Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grupa wielkopolska


Recommended Posts

RATUNKU !

Poczatki zrobione: humus zdjety, studnia wykopana.

doradźcie proszę w jakich miejscach ogrodzenia wstawić szafki: energertyczną i gazową. Czy koło narozników, czy na wprost domu - zeby bliżej ciągnąć instalacje?

Nie mamy jeszcze oghrodzenia ani tymczasowego ani nie myslelismy o ostatecznym - dlatego tez m.in. ten problem.

Bardzo proszę o rady !

 

Magdalena

piszesz, że masz juz ogrodzenie tymczasowe. z czego zrobiliście? Możesz podać namiary co i gdzie kupowaliście i kto Wam robił?

Będę wdzięczna !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

RATUNKU !

Poczatki zrobione: humus zdjety, studnia wykopana.

doradźcie proszę w jakich miejscach ogrodzenia wstawić szafki: energertyczną i gazową. Czy koło narozników, czy na wprost domu - zeby bliżej ciągnąć instalacje?

Nie mamy jeszcze oghrodzenia ani tymczasowego ani nie myslelismy o ostatecznym - dlatego tez m.in. ten problem.

Bardzo proszę o rady !

 

Magdalena

piszesz, że masz juz ogrodzenie tymczasowe. z czego zrobiliście? Możesz podać namiary co i gdzie kupowaliście i kto Wam robił?

Będę wdzięczna !

 

 

Chociaz pytanie nie bezspośrednio do mnie, ale odpowiem jak ja mam:

1. szafka energetyczna - przy bramie wjazdowej i wejściu na posesję - bo chyba energetycy muszą jakoś odczytywać liczniki. Może w zakładzie który będzie montował Ci szafkę, jak mają zlokalizowana ją inni właściciele działek,

2. ogrodzenie tymczasowe - pale ośrednicy 8 cm, długość 250 cm, wbite w ziemię jakieś 80 cm, posadowione co 4m i na tym przybita siatka leśna (to taka z duzymi oczkami) - koszta siatki na 140 m około 600 zł, cena za paliki 500 zł, praca własna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie moze gdzie w poznaniu robia zbrojenie konstrukcyjne z podstawie rysunków

 

Rezi, po Twoim poście obdzwoniłam chyba z 6 numerów. Powiedziano mi, że to często robią fachowcy, którzy będą układać zbrojenie :o Nie usatysfakcjonowało mnie to jednak i zadzwoniłam do firmy Romos sj, ul. Towarowa, Poznań tel. 061 870 57 07 i miły Pan powiedział, że czymś takim zajmuje się firma Zbrojenia Północ z ulicy Lechickiej. Próbowałam poszukać nr.telefonu w Polskich Książkach, ale bez sukcesu. Spróbuj może tam pojechać... tyle ode mnie. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RATUNKU !

Poczatki zrobione: humus zdjety, studnia wykopana.

doradźcie proszę w jakich miejscach ogrodzenia wstawić szafki: energertyczną i gazową. Czy koło narozników, czy na wprost domu - zeby bliżej ciągnąć instalacje?

Nie mamy jeszcze oghrodzenia ani tymczasowego ani nie myslelismy o ostatecznym - dlatego tez m.in. ten problem.

Bardzo proszę o rady !

 

Magdalena

piszesz, że masz juz ogrodzenie tymczasowe. z czego zrobiliście? Możesz podać namiary co i gdzie kupowaliście i kto Wam robił?

Będę wdzięczna !

 

 

Chociaz pytanie nie bezspośrednio do mnie, ale odpowiem jak ja mam:

1. szafka energetyczna - przy bramie wjazdowej i wejściu na posesję - bo chyba energetycy muszą jakoś odczytywać liczniki. Może w zakładzie który będzie montował Ci szafkę, jak mają zlokalizowana ją inni właściciele działek,

2. ogrodzenie tymczasowe - pale ośrednicy 8 cm, długość 250 cm, wbite w ziemię jakieś 80 cm, posadowione co 4m i na tym przybita siatka leśna (to taka z duzymi oczkami) - koszta siatki na 140 m około 600 zł, cena za paliki 500 zł, praca własna.

 

Pozdrawiam

 

A czy masz jakiś wybór miejsca? :o

Moim zdaniem określa to projekt, wg którego energetyka lub inna firma wykonuje uzbrojenie terenu

Mi postawili skrzynkę w narożniku działki i tyle.

Z gazem było podobnie.

Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę :roll:

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy masz jakiś wybór miejsca? :o

Moim zdaniem określa to projekt, wg którego energetyka lub inna firma wykonuje uzbrojenie terenu

Mi postawili skrzynkę w narożniku działki i tyle.

