Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Wiecie co od jutra ja zacznę się bardziej interesować tym rekuperatorem,bo staremu powiedzieli tak jak rutinowi,że włączy sobie na jedynke i może zapomnieć.Rutin nie czasem test-pol będzie Ci wentylacje montował? Kurcze i skrzyknijmy sie w końcu na to piwo to zabiorę starego ze sobą i mu poopowiadacie o tym brinku plis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wchodzę sporadycznie na tę stronkę ale daliście nam dużo do myślenia tym bardziej, że budujemy systemem gospodarczym właściwie teściu nam buduje a my z mężem i braćmi pomagamy ale wiecie jak to jest jak teściu budował w czasach 80:) . Ja mam prośbę o namiary kogoś od tynków agregatem w środku domu i od wylewek. Do tej pory wszystko analizowałam i szukałam na własną rękę ale niestety życie każe nam się śpieszyć bo trzeba zrobić miejsce młodzieży i zależy nam na czasie a wszystkich których obdzwoniłam są poumawiani do października. Macie kogoś ??:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wchodzę sporadycznie na tę stronkę ale daliście nam dużo do myślenia tym bardziej, że budujemy systemem gospodarczym właściwie teściu nam buduje a my z mężem i braćmi pomagamy ale wiecie jak to jest jak teściu budował w czasach 80:) . Ja mam prośbę o namiary kogoś od tynków agregatem w środku domu i od wylewek. Do tej pory wszystko analizowałam i szukałam na własną rękę ale niestety życie każe nam się śpieszyć bo trzeba zrobić miejsce młodzieży i zależy nam na czasie a wszystkich których obdzwoniłam są poumawiani do października. Macie kogoś ??:rolleyes:

 

plik z namiarami i dzwon !! innego wyjscia nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adiqq
Dzięki,a jaki masz ustawiony przepływ w takie upały??Otwierasz w ogóle okna? Prawda jest taka,że facho"f"cy z test-polu nie powiedzieli nic jak to działa,jak ustawiać ani nie dali żadnej instrukcji,gwarancji.

 

w te upały co były, to miałem 100 w dzień i 180-200 w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jeszcze nie mamy reku aleee jak tak słucham problemów Gabi to zastanawiam się czy wyjściem z takiej sytuacji nie byłoby zainstalowanie dwóch czerpni jedna od strony północnej i drugiej od południowej połączonych do bypassa przed wejściem do reku – i tak jeśli temperatura w domu przekroczy 22*C bypass uruchomi czerpnię północną jeśli spadnie poniżej 22*C uruchomi południową – jestem laikiem w temacie reku ale z tego co czytałem jest to do zrobienia :):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adiqq
Osobiście jeszcze nie mamy reku aleee jak tak słucham problemów Gabi to zastanawiam się czy wyjściem z takiej sytuacji nie byłoby zainstalowanie dwóch czerpni jedna od strony północnej i drugiej od południowej połączonych do bypassa przed wejściem do reku – i tak jeśli temperatura w domu przekroczy 22*C bypass uruchomi czerpnię północną jeśli spadnie poniżej 22*C uruchomi południową – jestem laikiem w temacie reku ale z tego co czytałem jest to do zrobienia :):)

 

do tego właśnie służy GWC :D

samo zrobienie czerpni z innej strony - niewiele daje....(sam mam czerpnię od północy)

GWC można zrobić różnie...rurowe tak jak ma Mea lub np. glikolowe, jak planuję ja i Adam

oczywiscie, są też inne sposoby na zrobienie gwc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Adrian to koniecznie musimy to piwo wypić,może i my byśmy zrobili to GWC.

Do przemyśleń ;)

A więc mam GWC wodny (glikolowy) Sam robiłem. Odpaliłem go w zimie przy -11. Powietrze za wymiennikem + 3. No zysk niesamowity ucieszyłem się. Za friko - znowu sie ucieszyłem. Wzięłem mój wspaniały termometr i wpadłem na pomysł pomierzenie temp jakie wychodzą z rekuperatora na pomieszczenia. Przy wyłączonym GWC 14 stC. Przy właczonym.... 14,4 stC. A cały zysk uleciał do wyrzutni. Rekuperator przeciwprądowy - w zasadzie jest mu obojetne o jakiej temp powietrze trafia do niego trafia. Przynajmniej przy przepływie około 180m3/h. Tak więc wyłączyłem ustrojstwo czekając na lato. Wszak będę miał prawie klimatyzację.

 

I nastało lato . Na dworze + 27, wymiennik przerzuciłem za reku żeby wentylatory powietrza nie podgrzewały. No i pieknie schładza powietrze. Prawie o 10 stC. Na anemostatch + 19 do 20 stC. Czemu nie skacze z radosci? O bo to g....no daje. Przy przepływie ok 370 m3/h (ok 0,9 kubatury/h) powietrze nie schłodzi domu nawet o pół stopnia.

Powiem szczerze - drugi raz bym nie robił. Jedyny zysk jaki widzę to spokojniejsza praca w zimie reku który się nie rozmraża. Choć mój (jan Gaz) radził sobie dobrze nawet przy minus 25 stC.

