Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa śląsk górny i okolice


Recommended Posts

On 2003-02-04 20:40, roza wrote:

[...] Powietrze do rekuperatora czy kominek z płaszczem wodnym [...]

jedno drugiemu nie przeszkadza, więc o co chodzi?

Ogrzanego powietrza z kominka nie warto wpuszczać wprost do rekuperatora. Powinno recyrkulować po wszystkich pomieszczeniach za pomocą DPG. Przy kominku z płaszczem wodnym nie potrzebujesz DPG, ale żeby w okresach gdy się w nim nie pali nie tracić w nim ciepła z kotła C.O. (i vice versa) musisz dorobić trochę automatyki. Ja zrobiłem tak jak Mirzaw: po napaleniu w kominku temperatura się podnosi, termostaty na grzejnikach się zamykają. Jeśli zależy ci na szybkiej reakcji termostatów, zastosuj gazowe (odrobinę droższe) lub elektroniczne (znacznie droższe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam was

Widzę się dyskusja rozgrzewa

Cieszy mnie to bardzo. Kilka swoich uwag wtrącę – pozwólcie.

Analizując na chłodno same koszty należało by rozważyć: koszt kominka (z lub bez płaszcza wodnego) 1000 – 5000 złociszy. Widziałem takowe w Castoramch itp., jednak wydaje mi się że kominek za 1000 złociszy jest jakoby nieporozumieniem. Ja przy zakupach kieruje się następującą zasadą: jeżdżę samochodem pt. Citroen Xsara więc w domu też chce mieć elementy z podobnego pułapu cenowego – nie te najtańsze, i nie te najdroższe. W wielu sklepach jak pytałem o piece CO to zaraz Buderus, Valiant etc.. moje tłumaczenie (j.w.) zazwyczaj przemawiało sprzedawcom do rozsądku.

Po drugi współpraca systemów typu CO z płaszczem wodnym, CO kondensacyjnego z podłogówką i normalnymi kaloryferami, i jeszcze na dodatek instalacji odzysku ciepła opartej na rekuperatorze z powietrzem z czerpni podziemnej (!!!!!) musi być bardzo dobrze zaprojektowana i obliczona. Już sam obieg powietrza (a właściwie jego nieprawidłowy kierunek) może spowodować zasysanie powietrza np. z kominka do środka, z pokoju do łazienki z domu na dwór itp.

Nie wiem kto wam takowe instalacje projektował, i czy projekt dotyczył każdej instalacji z osobna czy całego systemu ale sam bym się nad takim skomplikowanym układem głęboko zastanawiał. Ponad to czy wiecie ile drewna należy spalić dziennie w kominku by ogrzać dom. Ja miałem jeszcze miesiąc temu 2 m3 – a dziś – mimo że palą tylko robotnicy a od 1,5 tygodnia mam przerwę zostało gdzieś na dwa wsady. Gdzie będziecie przechowywać drewno, kto będzie rozpalał, i kto będzie tym wszystkim sterował (zakładam że nie macie sterownika za 10000 złociszy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. U mnie sytuacja na dzień dzisiejszy co do decyzji ( może się zmienić po doplywie nowych informacji:smile:)wygląda tak . Z kominka z płaszczem wodnym rezygnuję ze względu na koszt ( zapłacę o około 4 tysiące wiecej za wkład ,podłączenia ,automatykę i Bóg wie co jeszcze) i jego efekty (z kominka chcę korzystać dla przyjemności a nie codziennie). Kominek z płaszczem wodnym i podłączeniem do CO z tego co się zoorientowałam opłaca się dla domu o dużej powierzchni i ludzi którzy maja czas i chęci biegać codziennie po drewno czyli czerpać korzyści z tej inwestycji ( czasu nie mam zbyt dużo a i lenistwo może mnie dopadnąć :smile:).Odrębnej instalacji obiegu powietrza dla kominka nie chcę robic ze względu na dodatkowe koszty , brudne klatki wentylacyjne ,nie najlepsze powietrze ,no z znowu dodatkowe rury. Na razie wymyśliłam sobie takie rozwiązanie które może nie w pełni wykorzystuje ciepło kominka ale nie ponoszę dodatko kosztów ( przy rekreacyjnym korzystaniu z kominka niewiele stracę ). A więc tak

