Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

na jakim etapie robiliście reku? ja myślałem że to już, a im jedno, czy będą strop dziurawić czy nie.

Poddasze nieogrzewane=okropnie drogie rury wentylacyjne z grubym ociepleniem. Czy można to jakos ominąc?

 

 

1. ocieplic poddasze :) /my ocieplalismy szczyty/

2. podniesc strop i na calosci puscic rury pod sufitem ... ale reku i tak bedzie stal na poddaszu ... niech sie fachowcy wypowiedza :) ale motyw z jednym kamieniem wyzej i puszczeniem rur jak u mnie na parterze chyba zly nie jest ... 20 cm potrzebujesz zeby z podwieaszanym sufitem wyjsc na luzie :) zawsze to jakas opcja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Gość adiqq
1. ocieplic poddasze :) /my ocieplalismy szczyty/

2. podniesc strop i na calosci puscic rury pod sufitem ... ale reku i tak bedzie stal na poddaszu ... niech sie fachowcy wypowiedza :) ale motyw z jednym kamieniem wyzej i puszczeniem rur jak u mnie na parterze chyba zly nie jest ... 20 cm potrzebujesz zeby z podwieaszanym sufitem wyjsc na luzie :) zawsze to jakas opcja :)

 

niekoniecznie trzeba podnosić - wszystko zalezy od projektu - ja podnosiłem bo byłem pewny ze tak trzeba bedzie, a okazało się ze wcale nie - rury schodzą na parter w rogach budynku - wszzystko zależy od projektu domu...lepiej dać wczesniej projekt domu ekipie od reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea - a dlaczego chcesz tak często cyrkulację włączać? będzie ci to zasobnik wychładzać...w trakcie sezonu grzeczego to tego nie poczujesz, ale poza sezonem...

 

pamietaj ze u mnie w domu caly czas jest ktos i do tego drugi ktos kto co chwile chodzi myc rece, co chwile myje sie kubeczek itd ... wiadomo ze puscimy ta cyrkulacje w jakis przemyslany sposob ... miedzy polnoca a 5 rano bedzie wylaczona ... potem wlaczy sie kolo 8 ... a potem czesciej ... musimy to przetestowac ile czasu potrzeba zeby szla cyrkulacja, ile stygnie w rurkach woda ... rozpykamy to w czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakim etapie robiliście reku? ja myślałem że to już, a im jedno, czy będą strop dziurawić czy nie.

 

Najlepiej juz! Jak masz projekt i wiesz gdzie beda przepusty to to jest najlepszy moment zeby tam wsadzic - najlepiej pociete kawalki rur fi160 kanalizacyjnych. Potem samo kucie to polowa roboty :) A jak projektu nie masz to dawaj rzut - zaraz Ci narysuje gdzie najoptymalniej umiejscowic anemostaty - to proste bo zawsze je dajesz po przeciwleglej stronie drzwi tak zeby powietrze obieglo caly pokoj.

 

Poddasze nieogrzewane=okropnie drogie rury wentylacyjne z grubym ociepleniem. Czy można to jakos ominąc?

 

Tzn. jak drogie? 100-150 pln / 10mb za fi100 do fi180 za rury gietkie :) W tysiaku sie zmiescisz na caly dom za rury plus drugie tyle za pierdoly (zlaczki, trojniki, redukcje, tasma, anemostaty). Mi sie instalacja zamknela w ok 8-9k pln (sam reku ok 6,5k pln). Najprostsza instalacja do zrobienia samemu (jak sie ma przepusty ;)

 

ile może kosztować metr kwadratowy ogrzewania podłogowego?

 

Same rurki to 2,7 pln / mb (wavin). Jak zrobisz rozstaw co 10cm to na m2 miesci sie ich 1m czyli m2 kosztuje 2,7 pln :) Do tego rozdzielacze (np. 300-700 pln za takie juz sensowne z rotametrami 5-12 obwodow) plus skrzynka ze 150-200 pln. Do tego spinki do przyczepiania rurek do styro - groszowe sprawy ale troche ich wychodzi, trzeba z 200 pln przewidziec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adiqq
pytanie jak bardzo letnia jest ta woda ... po prostu musimy to organoleptycznie posprawdzac !!

no na pewno nie chłodniejsza niż tempertura wewnątrz domu...na pewno cieplejsza będzie, jak rurki są poizolowane...ale pewnie to sobie sama musisz sprawdzic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no na pewno nie chłodniejsza niż tempertura wewnątrz domu...na pewno cieplejsza będzie, jaj rurki są poizolowane...ale pewnie to sobie sama musisz sprawdzic....

