Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa zaczynajacych wiosna 2007 - Wielkopolska


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

spoko mice, nie my jedyni tam się budujemy :-?

Wiem, że nie ale jak na razie bliżej ode mnie budują się tylko 2 chaty :lol:

No nic, wysłałem wici do znajomego ze znajomościami, w ciagu kilku dni powinienem wiedzieć co we "władzach" na to :evil:

 

Mice, licząc od ściany lasu- też się łapię na ten kilometr- jedziemy na tym samym wózku... mimo wszystko jestem dobrej myśli :). Jak będziesz coś wiedział- zapodaj info.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod ziemią nie ma +4 tylko raczej pomiędzy 6 a 10 ale to oni są niby specjalistami

 

Temperatura zależy od głębokości usytuowania GWC i kilka innych parametrów jak m.in. rodzaj pokrycia powierzchni gruntu (trawnik, kostka itp), czy struktura gruntu. Jesteś w stanie osągnąć temp. ok 8 stopni instalując GWC na 5 m głebokości.

 

Myślę, że problem nie tkwi w "minusach" (zawsze można pojąć działania zmierzające do ich wyeliminowania lub ograniczenia), ale w kosztach wykonania GWC. Jeżeli mam wydac 10 000 na "kilka" rur, nawet mających szereg bezdyskusyjnych zalet, to trochę boli :roll: Poważnie zastanawiam się nad wentylacją mechaniczną, ale nie stać mnie na GWC. Alternatywa jest - wtórna nagrzewnica - koszt 750,00 PLN. Może kiedyś dostanę spadek i sobie zafunduję GWC :lol:

widzę że nie do końca doczytałaś moją mgr ;) - w żwirowych wymiennikach (jak i płytowym który sama będę miała) nad złożem montuje się warstwę styropianu - ok 10-12cm, symuluje to warstwę gruntu nad wymiennikiem i dlatego średnia temp pod tym styropianem jest równa ok 8stC

to właśnie jest dla mnie główna wada rurowych - nad rurami tego styropianu się standardowo nie daje i montując je na gł 1,4m rury znajdują się na granicy przemarzania gruntu - tzn zimą temperatura gruntu wokół rur dochodzi do 0stC - jak dla mnie różnica - oczywiście Rehau tego nie mówi... :)

tak moim prywatnym zdaniem GWC rurowy jaki pokazują na schematach dla domków jednorodzinnych to strata pieniędzy i ogólnie sztuka dla sztuki - taki co by faktycznie działał podobnie kosztuje DUUUŻO więcej (tzn w systemie Rehau kilkadziesiąt tys.)

racja - nagrzewnica dużo tańsza, niestety inwestycyjnie... gdyby włączyć nagrzewnicę 1,5kW na całą dobę to zużycie energii na dobę wyniesie 36kWh, na miesiąc już 1080kWh przyjmując że pracowałaby ok 3 miesiące w roku i cena kWh 0,37zł to dodatkowo kosztuje to ok 1000PLN :) - można policzyć po ilu latach GWC się zwróci

a przyjmując ok 360m3/h świeżego powietrza to taka nagrzewnica dogrzeje to powietrze max o ok 12stC czyli przy mrozach -12 dojdzie do 0stC :) - żadna rewelacja jak za taką cenę...

to tak dla uzupełnienia zestawienia kosztów w temacie GWC :)

a co do nawilżania to niezależnie od miejsca wbudowania nad GWC jest styropian i folia - więc to nie deszcz itp wpływają na nawilżanie - tylko pewne zależności pomiędzy możliwą ilością wilgoci w powietrzu a jego temperaturą...

pozdrawiam

Asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, wysłałem wici do znajomego ze znajomościami, w ciagu kilku dni powinienem wiedzieć co we "władzach" na to :evil:

 

fajnie Mice, czekamy na wiadomości :-? . ale nie sądze, żeby cokolwiek zmieniło naszą decyzje o rozpoczęciu budowy-tacy jesteśmy napaleni 8)

 

Dzisiaj u znajomego ze Szczytnik było TVN24... na pewno będzie się coś działo w tym temacie.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do nawilżania to niezależnie od miejsca wbudowania nad GWC jest styropian i folia - więc to nie deszcz itp wpływają na nawilżanie - tylko pewne zależności pomiędzy możliwą ilością wilgoci w powietrzu a jego temperaturą...

z tego co ja wiem, nie ma tam żadnej folii tylko geowłóknina, która właśnie pozwala na przenikanie wody/wilgoci do złoża :roll:

 

W każdym razie odbyłam wczoraj rozmowę z mężem ( 8) ) i zdecydowaliśmy, że najprawdopodobniej będziemy robić mały GWC, który będziemy używać tylko latem w celach "klimatyzacyjnych", ewentualnie w ciągu wyjątkowo mroźnych dni (których np. tego roku nie było :)) - z tego co wyczytałam u Mice'a główny koszt GWC żwirowego to... żwir, więc tym sposobem wyjdzie dużo taniej, a osiągniemy to, na czym nam najbardziej zależy. No i mały GWC będziemy mogli umiejscowić w innym miejscu na działce i dzięki temu skrócimy niezbędną ilość rur.

Co do centralki to chyba też postanowione - będzie Bartosz (ależ ja ulegam propagandowym hasłom producentów :roll: ) - czy ktoś ma może jakieś informacje "przeciw" temu reku?

