Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

A czamu 50 kW to u Ciebie tylko 20 zł? Ty nie liczysz opłat przesyłowych itp?? Przecież to wszystko kosztuje. Na budowie mam tylko 3 kilowaty a do zaplaty mam 63 złote- dochodzi utrzymanie licznika i reszta opłat związanych z przesyłem, gotowością itp.

 

Stale miesieczne oplaty to u mnie 10 pln i nic wiecej - reszta to juz wedlug zuzycia kWh :) Budowlana taryfa niestety kosztuje tyle ile piszesz dlatego najlepiej jak najszybciej przechodz na normalna (jak tylko zamkniesz budynek - moze byc w surowym stanie!) :-)

 

Co do Twojego zuzycia - piszesz piekarnik elektryczny - ale plyta grzewcza tez czy tylko piekarnik? Bo ja mam wrazenie ze sporo mi sama plyta wcina :) W tym ostatnim zuzyciu byl caly okres swiateczny - robilismy u nas wigilie wiec bylo duzo gotowania i pieczenia! Normalnie jest troche mniej - ok 400-450 kWh.

 

Zakladajac, ze uzywamy dwoch palnikow po godzine dziennie (my az tak duzo nie gotujemy - wiecej podgrzewamy ha ha) to wychodzi juz 120kWh / mc ! Do tego czajnik tez na pewno swoje zje - pijemy po 5-6 herbat dziennie - czyli czajnik 2,2kW chodzi z pol godzinny na dzien - to moze dawac kolejne 20-30kWh / mc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszly mnie jeszcze przemyslenia odnosnie oswietlenia. Prawie nigdzie nie uzywam LEDow (tzn. mam ich duzo ale tylko do oswietlenia dekoracyjnego). Mam bardzo duzo halogenow po 50W, a oswietlenie energooszczedne (swietlowki) tylko w salonie. I wychodzi mi ze najwieksze zuzycie mam w lazience (30% calego zuzycia! - bo bez okna wiec swieci sie tam non stop) i kuchni (15%). W lazience mam 5 x halogenow po 50W (250W), w kuchni 6 x halogeny 50W (300W). Kwotowo lazienka zjada ok 4,5 pln / mc, kuchnia troche ponad 2 pln. Wychodzi, ze w lazience - LEDy po 30 pln / szt. (150 pln) zwrociliby sie w ciagu... 3 lat. W kuchni w ciagu.. 7 lat. W pozostalych pomieszczeniach ni cholery sie ich nie oplaca kupowac bo zwrot bylby po 30-50 latach... :-)

 

Przypomne - przy naprawde malo ekonomicznym korzystaniu z niezbyt energooszczednego oswietlenia (w salonie oprocz swietlowek mam np 450W w halogenach) samo oswietlenie kosztuje tylko niecale 20 pln / mc.. Oszczedzac trzeba na pozostalych urzadzeniach, nie oswietleniu :-)

 

LEDom mowie stanowcze NIE ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stale miesieczne oplaty to u mnie 10 pln i nic wiecej - reszta to juz wedlug zuzycia kWh :) Budowlana taryfa niestety kosztuje tyle ile piszesz dlatego najlepiej jak najszybciej przechodz na normalna (jak tylko zamkniesz budynek - moze byc w surowym stanie!) :-)

 

Co do Twojego zuzycia - piszesz piekarnik elektryczny - ale plyta grzewcza tez czy tylko piekarnik? Bo ja mam wrazenie ze sporo mi sama plyta wcina :) W tym ostatnim zuzyciu byl caly okres swiateczny - robilismy u nas wigilie wiec bylo duzo gotowania i pieczenia! Normalnie jest troche mniej - ok 400-450 kWh.

 

No właśnie mam taryfę domową "normalną" na budowie i też się przeraziłam , że aż tyle do płacenia. Myśmy tam prąd mieli "zawieszony" tj. słup i skrzynka była ale ze względu na drogą taryfę na zimę ub.roku kazałam wymontować licznik. Obecnie dom jest zamknięty i prąd (okablowanie) jest w środku. W grudniu zmieniłam umowę na "domową" , ponoć 57 zł to same "opłaty" są ( utrzymanie licznika, przesył, gotowośc itp) A tylko 7 zł to faktyczne zużycie- załamka.

