Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

co to znaczy zapotrzebowanie na ciepło, ile ciepłej wody przez jaki czas i jaką temperature ma sie w domu....to wszystko teoria, jeden potrzebuje 20 stopni, drugi (jak ja) ma w niektorych pomieszczeniach non stop 24 stopnie i gorącą wode od 15-24 i od 4 do 9

 

To wszystko jest do obliczenia. Wymaga sporo pracy i wklepywania danych do kompa ale wyniki sa bardzo dokladne. Przykladowy screen-shot z softu do liczenia tego - tu akurat z fragmentem mojego salonu :)

 

http://szyna.civ.pl/ozc.jpg

 

Uwzglednione sa chyba wszystkie mozliwe czynniki. Teoria pokrywa sie z praktyka - zuzylem dokladnie tyle kWh w ciagu dwoch sezonow grzania pradem ile wyliczyl program. Ostatni rok kosztowal mnie ok 7k pln - z tym ze ja mialem droga taryfe G11 - jakbym mial juz G12 i grzal tylko w drugiej taryfie (a moglbym bo mam wszedzie podlogowki i dodatkowo 1000l bufor!) to zszedlbym gdzies do 4k pln / sezon. CWU kosztuje kolo 100-150 pln / m-c. To chyba nie duzo, acz grzalem w sumie jakies 150m2.

 

Teraz mam PC i G12 i mam zamiar zejsc ponizej 2000 pln / cale 12 m-cy z uwzglednieniem CO+CWU :-)

 

prąd jest uwazany z tego co mi wiadomo za jedno z najdrozszych źródeł ciepła...i to jest praktyka...a nie teoria

 

A to juz dawno nieprawda, tutaj ja tez przyznaje racje Arturo. Jak wliczysz w cene amortyzacje kotla (wymiana co 10 lat, koszt ~5-7k pln) i czyszczenie kominow to prad w G12 wyjdzie na pewno taniej. Piecyk na prad 12kW ja kupilem za 1k pln i on mnie przezyje bo tam tylko pompka obiegowa i grzalka plus jakas prosta elektronika jest ;)

 

Do duzego domu prad sie nie oplaci - zdecydowanie bardziej lepsza bedzie pompa ciepla :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nieprawda...to czemu wszystkie nowobudowane domy nie sa na prad ? prąd jest wszędzie, nie mowie juz o pompie ciepła

 

 

to możesz policzyc mi pi razy oko koszt ogrzewania domu 240m2 pradem ? z wodą...

pewnie ze wolałabym grzac tylko za użyciem pstryczka zamiast łądowania pieca...ale jakos nie wierze ze wyjdzie mnie to taniej przy prądzie

 

edit: albo sie nie męcz :) mam co mam nic tego nie zmieni dobrze mi z tym i juz :) generalnie mamy różne domy...wiec nie wiem czy jest co porównywac.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturku, ja się nie będę wdawała w pyskówki z tobą, bo to nie ma żadnego sensu. Npiszę tylko tyle,ze coś kalkulatorek ci szwankuje. Nie pokazał ci ze silka to nie tylko 18 cm.

rutinowa żonko :) Też nie mam zamiaru wdawać się w pyskówki ale nawet jak to będzie silikat 24cm to 15cm styropianu na to jest to zdecydowanie za mało,nawet jeśli grzejemy "tanim" węglem ;)

Ściana z U=0,24 W/m2K może okazać się za zimna...

To nie dlatego,żebym się spierał ale kwestia do przemyśleń :)

http://www.termoorganika.com.pl/kalkulator/kalkterm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tą podbitkę to maluje się z obu stron tak samo, czy może ta wyeksponowana strona jakoś inaczej?

Dzis koparka wsypała nam piasek pod taras i wyrównała działkę ziemią z wykopów. jakoś tak mniej budowlanie sie zrobiło :)

Z tyłu domu jest "na gotowo". W tej chwili już chyba nie warto tam trawą obsiać?

