Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa zaczynajacych wiosna 2007 - Wielkopolska


Recommended Posts

Martuszek, pewnie jest tak jak piszesz... Bo ja szukałam w PN i tam coś jest o kubaturze z wliczeniem murów, ale nieistotne.

Mam powierzchnie:

zabudowy - 142,2 m2

użytkową - 120,2 m2

po podłogach - 220,4 m2 w tym garaż 38,5 i strych 38,5 m2

i kubaturę z tego 864 m3

to jaki gigantyczny ten rekuperator musi być żeby była sensowna wymiana :o ?

khe khe pozwolę sobie coś sprostować, rekuperator dobiera się wg obliczeń na ok 0,5-0,8 kubatury i przede wszystkim wg norm minimalnego zapotrzebowania na powietrze ze względu na ilość osób w danym pomieszczeniu stale przebywających oraz urządzenia i przeznaczenie pomieszczeń. U mnie z kubatury 360m3 (faktycznej, policzonej z każdym skosem) wg obliczeń wychodzi trochę ponad połowa i mieści się to właśnie w tych 0,5 - 0,8. Wentylatory przekraczają wydajnościowo tak 3-4x obliczeniową ale to już mój pomysł :lol:

Także agakz nie bój nic, wystarczy zwykły rekuperator.

 

aha i mała uwaga : większość projektów ma podaną kubaturę z norm o który wyżej mowa i absolutnie nie należy brać jej pod uwagę przy doborze centrali.

 

Martuszek, masz rację, w natłoku prac już mi się myli co widziałem :roll:

Dzięki za przypomnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie,

 

czy ktos z Was robic strop Filigram? To jest taka plyta zelbetowa, uzbrokona, ktora pozniej zalewa sie betonem. Idzie na to dosc duzo betoonu i to B25, tak wiec kosztowo nie wychodzi to chyba najlepiej. Macie jakies porownanie?

 

Zaleta tego jest, ze nie trzeba suftu tynkowac, bo plyta jest bardzo dokladnie odlana. Jestem na etapie projektu, dlatego pytam.

 

Dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wysłałem zapytanie do rekuperatory.pl 11 lutego 2008

i ofertę według zapowiedzi mam dostać 25-29.02.2008

 

Także widać niezłe mają obłożenie robotą skoro tak długo robią ofertę.

nie za zbyt duzo takich firm na rynku a temat zrobil sie bardzo modny i szeroko dyskutowany jeszcze z 3 lata temu niewiele osob slyszalo o rekuperatorach nie mowiac o montazu takowego w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się cały czas wątkowi pt. "rekuperatory" i nie spotkałem nigdzie informacji na temat oszczędności w ogrzewaniu po zastosowanie centrali. W którymś z Muratorów pisali że takie oszczędności na ogrzewaniu mogą sięgać od 20-30% zużywanego paliwa. Czy macie już może jakieś doświadczenia w tej kwestii. Rozważam zakup przede wszystkim pod tym kontem ale nie zauważyłem aby ktoś podzielił się jakimiś spektakularnymi sukcesami w oszczędnościach na ogrzewaniu po zastosowaniu systemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś z Muratorów pisali że takie oszczędności na ogrzewaniu mogą sięgać od 20-30% zużywanego paliwa. .

 

Sam rekuperator raczej nie da "realnej" oszczędności na poziomie tych 30% (po zliczeniu wszystkich kosztów eksploatacyjnych np. filtry, prąd itp)

Jednak w połączeniu z odpowiednio zbudowanym domem jest to możliwe.

 

Moim zdaniem rekuperacja jest tylko elementem wspomagającym możliwość uzyskania niższych kosztów ogrzewania domu.

A tak naprawdę jej główną zaletą jest komfort wentylacyjny w domu i za to trzeba zapłacić te stosunkowo duże pieniądze.

 

Gdybym ja miał te 20-25 tys zł na porządny komplet Reku+GWC to bym go wykonał, podobnie jak pompę ciepła, solary i inne bajery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Przyglądam się cały czas wątkowi pt. "rekuperatory" i nie spotkałem nigdzie informacji na temat oszczędności w ogrzewaniu po zastosowanie centrali.