 

Piekarnik elektryczny - stary Mastercook, gazowa góra, elektryczny dół.

Masz rację- płyta żre, ci co mają to mówią , że to cena wygody:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam taryfę domową "normalną" na budowie i też się przeraziłam , że aż tyle do płacenia. Myśmy tam prąd mieli "zawieszony" tj. słup i skrzynka była ale ze względu na drogą taryfę na zimę ub.roku kazałam wymontować licznik. Obecnie dom jest zamknięty i prąd (okablowanie) jest w środku. W grudniu zmieniłam umowę na "domową" , ponoć 57 zł to same "opłaty" są ( utrzymanie licznika, przesył, gotowośc itp) A tylko 7 zł to faktyczne zużycie- załamka.

 

Patrze teraz w fakture (mam elektroniczne - na mailu) i oprocz oplat za sama energie (stawka za energie + dystrybucja) - to zalezy w 100% od licznika, oplaty stale:

 

Stawka stała ceny 01.11.2012 31.12.2012 2 4,79000 9,58

Opłata za dodatkowy cykl handlowy 30.10.2012 20.12.2012 5,00000 5,00

Opłata dystrybucyjna stała 01.11.2012 31.12.2012 2 7,52000 15,04

Opłata końcowa 01.11.2012 31.12.2012 2 3,87000 7,74

Opłata abonamentowa 01.11.2012 31.12.2012 2 0,50000 1,00

 

W sumie tych stalych oplat jest 38,36 pln brutto (rzeczywiscie wiecej niz 10 pln :)

 

Srednia cena za kWh z uwzglednieniem wszystkich oplat (czyli wartosc faktury do zaplaty podzielona na ilosc zuzytych kWh) wychodzi mi 0,45 - wiec dwie taryfy mi sie bardzo oplacaja :-)

 

Piekarnik elektryczny - stary Mastercook, gazowa góra, elektryczny dół.

Masz rację- płyta żre, ci co mają to mówią , że to cena wygody:p

 

I tak i nie! Bo z drugiej strony jak ze znajomymi rozmawiam to robia oczy ze tak duzo place. Ale jak sobie dolicza ze oni placa po 150-200 pln dodatkowo co dwa miesiace za gaz, to juz wychodzi bardzo podobnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adiqq

Adam - u mnie wychodzi miesięcznie bez PC około 310kwh

PC na rok około 5000kwh, całośc prądu była około 8700 (dane za zeszły rok)

wg faktur wychodzi mi cena 1kwh 0,44zł (2 lata temu liczyłem, wyszło tak samo)

dla całego domu mam zużycie około 57% w taniej taryfie, wszystko załaczamy jak jest potrzeba, jedynie czasami pralka idzie w taniej i zmywarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zużycie: od 15.11.2012. do 14.01.2013 - 616 kW - 348,61 z opłatami stałymi. Płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny. Dodatkowo był okres świąteczny czyli lampki na dworze co noc, dodatkowo włączona przez miesiac stara lodówka w garażu.

Okres wcześniej zapłaciłam 100 zł mniej, ale też piec nie chodził non stop, tak jak to jest teraz.

 

Edit: taryfa całodobowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie wychodzi mi sporo - zaraz musze jeszcze sprawdzic reku bo cos mi sie zdaje ze on moze mi brac znacznie wiecej niz mysle :) Rzadko mu filtry czyszcze i juz teraz w garazu slysze ze wentyle chodza glosno - czyli filtry zapchane i pewnie bierze od cholery pradu! Normalnie zuzywa 25-50W, kto wie czy teraz nie zjada pod 100-150-200W - co by dawalo nawet i 150kWh dodatkwo... :) Chyba czas kupic w koncu nowe filtry - poki co tylko odkurzam stare, ktore juz maja 3 lata :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam po 3 latach wartałoby faktycznie dać nowe filtry. :p

 

No chyba ;) Ale ja je zawsze najpierw odkurzaczem, potem na mokro mydelkiem pod biezaca woda i zawsze byla cisza przynajmniej na jakis czas :) Czlowiek o tym zapomina ;) Ide do garazu zmierzyc zuzycie!