 

Do wszystkich ze Szczytnik: szczere wyrazy współczucia :( miejmy nadzieję, że sprawa zakończy się pomyślnie, a jeśli was wywłaszczą to za "uczciwe" odszkodowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do nawilżania to niezależnie od miejsca wbudowania nad GWC jest styropian i folia - więc to nie deszcz itp wpływają na nawilżanie - tylko pewne zależności pomiędzy możliwą ilością wilgoci w powietrzu a jego temperaturą...

z tego co ja wiem, nie ma tam żadnej folii tylko geowłóknina, która właśnie pozwala na przenikanie wody/wilgoci do złoża :roll:

Folia jest tylko od góry, geowłóknina "opatula" całe złoże

 

W każdym razie odbyłam wczoraj rozmowę z mężem ( 8) ) i zdecydowaliśmy, że najprawdopodobniej będziemy robić mały GWC, który będziemy używać tylko latem w celach "klimatyzacyjnych", ewentualnie w ciągu wyjątkowo mroźnych dni (których np. tego roku nie było :)) - z tego co wyczytałam u Mice'a główny koszt GWC żwirowego to... żwir, więc tym sposobem wyjdzie dużo taniej, a osiągniemy to, na czym nam najbardziej zależy. No i mały GWC będziemy mogli umiejscowić w innym miejscu na działce i dzięki temu skrócimy niezbędną ilość rur.

Zależy po ile masz rury, jakbym nie miał cen hurtowych to wyszłoby 70 pln ale za 1mb rury 200mm, a małe złoże skończy się po 2h i co wtedy ? też mam dylemat wielkościowy ale trudno albo ma działać w pełni albo wcale :wink:

 

Co do centralki to chyba też postanowione - będzie Bartosz (ależ ja ulegam propagandowym hasłom producentów :roll: ) - czy ktoś ma może jakieś informacje "przeciw" temu reku?

Reku czy wymiennik ? No i jaki model ?

 

Do wszystkich ze Szczytnik: szczere wyrazy współczucia :( miejmy nadzieję, że sprawa zakończy się pomyślnie, a jeśli was wywłaszczą to za "uczciwe" odszkodowanie...

Jak ktoś napisał wcześniej ... ale my tam chcemy mieszkać, tam sobie wybrałem miejsce na ziemii :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia jest tylko od góry, geowłóknina "opatula" całe złoże

ok, przyjęłam do wiadomości :wink: :D

 

Zależy po ile masz rury, jakbym nie miał cen hurtowych to wyszłoby 70 pln ale za 1mb rury 200mm, a małe złoże skończy się po 2h i co wtedy ? też mam dylemat wielkościowy ale trudno albo ma działać w pełni albo wcale :wink:

nooo, to mam nadzieję że podzielisz się namiarem na rury w cenach hurtowych :)

A co do złoża, to tak sobie myślę, że jeżeli Twoje złoże ma mieć ok 30 m3 i działać 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu itp., to jak moje będzie mieć 15 m3 to chyba mogę mieć nadzieję na działanie dłuższe niż 2h? :o

 

Reku czy wymiennik ? No i jaki model ?

Takie cóś: http://www.bartoszsklep.pl/index.php?products=product&prod_id=206

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy po ile masz rury, jakbym nie miał cen hurtowych to wyszłoby 70 pln ale za 1mb rury 200mm, a małe złoże skończy się po 2h i co wtedy ? też mam dylemat wielkościowy ale trudno albo ma działać w pełni albo wcale :wink:

nooo, to mam nadzieję że podzielisz się namiarem na rury w cenach hurtowych :)

A co do złoża, to tak sobie myślę, że jeżeli Twoje złoże ma mieć ok 30 m3 i działać 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu itp., to jak moje będzie mieć 15 m3 to chyba mogę mieć nadzieję na działanie dłuższe niż 2h? :o

 

Reku czy wymiennik ? No i jaki model ?

Takie cóś: http://www.bartoszsklep.pl/index.php?products=product&prod_id=206

O qrde ale potwór ? jeśli metraż macie podobny do mojego to ten jest za duży ... 600m3 ? ile chcecie wymian robić :wink: i ta cena ...

 

Z rurami to o tyle problem, że ojciec mi kupi na firmę :)

Złoże 15m3 będzie działać nawet całodobowo ale przy b. wolnym przepływie i w tym problem. Coś za coś. Zrozumiałem, że będzie 2x2 i dlatego te 2h napisałem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Po pierwsze - czy mogę się zapisać do grupy?

Po drugie - czy ten gruntowy wymiennik ciepła można zarobić tylko po to aby spełniał rolę klimatyzacji? Do ogrzewania będzie kominek.

Pozdrawiam wszystkich budujących, zwłaszcza tych po wschodniej stronie Poznania :D

Witam również, zapisy u Marzina na grillu :lol:

GWC można robić "tylko" jako "klimę", w zasadzie tak ono działa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może przesadziłam z tą Veną 4, ale jest też VENA 3 (350 m3) ale w sumie jest tańsza tylko jakieś 500 zł - a cena... cóż, porównywalna do innych reku :)

Nie wiem, czy lepiej kupić wydajniejsza centrale i wtedy bedzie częściej na niższym biegu chodzić, czy jednak ten najniższy bieg będzie zbyt wysoki do potrzeb domu :roll: Muszę doczytać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może przesadziłam z tą Veną 4, ale jest też VENA 3 (350 m3) ale w sumie jest tańsza tylko jakieś 500 zł - a cena... cóż, porównywalna do innych reku :)

Nie wiem, czy lepiej kupić wydajniejsza centrale i wtedy bedzie częściej na niższym biegu chodzić, czy jednak ten najniższy bieg będzie zbyt wysoki do potrzeb domu :roll: Muszę doczytać :wink:

Wszystko masz na wykresach i w opisie, przede wszystkim policz dokładną kubaturę rzeczywistą domu :)

Ale szczerze mówiąc prądu pożerają full te wentylatory :o a im większy wymiennik tym więcej, dlatego nie zawsze warto przewymiarowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...