Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub budujących kobiet


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No to się trochę dowiedziałam na temat styropianu - dzięki :-)

A przy okazji mam pytanko - jak liczyłyście zapotrzebowanie na styropian tj. ile dałyście zapasu po obliczeniu powierzchni ścian do ocieplenia minus powierzchnia okien - czy 10% będzie ok?

W Koleczkowie jak rozumiem sprzedają ten zwykły styropian? Czy ten lepszy też? Jeśli nie w Koleczkowie, to gdzie natknęłaś się na ten lepszy styropian? Muszę obliczyć jaka u nas wyjdzie różnica w cenie i w zużyciu energii, ale przypuszczam, że skoro będziemy mieli pompę ciepła, to u nas jeszcze dłużej będzie się ta różnica zwracać. Pożyjemy, zobaczymy.

A jeśli chodzi o wełnę to oczywiście wiem, że wełny Rockwoola i Isovera występują w różnych rodzajach :-) My planujemy dać między krokwie jakąś wełnę średniej jakości (o współczynniku przewodzenia ok 0.039 czyli np. Megarock Rockwoola), a pod krokwie jakąś lepszą wełnę (np. Superrock Rockwoola - współczynnik 0.035). Jeśli chodzi o jakość wełny, to mi w jednej hurtowni mówili, że o jakości wełny nie świadczy tylko to jak dobrze izoluje (czyli jaki ma współczynnik przewodzenia lambda), ale też to, jaka jest ciężka. Wełny lepiej izolujące są cięższe, ale różnią się między sobą wagą. No i należy wypośrodkować tak, żeby warstwa wełny którą się wybierze dobrze izolowała (podobno lambda=0.039 to bardzo przyzwoity wynik) i nie była zbyt ciężka - czyli za mało wełny to nie dobrze, ale za dużo też nie dobrze, bo robi się za duże obciążenie. Tak więc przy wyborze wełny patrzcie drogie Panie nie tylko na to jak ciepła jest wełna, ale też ile waży :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja narazie orientuje sie w cenie styropianu i naprawdę teraz jest tańszy niż był jesienią. Chcę jeszcze pojechac do hurtowni Patoka w Lublewie i może tam dostane jakąś dobrą cenę. Za dużo jest wyborów :roll: a jednocześnie nie chciałabym później poszukiwać tej wełny i styropianu i się denerwować.

Myślę też, że 15 cm to i tak dużo tego ocieplenia to może zwykły styropian wystarczy :-? . Czy widziałyście już ten styropian, jest naprawdę gruby :D

 

sylvia1, beti555 dzięki, daszek w rzeczywistości wygląda jeszcze ładniej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny w domach pasywnych normą jest 25 cm, w normie niemieckiej 20. Ja jestem za 25 mój mąż za 20 (budujemy z silki). Znajoma pani z agencji nieruchomości uświadomiła mi, żebym budowała tak, co by ten dom ewentualnie sprzedać za 30 lat, a wtedy czy będzie nadal ciepły według standardów 2037????

Nie zamierzam budować, żeby sprzedać ale może dziewczyny po naszym odejściu?

Zawsze doradzam pogadać z inżynierem od ciepłownictwa. Ociepliłam dom w którym właśnie mieszkam 10 cm, zwróciło mi dość szybko, żałuję, że nie namówiłam babci na 15. Jedno jest pewne ogrzewanie NAPEWNO będzie co raz droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny w domach pasywnych normą jest 25 cm, w normie niemieckiej 20. Ja jestem za 25 mój mąż za 20 (budujemy z silki). Znajoma pani z agencji nieruchomości uświadomiła mi, żebym budowała tak, co by ten dom ewentualnie sprzedać za 30 lat, a wtedy czy będzie nadal ciepły według standardów 2037????

Nie zamierzam budować, żeby sprzedać ale może dziewczyny po naszym odejściu?