 

EDIT: Nie jest tak zle - 40W przy 100m3/h. Wyczyscilem i umylem filtry - zaraz bede mierzyl ile jest po wyczyszczeniu :)

 

EDIT2: Jakie filtry / tkaniny kupujecie? EU3, G3, F5 ? ;) Juz widze ze EU3 to to samo co G3, a F5 to dokladniejszy filtr, odpowiednik EU5, zobacze co w miare taniej wyjdzie i biore :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem - to zależy jakich masz sąsiadów :p

jak dużo nie kopcą, to EU3 wystarczy...

ostatnio czytałem gdzieś narzekania na EU4 albo i EU5 - ale właśnie mega kopcący sąsiedzi byli...:)

 

Czytam wlasnie i pisza ze ponizej EU4 to juz siatka nie filtr i wszystko przepuszcza ;)

 

Tu jest fajny opis filtrow, ja wlasnie zamowilem 5mb (x0,71) filtra EU7:

 

EU7

• filtr wtórny w centralach klimatyzacyjnych: biura, pomieszczenia komputerowe, pomieszczenia przeznaczone dla stałego przebywania ludzi, etc. wszystkie rodzaje pyłu, sadze, mgła olejowa, zarodniki grzybów, częściowa skuteczność dla dymu tytoniowego i bakterii

 

Jak przyjdzie i zaloze - dam znac czy reku na nich nie zuzywa czasem wiecej pradu i ile :)

 

47 pln za 5mb z wysylka. Powinno starczyc na ok. 16 filtrow, czyli 8 kompletow. Czyli przy mojej czestotliwosci wymiany raz na trzy lata - na 24 lata :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyczyszczeniu / umyciu / wysuszeniu filtra - 20W (poprzednio 40W) i wentyle chodza 5 x ciszej :-)

 

Przy okazji zmierzylem zuzycie przez serwer - 60W, czyli miesiecznie az 43kWh / 20 pln. Wobec tego zapadla decyzja - kupuje raspberry pi - czyli maly komputerek wielkosci karty kredytowej ktory zastapi mi w/w serwer, bioracy moze maksymalnie 5W energii ;-) Koszt ok 200 pln wiec zwrot juz po 10 miesiacach :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wlasnie i pisza ze ponizej EU4 to juz siatka nie filtr i wszystko przepuszcza ;)

 

Tu jest fajny opis filtrow, ja wlasnie zamowilem 5mb (x0,71) filtra EU7:

 

EU7

• filtr wtórny w centralach klimatyzacyjnych: biura, pomieszczenia komputerowe, pomieszczenia przeznaczone dla stałego przebywania ludzi, etc. wszystkie rodzaje pyłu, sadze, mgła olejowa, zarodniki grzybów, częściowa skuteczność dla dymu tytoniowego i bakterii

 

Jak przyjdzie i zaloze - dam znac czy reku na nich nie zuzywa czasem wiecej pradu i ile :)

 

47 pln za 5mb z wysylka. Powinno starczyc na ok. 16 filtrow, czyli 8 kompletow. Czyli przy mojej czestotliwosci wymiany raz na trzy lata - na 24 lata :D

 

 

możesz podać linka gdzie kupiłeś ten EU7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam znalazłam jeszcze taki filtr, ale F8

http://allegro.pl/wloknina-filtracyjna-f8-meltblown-i2930096101.html

 

czy mozesz się jakoś odnieść do niego, opory powietrza np., w tym podanym przez Ciebie nie piszą jakie są. Ceny są porównywalne i nie wiem który wybrać

 

Nie mam pojecia co do oporow - ja dopiero pierwszy raz bede filtry zmienial wiec nie mam zadnego doswiadczenia ;) Ale jak zmienie to napisze ile centrala W zjada po zmianach! Nie wiem tylko jaki byl w oryginale filtr ale nie wyglada mi to na nic wiecej niz EU4 chyba, te wyzszych kategorii sa ciensze (tak wynika z opisu) i pewnie mniej "kolderkowate" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...