Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Napiszcie mi ( to pisze żona nowego) po co ta rura w kotłowni .Przecież kanał wentylacyjny jest . Jak wyprowadzę rurę na zewnątrz to przecież będzie ciągnąć zimno -my mamy kotłownie na parterze Może sa jakieś inne rozwiązania.

Przez tą rurę napływa powietrze potrzebne do spalania węgla/gazu/ropy.

Przepisy określają przekrój tej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

ma być to, co masz w projekcie. to jest twoje bezpieczeństwo.

Proponuję tą zetkę, bo ona ogranicza straty cieplne, powietrze nią płynie tylko wskutek ciągu jaki wymusza piec.

Zresztą to jest kotłownia, nie musisz jej ogrzewać więc nie sądzę żeby to była jakaś istotna strata ciepła.

 

Zalezy od polozenia kotlowni. Jezeli to parter, a "za sciana" sa normalnie ogrzewane pomieszczenia to strata moze byc istotna. Warto wtedy ew. ocieplic sobie te sciany do cieplejszych pokoi cienkim styro (typu 5cm) i te straty ograniczyc :) Jak na gorze jest uzytkowe poddasze to rowniez sufit.

 

A tak w ogole to nie ma kurde piecow z zamknietym i szczelnym dolotem powietrza tak jak do np. kominkow ? :) Wzgledy prawne na pewno taka sytuacje dopuszczaja bo przeciez takie kominki sa i sa dopuszczone do uzytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew do kotłowni to tylko wymóg kominiarski [...]

 

Mnie sie raczej wydaje ze to wymog zdrowego rozsadku, chyba ze komus zalezy na bezbolesnym i szybkim zejsciu z tego swiata (wszak tlenek wegla tak wlasnie zabija :) Ogolnie bardzo odwazna teza, szczegolnie z ust instalatora. Ci co "czadowo" zeszli z tego swiata jednak sie chyba z nia nie zgadzaja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma być to, co masz w projekcie. to jest twoje bezpieczeństwo.

Proponuję tą zetkę, bo ona ogranicza straty cieplne, powietrze nią płynie tylko wskutek ciągu jaki wymusza piec.

Zresztą to jest kotłownia, nie musisz jej ogrzewać więc nie sądzę żeby to była jakaś istotna strata ciepła.

 

No dobra to jak to ma być zrobione wyłóżcie mi to tak łopatologicznie .Kotłownia już wykafelkowana na gotowa piec podłączony

Ściany poroterm 44 nie będa ocieplone Kotłownia na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie raczej wydaje ze to wymog zdrowego rozsadku, chyba ze komus zalezy na bezbolesnym i szybkim zejsciu z tego swiata (wszak tlenek wegla tak wlasnie zabija :) Ogolnie bardzo odwazna teza, szczegolnie z ust instalatora. Ci co "czadowo" zeszli z tego swiata jednak sie chyba z nia nie zgadzaja!
W kotłowni ma być cyrkulacja powietrza.Wystarczy zamknąć nawiew i sprawdzić czy ciągnie przez kratkę wentylacyjną.I to jest warunek aby była .Nie masz pojęcia ile szkody dla procesu spalania robi nadmiar zimnego powietrza w kotle.Później ludzie sie dziwią ,że ich spalanie wynosi więcej niż u sąsiada,który tę cyrkulację powietrza ma ograniczoną do minimum.W tym przypadku nie ma kompromisu aby dobrze wietrzyć i ekonomicznie spalać.Ja opisuje to co zauważam i jak jest lepiej dla kotła.Każdy zrobi wg siebie to co powinien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w sklepie budowlanym poprosisz o kolanka i rurę do zrobienia "zetki", to dostaniesz to co potrzebujesz :)

http://www.pelletmont.pl/zetka.jpg

Podstawowym warunkiem uruchomienia kotła c.o. jest dopływ świeżego powietrza do kotłowni.

Świeże powietrze dla kotła jest tak samo niezbędne, jak oddychanie dla człowieka.

