Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Witajcie, mam pytanie dotyczące przyłącza wodnego. Nie ma u nas kanalizacji, póki co, więc sprawa dotyczy tylko wody.

Czy te wielkie sumy jakie tutaj podawaliście są ostateczne? Tzn czy można taniej? Bo gdzieś znalazłam ofertę za przyłącze wody za 70zł/mb. Ktoś mi dziś powiedział, że wykop można samemu zrobić, a wodociągi przychodzą tylko przyłączyć do rury głównej. Czy jak sąsiad pociągnie rurę 40 do siebie, to czy my będziemy mogli być dołączeni do tego jego końca (od którego on będzie miał "zakręt" do domu) zamiast też do rury głównej przy drodze? A jeśli można tak właśnie, to czy zapłacimy normalną stawkę za przyłączenie do rury głównej, czy może już nie będzie takiej potrzeby. No i ostatnie pytanie: Jeśli rura z wodą leci przy drodze ale na posesji sąsiada, to czy on może się nie zgodzić, aby nas stamtąd podłączyć? Oj, tyle pytań, tyle wątpliwości, a co osoba to inne zdanie. Pomóżcie. :)

 

Z wodą, to chyba ja jestem najbardziej na czasie:D Podejrzewam, że taniej niż 70 zł/mb będzie ciężko znaleźć, je też póki co szukam. Wykop można robić samemu, ale to zależy jakie masz warunki terenowe, tzn, gdzie jest wodociąg główny i czy dasz radę zainstalować te rury, zasuwy itp ( w projekcie to masz napisane co trza kupić). I tak musisz mieć jakąś firmę, co podpisze Ci papierki na wykonanie. Wodociągi wcinają TYLKO ostatni metr do rury głównej i instalują wodomierz w piwnicy, resztę robi uprawniona firma wynajęta przez Ciebie.

Co do sąsiada- zależy jak masz w projekcie przyłącza. Nie powinno być problemu z przyłączeniem się fi 40 do "spółki" z sąsiadem o ile jest taka możliwość. U nas sąsiedztwo ma fi 32- to jest przyłącz tylko jednego domu ( nie byłoby odpowiedniego ciśnienia). Dlatego musimy łączyć się do głównej rury w drodze. Oczywiście zapłacisz normalną standardową stawkę - 1050 zł za przyłącz, tyle na dziś ma PWiK Rybnik. To jest opłata za podłączenie ( wcinka) do istniejącego wodociągu. I nie ma znaczenia skąd się łączysz. Nie ma możliwości korzystania z wody bez tej opłaty.Chyba , ze masz studnię.

A jeśli chodzi o zgodę sąsiada- MUSI BYĆ. Tak samo jest ze zgodą Urzędu jeśli droga jest gminna- to jest wymagane bezwzględnie. Jeśli sąsiad się nie zgodzi- szuka się alternatywy, bo wodę też musisz mieć. Tyle się dowiedziałam po wizycie w PWiK i Urzędzie miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Z wodą, to chyba ja jestem najbardziej na czasie:D Podejrzewam, że taniej niż 70 zł/mb będzie ciężko znaleźć, je też póki co szukam. Wykop można robić samemu, ale to zależy jakie masz warunki terenowe, tzn, gdzie jest wodociąg główny i czy dasz radę zainstalować te rury, zasuwy itp ( w projekcie to masz napisane co trza kupić). I tak musisz mieć jakąś firmę, co podpisze Ci papierki na wykonanie. Wodociągi wcinają TYLKO ostatni metr do rury głównej i instalują wodomierz w piwnicy, resztę robi uprawniona firma wynajęta przez Ciebie.

Co do sąsiada- zależy jak masz w projekcie przyłącza. Nie powinno być problemu z przyłączeniem się fi 40 do "spółki" z sąsiadem o ile jest taka możliwość. U nas sąsiedztwo ma fi 32- to jest przyłącz tylko jednego domu ( nie byłoby odpowiedniego ciśnienia). Dlatego musimy łączyć się do głównej rury w drodze. Oczywiście zapłacisz normalną standardową stawkę - 1050 zł za przyłącz, tyle na dziś ma PWiK Rybnik. To jest opłata za podłączenie ( wcinka) do istniejącego wodociągu. I nie ma znaczenia skąd się łączysz. Nie ma możliwości korzystania z wody bez tej opłaty.Chyba , ze masz studnię.