 

Ja malowałem sam impregnatem z obu stron kolor palisander ciemny . druga warstwa to lakierobejca sadolin ekstra polecana prze Mea też palisander tylko jedną stronę. Oczywiście przed malowaniem sadolinem szlifowałem papierem sciernym.Malowałem jak jeszcze było w miare ciepło około 2 tygodni -masakra jakaś .Takze Ci współczuję malowania teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adiqq
skoro nieprawda...to czemu wszystkie nowobudowane domy nie sa na prad ? prąd jest wszędzie, nie mowie juz o pompie ciepła

 

 

to możesz policzyc mi pi razy oko koszt ogrzewania domu 240m2 pradem ? z wodą...

pewnie ze wolałabym grzac tylko za użyciem pstryczka zamiast łądowania pieca...ale jakos nie wierze ze wyjdzie mnie to taniej przy prądzie

 

edit: albo sie nie męcz :) mam co mam nic tego nie zmieni dobrze mi z tym i juz :) generalnie mamy różne domy...wiec nie wiem czy jest co porównywac.... :)

 

jak skończysz sezon grzewczy, to sama możesz sobie przeliczyć na podstawie tego arkusza

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=15

 

 

tobie się to na pewno nie opłaci - bo domy które sie planuje od początku grzać prądem, sa od samego początku pod tym kątem planowane tzn np. 30 styro pod podłogę, 25cm na ściany, 50cm wełny na dach, okna o U=0,8 itd.

Większe nakłady na izolacje, mniejsze na system grzewczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to możesz policzyc mi pi razy oko koszt ogrzewania domu 240m2 pradem ? z wodą...

 

Wprowadzenie danych Twojego domu do OZC to pelne dwa dni roboty wiec sorki - nie moge :) Ale jak skonczysz sezon grzewczy i podasz mi ile zuzylas ton wegla plus sprawnosc pieca (gdziestam powinna byc na tabliczce znamionowej) to bedzie wiadomo ile zuzylas energii do ogrzania domu. Wtedy tylko przeliczyc na cene pradu i wszystko bedzie jasne :)

 

pewnie ze wolałabym grzac tylko za użyciem pstryczka zamiast łądowania pieca...ale jakos nie wierze ze wyjdzie mnie to taniej przy prądzie

 

Liczac tylko zuzycie - weglem na pewno wyjdzie taniej. Zuzyjesz pewnie te okolo 4 tony = ~3k pln. 4tony wegla kalorycznosci 25MJ/kg = ~27 tys kWh, przy sprawnosci pieca ~70% (na wiecej bym nie liczyl) daje to energie cieplna ok 18,9 tys kWh (ja dla porownania mam ok 12 tys kWh). 19 tys kWh grzejac tylko w II taryfie (daloby sie jakby byl duzy bufor) po 0,28pln = 5320 pln :) Taki mniejwiecej jest odpowiednik. Czyli jak pisalem - nie oplaci sie. Lepiej kupic pompe ciepla za ~25k pln i wtedy koszt spada do ok 1700 pln. Oszczedzasz wiec w stosunku do pradu ~3600 pln co zwraca koszt zakupu pompy ciepla do 7 lat. Roznica w stosunku do wegla (3k pln) = ok 1300 pln, z tym ze zeby pompa miala wiekszy sens trzebabylo o tym myslec na etapie budowy - brak komina, kotlowni, zsypu na wegiel, zakupu pieca to minimum ~12k pln. Pompa kosztuje wtedy ~13k pln wiec zwraca sie juz po 10 latach. Akurat wtedy jak bedziesz kupowala drugi piec za 5-6k pln :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, z tego wynika że grzejąc pompą zamiast piecem elektrycznym będziesz do przodu 2000zł rocznie. To kiedy zwróci ci się ta pompa?

 

Raczej 5000 rocznie ;) Sezon pradem kosztowal mnie 7 tys pln. Sezon PC bedzie kosztowal okolice 2k pln. Pompa zwroci sie po 4 latach bo mnie wyszla w granicy 20k pln :) Z tym ze odejmij z tego jakies 10k pln na robocizne, bo ja jak wiadomo wszystko tymi recami ;)

 

EDIT: a przepraszam - rzeczywiscie sezon moglby mnie kosztowac ~4k pln jak pisalem gdybym odrazu zdecydowal sie na G12. Wtedy roznica wynosi rzeczywiscie ok 2k pln. Czyli pompa zwraca sie po 10-ciu latach! Nie uwzgledniajac wzzrostu cen energii, co jest nieuniknione. Jak prad za 10 lat bedzie drozszy o ledwo 50% to grzanie pradem wyszloby juz nie 4, a 6k pln, a grzanie pompa ciepla nie 2, a 3k pln. Roznica juz wzrasta do 3k pln i zwrot maleje do 6,5 roku :) Kwota inwestycji nie rosnie bo pompe kupilem tu i teraz i nic tego juz nie zmieni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nieprawda...to czemu wszystkie nowobudowane domy nie sa na prad ?

