Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

i jeszcze z innej beczki: jak szałuje się strop piwnicy to stemple można postawić na ziemi ,czy też należy najpierw wylać tzw "chudziak" czy jakoś tak ---jak to było w waszych przypadkach

 

Ja nie lalem chudziaka. Ale mialem bardzo dobrze zageszczone podloze - generalnie ok 40cm piasku wsypane jesienia, przelezalo to ok 6 miesiecy (przez zimesiadlo do 30-35cm :) i na wiosne calosc zageszczalem mechanicznie "stopa" - siadlo dodatkowo z 5 cm.

 

Nie zalewalem z kilku powodow:

 

- nie mialem juz na to czasu :-)

- chudziak lany z gruchy wyszedlby mnie ok 3 tys pln, a chudziak lany z betoniarki wyszedlby mnie 500 pln + ze dwa dni swojej roboty

- wolalem zostawic go na kolejny rok, a nuz jeszcze siadzie pare cm

 

Pod kazdym stemplem bylo cos podlozone.

 

Teraz w planach na przyszla wiosne mam wniesc betoniarke do piwnicy i poprostu wybierac warstwe ~5-6cm piasku prosto do betoniarki, do tego cement, wymieszac i wylac spowrotem na glebe. Calosc na biezaco rownac do poziomu i tyle :) Pamietaj, ze chudziak nie spelnia zadnej roli konstrukcyjnej i faktyczny chudziak typu B7,5 to praktycznie ostry piasek bez dodatku zwiru. Ja mam calosc zasypane swoim piaskiem do ktorego sie dokopalem obok domu - jest fajny ostry z drobnym zwirem :) Ale to i tak nie ma wiekszego znaczenia - to jest tylko warstwa wyrownujaca, zeby bylo na czym polozyc izolacje przeciwwilgociowa / termiczna :)

 

A. Mialem jeszcze dwa powody - ostrzegal mnie przed nimi kierbud:

 

- cienki, niezbrojony chudziak moze popekac pod punktowym naciskiem stempla (szczegolnie jak podloze bylo slabo zageszczane)

 

- dom po wymurowaniu parteru + zalaniu dwoma stropami i zrobieniu dachu moze troche siasc z lawami (w koncu to czasem w sumie pareset ton). W chudziaku nie robisz dylatacji, wiec na brzegach moglby popekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz w planach na przyszla wiosne mam wniesc betoniarke do piwnicy i poprostu wybierac warstwe ~5-6cm piasku prosto do betoniarki, do tego cement, wymieszac i wylac spowrotem na glebe. Calosc na biezaco rownac do poziomu i tyle :)

 

 

robilem identycznie i to chyba optymalny sposob. Jednak musialem troche piachu zrzucac z gory. A co do stempli - byly stawiane na piasku, ale podkladano pod nie bloczki fundamentowe. Nic sie nie zapadlo, strop wyszedl rowny. Wylewanie chudziaka i stawianie na nim bezposrednio stempli jest wg mnie dosc ryzykowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robilem identycznie i to chyba optymalny sposob. Jednak musialem troche piachu zrzucac z gory.

 

Ekstremisci slyszalem ze mniejwiecej obliczaja ile m2 na worek cementu i poprostu w miare rownomiernie wysypuja cement + zraszaja woda + "mieszaja" zwyklymi grabiami :-) IMHO tez calkiem poprawnie - coprawda beton nie bedzie mial dokladnie dobranych skladnikow, ale to tylko chudziak! :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam go przez NK czy u niego wszystko w porządku .... mam nadzieję, że ten brak czasu spowodowany jest konstruktywnym wychowawaniem swojego pierworodnego a nie opuszczeniem nas i zadomowieniem się na innym forum :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzą po domach kominiarze i dokonują "inspekcji przewodów kominowych" kasując za to w mojej okolicy 12zł za wizytę. Czy może mi ktoś powiedzieć jakie przepisy określają, co w ramach takiej inspekcji ma być wykonane i dlaczego akurat 12zł? Czy np. można domagać się wybrania zawartości wyczystki czy tylko przejechania szczotką przez komin?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...