 

Jest na to proste wytłumaczenie.

Wentylacje mechaniczną z rekuperatorem buduje się raczej w nowych domach.

I nie trafisz na klienta, który użytkował dom z wentylacją grawitacyjną i potem przerobił ten dom na wentylację mechaniczną, po to żeby wiedzieć ile zaoszczędzi.

Oszczędności wynikają z samej zasady działania rekuperatora i tego nie trzeba udowadniać.

Np. powietrze w domu ma 21st C i jest wydmuchiwane na zewnątrz przez reku o sprawności powiedzmy 80% to powietrze wdmuchiwane przez wentylację ma zależnie jeszcze od warunków pogodowych coś koło 17-18 st C i musisz mniej energii dostarczyć aby utrzymać tą temperaturę 21st C.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze wdmuchiwane np. przez nawiewniki okienne i inne otwory ma o wiele niższą temperaturę, nie wspominając o tym, że przez kratki wentylacyjne ucieka Ci ciepłe powietrze i energia jest tracona bezpowrotnie. W tym przypadku więcej energii musisz dostarczyć, aby utrzymać tą temp. 21st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest jeszcze taka, jaki okres ren re bedzie sie zwracal. Jeli masz 20 lat to sobiel chyba lepiej podarowac, nieprawdaz?

 

I chyba tak zrobię. Jakkolwiek by nie przeliczać, przy nawet przy dobry ociepleniu domu (a takie zamierzam kłaść) poza wiadomymi walorami czyli właściwą wentylacją oszczędności jakie mogły by być nie są aż tak wielkie w stosunku do wydatku na centralę i serwisie (filtry itp. )

 

Póki co zastanawiam się czy nie położyć rur w ścianach, przygotować pod ewent. przyszłą inwestycję i zaczekać aż trochę potanieją centrale. Na razie jest to coś nowego i ceny też są bardzo wysokie. Podobnie było kilka lat temu z pompami ciepła, początkowo ceny przyprawiały o zawrót głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest jeszcze taka, jaki okres ren re bedzie sie zwracal. Jeli masz 20 lat to sobiel chyba lepiej podarowac, nieprawdaz?

 

I chyba tak zrobię. Jakkolwiek by nie przeliczać, przy nawet przy dobry ociepleniu domu (a takie zamierzam kłaść) poza wiadomymi walorami czyli właściwą wentylacją oszczędności jakie mogły by być nie są aż tak wielkie w stosunku do wydatku na centralę i serwisie (filtry itp. )

 

Póki co zastanawiam się czy nie położyć rur w ścianach, przygotować pod ewent. przyszłą inwestycję i zaczekać aż trochę potanieją centrale. Na razie jest to coś nowego i ceny też są bardzo wysokie. Podobnie było kilka lat temu z pompami ciepła, początkowo ceny przyprawiały o zawrót głowy

 

Ile to kosztuje, tak orientacyjnie. Pompy ciepla tez sa srasznie drogie. Orientujesz sie ile kosztuje taka instalacja pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka. Na moja chatę cały koszt pompa z instalacją w ziemi +montaż ok 40 tyś. Ale pamiętam jak szukałem ze 3 lata temu to orientacyjny koszt wynosił ok. 70 tyś.

 

Co do reku to nie robiłem kalkulacji. Z tego co pisali bardziej doświadczeni koledzy, którzy już użytkują to ustrjstwo to ceny całości zaczynają się od kilkunasty tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest jeszcze taka, jaki okres ren re bedzie sie zwracal. Jeli masz 20 lat to sobiel chyba lepiej podarowac, nieprawdaz?