 

U nas na slasku grzanie weglem to tradycja. Moja babka grzala weglem w kamienicy w swoich dwoch kaflokach i piecu w kuchni. Moj ojciec prawie sie obrazil i nie chcial przyjsc pomagac na budowe jak mu powiedzialem ze nie bede ogrzewal domu weglem :-) Nikt na etapie budowy nawet nie mysli o innym zrodle ogrzewania niz wegiel, ktory tani byl ale jak byl po 150 pln / tone pare lat temu. Moj murarz nie potrafil zrozumiec ze nie chce komina dymowego do piwnicy. Dom bez pieca na wegiel? Jakis uposledzony ten wlasciciel ;)

 

Ale to sie zaczyna zmieniac - wegiel drozeje, kotly nie sa takie bezobslugowe i czyste jak w folderach reklamowych.. Na mojej ulicy trzy nowe domy sa opalane weglem, a dwa (razem z moim) - pompa ciepla. Kolejne dwa ktore sie buduja prawdopodobnie tez wybiora pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dyskusja rozbija się pomiędzy prądem a węglem :) a ja będę miał gaz i kominek i mam nadzieję że nie zapłacę więcej za gaz jak 1500pln a za drewno jakieś 1000pln

 

Drewno do kominka jezeli nie masz swojego lasu lub dostepu do taniego - tez wychodzi drogo. Smiem twierdzic ze niewiele taniej niz ten gaz! No chyba ze bedziesz brac drewno prosto z lasu po 60-70 pln / m3 - tylko to sa belki 1,2m dlugie ktore trzeba zaladowac, przywiezc, rozladowac, pociac i porabac. Bardzo ciezka robota na pare dni, co sezon. Jak chcesz kupowac gotowe pociete i porabane drewno to licz 140-150 pln / m3 i dwa lata musi lezec nim go wrzucisz do kominka. Sprawnosc kominka max 40%. Sporo energii idzie w komin.

 

Pisze to ja, posiadacz kominka z plaszczem ktorym mialem opalac chate (plus pradem) ale z uwagi na brak suchego drewna praktycznie korzystam z niego "od swieta" ;)

 

1mp twardego drewna (grab, buk, dab) to ~2000kWh, przy realnej sprawnosci kominka 40% = 800kWh. Cena 150 pln / mp czyli 1kWh kosztuje 0,18pln. Prad w drugiej taryfie 0,28pln czyli ok 50% drozej. Gaz podobnie. Czyli wychodza oszczednosci ale takie srednie bym powiedzial, a ile roboty mniej :) Dopiero drewno z lasu ma sens bo 1kWh wychodzi ponizej 0,1 pln. Tylko ta robota..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych naszych dywagacjach chętnie odliczacie koszt pieca CO, komina dymowego, ale czy doliczacie np. swoje grubsze izolacje i lepsze okna ?

 

Obojetnie czym bym nie grzal - mialbym dokladnie takie same ocieplenie. Okna mam standardowe dwuszybowe w profilu 5-komorowym, montowane standardowo na piance. Moj dom nie jest w zaden sposob szczegolny - daleko mi do pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie chyba "problem" leży w tym ze nie siedze nad kalkulatorem i nie przeliczam czy inwestując teraz dużo wiecej za 5 lat zaoszczędzę na sezonie grzewczym 575 albo 1039 zl czy nawet 2020,99 zl

może jestem zacofana...nie wiem...ale nie spędza mi to snu z powiek, wybudowałam dom myślę ze nie najgorszy pod względem izolacji, szczerze to nie wyobrażam sobie sciany grubszej niż mam teraz przy 15 styro, wełny 30, poustawiałam piec żeby szedł w miarę oszczędnie, steruje domem zeby miec wymaganą temp tam gdzie chce, kiedy i ile chce