1)Powietrze pobierane z GWC (jednego lub dwóch) zrobione w fundamentach (przez co obniżą się koszty ich budowy).Ponieważ będą budowane w fundamentach i istnieje np możliwośc powodzi itd dla spokojnego snu poprowadzę dodatkową rurę w fundamentach na zewnątrz i np po 10 latach wybuduję dodatkowy GWC

2)Powietrze z pokoju kratką wentylacyjną jest zasysane do do komory wokół kominka omiata go i wpada do wolnego kanału (specjalnie nie izolowanego termicznie tylko jakaś rura z blachy żeby się nie kurzyło) kominowego zamkniętego na strychu i przenosi się do rekuperatora łącząc się z innym powietrzem zbieranym dla obniżenia jego temperatury. Dodatkowo jego ciepło obniża się po drodze bo ogrzewa mury przy kominie aż na strych. Warunek - do komory wokół kominka nie mogą dostawać sie zanieczyszczenia ,sadza itd. żeby nie zanieczyścić rekuperatora.

3)Rekuperator ma dodatkową czerpnię zewnętrzną na okresy przejściowe

4)Swoje przemyślenia przedstawiłam firmie od rekuperatow a oni skontaktują się z kimś od GWC ,poobliczają wszystko tak żeby grało i nie było niespodzianek i zrobią projekt uwzględniając kominek. Jeżeli coś będzie nie tak to bedę kombinować dalej .

Pozdrawiam wszystkich .Słowa krytyki mile widziane :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie przekonuje mnie pomysł prowadzenia ciepłego powietrza z salonu wprost do rekuperatora. Przy wentylacji mechanicznej powietrze wyciągane jest zwykle z łazienek, kuchni, pom. gospodarczych itp., a do salonu nawiewane jest powietrze świeże. Swego czasu myślałem o recyrkulacji części powietrza zasysanego właśnie przez kominek. Mój znajomy projektant od wentylacji wybił mi to jednak z głowy. Podobno jednak istnieją centrale rekuperacyjne z tzw. piątym kanałem. Jak macie jakieś informacje dajcie znać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, to ja Rafaelo, teraz mam inny nick bo zapomniałem hasła do starego orgomnie się cieszę że założony przeze mnie klub cieszy sie taką popularnością. Aż mi się ciepło na sercu zrobiło jak zobaczyłem że stron jest aż 14!!!!!. Miałem trochę zastoju w necie ale teraz WRACAM!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mnie początkowo firma od rekuperatora namawiała na płaszcz wodny . Na pytanie dlaczego nie powietrze z kominka odpowiedzieli że termostaty działaja z opóżnieniem więc będą straty. Po obaleniu tego ze wzgledu na fakt że w moim przypadku straty nie są tak duże żeby pokryły koszty inwestycji usłyszałam że wysuszy powietrze.No ale przecież to powietrze jest wyrzucane a tylko ciepło odbierane . Poza tym łączy się z bardzo wilgotnym powietrzem z łazienek i pralni .

Aziel masz rację że wyciągane jest z kuchni i łazienek . Ja mam 5 anemostatów nawiewnych( łazienki ,pralnia)i 7 wywiewnych(w tym 2 w salonie) .I tak sobie myślę że ten jeden nawiewny do kominka to tylko zbilansuje wentylację . Nie wiem czy dobrze myślę ale wydaje mi się że firmy boja się podłączać kominek żeby coś nie uszkodzić w rekuperatorze gorącym powietrzem . Jestem w trakcie rozmów więc zobaczę co będzie.