Wentylacja kotłowni jest warunkiem bezpieczeństwa i wynikającym z tego warunkiem gwarancyjnym producentów kotłów. Idealnym sposobem napowietrzania kotłowni jest kanał wchodzący przez ścianę do budynku na wysokości około 2m, skierowny w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30cm od posadzki. Wymagany przekrój to około 200mm2 (lub okrągły fi=160mm). Kształ przypomina literę "z" i dlatego nazywany jest 'zetką"

W przypadku wyłączenia się kotła/palnika, powietrze w pionowym odcinku zatrzymuje się na pewnym poziomie gdyż ciepłe powietrze z kotłowni unosi się do góry a zimne napiera w dół. Tak więc niema niepotrzebnego wychładzania kotłowni. Nawiewu nie zastąpią otwarte okno, czy uchylone drzwi. Zwykle wraz z nastaniem zimy użytkownicy zamykają te okna i drzwi odcinając tlen. Użytkowanie kotła bez dopływu świeżego powietrza zagraża życiu ludzi. Brak tlenu w procesie spalania grozi niepełnym spalaniem i w konsekwencji wydobywaniem się do kotłowni tlenków węgla (CO tzw czadu). Zbyt mały dopływ powietrza - za mała średnica otworu, lub zabrudzona kratka maskująca otwór - powodują nie dopalanie się paliwa, lub nieosiąganie pełnej mocy kotła.

 

Zwykły otwór w ścianie też jest skutecznym sposobem dostarczania tlenu do procesu spalania ale bardziej wychładza kotłownię.

 

Drugim ważnym elementem kotłowni jest kanał wentylacyjny (wyciągowy) - zwykle usytuowany przy kanale spalinowym. Jest to kratka wyciągająca zadymione powietrze z kotłowni.

http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotłowni ma być cyrkulacja powietrza.Wystarczy zamknąć nawiew i sprawdzić czy ciągnie przez kratkę wentylacyjną.

 

Przy prawidlowo wykonanej wentylacji - po zamknieciu nawiewu nie powinno tam ciagnac bo skad? ;) Zreszta IMHO zamkniecie na nawiewie jest prawnie niedozwolone - ma byc dziura na wylot (tudziez zetka) ale bez zadnych zamkniec zeby sie userowi nie zachcialo jej zamknac czasem "bo ciagnie". Bo wtedy wlasnie ludzie umieraja od tlenku wegla i to wcale nie jest rzadkosc - w zeszlym sezonie przynajmniej 2 wypadki w mojej bezposredniej okolicy byly w ktorych wlasciciel umarl od tlenku wegla. Dwa lata temu znany u nas lekasz - Barteczko - zaczadzil sie w domu kominkiem bo przewody wentylacyjne byly niedrozne.

 

I to jest warunek aby była .Nie masz pojęcia ile szkody dla procesu spalania robi nadmiar zimnego powietrza w kotle.Później ludzie sie dziwią ,że ich spalanie wynosi więcej niż u sąsiada,który tę cyrkulację powietrza ma ograniczoną do minimum.W tym przypadku nie ma kompromisu aby dobrze wietrzyć i ekonomicznie spalać.Ja opisuje to co zauważam i jak jest lepiej dla kotła.Każdy zrobi wg siebie to co powinien.

 