 

I chyba tak zrobię. Jakkolwiek by nie przeliczać, przy nawet przy dobry ociepleniu domu (a takie zamierzam kłaść) poza wiadomymi walorami czyli właściwą wentylacją oszczędności jakie mogły by być nie są aż tak wielkie w stosunku do wydatku na centralę i serwisie (filtry itp. )

Porównajcie sobie z domem w którym went. grawitacyjna jest prawidłowo wykonana i używana w takim zakresie jak mechaniczna (mowa o ilości m3 powietrza na godzinę). Teraz porównujecie jazdę samochodem z klimą i bez. Ten z klimą więcej pali prawda ? a ten bez pali jeszcze więcej jak się otworzy okna i rozpędzi do 100km/h. Ot i cała prawda o oszędnościach, porównywać to samo a nie podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest jeszcze taka, jaki okres ren re bedzie sie zwracal. Jeli masz 20 lat to sobiel chyba lepiej podarowac, nieprawdaz?

 

I chyba tak zrobię. Jakkolwiek by nie przeliczać, przy nawet przy dobry ociepleniu domu (a takie zamierzam kłaść) poza wiadomymi walorami czyli właściwą wentylacją oszczędności jakie mogły by być nie są aż tak wielkie w stosunku do wydatku na centralę i serwisie (filtry itp. )

Porównajcie sobie z domem w którym went. grawitacyjna jest prawidłowo wykonana i używana w takim zakresie jak mechaniczna (mowa o ilości m3 powietrza na godzinę). Teraz porównujecie jazdę samochodem z klimą i bez. Ten z klimą więcej pali prawda ? a ten bez pali jeszcze więcej jak się otworzy okna i rozpędzi do 100km/h. Ot i cała prawda o oszędnościach, porównywać to samo a nie podobne.

 

SZCZERZE? nIE KUMAM O CO CHODZI. nAJWIDOCZNIEJ NIEKTORZY DAJA SIE ZLAPAC NA MARKETINGOWE HACZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównajcie sobie z domem w którym went. grawitacyjna jest prawidłowo wykonana i używana w takim zakresie jak mechaniczna (mowa o ilości m3 powietrza na godzinę). Teraz porównujecie jazdę samochodem z klimą i bez.

 

Porównanie nie do końca trafne, bo dzis w praktyce każde auto klasy niższej średniej (kompakt) ma klimę w standardzie i nie trzeba za nią dopłacać.

 

W przypadku średniego domu o pow. 150 m^ użytkowej koszt prawidłowo wykonanej instalacji Reku+GWC to ok. 20-25 tys zł.

 

Na pewno rekuperacja nie jest dla biednych czy oszczędnych. (bo okres zwrotu jest po prostu za długi i ekonomicznie nieuzasadniony)

Została wymyślona dla polepszenia komfortu, a żeby sie sprzedawała spece od marketingu dodali do niej teoretyczny element oszczędności aby przyciągnąć klientów, których tak naprawdę na nią nie stać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZCZERZE? nIE KUMAM O CO CHODZI. nAJWIDOCZNIEJ NIEKTORZY DAJA SIE ZLAPAC NA MARKETINGOWE HACZYKI.

każdy sądzi po sobie :roll:

 

Porównanie nie do końca trafne, bo dzis w praktyce każde auto klasy niższej średniej (kompakt) ma klimę w standardzie i nie trzeba za nią dopłacać.

 

W przypadku średniego domu o pow. 150 m^ użytkowej koszt prawidłowo wykonanej instalacji Reku+GWC to ok. 20-25 tys zł.

 

Na pewno rekuperacja nie jest dla biednych czy oszczędnych. (bo okres zwrotu jest po prostu za długi i ekonomicznie nieuzasadniony)

Została wymyślona dla polepszenia komfortu, a żeby sie sprzedawała spece od marketingu dodali do niej teoretyczny element oszczędności aby przyciągnąć klientów, których tak naprawdę na nią nie stać

porównanie uzasadnione, kiedyś klimy były w autach luksusowych a teraz niby w średniej klasie kompaktowej jak piszesz ale nie chodziło o cenę tylko eksploatację

 

I jeszcze jedno - nie dajcie się nabierać na marketing tylko sami rzetelnie policzcie zgodnie z normami reku vs grawitacyjna (jeszcze raz powtarzam, zgodnie z normami) i wtedy wydajcie osąd, to powyżej to jest zwykłe nie bo nie bez grama konkretów.

