Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki,

 

Wód gruntowych nie zauważyłem, po przekopaniu się przez warstwę gliny tak samo dotarłem do piasku.

Zastanawiam się czy dla pewności nie zrobić chociaż do wysokości 1m od ławy jakiejś izolacji przeciwwodnej i nie zastosować np. izohanu WM.

Resztę potraktowałbym dysperbitem lub izohanem WL i na to standardowo styro, siatka klej i folia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

 

Wód gruntowych nie zauważyłem, po przekopaniu się przez warstwę gliny tak samo dotarłem do piasku.

Zastanawiam się czy dla pewności nie zrobić chociaż do wysokości 1m od ławy jakiejś izolacji przeciwwodnej i nie zastosować np. izohanu WM.

Resztę potraktowałbym dysperbitem lub izohanem WL i na to standardowo styro, siatka klej i folia.

 

IMHO szkoda kasy na izohana, ale jak masz sie czuc psychicznie lepiej to czemu nie :-) Jezeli bedzie tam porzadnie zrobiony drenaz, a rzeczywiscie wody gruntowe sa duzo nizej niz poziom terenu to izolacja przeciwwodna nie ma sensu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze sie wam pochwalic - pokonalam pierwsza faze "zazieleniania" skarpy !!!! wsadzilam juz wszystkie jalowce /dzis 17 sztuk/ i calosc solidnie obsypalam ziemia ... powaznie zastanawiam sie czy dac tam wloknine ... mam z nia nilada problem bo cala woda po niej splywa i nic nie trafia do roslin !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze sie wam pochwalic - pokonalam pierwsza faze "zazieleniania" skarpy !!!! wsadzilam juz wszystkie jalowce /dzis 17 sztuk/ i calosc solidnie obsypalam ziemia ... powaznie zastanawiam sie czy dac tam wloknine ... mam z nia nilada problem bo cala woda po niej splywa i nic nie trafia do roslin !!!

 

Ja na skarpie jak sadzilem roslinki robilem przy kazdej maly dolek / zaglebienie, tak ze przy kazdej robi sie mala kaluza i sobie pomalu wsiaka :) Ale to w sumie bylo na wierzcholku skarpy gdzie jeszcze nie bylo takiej stromizny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze sie wam pochwalic - pokonalam pierwsza faze "zazieleniania" skarpy !!!! wsadzilam juz wszystkie jalowce /dzis 17 sztuk/ i calosc solidnie obsypalam ziemia ... powaznie zastanawiam sie czy dac tam wloknine ... mam z nia nilada problem bo cala woda po niej splywa i nic nie trafia do roslin !!!

 

 

Mea, skąd masz jałowce i za ile?? Duże czy małe? Płożące - tak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na skarpie jak sadzilem roslinki robilem przy kazdej maly dolek / zaglebienie, tak ze przy kazdej robi sie mala kaluza i sobie pomalu wsiaka :) Ale to w sumie bylo na wierzcholku skarpy gdzie jeszcze nie bylo takiej stromizny..

 

ja tez robie dolki - inaczej nic wody nie zatrzymam ... ale jak bym dala wloknine to i tak splynie wszystko ... narazie zostawiam bez ... zobaczymy ...

 

jalowce mam plozace wiltoni - kupilam na sieci za 3,9 maluchy /nie takie zupelnie tycie ale takie w doniczkach p7/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez robie dolki - inaczej nic wody nie zatrzymam ... ale jak bym dala wloknine to i tak splynie wszystko ... narazie zostawiam bez ... zobaczymy ...

 

jalowce mam plozace wiltoni - kupilam na sieci za 3,9 maluchy /nie takie zupelnie tycie ale takie w doniczkach p7/

 

Ja mam posadzonych wzdluz plotu 150 jalowcow wiltoni :-) Kupowalem i sadzilem pod koniec czerwca 2011. Z tym ze ja kupowalem jeszcze mniejsze - takie tyci, po bodajze 1 pln / szt. Na poczatku walczylem z choroba grzybowa (oprysk zalatwil sprawe), w sumie na te 150 padlo moze 10 sztuk, reszta sie przyjela i pieknie rosnie :) Jednak nie wyobrazam sobie co by sie dzialo bez wlokniny - i tak raz na dwa tygodnie musze wszystkie jalowce przeleciec i usunac trawsko / chwasty ktore wystarstaja obok ich lodyzek bo tylko tam moga sie przez wloknine przedostac. Bez wlokniny mialbym tam jeden wielki busz. Tak to wygladalo rok temu:

 

http://szyna.civ.pl/jalowce/1.jpg

 

Za pare minut zrobie fote z teraz - sprobuje z tego samego miejsca - juz widze ze przede wszystkim to tuje sa duzo wieksze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pare fotek porownawczych - z lipca 2011 i z dzisiaj:

 

Było (wiekszosc byla taka malutka - zreszta 150 sztuk + 100 sztuk trzmieliny zmiescily sie w pudelku wielkosci 20x20x20cm wiec... ;)

 

http://szyna.civ.pl/jalowce/5.jpg

 

 

Aktualne okazy:

 

http://szyna.civ.pl/jalowce/new/1.jpg

 

http://szyna.civ.pl/jalowce/new/2.jpg

 

 

Było:

 

http://szyna.civ.pl/jalowce/1.jpg

 

 

Jest: (jalowce dalej male i slabo widac.. ale tujki jakich kolorow nabraly!)

