Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Gość Arturo72
Nie bede robić GWC i dlatego zastanawiam sie, ćzy nie lepsza byłaby dla mnie stara wersja, bo w przypadku miesiecznych mrozów i ciągłego działania nagrzewnicy to koszt moze byc konkretny. Jak można sie dowiedzieć kiedy ta nagrzewnica sie włancza, przy jakich temperaturach

Żeby reku nie zamarzł podobno wystarczy rurka ok.10mb zakopana w gruncie.Jeśli tak to parę godzin i za 200zł mamy GWC :)

Mój GWC kosztował...360zł-fi 125 2x30mb.Mi również chodziło głównie,żeby reku nie zamarzł.

Podobno dobre reku nie zamarzają mimo braku GWC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Gość adiqq
ja nie chciałem robić rurowca, żeby nie robić zbyt dużych oporów powietrza - to zawsze te dodatkowe 60mb rury...ale teraz sam się zastanawiam czy nie zrobić jakiegoś prostego rurowca przed zimą....bo jakoś do tego glikolowego nie umie znaleźć czasu...a rurowy prosty i tańszy będzie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby reku nie zamarzł podobno wystarczy rurka ok.10mb zakopana w gruncie.Jeśli tak to parę godzin i za 200zł mamy GWC :)

Mój GWC kosztował...360zł-fi 125 2x30mb.Mi również chodziło głównie,żeby reku nie zamarzł.

Podobno dobre reku nie zamarzają mimo braku GWC :)

 

ty robiles gwc na rurce 125 ???????????? bog cie opuscil czy cos z toba nieteges ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie chciałem robić rurowca, żeby nie robić zbyt dużych oporów powietrza - to zawsze te dodatkowe 60mb rury...ale teraz sam się zastanawiam czy nie zrobić jakiegoś prostego rurowca przed zimą....bo jakoś do tego glikolowego nie umie znaleźć czasu...a rurowy prosty i tańszy będzie....

 

ja wlasnie z tego powodu dawalam rury 250 i kolanka nie 90st tylko laczone 45 !!! na jedna nawrotke wychodzily az 4 i to robilo najwiekszy koszt !!! na szczescie mialam skad wziac rurki w sensownej cenie :) zdecydowanie najlepszej w okolicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ty robiles gwc na rurce 125 ???????????? bog cie opuscil czy cos z toba nieteges ??

mea-robią z fi100 równolegle i jest git.Im mniejsza średnica a więcej rurek tym większa powierzchnia wymiany ciepła w gruncie. 40mb 2x100 będzie miało większą i lepszą wymiane ciepła w gruncie niż 40mb fi 200.

To się nazywa układ Tiechelmanna czy jakoś tak :)

 

Coś takiego:

http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/GEO-HEAT-antybakteryjny-gruntowy-wymiennik-ciep%C5%82a-46169.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mea-robią z fi100 równolegle i jest git.Im mniejsza średnica a więcej rurek tym większa powierzchnia wymiany ciepła w gruncie. 40mb 2x100 będzie miało większą i lepszą wymiane ciepła w gruncie niż 40mb fi 200.

To się nazywa układ Tiechelmanna czy jakoś tak :)

 

2 x fi100 ma przekroj 157cm2

1 x fi200 ma przekroj 314cm2

 

To oznacza 2 x mniejszy przekroj i 2 x wieksze opory. Mialoby to sens jakbys zastosowal 4 x fi100.

 

Ale my wiemy ze z liczeniem u Ciebie krucho - jak widac nie tylko kosztorysu :-) 40mb rury fi100 ma ogromne opory. Wiesz jak sie opor liczy ? Tu masz wzory:

 

http://www.uktn.com/woda_opis/opiswody.html#Roz2.1

 

Nie chce mi sie liczyc bo sie do roboty zbieram, potem policze chyba ze mnie uprzedzisz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadlem tylko na chwile pokazac poczynania naszej pieknej cieplowni w Wodzislawiu Slaskim ktorej nadrzednym organem jest Przedsiebiorstwo Energetyki Cieplnej z siedziba w Jastrzebiu Zdroju (PEC) - pisze tak bo sie lepiej zaindeksuje w googlu ;-)

 

Oto jak nasza piekna cieplownia szanuje srodowisko i nas wszystkich:

 

http://szyna.civ.pl/cieplownia1.jpg

 

^ Ciecz niewiadomego pochodzenia (pobralem probki do badania) - prawdopodobnie glikol z instalacji cieplowniczej wlatuje sobie do studzienki. Ciecz zielonego koloru - niesamowicie smierdzi. Wiecie czemu? Bo najprawdopodobniej to jest wymieszane z SZAMBEM. Tj. cieplownia z oszczednosci (po co placic za utylizacje i wywoz - lepiej komus na pole wylac nie?) wylewala sobie dzisiaj taki syf prawdopodobnie do studzienki / szamba ktore maja na swoim placu, a z ktorego odplyw jest wyprowadzony wlasnie w tym miejscu.