Lepiej zeby sie kociol szybciej zniszczyl niz ktos mial umrzec z powodu braku wlasciwej wentylacji powietrza :) Ile taki rozpalony na maksa kociol ciagnie powietrza? Jak patrze na rure z mojego malego kominka to tam ciagnie, ze az huczy. Wiec nawiew MUSI byc odpowiedniej srednicy. Bagatelizowanie konczy sie zaczadzeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetka jak najbardziej jednak otwór na wysokości podłogi już nie.W piwnicach nie zawsze mamy wszystko szczelne na tyle aby dmuchawa nie zassała nam powietrza.Może napisze wprost ,ja patrzę na to od strony pieca i paleniska.To jak ma być to dobrze wiem ale w nowoczesnych kotłach z podajnikiem zbyt duża cyrkulacja powietrza oraz ciąg w kominie zwiększa spalanie i destabilizuje pracę kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidlowo wykonanej wentylacji - po zamknieciu nawiewu nie powinno tam ciagnac bo skad? ;) Zreszta IMHO zamkniecie na nawiewie jest prawnie niedozwolone - ma byc dziura na wylot (tudziez zetka) ale bez zadnych zamkniec zeby sie userowi nie zachcialo jej zamknac czasem "bo ciagnie". Bo wtedy wlasnie ludzie umieraja od tlenku wegla i to wcale nie jest rzadkosc - w zeszlym sezonie przynajmniej 2 wypadki w mojej bezposredniej okolicy byly w ktorych wlasciciel umarl od tlenku wegla. Dwa lata temu znany u nas lekasz - Barteczko - zaczadzil sie w domu kominkiem bo przewody wentylacyjne byly niedrozne.

 

 

 

Lepiej zeby sie kociol szybciej zniszczyl niz ktos mial umrzec z powodu braku wlasciwej wentylacji powietrza :) Ile taki rozpalony na maksa kociol ciagnie powietrza? Jak patrze na rure z mojego malego kominka to tam ciagnie, ze az huczy. Wiec nawiew MUSI byc odpowiedniej srednicy. Bagatelizowanie konczy sie zaczadzeniem :)

Wszystko się zgadza tylko wyjaśnij komuś kto zakupił piec z podajnikiem gdzie ciąg jest wymuszony przez wentylator,że mu za dużo spala.Zimne powietrze wychładza spaliny a jego nadmiar zmniejsza sprawność co skutkuje większym zużyciem.Nie bagatelizuje spraw bezpieczeństwa ale szukam zawsze złotego środka.Ważne aby wentylacja była sprawna i była cyrkulacja powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia. Tylko szkoda że wcześniej się nie zorientowaliśmy -oczywiście w projekcie zaznaczono nawiew . Kotłownia dosyć mała i musimy się nakombinować żeby zrobić ta zetkę jak już piec stoi .Tak zrobilibyśmy przed piecem . No ale tak to już jest że człowiek oczywiście wie o co chodzi a o tym zapomina.

Mam jeszcze jedno pytanie też o wentylację tym razem kuchni . W kuchni mam dwa kanały wentylacyjne , bo przy drugim miała być spiżarnia ale zrezygnowaliśmy ten drugi jest wyciągnięty przez ścianę potem rurą przez strych na dach ( wiecie o co chodzi) Czy mogę podłączyć okap do kanału wentylacyjnego w kominie w kuchni a wentylację zrobić w tym drugim kanale . Po prostu bliżej i wygodniej mi podłączyć okap w kominie. Nie wiem czy są jakieś specjalne wymogi odnoście kanałów .a jak podłącze okap i zabuduję płytami to umarł w butach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Agusia_x jaki kolor masz elewacji .Mamy dom z zewnątrz prawie taki jak Wy .Jakbyś mogła wkleić choć jedno zdjęcie dla inspiracji- może być na prv

 

Elewację mam szarą :p Bo klej do styropianu taki ma kolor :p Nie mamy narazie tynku, brakło kasy ;) Ale planuję zrobić szarą, nie za ciemną, nie za jasną.

 

http://imageshack.us/a/img820/1635/31475927.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym widziała nasz dom tylko bez garażu :p.A jaki kolor elewacji planujecie?

 

 

Prawdopodobnie szary. Ale nic narazie konkretnie nie planujemy. Mamy jeszcze tyle rzeczy do zrobienia w domu i dookoła niego, że elewacja jest naprawdę na szarym końcu. Da się żyć bez koloru na ścianach, a podjazd by się przydał.

Ale jak ktoś by chciał mi pomóc to chętnie skorzystam, może znacie chętnych na mieszkanko: http://www.rybnik.com.pl/ogloszenia,sprzedam-duza-kawalerke-prywatnie,ogl7-3-2-17433.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...