 

W zimie zero zysku bo rekuperator nie jest w stanie odzyskać więcej ciepła - za mała różnica temp. Pomierzyłem - cały zysk z GWC poszedł do wyrzutni i został wywiany na zewnatrz. Przypuszczam że przy zwykłym, krzyżowym wymienniku zysk byłby bardziej wymierny. Na przciwprądowym GWC nie robi wrażenia. Poza tym niektóre centrale nie chcą pracować przy zbyt dużym mrozie, tam GWC się sprawdzi.

Lato - za moło wymian powietrza. Jak przeglądałem parametry klimatyzatorów to ich wydajnosci sięgają 4-5 wymian powietrza na godzinę. I to w obiegu zamkniętym. WM nie jest tego zrobić.

Wezwany do tablicy się tłumaczę:

1. opinie na temat gwc podtrzymuje.

2. kratka która była zatkana nie miała nic wspólnego z pracą GWC (to była zima więc GWC był nieuzywany) - po prostu była zarośnęta syfem i cała WM przestawała działać. Nigdy nie pisałem o zatkanej czerpni w kontekście GWC. Oprócz tego żeby przed GWC glikolowy wstawaić filtry

 

GWC do chłodzenia owszem ale przy dużo wiekszych wydajnościach i w obiegu zamknietym - jak klimatyzator. W zimie - tylko przy kiepskich reku. Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przemyśleń ;)

 

Ma sporo racji - 370m3 powietrza na godzine przy roznicy 10stC jest w stanie przeniesc zaledwie 370 * 1 (kg/m3) * 1005 (J/kg*K) * 10 (stC roznicy) = 3718500J czyli zaledwie 1kW. To i duzo i malo. Duzo, bo mamy 1kW chlodu kosztem pracy pompki obiegowej i reku na wyzszym biegu czyli jakichs ~200W. Malo, bo klimatyzator 1kW to nie schlodzi skutecznie nawet jednego pomieszczenia, a co dopiero calego domu. Trzeba koniecznie inwestowac w rolety zaciemniajace pomieszczenia - szczegolnie od strony poludniowej. Slonce w pelni daje 0,5-1kW na kazdy 1m2 szyby!! Czesc zostanie odbita, czesc wpada do domu i grzeje.. Tym niemniej - "grosik do grosika" - zawsze lepiej miec 1kW chlodu za 1/5 ceny niz go nie miec :)

 

Posiadacze podlogowek i GWC (a my z Adiqq z duzymi dolnymi zrodlami z pompy ciepla to juz wogole!) moga jeszcze pokombinowac z chlodzeniem pasywnym przez podloge. Trzeba uwazac bo mozna wpasc w punkt rosy wiec na maksa chlodzic tez sie nie da - ale dzieki duzym powierzchniom podlogowek uzyskiwane moce sa calkiem konkretne :) To plus chlodzenie przez GWC powinno dac pelen komfort, a przy tym jest ciche (nie buczy jak klima), zdrowe (nie ma obiegu zamknietego, nie ma wykraplania wody i bujnego bakteryjnego / grzybicznego zycia na wymiennikach) i rzeczywiscie komfortowe (rownomierny rozklad chlodu - nie tak jak przy klimie ze stojac "pod", mozna sie zaziebic, a na drugim koncu pokoju dalej duszno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gabi ja sie wczoraj przygladalam i chyba juz cos kielkuje :)

 

pati ja upaly owszem lubie :) ale nad morzem z drinkiem i w razie klimatyzowanym pokojem w odwodzie :) w domu mam miec mozliwosc funkcjonowania, a jak bede chciala sie poopalac to sobie wyjde na tarasil i wywale sie na lezaczku !!

 

gingeros co do czerpni od polnocy - u mnie obie /scienna i z gwc/ sa po polnocnej stronie domu i uwazam to za dobry uklad - wystarczy ze blachy sie nie nagrzewaja bo wtedy dodatkowe kilka stopni jest do wychlodzenia ...

 

my sie zastanawiamy ciagle nad PC powietrze woda z opcja spiecia z rekuperatorem ... ogrzewanie z powietrza wydychanego i wypuszczanie schlodzonego na nawiew reku ... raz ze wykorzysta sie nagrzane w domu powietrze a dwa ze klima :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my sie zastanawiamy ciagle nad PC powietrze woda z opcja spiecia z rekuperatorem ... ogrzewanie z powietrza wydychanego i wypuszczanie schlodzonego na nawiew reku ... raz ze wykorzysta sie nagrzane w domu powietrze a dwa ze klima :)

 

Tylko wystepuje dysproporcja bo powietrzna PC ciagnie i wyrzuca z 1000-1500m3/h i wiecej, a reku to wiesz - 200-300 sie maksymalnie uzywa, dlatego ciezko to sensownie spiac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wystepuje dysproporcja bo powietrzna PC ciagnie i wyrzuca z 1000-1500m3/h i wiecej, a reku to wiesz - 200-300 sie maksymalnie uzywa, dlatego ciezko to sensownie spiac!

 

nasi wentylatorzy juz cos takiego robili powiedzieli ze maja na to jakis pomysl ... zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...