A jeśli chodzi o zgodę sąsiada- MUSI BYĆ. Tak samo jest ze zgodą Urzędu jeśli droga jest gminna- to jest wymagane bezwzględnie. Jeśli sąsiad się nie zgodzi- szuka się alternatywy, bo wodę też musisz mieć. Tyle się dowiedziałam po wizycie w PWiK i Urzędzie miasta.

bezpiczniej ugadać się z sasiadem żeby fi63 pociągnął, my tak robimy. Z racji przevhodzenia przez działkę sąsiada, i niedostatecznej szerokości tej działki wymieniamy jego przyłącze na większe, rozdzielamy przy jego domu, i dalej ciągniemy już 32 do siebie przez jeszcze jedną działkę.

tak mi w projekcie zrobili, zgodę od sąsiadów, miasta i ZUD już mam, jedę go dzisiaj odebrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma mieć fi40 i z tego można zasilać 3 domy (tak mu powiedziano w wodociągach), ale on twierdzi, że jak zrobimy tylko jedną tą rurę fi40 do rury głównej (a my potem przy jego domu pociągniemy na fi40 dalej) to wtedy ta opłata za włączenie się do sieci w drodze jest tylko jedna, a płaci się tylko niecałe 200zł za tą końcówkę w domu.

Aha, jeszcze jedno. Ile domu musi już stać, żeby licznik przyłączyli? Tzn musi być dach i okna czy wystarczy tylko strop? Bo podobno jak nie ma domu jeszcze to trzeba jakąś studzienkę w drodze zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje ile trzeba bergi na 100m2, przy założeniu, że będzie jej 20 cm grubo? Są jakieś wyliczenia, ale nie zapamiętałam ile kg przypada na m3/

Adam, Ty jesteś biegły w tych sprawach. Czy 20 cm bergi, plus betonowe płyty, plus 10 cm dolomitu wystarczy na podbudowę pod przyszłą kostkę? Plac jest dobrze osiadły- betonowe płyty leżą na nim 25 lat i jeździ systematycznie 4-5 aut osobowych.

 

Sorki dopiero teraz czytam :)

 

100m2 * 20cm = ~20m3, m3 wazy te 1,5-2t (zależy ile w nim wody :-) czyli 30-40 ton. Zamówiłbym dwie lekko przeładowane do 17-18t wywrotki ;) Jak braknie to ewentualnie dodatkowo jakieś mniejsze autko (7-10t).

 

A te betonowe płyty będziesz zrywać? Bo jak nie i one są na całej powierzchni i nie osiadają to ta dodatkowa podbudowa z ~30cm kamienia jest chyba nawet przesadzona :-) Nie napisalas co masz pod spodem - a to jest najwazniejsze. Im teren bardziej piaszczysty (zwirowy) tym mniejszej grubosci podbudowa potrzebna. Im bardziej gliniasty tym musi byc grubsza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli maja owe legary poniżej 15% wilgotnosci nie polecam ukladac..pozdrawiam.

 

Dzięki za radę! Tzn. z tym suszeniem to trochę przesadziłem - Kupiłem po prostu kantówki (nie pamiętam już kurde jakie przekroje - chyba coś pomiędzy 4-6cm x 8-10cm) i ułożyłem ładnie z przekładkami na równej powierzchni w piwnicy. Wcześniej je pomalowałem dwukrotnie drewnochronem. I tak sobie leżą - piwnice mam leciutko wentylowaną, niemniej nie sądze żeby ich wilgotność spadła poniżej 15% (nie mam niestety miernika żeby to sprawdzić :)

 

To co według Ciebie powinienem teraz zrobić, zakładając, że dechy będę kładł tak za 1-1,5 miesiąca? Wystawić te legary na zewnątrz na ten czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wodą, to chyba ja jestem najbardziej na czasie:D Podejrzewam, że taniej niż 70 zł/mb będzie ciężko znaleźć, je też póki co szukam. Wykop można robić samemu, ale to zależy jakie masz warunki terenowe, tzn, gdzie jest wodociąg główny i czy dasz radę zainstalować te rury, zasuwy itp ( w projekcie to masz napisane co trza kupić). I tak musisz mieć jakąś firmę, co podpisze Ci papierki na wykonanie. Wodociągi wcinają TYLKO ostatni metr do rury głównej i instalują wodomierz w piwnicy, resztę robi uprawniona firma wynajęta przez Ciebie.

 

A czy elmagra nie podlega przypadkiem pod wodociągi wodzisławskie? Bo tutaj są bardzo uproszczone warunki - nie ma żadnych zasów, studzienek - po prostu wystarczy wykopać rów od rury do domu i zaprosić wodociągi do zrobienia wcinki i podłączenia licznika, a potem wszystko zasypać - nie trzeba brać żadnej zewnętrznej firmy do tego :) Uważać tylko trzeba przy dokopywaniu się do istniejącego wodociągu (ja jak kopałem to rozwaliłem rurę fi63 - na szczęście na tyle lekko że za godzinną awarię i naprawę policzyli tylko 180 pln :-)

 

Co do sąsiada- zależy jak masz w projekcie przyłącza. Nie powinno być problemu z przyłączeniem się fi 40 do "spółki" z sąsiadem o ile jest taka możliwość.