 

Mnie wkurza czemu te pompki sa takie slabe :) Bylaby taka jak do obiegowki to by sie wlaczylo na III bieg i spokojnie moznaby rozwiazac sprawe np. czujkami. Albo nawet zwyklym przyciskiem w lazience. Chcesz ciepla - naciskasz, czekasz do 5-10 sekund i masz ciepla odrazu. Ale przy tych pompkach cyrkulacyjnych to trwa u mnie dobre 2 minuty nim sie woda "zcyrkuluje".

 

Adiqq -> jezeli rurki sa dobrze poizolowane, a instalacje cyrkulacji mamy zrobiona na zaworze termostatycznym to woda nie krazy od rurek do zbiornika i znowu do rurek tylko od rurek do zaworu i dalej w rurki. W zbiorniku nic sie nie miesza, tylko jak temperatura spadnie to oczywiscie jest ze zbiornika dopuszczana. Ale nie jest zaburzony temperaturowy uklad warstw w zbiorniku :) A przy okazji mamy zabezpieczenie przed poparzeniem plus ograniczenie temperatury w rurkach (a to daje sporo oszczednosci bo np. zamiast 60st krazy nam 40st). Ciebie to ostatnie w sumie nie dotyczy bo i tak nie masz wyzszych temp. w zbiorniku grzejac PC :-) Ale taki uklad jest optymalny w cyrkulacji - i nie wymaga wogole krucca cyrkulacji w zbiorniku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam cyrkulacje wpieta w zasobnik, do króćca na górze zasobnika

http://x.garnek.pl/ga1425/87367bbc6abb2a10516669a3/pc.jpg

 

A powrot tej cyrkulacji gdzie idzie ? Bo nie widac za dobrze :) Pewnie wchodzi w zasobnik tak 20-30-40cm nizej ?

 

To masz pierwsza rzecz do ewentualnej malej poprawki :-) W tej chwili cyrkulacja dzialajac u Ciebie powoduje rzeczywiscie wymieszanie zawartosci przynajmniej gornej czesci zbiornika i ogolny "wir w zasobniku" ;) Na wyjsciu powinien byc zawor termostatyczny i dopiero za nim pompka cyrkulacyjna. Jak w instalacji jest woda o ustalonej temperaturze to pompka sobie pracuje i obieg instalacji jest zamkniety zaworem termostatycznym. Dopiero jak woda w instalacji zacznie sie ochladzac - zawor sie lekko otwiera i dopuszcza cieplej wody do instalacji i znowu sie zamyka. Nie ma wiru w zbiorniku :)

 

Musze kiedys zrobic test i wylaczyc grzalke przy wlaczonej non stop cyrkulacji (tak mam caly czas) i zobaczyc jak bardzo to wychladza zbiornik. Bede lada dzien zamawial czujki temperatury i wpinal to pod serwerek to zrobie wykresy online - wtedy dopiero bedzie widac efekty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
witam i po kolei jadę:

 

 

na jakim etapie robiliście reku? ja myślałem że to już, a im jedno, czy będą strop dziurawić czy nie.

Poddasze nieogrzewane=okropnie drogie rury wentylacyjne z grubym ociepleniem. Czy można to jakos ominąc?

Zdecydowanie lepiej przed wylewniem stropu zrobić przepusty na anemostaty,wystarczy kawałek rurki.Firmy dużo kasują za przekuwanie się przez strop.

Są rury wentylacyjne do zalania w stropie i ich nie trzeba ocieplać ale to wyższa szkoła wentylacji ;)

Kolejny plus stropu drewnianego Cię ominął ;)

A tak przy okazji to będziesz miał chyba min.20-30cm styro na tym stropie,wełna raczej odpada z uwagi na całkowite wyeliminowanie poddasza do użytku,także o ocieplenie rurek wentylacyjnych bym się nie martwił,ocieplane rury nie są okropnie drogie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adiqq

te zdjecia beda lepsze - tu widac lepiej

http://x.garnek.pl/ga6529/7e5e861535ee4a17762660a3/17762660.jpg

http://x.garnek.pl/ga706/ce4c00968aef9a17762658a3/17762658.jpg

powrót z cyrkulacji tez na gorze

 

a to mój wymiennik

http://www.chelchowski.pl/images/stories/dwupaszczowy%20stojcy.png

http://www.chelchowski.pl/images/stories/dwupaszczowy%20stojcy%20-%20numery.bmp

1.Zasilanie C.O.

2.Powrót C.O.

3.Urządzenie grzewcze elektryczne

4.Zbiornik wody użytkowej

5.Zasilanie wody zimnej

6.Cyrk. wody ciepłej

7.Odpowietrzanie C.O.

8.Kapilara czujki

9.Wyjście wody ciepłej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...