 

http://szyna.civ.pl/jalowce/new/3.jpg

 

 

Nie wyobrazam sobie ich utrzymania bez wlokniny - co tydzien pare godzin pielenia.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko ty je masz w trawie a ja na gliniastej skarpie w ktorej raczej nei rosnie nic !!! a jak zacznie to bede sie nad wloknina zastanawiac ... narazie widze ze ziemia mi ladnie utrzymuje wilgoc a po wlokninie wszystko bez wyjatku splywalo !!!no i nie porownujmy stromizny ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko ty je masz w trawie a ja na gliniastej skarpie w ktorej raczej nei rosnie nic !!! a jak zacznie to bede sie nad wloknina zastanawiac ... narazie widze ze ziemia mi ladnie utrzymuje wilgoc a po wlokninie wszystko bez wyjatku splywalo !!!no i nie porownujmy stromizny ...

 

Gdzietam w trawie - to czysta glina, przesypywalem ja z piaskiem bo wiltoni w przeciwienstwie do tujek nie lubia gliny - wola piaski! Zostaw Twoja gline na pol roku to jej nie poznasz bo urosnie tam totalny busz :D Pozniej wloknine bedzie trudniej polozyc - ja jalowce wogole sadzilem po polozeniu wlokniny, im wieksze rosliny tym trudniej ja potem z sensem polozyc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, jesienią kupiłam tuje, takie 1,20 metra ze szkółki w Świerklanach. Przyjąć się chyba przyjęły, ale teraz od mniej więcej miesiąca gdzieniegdzie mam żółte gałązki. Nie wiem , czy to po zimie ( obmarzły) czy też jakaś choroba. Prawie wszystkie to mają, po kilka gałązeczek zbrązowialych, jakby uschniętych. co to może być, może im brakuje dobrej ziemi? Bo u mnie glina z bergą zmieszana na działce. Choć jak sadziłam , to dawałam czarnej ziemi pod korzenie.

Gdzie się podziała Aga nr1?? Ona się chyba na tym zna??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, jesienią kupiłam tuje, takie 1,20 metra ze szkółki w Świerklanach. Przyjąć się chyba przyjęły, ale teraz od mniej więcej miesiąca gdzieniegdzie mam żółte gałązki. Nie wiem , czy to po zimie ( obmarzły) czy też jakaś choroba. Prawie wszystkie to mają, po kilka gałązeczek zbrązowialych, jakby uschniętych. co to może być, może im brakuje dobrej ziemi? Bo u mnie glina z bergą zmieszana na działce. Choć jak sadziłam , to dawałam czarnej ziemi pod korzenie.

Gdzie się podziała Aga nr1?? Ona się chyba na tym zna??

 

Tez chcialbym wiedziec gdzie sie ona podziala !!

 

Tuje uwielbiaja gline - u mnie rosna na naprawde paskudnie twardym klepisku i rosna jak szalone :-) Berga juz nie bardzo bo korzen przez berge sie nie przebije - ale jak to jest glina z dodatkiem bergi, a nie berga z dodatkiem gliny to przeciez powinno rosnac prawidlowo :)

 

Mi padaly jalowce wiltonii i pryskalem jakims preparatem na grzyby - pomoglo, teraz rosna zdrowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde, jak mi padną to jestem 2 stówy w plecy i bez żywopłotu, a sąsiedztwo nieciekawe- same chaszcze i pokrzywy. Mialam nadzieję,że tuje szybko urosną i będzie "mur" zieleni. Nie dość, że narobiłach się jak ta głupio, to teraz nie ma efektu. A może by rzeczywiście spróbować opryskać jakimś świństwem abo podlewać gnojownicą??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde, jak mi padną to jestem 2 stówy w plecy i bez żywopłotu, a sąsiedztwo nieciekawe- same chaszcze i pokrzywy. Mialam nadzieję,że tuje szybko urosną i będzie "mur" zieleni. Nie dość, że narobiłach się jak ta głupio, to teraz nie ma efektu. A może by rzeczywiście spróbować opryskać jakimś świństwem abo podlewać gnojownicą??

 

Nie marudzcie, nie marudzcie!! Ja musialem posadzic 100 tujek i to dopiero polowa ogrodzenia od frontu :D

 

BTW. Tujki kupowalas w doniczkach, czy kopane z ziemi ? Z doniczek mi przyjelo sie 100%, nie padla ani jedna. Kopane z gruntu przyjmuja sie o wiele gorzej!

 

W pierwszym roku od posadzenia nie powinno sie roslin wogole nawozic!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat tujowy przed nami. Mieliśmy je sadzić już wiosną, ale teraz dopiero kończymy ogrodzenie panelowe od toksycznych sąsiadów.

Chciałbym kupić z 10 wyrośniętych tui (tuj?) wzdłuż tego ogrodzenia i jeszcze ze cztery w inne miejsce.

jaka jest rozsądna wysokość kupowanych tui? Dla mnie im wyższe tym lepsze. stać mnie na takie 150cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat tujowy przed nami. Mieliśmy je sadzić już wiosną, ale teraz dopiero kończymy ogrodzenie panelowe od toksycznych sąsiadów.

Chciałbym kupić z 10 wyrośniętych tui (tuj?) wzdłuż tego ogrodzenia i jeszcze ze cztery w inne miejsce.

jaka jest rozsądna wysokość kupowanych tui? Dla mnie im wyższe tym lepsze. stać mnie na takie 150cm.

 

Im wyzsze tym mniejsze szanse ze sie przyjma. Jak duze to prawdopodobnie kopane z gruntu, a nie z doniczki - wiec szanse na przyjecie sa mniejsze! Niestety cos za cos.. Tez chcialem miec odrazu duze ale ja potrzebuje w sumie z 300 drzewek wiec nie ma szans zeby kupic odrazu dwumetrowe bo ani nie mam tyle kasy ani tira zeby je do mnie przewiezc :) :) Posadzilem takie 30cm, po roku maja 60-70cm. Za 5 lat beda mialy 2m i spoko, jakos wytrzymam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...