Pozrdawiam Róża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ja z innej beczki.

Mam na parteże w kuchni, przedpokoju i łazience oraz na piętrze w łazience ogrzewaną podłogę. Wszędzie są to rury z fiemy TCFlex zalana betonem. Jednak właśnie zauważyłem że na piętrze beton ten mi pęka (robią się wysaźna szpary. Czy ma to jakieś istotne znaczenie, czy mam to zostawić czy kuć. Co mi robotnicy przeoczyli?

Mirzaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Wszystkich! Jestem po urlopie, czyli tydzień bez forum:sad:

mam duuużo lekturki!

Cześć Roza, dzieki za zaproszenie. U mnie będziesz się mogła napić kawy w ludzkich warunkach za ok. 2 lata:smile: a gwoli sprostowania to działka jest przy Łącznej.

Wracam do pracy,

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirzaw ja czekam na projkt i wycenę instalacji CO.Planuję

podobny układ do twojego parter i łazienka na górze-podłogówka,

góra- grzejniki.Firma nie robi wylewki,ale pan ,który robi projekt radzi aby nie zapomnieć o plastyfikatorach, bo inaczej

beton pęka. Czy masz zrobione dylatacje? Czy kuć? Nie wiem,oby nie.Ja mam inny problem - dekarze jak montowali Fakro to wycieli

folię zamiast ja wywinąć na łaty,stopnie kominiarskie są dla akrobaty a na wyłaz się staneło i pękło i jeszcze parę innych błędów.:???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zamierzam wreszcie ruszyć z budową. Bedę budował się w Bojszowach koło Tychów. Chciałem was zapytać o dobrego kierownika budowy lub inspektora.

Wiem że kierownik to często figurant, natomiast dobry inspektor nadzoru potrafi wiele rzeczy "uratować" i zaoszczędzić nerwów i pieniędzy gdy wykonawcy nawalą.

Czy macie osoby własnie typu inspektor które możecie polecić nie mam kompletnie doświadczenia w tym względzie i chciałbym usłyszeć wasze opinie na ten temat. Ile kosztuje taki inspektor a ile kierownik budowy. Liczę na Waszą pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj miałam bardzo pracowity dzień, zostałam zmuszona do zrobienia teraz izolacji poziomej ścian fundamentowych. Trochę się obawiałam tej pracy przy zimowych temperaturach. Pogoda jednak zrobiła mi przyjemną niespodziankę i udało się. Jestem skonana ale szczęśliwa. Zamontowano mi już pierwszy bal drweniany, czyli budowa ruszyła.

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie .

Za tydzień bedę miała projekt i komplet dokumentów i mogłabym złożyć wniosek o pozwolenie na budowę gdyby nie ten przeklety mróz . Architekt chce zobaczyć ziemię na głębokości 1,2 m albo muszę zrobić badanie gruntu .Chyba kupię kilof :smile: . Czy wiecie ile kosztują takie badania w okolicach Tychów

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Warunkizabudowy i zagospodarowania terenu zagospodarowania (koszt całości 145 pln)

1)bierzesz mapki z geodezji( zrób sobie odrazu więcej ksero)

2)z tymi mapkami idziesz po warunki techniczne do wodociągów ,energetyki i gazowni (potrzebny bedzie też chyba wypius z rejestru gruntów)

3)z warunkami skladasz wniosek o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu w architekturze

II Mapka do celów projektowych

Idziesz do geodety i płacisz mu min 550 pln

III Architekt wrysowuje Ci domek i idziesz po warunki lokalizacyjne do energetyki( możesz to zrobić jak bedziesz po warunki techniczne), telekomunikacji i zarzadu dróg i mostów

IV Pozostaje Ci już zlożyć pozwolenie o budowę jeżeli masz projekt.

Wszyscy są bardzo przyjemni , pomagaja wypełnić wnioski i robią szybciej niż muszą .

Pozdrawiam Róża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...