Zawsze doradzam pogadać z inżynierem od ciepłownictwa. Ociepliłam dom w którym właśnie mieszkam 10 cm, zwróciło mi dość szybko, żałuję, że nie namówiłam babci na 15. Jedno jest pewne ogrzewanie NAPEWNO będzie co raz droższe.

 

Tylko, że w domach pasywnych powinnien byc też rekuperator i jeszcze parę innych rzeczy. Ja jakoś nie wyobrażam sobie, aby ocieplić dom 25 cm styropianu, czyli więcej niż grubość silki (24cm). Pamiętajmy też o tym, że dom wtedy się pogrubia i tam gdzie mamy 4m minimum od sąsiada może sie troche zmiejszyć i co wtedy? Ja naczytałam sie dużo o ociepleniach i nadal pozostaję przy 15, uważam, że będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny w domach pasywnych normą jest 25 cm, w normie niemieckiej 20. Ja jestem za 25 mój mąż za 20 (budujemy z silki). Znajoma pani z agencji nieruchomości uświadomiła mi, żebym budowała tak, co by ten dom ewentualnie sprzedać za 30 lat, a wtedy czy będzie nadal ciepły według standardów 2037????

Nie zamierzam budować, żeby sprzedać ale może dziewczyny po naszym odejściu?

Zawsze doradzam pogadać z inżynierem od ciepłownictwa. Ociepliłam dom w którym właśnie mieszkam 10 cm, zwróciło mi dość szybko, żałuję, że nie namówiłam babci na 15. Jedno jest pewne ogrzewanie NAPEWNO będzie co raz droższe.

 

Tylko, że w domach pasywnych powinnien byc też rekuperator i jeszcze parę innych rzeczy. Ja jakoś nie wyobrażam sobie, aby ocieplić dom 25 cm styropianu, czyli więcej niż grubość silki (24cm). Pamiętajmy też o tym, że dom wtedy się pogrubia i tam gdzie mamy 4m minimum od sąsiada może sie troche zmiejszyć i co wtedy? Ja naczytałam sie dużo o ociepleniach i nadal pozostaję przy 15, uważam, że będzie dobrze.

 

Również uwazam, ze 15 cm zupełnie wystarczy. Tak my rowniez będziemy ocieplac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi znajomi architekci mówią nam, że rekuperator to sprzęt nie zbędny, wydatek około 7000 zł za przyzwoity. Wentylacja w domu rzecz święta!! My po prostu liczymy 24 silki + 20 (25) cm ocieplenia + tynk, co daje nam około 50 cm muru i to uwzględniliśmy przy wyborze projektu. Po prostu założenie jest takie, budujemy przeciw Puttinowi, odetnie gaz - nie zmarznę, wokół las i zawsze można kupić drewno na opał. Moi znajomi tak budowali, w czasie tegorocznej zimy ani razu nie włączyli gazu do ogrzewania. Oszczędność sama z siebie. Ja wiem, że idzie ocieplenie i nie którzy mówią po co ocieplać ale nigdy nic nie wiadomo.

Uwaga generalna jeśli się ociepla więcej niż 10 cm to trzeba wziąć pod uwagę, że światło okna znacznie się zmniejsza a z kolei za duże okna to ucieczka ciepła.

Jedno jest pewne, dzięki wam lecę kupować steropianki na zapas.

A ile ocieplałyście fundament?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my rekuperator będizemy mieli i po ostatnich rozmowach z koleżanką która ma wentylację grawitacyjną utwierdziłam się w tym przekonaniu

do tego będzie kominek z dgp i dodatkowa grzałka na rekuperatorze (ponoć do temp takich jak teraz nie potrzeba wtedy ogrzewania- włacza sie dopiero w ok. 0stopni) choć my głównie nastawiamy się na rekuperator jako porządną wentylację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi znajomi architekci mówią nam, że rekuperator to sprzęt nie zbędny, wydatek około 7000 zł za przyzwoity. Wentylacja w domu rzecz święta!! My po prostu liczymy 24 silki + 20 (25) cm ocieplenia + tynk, co daje nam około 50 cm muru i to uwzględniliśmy przy wyborze projektu. Po prostu założenie jest takie, budujemy przeciw Puttinowi, odetnie gaz - nie zmarznę, wokół las i zawsze można kupić drewno na opał. Moi znajomi tak budowali, w czasie tegorocznej zimy ani razu nie włączyli gazu do ogrzewania. Oszczędność sama z siebie. Ja wiem, że idzie ocieplenie i nie którzy mówią po co ocieplać ale nigdy nic nie wiadomo.

