Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa zaczynajacych wiosna 2007 - Wielkopolska


Recommended Posts

Obrażam? Nie bardzo wiem w jaki sposób ale jeśli tak uważasz to bardzo wszystkich obrażonych przepraszam.

 

Zdania jednak nie zamierzam zmienić, moim zdaniem boom budowlany, łatwość uzyskania wysokiego kredytu, "system gospodarczy" oraz prywatni inwestorzy przewrócili rynek do góry nogami, byle szpadel (tak, tak, wszystkich obrażonych najmocniej przepraszam) dostaje miesięcznie trzy razy tyle co nauczyciel kontraktowy. Wszyscy lepiej wykwalifikowani, z doświadczeniem i żyłką do interesów dorobili się małych fortun. I co? I dobrze! Mamy wolny rynek itd. :) Ale nie wszystkie praktyki muszą się wszystkim podobać, mi się nie podobają.

 

Uważam, że instalatorzy grubo przeginają, żerują na niewiedzy prywatnych inwestorów i tyle. Np. przytoczone stawki za rozłożenie 1m2 podłogówki. Szanowni państwo, to na prawdę nic trudnego, trzeba złożyć do kupy rozdzielacze, powyznaczać długość/wielkość obiegów/sekcji, rozłożyć warstwę paraizolacyjną, styropian, folię aluminiową i rurki w odstępach co 10-30cm (w zależności od projektu).

 

ok. 70m2 ogrzewania podłogowego, 2 rozdzielacze, jeden 2 sekcje, drugi 5 sekcji, roboty dla dwójki ludzi na 3 dni, i co mam za to zapłacić dwójce instalatorów 35 (średnia "rynkowa" stawka) *70m2 = 2450zł za trzy dni (po ok. 8h) pracy? Nie ma mowy.

 

Dla jasności, nie robiłem u siebie sam instalacji, masz rację Mice, od tego są fachowcy. Ich doświadczenie i wiedza kosztuje, masz rację, popieram w całej rozciągłości. Pozostaje tylko kwestia ceny.

 

A przycinanie grubych % na kotłach i grzejnikach uważam szczyt bezczelności. (zgadzam się z Altarielą co do reszty)

 

Co do odzyskiwania vatu to już sam nie wiem, wydawało mi się, że jednak udało się odpowiednią ustawę przegłosować, trzeba się księgowego dopytać, bo jeszcze miesiąc temu mówił coś zupełnie innego. Mice możesz mi dokładnie napisać co się zmieniło po 1 stycznia 2008 roku?

Po krótce, nie pisałem o naciągaczach bo tacy psują rynek tylko odnosiłem się do "pazernych" instalatorów i zarabianiu na kosztach zakupu. Ze względu na naciągaczy wszystkie instalacje robię sam bo potrafię i mam sprzęt/możliwość pożyczenia, niestety czasu brakuje i ciężkie to walki ale przynajmniej porządnie wykonane.

Jeszcze raz : w marketingu/handlu/usługach coś takiego jak koszty zakupu funkcjonuje od dawna i nie jest to kwestią boomu budowlanego bo dawno temu, tak z 15 latek, takie oferty zdarzało mi się pisać i taka pozycja była już standardem. Widzę to w ofertach na 5k pln jak i 1kk pln (nie jestem handlowcem ani instalatorem 8) i też nie podobają mi się ceny z kosmosu ale staram się być obiektywny)

 

Apropos zarobków, 50 zł za godzinę to nie są b.duże kwoty dla fachowca (bez względu na branżę) zwłaszcza jeśli to brutto (odejmij podatki, vaty itp)

 

Co do nowych przepisów, od 1 stycznia 2008 można odliczyć 1x na 5 lat.