Z gazem było podobnie.

Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę :roll:

 

Pozdrawiam,

 

Nie wiem czy jest tak zawsze, ale firma projektowa, która była podwykonawcą ENEI poprosiła nas o naniesienie lokalizacji szafki na mapce zasadniczej. To że szafka stanęła przy wjeździe było podyktowane względami praktycznymi... aha i chyba jest tak, że ENEA dociąga kabel do granicy działki, po terenie działki trzeba ciągnąć we własnym zakresie. Może napiszą też inni, bo ja nie jestem ekspertem. Pozdrówki!

 

PS. Aha, gazu nie mam więc tego aspektu nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wydawanych warunkach technicznych przyłączy jest określane gdzie może się znaleźć układ pomiarowy, najczęściej przy domach jednorodzinnych jest to w granicy działki, ale może się zdarzyć też na ścianie budynku. Konkretną lokalizację szafek ustala właściciel, to ja ustalałem z wykonawcą przyłącza( a nawet na etapie wniosku o warunki przyłączenia) w którym miejscu ma stać szafka licznikowa i to ja ustalałem z projektantem przyłącza gazowego gdzie będzie szafka gazomierzowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALISON polecam, bo tania i solidna, hurtownię w Biskupicach AGROBUD (Olkalybowa też tam brała). Ale to dość daleko do Czerwonaka. Na twoim miejscu wzięłabym znalazła coś blisko - porównała ceny z AGROBUDEM na telefon i negocjowała. Myśmy umówili się, że bierzemy materiały na cały dom i dostaliśmy 15% rabatu. Oczywiście jak znaleźliśmy coś taniej gdzie indziej to braliśmy gdzie było taniej - choć nie wiele jest takich rzeczy.

Bliskość hurtowni jest ważna z dwóch przyczyn: jak zabraknie 2 wiaderek farby i po to by nie płacić za transport.

 

Trzymam kciuki i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie moze gdzie w poznaniu robia zbrojenie konstrukcyjne z podstawie rysunków

 

Rezi, po Twoim poście obdzwoniłam chyba z 6 numerów. Powiedziano mi, że to często robią fachowcy, którzy będą układać zbrojenie :o Nie usatysfakcjonowało mnie to jednak i zadzwoniłam do firmy Romos sj, ul. Towarowa, Poznań tel. 061 870 57 07 i miły Pan powiedział, że czymś takim zajmuje się firma Zbrojenia Północ z ulicy Lechickiej. Próbowałam poszukać nr.telefonu w Polskich Książkach, ale bez sukcesu. Spróbuj może tam pojechać... tyle ode mnie. Pozdrawiam!

 

dzięki namierzyłem ich w gogle jutro się do nich przejade, okazuje sie ze to 10 min drohi z Przeźmierowa

 

 

link dla pozostałych http://www.zbrojarnia.com.pl/index.htm

 

adres i telefon : Poznań, ul. Lutycka 115, tel./fax 061 841 75 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale gdzie najlepiej (najpraktyczniej) ustawić szafki gazowe i prądowe???[/quote

Podstawa, żeby nie wypadały w projektowanym docelowym wejściu/wjeździe, w następnej kolejności moim zdaniem w jakimś w miarę możliwości mniej widocznym miejscu (wiem, że nie zawsze to jest wykonalne), i jeszcze żeby była możliwie niewielka odległość od szafki do wejścia do budynku (bo każdy 1m dalej to mniej więcej stówka dla wykonawcy). Trzeba przemyśleć czy inne uzbrojenie (kanalizacja) nie bedzie przechodzić po trasie np. gazu i trzeba zachować przepisowe odległości od sieci (nie mam teraz w pamieci, może później sprawdzę, jeżeli bedzie konieczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie szafek dodatkow do wypowiedzi paweu i innych przedmówców. Tak naprawdę miejsce skrzynki mozna na etapie podpisywania umowy (również wstepnej) i uzgadniania projektu uzgodnic z zakł. od pradu lub gazwonią. My mamy front działki przy ulicy tylko 4 metry. Dogadalismy się więc z gazwonią, że skrzynka będzie na budynku (dzięki temu to na koszt gazowni będą mi ciągnąc gaz przez ok 32 m działki :) ). Z Enea nie jest juz tak łatwo. Ale skrzynka na fronicie odpada. Bedzie wiec gdzieś na granicy bocznej, ale niestey Enea dpowiada tylko do skrzynki - dalej juz to broszka inwestora. Na razie mam skrzynke tymczasowa na prad pozyczany od sasiada, wiec nie musialam pytac Enei o pozwolenie. Umowe na prad ma juz podpisaną - czekam na realizację. Projekt umowy na gaz mam - bede podpisywać w maju lub czerwcy (bo od podpisania umowy najpoznej po 6 miesiacach musisz zaczac odbierac = płacic za gaz, a mnie interesuje pobo dopiero pozna jesienia).

