Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Jak sadzisz tez thujki to ja Ci radze zadnego torfu - rosna przepieknie na glinie takiej ze moznaby z niej cegly wypalac :) Trzebabylo kilofem kuc dziury na sadzonki (z doniczki) - przyjely sie wszystkie, 100% i rosna jak szalone. Thujki uwielbiaja gline ;) Sporo innych iglakow rowniez, wiec z tym torfem nie ma co przesadzac :D

 

znajomu wkopuje miedzy tuje trawe z koszenia, rosna mu jak na drozdzach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

ale on to zakopuje w ziemi miedzy tujami, a kore sie chyba tylko sypie w kolo?!

 

Tak - kore sypiesz dookola (trzeba uzupelniac bo sie rozklada), scieta trawe tez spokojnie mozesz ulozyc dookola pni drzewek! Rozlozy sie, a przy okazji zahamuje wzrost w tym miejscu innego zielska / chwastow / trawy :) IMHO niepotrzebnie zakopuje, narobi sie przy tym jak wol :) Ja w tym roku rozwinalem pod calym ogrodzeniem (gdzie zasadzilem niskie jalowce wiltonii) i pod thujkami zielona agrowloknine. Ma z dwa miesiace poki co ale sprawuje sie zarypiscie - koniec koszenia / plewienia miedzy drzewkami, nic nie przerasta, koniec chwasciorow :) Jak sie komus nie chce robic za ogrodnika to baaaardzo polecam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pieprzycie tylko o trawsku zielskach narkomany jedne :p ,ale zeby mi ktos pomogl z balkonem to nie.

BTW Aga wypraszam sobie swinie jak juz cos to Wieprz ewentualnie Knur ;)

BTW jakby ktos potrzebowal WIESZAK ES 60/75 to mi zostalo 116 szt. oddam prawie darmo

 

nie mam balkonu, a trawa rosnie samopas z elementami obcymi czyt. chwastami, ale nie bede ich plewil tylko kosil- jestem za leniwy. miedzy tujami to chyba w przyszlym roku rozwine zwykla folia budowlana i zasypie drobnym zwirem bo tez mnie dobija podkaszanie kolo pni ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pieprzycie tylko o trawsku zielskach narkomany jedne :p ,ale zeby mi ktos pomogl z balkonem to nie.

BTW Aga wypraszam sobie swinie jak juz cos to Wieprz ewentualnie Knur ;)

BTW jakby ktos potrzebowal WIESZAK ES 60/75 to mi zostalo 116 szt. oddam prawie darmo

 

jak bys dzien wczesniej pisal !! dzis chlopaki dokupili !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do torfu pod tuje :

faktycznie, tuje to takie nie końca iglaczki, torfu nie trzeba.

A niektórzy ogrodnicy ( np. forumowy Mirek Lewandowski ) to wogóle jest zagorzałym przeciwnikiem tego zabiegu pod tuje.

;)

 

Co do kory : oczywiście na wierzch.

Należy pamiętać, że każda kora zakwasza troszkę glebę.

Ale jest też "kora zmielona" i ją się daje jako specjalny nawóz-zakwaszacz, czyli do gleby.

:)

 

No i odnośnie agrowłókniny :

YES, YES, YES !

Ratuje życie.

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam balkonu, a trawa rosnie samopas z elementami obcymi czyt. chwastami, ale nie bede ich plewil tylko kosil- jestem za leniwy. miedzy tujami to chyba w przyszlym roku rozwine zwykla folia budowlana i zasypie drobnym zwirem bo tez mnie dobija podkaszanie kolo pni ;/

 

Ani sie nie waz zwykla folia no chyba ze chcesz usmiercic te drzewka i zrobic sobie wielkie mrowisko pod folia :) Tylko agrowloknina / agrotkanina!! Ona przepuszcza powietrze i wode. Zwykla folia budowlana to szit - bedziesz zaraz sciagal jak wszystko zacznie wiednac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani sie nie waz zwykla folia no chyba ze chcesz usmiercic te drzewka i zrobic sobie wielkie mrowisko pod folia :) Tylko agrowloknina / agrotkanina!! Ona przepuszcza powietrze i wode. Zwykla folia budowlana to szit - bedziesz zaraz sciagal jak wszystko zacznie wiednac :)

 

faktycznie, przemyslalem i przyznaje sie do bledu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sadzisz tez thujki to ja Ci radze zadnego torfu - rosna przepieknie na glinie takiej ze moznaby z niej cegly wypalac :) Trzebabylo kilofem kuc dziury na sadzonki (z doniczki) - przyjely sie wszystkie, 100% i rosna jak szalone. Thujki uwielbiaja gline ;) Sporo innych iglakow rowniez, wiec z tym torfem nie ma co przesadzac :D

 

 

 

Adam torf pod wrzosy i inne iglaki, jakbym chciała pod thuje to bym wagon tego musiała mieć.

 

A ziemia dobra ,bo to pole uprawne było więc raczej w drugą stronę.

 

No trochę gliny jest z fundamentów się wydostała i tak sobie leży byle gdzie.

 

Co do balkonu nie doradzę , bo nie posiadam, własnie ze względu na problemu izolacji tegoż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam torf pod wrzosy i inne iglaki, jakbym chciała pod thuje to bym wagon tego musiała mieć.

 

A ziemia dobra ,bo to pole uprawne było więc raczej w drugą stronę.

