonicznie) i powiedział, że reku (co najmniej dobry) + materiały + gwc rurowy (prosty) + robocizna to max 13-14tyś. Dla domu o powieżchni uzytkowej 180mkw. A podejrzewam, że będzie max 12-13tyś (u mnie to jest zawsze tak, że jak dostaję wycenę, nawet na oko to na koniec ZAWSZE wychodzi mniej...)

Poza tym jak masz grawitacyjną to musisz dodać jeszcze koszty nawiewników, pamiętać o rozszczelnianiu okien itp. A przy mechanicznej maszyna wrzuca Ci powietrze. Ty tylko programujesz jak szybko. (wiem, wiem z zawodu jestem tez programistą :wink:) i nie musisz o niczym pamietac. Poza tym dostajesz powietrze, które przechodzi przez filtr, więc jest lepszej jakości (a ja też alergik :(). Nie wspominam o tym, że latem masz namiastke klimy.

A w temacie zwrotu z inwestycji to na forum było już bardzo duzo. Jak chces zarababiać długoterminowo to kupuj jednostki TFI, a nie reku. Czy jak robisz podłogówke to też liczysz czas zwrotu (NPV>0 przy jakiej stopie zwrotu i jakie IRR?).. Bez przesady!

A koszt moskitier tez będziesz traktował jako inwestycję, czy jako podniesienie jakości mieszkania?

Jak kogoś stać to powinien mechaniczną z odzyskiem ciepła i tyle. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, nic ująć.... i ja się całkowicie z Tobą zgdzam kze!!

 

A tak przy okazji to my tez otrzymalismy już cudna pieczątkę z Urzędu i nasze WARUNKI są PRAWOMOCNE :D (widzę Eugeniusz, że idziemy łeb w łeb). Poczekam z tą bąbką :lol: no i zamówiliśmy mapy do celów projektowych,

 

idzie do przodu i idzie wiosna, że nie wspomnę o weekendzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...