 

Jak znam życie to się nikomu nie będzie chciało tylko będzie nadal takie teksty pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - nie dajcie się nabierać na marketing tylko sami rzetelnie policzcie zgodnie z normami reku vs grawitacyjna (jeszcze raz powtarzam, zgodnie z normami) i wtedy wydajcie osąd, to powyżej to jest zwykłe nie bo nie bez grama konkretów.

Jak znam życie to się nikomu nie będzie chciało tylko będzie nadal takie teksty pisał.

 

Pudło Mice :D

 

Ja policzyłem i wyszło mi przy moich założeniach (nie robię fixów, zostawiam kominy, robię GWC na rurach Rehau, wymieniam regularnie filtry zgodnie z zaleceniami, sprawność 75%, obliczenia w OZC - nie ruszam innych składowych domu) - zakładałem stały wzrost roczny cen gazu i prądu o 4%.

 

Okres zwrotu mi wyszedł 12 lat...

Nie mam kasy żeby władować teraz w rekuperację, więc niestety będę musiał sie bez niej obejść - ucierpi na tym komfort ale zyskam ekonomicznie - przynajmniej przez najbliższe 12 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - nie dajcie się nabierać na marketing tylko sami rzetelnie policzcie zgodnie z normami reku vs grawitacyjna (jeszcze raz powtarzam, zgodnie z normami) i wtedy wydajcie osąd, to powyżej to jest zwykłe nie bo nie bez grama konkretów.

Jak znam życie to się nikomu nie będzie chciało tylko będzie nadal takie teksty pisał.

 

Pudło Mice :D

 

Ja policzyłem i wyszło mi przy moich założeniach (nie robię fixów, zostawiam kominy, robię GWC na rurach Rehau, wymieniam regularnie filtry zgodnie z zaleceniami, sprawność 75%, obliczenia w OZC - nie ruszam innych składowych domu) - zakładałem stały wzrost roczny cen gazu i prądu o 4%.

 

Okres zwrotu mi wyszedł 12 lat...

Nie mam kasy żeby władować teraz w rekuperację, więc niestety będę musiał sie bez niej obejść - ucierpi na tym komfort ale zyskam ekonomicznie - przynajmniej przez najbliższe 12 lat.

Pudło jak pudło :D

Gaz od kwietnia ma zdrożeć o 30% :roll:

I jeszcze kwestia założeń, jak robisz went. mech. to nie robisz kominów, jak zostawiasz to płacisz podwójnie, naprawdę liczyłeś taką samą wymianę 0,5 -0,8 kubatury dla grawitacyjnej a koszty łącznie z oknami z nawiewnikami higro (koszt zakupu itp) ? .

 

Gwoli wyjaśnienia, nie jestem piewcą jedynej słusznej koncpecji. Gdybym nie robił wszystkiego sam nie miałbym reku ani gwc, jedynie wentylację mechaniczną. Ale skoro robię sam to dam radę a i tak na zwrot nie liczę tylko na mniejsze straty i wyższy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

Co do wentylacji mechanicznej z reku to nie można to rozpatrywać tylko kwestią zwrotu inwestycji, bo co jeśli tak potraktujesz cały dom ?? Czy inwestycja w dom Ci sie zwróci ?? Zadaj sobie pytanie: po co w ogóle budować Dom jeśli sie patrzy przede wszystkim na zwrot inwestycji ??

 

Tak czy siak uważam, że inwestycja w wentylacje mechaniczną z reku podnosi wartość nieruchomości i trzeba także uwzględniać to, że szykują wprowadzenie Świadectwa Energetycznego Budynków od 2009 ( wiem, że na razie są w tyle z ustawami w tej kwestii nasi ustawodawcy, ale kiedyś to wprowadzą prędzej czy później). Poza tym Unia szykuje jakieś dyrektywy, że od 2015 roku Domy energooszczędne i pasywne będą standardem ( czytałem w Budujemy Dom 01-02/2008) , a takich domów bez wentylacji mechanicznej z reku sie nie wybuduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...