Uwaga generalna jeśli się ociepla więcej niż 10 cm to trzeba wziąć pod uwagę, że światło okna znacznie się zmniejsza a z kolei za duże okna to ucieczka ciepła.

Jedno jest pewne, dzięki wam lecę kupować steropianki na zapas.

A ile ocieplałyście fundament?????

 

Ja nie robie rekuperatora nie ze względu na koszty, ale z powodu tego, że nie za bardzo mozna te rurki wyczyścić w środku. Jak sobie pomyślałam co tam będzie zalegac to mi sie odechciało rekuperacji. Poza tym mam w domu alergika i staram się zbudowac dom w którym bedzie jak najmniej miejsc gdzie może zbierać sie kurz, brud itp. To mnie zraziło do rekuperatora. Zresztą podobnie nie mam przekonania do klimatyzacji. Jak sobie wyobrażę ile bakterii tam sobie siedzi, jest ciepło, rozmnażaja się.

Zostaję przy 15 cm styropianu i tylko zastanawiam się czy kupić ten lepszy. Tosinek może za jakiś czas podsumujemy koszty ogrzewania, bo mamy dom z silki, ty masz rekuperator i więcej styropianu a ja wentylację grawitacyjną i 15 cm styropianu. Może będzie to ciekawe porównanie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas rekuperatora nie będzie, ale podjęliśmy taką decyzję raczej ze względu na koszty, chociaż o zanieczyszczeniach kanałów i konieczności ciągłego dbania o nie również słyszeliśmy.

Z tego co słyszałam standardowa grubość styropianu na ścianach to 12cm, oszczędni robią 10, ale to już podobno minimum. Tak więc my postanowiliśmy dać 15, żeby było cieplej. Widziałam go już w realu, bo mamy jedną ściankę już obłożoną (dach nad garażem jest niżej niż nad domem, więc musi się stykać ze ścianą domu i z tego względu ścianka ta została obłożona styropianem już przed zrobieniem dachu). A 25cm? Wydaje mi się Tosinek, że jesteś nadzwyczaj zapobiegliwa, o takiej grubości nigdy nawet nie rozmawialiśmy ;-) No chyba, że nie musisz się liczyć podczas budowy z kosztami i możesz pozwolić sobie na robienie w domu wielu rzeczy na wszelki wypadek :-) A jeśli tak bardzo obawiasz się zakręcenia kurka z gazem, to może po prostu zdecyduj się na pompę ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my rekuperator będizemy mieli i po ostatnich rozmowach z koleżanką która ma wentylację grawitacyjną utwierdziłam się w tym przekonaniu

do tego będzie kominek z dgp i dodatkowa grzałka na rekuperatorze (ponoć do temp takich jak teraz nie potrzeba wtedy ogrzewania- włacza sie dopiero w ok. 0stopni) choć my głównie nastawiamy się na rekuperator jako porządną wentylację

 

Słyszałem, że nie powinno się łączyć systemu mech. wentylacji z reku. z kominkiem z DGP, ponoć przy went. mech. z reku kominek powinien być tylko zamknięty, co innego kominek z płaszczem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my rekuperator będizemy mieli i po ostatnich rozmowach z koleżanką która ma wentylację grawitacyjną utwierdziłam się w tym przekonaniu

do tego będzie kominek z dgp i dodatkowa grzałka na rekuperatorze (ponoć do temp takich jak teraz nie potrzeba wtedy ogrzewania- włacza sie dopiero w ok. 0stopni) choć my głównie nastawiamy się na rekuperator jako porządną wentylację