 

O tak, sławetne koszty zakupu, nie przeczę, fachowiec powinien dostać działkę za fatygę, ale dlaczego na litość boską ma to być 2 tysiące złotych od pieca kondensacyjnego itp.? Ile pracy i zachodu kosztował instalatora ten zakup? Ma „fachowiec" upatrzoną markę, i hurtownię, kupuje w niej od miesięcy/lat mniej więcej te same materiały, godzinka/dwie i po sprawie, kociołek przywiozą mu na budowę, jeśli zamówi takich dwa w miesiącu to jeszcze dostanie nową wiertarkę Bosha i strój roboczy. A na dokładkę zgarnie sobie 50zł (albo i więcej, bo przecież pomocnikowi tyle nie da) za godzinę na rękę. Piszesz o vacie i podatku, pchi, trzy czwarte dochodu ma nierejestrowane (szara strefa), wliczy sobie tylko tyle, żeby odliczyć vat i podatek od materiałów, które bierze na siebie.

 

Uważam, że rynek jest zepsuty z powodów wymienionych we wcześniejszym poście. Gdyby nie był zepsuty to pewnie zleciłbyś jednak zrobienie tych wszystkich instalacji fachowcowi, a nie brał się za to sam. Widać bardziej się to kalkuluje niż w tym samym czasie popracować i zarobić na owych fachowców. :)

 

Co do zwrotu vat-u to faktycznie masz rację, nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu można po zakończeniu budowy odzyskać niemały % poniesionych nakładów. W ten sposób kupuję kociołek za 4k brutto (u jednego z instalatorów za 6.5 z 7% vatem) i za parę miesięcy odzyskam jeszcze 600zł. Jakie były moje koszty zakupu? W sumie kilka godzin w necie i na budowie (trzeba było się pofatygować i spotkać z kurierem), trochę spalonej benzyny i kilka minut na komórce. Na ile to wycenić? 300zł? I tak wyjdzie nieźle.

 

Chyba nie do końca - skoro dostarczyłeś cegły na budowę, nie znaczy że musisz wiedzieć jak je prawidłowo murować Zatrudniając instalatora płacę mu za usługę podłączenia i uruchomienia wszystkiego, jak się tego podejmuje no to dla mnie oczywistym jest, że mi powie jak się z tym wszystkim obchodzić i doradzi co wybrać.

No chyba również nie do końca :) Dostarczyłem cegły ale od murarza nie zależy ich jakość jak i przenoszone obciążenia ...

Zatrudniając instalatora płacisz za zmontowanie w całość i uruchomienie wg projektu. Nie płacisz za doradztwo czy szkolenie z obsługi. Chyba, że masz na FV takie pozycje. Dlaczego instalator ma Tobie doradzić za friko ? Od tego masz projekt instalacji ale jeśli zmienisz piec lub instalację sama to bierzesz na siebie nauczenie się obsługi i ewentualne problemy w działaniu, przecież murarz też Tobie nie doradza bo od tego masz projekt budowlany i branżowe oraz kierownika budowy.

 

To dupa nie murarz, ja bym się na takiego nie zdecydował. Nie doradzają tylko roboty wykonujące swoją pracę automatycznie . Może tego na FV nie ma (bo i pewnie samej FV nie ma), ale wydaje mi się, że nieco przesadzasz. Jak zawsze racja znajdzie się gdzieś po środku. Uważam, że psim obowiązkiem solidnego fachowca w swojej branży, jest wytłumaczenie klientowi „o co biega”. Naturalnie, nie mówię tutaj o szczegółowych szkoleniach, ale doradztwie w ograniczonym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do wykańczajacych się :o :lol: słuchajcie moi drodzy gdzie w Pozku lub okolicach jest jakiś fajny sklep z okuciami meblowymi?

nie wiem czy fajny ale jest na Szydlowskiej blizej Piatkowskiej maja tam reklamy roznych firm wiec powinni miec wybor

 

Kurcze nie kojarze gdzie na Szydłowskiej jest taki sklep (pół życia spedziłam w tych okolicach) Mówisz bliżej Piatkowskiej, hmmm na odcinku między Sokoła a krzyżowką z Piatkowską i Słowiańską. :o :roll: :o

 

A szukam sklepu konkretnie z uchwytami do szafek i z haczykami do garderoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zwracam sie do Was z zapytaniem, czy ktoś zakładał u siebie reku, montowany przez firmę zew ( nie samemu ) Jesli tak to podajcie namiary na firmy lub instalatorów wykonywujacych Wam wentylację mechaniczną.