 

No trochę gliny jest z fundamentów się wydostała i tak sobie leży byle gdzie.

 

Co do balkonu nie doradzę , bo nie posiadam, własnie ze względu na problemu izolacji tegoż.

 

Kochani. czy te tuje to już można sadzić? W szkółce w Jankowicach facet mi nie sprzedał drzewek (tuji) bo stwierdził, że dopiero po 10 września mam przyjechać. Teraz za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halina46,

chodziło mu o upały.

No i o to, że generalnie lepiej sadzi się jesienią.

 

Ale nie do końca tak jest.

W zasadzie można sadzić, tyle że obowiązkowo podlewać ( obficie ).

Każda roślina do zakorzenienia się potrzebuje więcej wilgoci po prostu.

 

Jeśli chodzi o drzewka owocowe - to tu faktycznie sadzi się jesienią ( koniec września - październik ).

Ucziwa i szanująca się szkółka roślin nie sprzeda "delikwentowi - napaleńcowi" drzewek latem.

Na przykład mi.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani. czy te tuje to już można sadzić? W szkółce w Jankowicach facet mi nie sprzedał drzewek (tuji) bo stwierdził, że dopiero po 10 września mam przyjechać. Teraz za wcześnie.

 

Generalna zasada jest taka ze jak roslina jest hodowana w doniczce to mozesz przesadzac obojetnie kiedy. Jak hodowana w gruncie i bedzie z niego kopana (co prawdopodobnie naruszy bryle korzeniowa) to sadzic na jesien i na wiosne. Wszyscy szkolkarze i forumowicze ktorzy sie tym zajmuja od lat mowia zeby kupowac wylacznie sadzonki w doniczkach - te kopane z gruntu przyjmuja sie duzo trudniej.

 

Co do szkolki to polecam dwie - LIMBE w zorach roju (czy tam kawalek blizej zor juz) albo taka szkolke na ul. Boguminskiej w Olzie (glowna trasa na Chaupki - pareset metrow przed mostem po lewej). W LIMBIE kupilem piekne tujki szmaragdy 50-60cm po 8 pln (chyba stargowalem do 7 o ile pamietam bo bralem 100szt ;) Przyjely sie wszystkie co do sztuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pieprzycie tylko o trawsku zielskach narkomany jedne :p ,ale zeby mi ktos pomogl z balkonem to nie.

BTW Aga wypraszam sobie swinie jak juz cos to Wieprz ewentualnie Knur ;)

BTW jakby ktos potrzebowal WIESZAK ES 60/75 to mi zostalo 116 szt. oddam prawie darmo

 

 

Tez Ci z balkonem nie pomogę. Nie wiem, czy "przegrzebałeś" forum; jakby co to szukaj

 

http://www.google.pl/search?hl=pl&lr=&q=ocieplenie+balkonu+site%3Aforum.muratordom.pl&btnG=Szukaj&oq=ocieplenie+balkonu+site%3Aforum.muratordom.pl&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=s&gs_upl=12328l13016l0l69953l2l2l1l0l0l0l172l172l0.1l1l0

 

http://www.google.pl/search?hl=pl&lr=&q=ocieplenie+dylatacja+balkonu+site%3Aforum.muratordom.pl&btnG=Szukaj&oq=ocieplenie+dylatacja+balkonu+site%3Aforum.muratordom.pl&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=s&gs_upl=13125l15141l0l16547l10l10l0l0l0l0l203l797l8.1.1l10l0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pieprzycie tylko o trawsku zielskach narkomany jedne :p ,ale zeby mi ktos pomogl z balkonem to nie.

 

Ja mam dwa tarasy nad salonem (5m2 i 2 m2) - potencjalnie niezły ubaw, w życiu nie polecam.

Trzeba zrobić bardzo dokłądnie, inaczej mostek termiczny i ew. przeciakanie.

 

Układ warstw (tylko to jest taras (tzn, nad pomieszczeniem), nie balkon, ale układ wygląda dosyć podobnie, przy balkonie trochę będzie łatwiej):

1. Papa termozgrzewalna na płycie betonowej jako paroizolacja.

2. 10 cm styropianu XPS

3. Folia pod wylewkę jako warstwa przeciwpoślizgowa.

4. Wylewka (pamiętać o dylatacjach obwodowych !)

5. W narożnikach taśma uszczelniająca (np. Mapeband)

6. Po całości masa uszczelniająca dwuskładnikowa (np. Izohan Szczelny taras z Lubaru). Nie folia w płynie bo to szajs.

7. Warstwa spadkowa 2%.

8. Płytki na zaprawie elastycznej, na krawędzi sznur dylatacyjny.

9. Fuga jakaś dobra, elastyczna.

 

To oczywiście układ pod taras, do tego z balustradą całą murowaną (odpływ mam w posadzce), przy balkonie z obróbkami trochę inaczej to wygląda.

WRZUĆ TEMAT W GOOGLU, MNÓSTWO JEST INFORMACJI pt. Układ warstw balkonu.

 

A w ogóle balkony tarasy itp. to najgorszy szajs, w życiu bym już nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,przerabialem i tak jestem glupszy niz przed czytaniem nic jak zwykle zrobie po swojemu, widac jestem samotny z moim balkonikiem :(

BTW ma moze ktos plytki woodentic z paradyża ????

Lisek dzieki ja najwiekszy mam problem z dylatacja sciana-wylewka czy mozna tam walnac z 10cm styro (miedzy wylewke a sciane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...