 

Co do hurtowni - ja ma hurtownie daleko od budowy. wybralam Nadstege w Obornikach choc buduje w okolicach stadionu Lecha - transport gratis, dobre ceny. Fakt - wiadra farby nie przywioza, ale nie wiem czy bede od nich brala materialy do wykonczeniowki. Hurtowni blizej budowy proppnowaly mi koszmarne warunki platnosci i bardzo wysokie ceny, wiec wlasciwie nie maialm wyboru. A te z daleka musza jakos klenta zachecic i dbaja o niego. jak bedzie - zobaczymy :D bo pierwsza dostawa (bloczki fundemetowe) jak pogoda da bedzie juz w tym tygodniu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezi

 

a po co Ci zbrojenie na etapie wykończeniówki ??? Zapomniałes coś wcześniej zazbroić ? :lol: :lol: :lol: :wink:

 

 

W temacie skrzynek gazowych jeszcze chciałem dodać ,że przy dużej odległości od skrzynki do ściany domu ( nie pamiętam ile metrów) trzeba dać drugi zawór bezpieczeństwa na ścianie budynku ( oprócz tego w skrzynce). Ja mam 4 metry i wykonawca powiedział ,że nie trzeba.

 

Pamiętajcie też , ze warto juz teraz złożyc papiery w gazowni , bo są znane przypadki kiedy trwało to ponad pół roku :wink: , a za pół roku zacznie sie robic zimno i być może ktośjuz bedzie chciał podłączyć piec.

I pamietajcie ,że gazownia Wam puści gaz dopiero jak bedzie zamontowany odbiornik czyli piec.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to pozwolenie nie jest juz w pozwoleniu na budowę domu? :o

Jak rozmawiałam przy odbiorze naszego pozwolenia w urzedzie to pani powiedziala nam, ze nie trzeba juz zglaszac budowy przylaczy. Nowe prawo budowlane nie jest tak restrykcyjne i nie obowiązku zgłaszania. Możecie mi to jakoś wyjaśnic? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co Ci zbrojenie na etapie wykończeniówki ??? Zapomniałes coś wcześniej zazbroić ?

 

zmieniła się koncepcja schodów

2 firmy podchodziły i dwie firmy zj...... ły robote , stweirdziliśmy z żoną że szybcuej będzie wrócić do podstaw a więc schodów betonowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to pozwolenie nie jest juz w pozwoleniu na budowę domu? :o

Jak rozmawiałam przy odbiorze naszego pozwolenia w urzedzie to pani powiedziala nam, ze nie trzeba juz zglaszac budowy przylaczy. Nowe prawo budowlane nie jest tak restrykcyjne i nie obowiązku zgłaszania. Możecie mi to jakoś wyjaśnic? :)

Pani miała rację : budowy przyłączy nie nalezy zgłaszać. Jednak część od szafki gazowej do odbiorników gazu (kocioł, kuchenka) to instalacja gazowa, a na to nalezy uzyskać pozwolenie na budowę. No i oczywiście odrębny projekt instalacji gazowej (chyba, ze masz POZWOLENIE NA BUDOWĘ BUDYNKU JEDNORODZINNEGO I WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZOWEJ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dopiero ruszamy z budową więc na forum debiutuję (tak jak i w klubie, jeśli można). Jesteśmy z Poznania, będziemy budować się w Kiekrzu. Jesteśmy na etapie podejmowania decyzji czy dom z pompą ciepła. Czy ktoś z Was ma może u siebie pompę ciepła? Chętnie posłuchalibyśmy uwag na temat działania pompy w praktyce. Może ktoś miałby ochotę zaprezentować nam swoją inwestycję ? Bylibyśmy wdzięczni, bo na podstawie samych rozmów i informacji z Forum jakoś ciężko podjąć nam decyzję...

 

Pozdrawiam

buciorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kogoś kto ma doświadczenie z firmą LM Beton Owińska i może ich zaopiniować.

 

Kiedyś brałem pod uwagę tę hurtownię ale odpuściłem gdy dostałem 2 negatywne opinie. Wtedy szukałem stropu i musiałbym wpłacić całośc kasy przed otrzymaniem towaru, co mnie troche zdziwiło.

 

Dobre ceny mają w hurtowni " Romos" na Szczepankowie, a transport miałem w cenie wraz z HDS-em.

Jeśli będziesz na etapie dachu, to spróbuj hurtowni Tina (kiedyś na Czarnej Roli w Poznaniu, obecnie Gniezno).

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...