A jesli to takze mozliwe to jaki był koszt wykonania instalacji - całość inwestycji, jaki reku etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie kojarze gdzie na Szydłowskiej jest taki sklep (pół życia spedziłam w tych okolicach) (...)

 

Wciornasku przepraszam, że ja tu z innej beczki, ale ja też pół życia spędziłąm "w tych okolicach". Czyżby łączyła nas SP nr 89? Strasznie mnie zaintrygowałaś!

 

Absolutnie tak :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zwrotu Vat to polecam lekture moim zdaniem mozna skladac wniosek raz w roku ale moze sie myle

 

Kolega się nie myli wniosek napewno można składać tylko i wyłącznie raz w roku!!!

Jak ktoś z szanownych forumowiczów potrzebuje pomocy w tym zakresie to serdecznie zapraszam na priv 8)

 

Są chyba dwie opcje, albo raz w roku (co nie oznacza tylko raz w ogóle) albo na koniec inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy juz ktos zakupil lub planuje zakupic piec gazowy lub kondensacyjny? poszukuje miejsca gdzie maja dobre cenny kotlow kondensacyjnych lub zwyklych.

pozdr. Fred

 

jest taka hurtownia TG Instalacje na ul. Lutyckiej, bardzo miła i fachowa obsługa (choć byłem tam z polecenia i nie wiem do końca czy czasami nie sprzedają tam tylko instalatorom),ale udało się wynegocjowac dobry rabat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy juz ktos zakupil lub planuje zakupic piec gazowy lub kondensacyjny? poszukuje miejsca gdzie maja dobre cenny kotlow kondensacyjnych lub zwyklych.

pozdr. Fred

 

jest taka hurtownia TG Instalacje na ul. Lutyckiej, bardzo miła i fachowa obsługa (choć byłem tam z polecenia i nie wiem do końca czy czasami nie sprzedają tam tylko instalatorom),ale udało się wynegocjowac dobry rabat.

jak nie ma u ciebie gazu ziemnego i musisz mieć butlę to polecam ci Gaspol mają umowę veissmannem.załatwiają piec i zasobnik w dobrej cenie.wszystkie pozwolenia załatwiają sami.ja wybrałem z rozliczeniem miesięcznym(płacę za zużyty gaz ,a nie za zatankowanie butli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że każdy z Was, kto wypowiadał się o tynkach wewnętrznych wykonywanych zimą ma sporo racji. Ja uważam, że najlepiej jest robić tynki maszynowe latem i ocieplić dom (zarówno zewnętrznie jak i poddasze wełną) dopiero na końcu. Jednak z różnych powodów nie jest to łatwe. Po pierwsze jeśli ktoś chce się wybudować w rok do 2 lat, to takie umówienie wszystkich ekip (w miarę optymalnych pod względem fachowości i ceny) aby pierwszej wiosny wybudować dom w stanie surowym (przykryty dachówką), a następnej wiosny wykonać pozostałe prace jest trudne. Tej kolejnej wiosny (czyli obecnej :) powiedzmy teraz zrobiłbym instalację elektryczną, potem (maj-czerwiec) tynki maszynowe, potem instalację CO i wodę oraz gaz, potem posadzki, potem ocieplenie dachu wełną i zabudowę kartongipsem, potem malowanie, potem ocieplenie zewnętrzne i elewacja ( w międzyczasie okna i drzwi zewnętrzne oraz bramę garażową, bo są różne szkoły kiedy je montować). Jednak zgranie ekip, aby wchodziły płynnie po sobie (oczywiście tych wybranych jakość/cena), graniczy z cudem. Poza tym pewne prace lepiej robić poza kolejnością tzn. nie w szczycie sezonu z tego względu, że wówczas ekipy są skłonne negocjować cenę (w okresie „żniw” już nie), a i materiał zimą jest tańszy (chyba, że oszczędności Was nie interesują). Nie zgodzę się, że dobrze jest ocieplić wełną poddasze przed tynkami, bo wtedy wełna wchłonie wodę, a potem ją odda. Wełna jest na tyle „złośliwa”, że jak już wchłonie wodę, to potem trudno ją oddaje (słyszałem o przypadku, gdy trzeba było wymieniać całą wełnę po wykończeniówce, bo okazało się, że była mokra i śmierdziała, choć wcale tak źle nie wyglądała przed jej zakryciem).