mam standart...i to mi wystarczy...tak miało być, jest i dla mnie to ok

pompy ciepła generalnie pochwalam bo są bardziej ekologiczne...tylko tyle i nic wiecej jak dla mnie, zainwestuje na pewno w solary zeby piec nie szedł od kwietnia do września i na tym skonczą sie moje ekstrawagancje jesli chodzi o te sprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie chyba "problem" leży w tym ze nie siedze nad kalkulatorem i nie przeliczam czy inwestując teraz dużo wiecej za 5 lat zaoszczędzę na sezonie grzewczym 575 albo 1039 zl czy nawet 2020,99 zl

może jestem zacofana...nie wiem...ale nie spędza mi to snu z powiek, wybudowałam dom myślę ze nie najgorszy pod względem izolacji, szczerze to nie wyobrażam sobie sciany grubszej niż mam teraz przy 15 styro, wełny 30, poustawiałam piec żeby szedł w miarę oszczędnie, steruje domem zeby miec wymaganą temp tam gdzie chce, kiedy i ile chce

mam standart...i to mi wystarczy...tak miało być, jest i dla mnie to ok

pompy ciepła generalnie pochwalam bo są bardziej ekologiczne...tylko tyle i nic wiecej jak dla mnie, zainwestuje na pewno w solary zeby piec nie szedł od kwietnia do września i na tym skonczą sie moje ekstrawagancje jesli chodzi o te sprawy...

 

Wybierajac grzanie kotlem na wegiel nie ma nawet sensu robic dokladnych obliczen zapotrzebowania na cieplo. I tak wiekszosc piecow jest przewymiarowana. Tu bardziej chodzi o wybor komfortu - ja wegla nie chcialem, gazu nie mam wiec wybor padl na PC. A do niej trzeba dokladne obliczenia bo kazdy nadmiarowy kW duzo kosztuje - zarowno przy zakupie pompy jak i przy jej eksploatacji. Wszystko musi byc dobrane na "tip top".

 

Jak sobie doliczysz instalacje solarow do instalacji z kotlem na wegiel - wyjdzie cena PC.

 

Dodatkowo niestety musisz sie nastawic na od-czasu-do-czasu uruchamianie pieca nawet w srodku lata. W zeszlym roku w pochmurne i deszczowe sierpniowe dni solar (4m2 prozniowe, z gornej polki i wyregulowane przez maniaka solarow) nagrzewal baniak 300l do 30stC. Trzeba uruchomic kociol zeby dogrzac do tych przynajmniej 40-45stC. Znowu spada komfort - bo trzeba caly czas kontrolowac czy solar nagrzeje, czy nie nagrzeje, a jak sie zapomnisz i nie odpalisz na czas pieca to pod prysznicem czeka Cie zimna niespodzianka :)

 

EDIT: pomysl lepiej nad dolozeniem pompy powietrze-woda na te okresy przejsciowe. Koszt pompy powietrze-woda hewalexa to 3,3k pln brutto. Z armatura i wpieciem do istniejacego baniaka zmiescisz sie w 4k pln. Wode grzeje ze srednim COPem 4 poza sezonem grzewczym i jest totalnie bezobslugowy. Nie musisz sie martwic o slonce, chmury i nie musisz kombinowac co bedzie z odbiorem ciepla jak wyjedziesz na 2 tygodniowy urlop. Czy dobrali wlasciwe stezenie glikolu, czy nie bedzie 2 tygodnie z rzedu upalow i slonca, w jakiej temperaturze paruje glikol i czy instalacja nie wybuchnie :) To tansza w inwestycji rzecz, troche drozsza w eksploatacji ale zapewnia pelen komfort. CWU bedzie Ci generowac za 30-40 pln / mc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy zrozumiesz że nigdy nie brałam pod uwage pompy ciepła (nie negując jej zalet) ?

wiec nie mam co przeliczac a Ty mnie co nawracać

 

a z tymi 30 stopniami...to chyba lekko przesadziłeś, chyba ze wyjątkowa anomalia jakas pogodowa :)

bardziej latem bałabym sie przegrzania niz niedogrzania...a jak bedzie zimno to wanna podgrzeje mi wodę :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...