 

Słyszałem, że nie powinno się łączyć systemu mech. wentylacji z reku. z kominkiem z DGP, ponoć przy went. mech. z reku kominek powinien być tylko zamknięty, co innego kominek z płaszczem...

i będzie :wink:

osobno będzie system dgp osobno rury reku a kominek to tarnava który ma doprowadzone powietrze z zewnątrz (w przypadku niepalenia można zamknąć dopływ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie dyskutujemy i doszłam do wniosku, ze dużo wiemy o budownictwie :D .

Ja teraz rozmyślam o elektryce i zastanawiam się czy wziąć projektanta wnętrz, zeby zaprojektował salon, kuchnię i hol i wtedy wiedziałabym jak rozplanować oświetlenie. Najgorzej jest z salonem, bo nie wiem jak tam rozmieścic światło. Czy orientujecie się ile taka przyjemność może kosztować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e. kala ja też się zastanawiam nad projektantem wnętrz. nie mam niestety takiego dobrego zmysłu przestrzennego i cięzko mi niektóre rzeczy sobie wyobrazić a tym bardizej zaplanować. Mój małżonek nie chce słyszeć o tym, stwierdził, ze jakoś damy sobie radę i zrobimy po swojemu. ale jak patrzę na zdjęcia forumowiczów to widzę tyle ciekawych pomysłów, odważnych i czasami niepowtarzalnych. Wszytko jest na swoim miejscu, świetnie dobrane, dopasowane.

Ostatnio siedzę nad naszym projektem i myślę co by tu udoskonalić.Ciekawe co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my rekuperator będizemy mieli i po ostatnich rozmowach z koleżanką która ma wentylację grawitacyjną utwierdziłam się w tym przekonaniu

do tego będzie kominek z dgp i dodatkowa grzałka na rekuperatorze (ponoć do temp takich jak teraz nie potrzeba wtedy ogrzewania- włacza sie dopiero w ok. 0stopni) choć my głównie nastawiamy się na rekuperator jako porządną wentylację

 

Słyszałem, że nie powinno się łączyć systemu mech. wentylacji z reku. z kominkiem z DGP, ponoć przy went. mech. z reku kominek powinien być tylko zamknięty, co innego kominek z płaszczem...

i będzie :wink:

osobno będzie system dgp osobno rury reku a kominek to tarnava który ma doprowadzone powietrze z zewnątrz (w przypadku niepalenia można zamknąć dopływ)

 

Trochę nie o to mi chodziło: (sorry, nie jestem biegły jeszcze w te klocki); więc myślę tak: reku wtłacza i wyciąga takie same ilości powietrza, więc ciśnienie jest o.k. Jeżeli dodatkowo DGP dodaje nam w domu "swoje" powietrze to co...? mamy nadciśnienie... czy można ustawić reku tak, żeby wyciągał więcej niż wtłacza?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam Panie Serdecznie

 

Jeszcze w sprawie styropianu, jeśli można:

 

Z tego co można zauważyć w Regulaminie przytoczone tu ceny 170,- - 165,- zł /m3 TERMOORGANIKI są niestety :cry: cenami netto:

Pkt. VI RODZAJ I ZAKRES ŚWIADCZONYCH USŁUG

...

2. Wszystkie ceny prezentowane w sklepie są cenami netto podawanymi w polskich nowych złotych, z możliwością przeliczenia na Euro i US Dollar.

...

 

Cena brutto wygląda więc na ok. 201,- zł/m3.

 

Wydaje się, że oczekiwanemu przez nas >odczuwalnemu< spadkowi cen pomóc mogłoby jedynie załamanie pogody i przyjście zimy - tak przynajmniej wypowiadali się handlowcy z którymi rozmawiałem.

 

Póki co śledzę wątek, w nadziei, że ten temat jeszcze powróci

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...