Nie jest moim zdaniem dobrze, jeśli tynki maszynowe zamarzną, bo pojawiają się na nich plamy i wygląda to jakby był grzyb (widziałem taki efekt i wykonawca tłumaczył, że to od mrozu), ale to ponoć poza aspektem wizualnym nie jest takie groźne.

Osobiście uważam, że dobre wyschnięcie tynków zależy głównie od pogody i dobrego wietrzenia wnętrz (w obecnym okresie trzeba mieć fart, żeby nie było mrozu i silnych wiatrów – żeby okna się nie potrzaskały jak są otwarte do wietrzenia), a czy jest już ocieplenie zewnętrzne nie jest tak istotne (wełnę na poddaszu jeśli już jest, trzeba by chyba jakoś zabezpieczyć przed wilgocią z wysychających tynków – może jakoś by się udało folią, którą i tak trzeba zastosować na poddaszu?).

P.S. Ponawiam moją prośbę o namiary na pana Jagłę z Mosiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zwracam sie do Was z zapytaniem, czy ktoś zakładał u siebie reku, montowany przez firmę zew ( nie samemu ) Jesli tak to podajcie namiary na firmy lub instalatorów wykonywujacych Wam wentylację mechaniczną.

A jesli to takze mozliwe to jaki był koszt wykonania instalacji - całość inwestycji, jaki reku etc.

Ja korzystam z usług firmy Rekuperatory.pl (http://www.rekuperatory.pl - mają biuro w Poznaniu na Dziadoszańskiej) i nie narzekam. Będę miał rekuperator StorkAir G91-350 BE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie kojarze gdzie na Szydłowskiej jest taki sklep (pół życia spedziłam w tych okolicach) Mówisz bliżej Piatkowskiej, hmmm na odcinku między Sokoła a krzyżowką z Piatkowską i Słowiańską. :o :roll: :o

 

A szukam sklepu konkretnie z uchwytami do szafek i z haczykami do garderoby

jak jedziesz od Piatkowskiej to po prawej stronie w jednym z tych domkow jednorodzinnych jutro bede moze tamtedy jechac to sprawdze dokladnie numer, ale czy maja tam akurat uchwyty to nie wiem na pewno maja zawiasy i takie tam rozne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, że nie schną.... Tak bym podsumowała wymiane doświadczeń.

Marta, pogadamy później.... hi hi

 

Marzinku oczywiście, że tak :) albo sobie wtedy publicznie ponarzekam, albo będę wielce zadowolona :) niestety, tak na prawdę to chata powinna rok sobie odstać.... ale też nie mam czasu :)[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam namiarów na stolarza , który fachowo "owinie" moje betonowe schody drewnem :roll: Będę wdzięczna za namiary.

 

Hej,

dopiero co orientowałem się w temacie, wycenę robiło mu trzech wykonawców, wszyscy byli z polecenia (2 z forum i 1 od kumpla)

 

Firma Kornik http://www.kornik.com.pl pan Wypijewski 606 232 852

Dariusz Kelak http://www.kelakdariusz.republika.pl

Pan Piątkowski 885 272 151

 

Z tego pierwszy był zdecydowanie najdroższy, ale robił baaardzo profesjonalne wrażenie (usługa z górnej półki). a ostatni był najtańszy. Wybrałerm środkowego :) Warto ię pospieszyć, terminy wszyscy mają na za 3-4 miesiące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...