 

http://szyna.civ.pl/cieplownia2.jpg

 

Dalej syf leci sobie kilka metrow pod ziemia rura, ktorej nigdzie oczywiscie na mapach nie ma i ktora zrobiona jest nielegalnie...

 

http://szyna.civ.pl/cieplownia3.jpg

 

Zeby wpasc prosto na moja dzialke, a dalej strumykiem prosto do rzeki Lesnicy (juz wiemy czemu m.in. jest taka brudna).

 

Od zauwazenia do momentu kiedy pojawila sie straz miejska lecialo to z predkoscia na oko 2-3m3/h, a lecialo przez minimum 2h (tyle zauwazylismy - prawdopodobnie spuszczali od rana bo zbiorniki maja potezne). Czyli tysiace litrow takiego syfu wpuscili prosto w grunt i do rzeki.

 

Jezeli czyta to ktos z PECu to wiedzcie ze to dopiero poczatek wojenki - KAZDA kropelka ktora z tej rury wyleci bedzie badana w Sanepidzie i KAZDY taki incydent bedzie zglaszany do eko-patrolu wodzislawskiej strazy miejskiej.

 

Sytuacja prawdopodobnie zdarzala sie rok rocznie, tylko wczesniej rura byla calkiem pod ziemia, a dopiero w tym roku sluzby komunalne ja odkryly i zrobily tam widoczna na powierzchni studzienke ktora zbiera tez deszczowke z dachow okolicznych garazy.

 

WSTYD OPEC!!!!! Oby wam dosrali za to DUZA kare.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adiqq
Jak już napisano wyżej im mniejsza prędkość tym skuteczniejsza wymiana ciepła z gruntem (przy tej samej długości rur w wymienniku i tej samej ich średnicy).

Dlatego warto wykonać wymiennik w układzie Tichelmanna - pozwala on uzyskać podobną wydajność cieplną wymiennika przy mnijszych oporach.

Warto też zastosować większe ilości rur o minieszej średnicy, np. zamieniając 20 m pojedyńczej rury fi 200mm na 80m rur fi 100 w układzie Tichelmanna z 4 gałęziami otrzymamy podobne opory przepływu (ten sam przekrój łaczny rur), ale powierzchnia wymiany z gruntem będzie dwukrotnie większa (dla rur fi 200 12,57 m2, dla rur fi 100 25,14 m2).

No i istotna jest też odległość między rurami - im większa tym mniejszy wzajemny wpływ rur. Jako minimum przyjmuje się odległość 1 m.

 

wypowiedz HenoKa na w/w temat

to z tego wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?89003-GWC-rurowe-uk%C5%82ad-meandrowy-a-Tichelmanna-ci%C5%9Bnienia-...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydzial Ochrony Srodowiska w urzedzie tak ?? Czy co to? :-)

 

Wojewodzki Inspektorat Ochrony Środowiska

http://www.katowice.pios.gov.pl/

 

dzwon do nich i pytaj co dalej ... powiedz ze masz zdjecia, straz miejska z raportem i probki ... beda cie po D calowac :)

 

na moja skromna wiedze w temacie na wejsciu jest kara 10k a docelowo nawed odsiadka dla Kierownika Zakladu !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojewodzki Inspektorat Ochrony Środowiska

http://www.katowice.pios.gov.pl/

 

dzwon do nich i pytaj co dalej ... powiedz ze masz zdjecia, straz miejska z raportem i probki ... beda cie po D calowac :)

 

na moja skromna wiedze w temacie na wejsciu jest kara 10k a docelowo nawed odsiadka dla Kierownika Zakladu !!

 

Ciecz byla zielona wiec to chyba glikol propylenowy - ogolnie nie jest uznawany za grozny dla zdrowia / zycia - ciezko powiedziec co i jak ale skontaktuje sie z tym WIOS'em i zobaczymy co dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...