 

Ja jestem na fi40 w trójkę sąsiadów. W sumie prawie 400mb. Później jest ta felerna fi63 :-) Problemów z ciśnieniem nie ma żadnych (ba - musiałem zainstalować reduktor bo miałem non stop 7bar i wywalało wszystkie złączki na wężu ogrodowym :D ale to oceniają wodociągi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma mieć fi40 i z tego można zasilać 3 domy (tak mu powiedziano w wodociągach), ale on twierdzi, że jak zrobimy tylko jedną tą rurę fi40 do rury głównej (a my potem przy jego domu pociągniemy na fi40 dalej) to wtedy ta opłata za włączenie się do sieci w drodze jest tylko jedna, a płaci się tylko niecałe 200zł za tą końcówkę w domu.

 

No bo wtedy masz tylko jedna wcinke w istniejący wodociąg - resztę traktują po prostu jako jeden przyłącz.

 

Aha, jeszcze jedno. Ile domu musi już stać, żeby licznik przyłączyli? Tzn musi być dach i okna czy wystarczy tylko strop? Bo podobno jak nie ma domu jeszcze to trzeba jakąś studzienkę w drodze zrobić...

 

Wodzisławskim to wsjo rawno - byle zabezpieczysz to przyłącze przed zimą odpowiednio. Rybnickie sa bardziej zbiurokratyzowane, więc pewnie trzeba spełnić jakieś dziwne warunki ;) Najlepiej spytać u źródła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji -mam pytanie do adama - w jaki sposób mocowałeś twoje schody drewniane i cokoliki do betonu? Właśnie zastanawiam się jak to najlepiej zrobić -klej , pianka, kołki? wkrótce będę musiał się tym zająć . Nawiasem mówiąc świetnie ci to wyszło :-). Masz już kompletne balustrady?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji -mam pytanie do adama - w jaki sposób mocowałeś twoje schody drewniane i cokoliki do betonu? Właśnie zastanawiam się jak to najlepiej zrobić -klej , pianka, kołki? wkrótce będę musiał się tym zająć . Nawiasem mówiąc świetnie ci to wyszło :-). Masz już kompletne balustrady?

 

Mam, mam - już tam się gdzieś wcześniej chwaliłem:

 

http://szyna.civ.pl/schody/4.jpg

 

http://szyna.civ.pl/schody/5.jpg

 

Muszę powiedzieć że jestem mega zadowolony z tego że ich jednak nie przyciemniłem, bo nie widać na nich WCALE kurzu :-) Mogę ich dwa tygodnie nie myć (ani nawet zamiatać) i wyglądają jak nowiutkie! A kurzy się u mnie jeszcze bardzo mocno (podłogi w salonie myjemy 1-2 x dziennie!). Może to też "wina" olejowosku (a nie lakieru) ale fakt jest taki że odkąd je mam tylko raz je żonka przetarła, a biega po nich ciągle nasz pies i zostawia kudły jak wszedzie zresztą :)

 

Co do mocowania -> pierwsza podstopnice (na samym dole) idealnie wypoziomowałem i ona stanowiła podporę przodu pierwszego stopnia. Tył stopnia mocowałem na kołkach typu fisher (ja kupiłem jakieś tańsze podróby na allegro) - nie żałuję bo okazało się w praniu że schodów dywanowych nie zrobisz za pomocą tych kołków - one mi służyły wyłącznie do tego żeby ustalić idealny poziom stopnia. Nie trzymały w żaden istotny sposób stopnia - teoretycznie możnaby je wypoziomować nawet jakimiś listewkami czy klinami ale tymi kołkami robi się to po prostu zdecydowanie szybciej. Warunek - musisz mieć max 3cm od betonu do dolnego poziomu stopnia, regulujesz nakładając na kołek duże podkładki (dają w zestawie 200 sztuk plastikowych - grubości 0,5mm, ja sobie jeszcze potem dokupiłem ze dwa kilo podkładek metalowych - one chyba mają 1 czy 2mm). Jak juz wypoziomowałem -> stopien na bok, piana (koniecznie niskorozprężna!! polecam piane tytana) na stopień (ja układałem pianę "w kratkę" tak żeby wypełnić jakieś 50% przestrzeni) no i klej na podstopnice + do dziur na lamelki, założyć lamelki, położyć szybko stopień, docisnąć czymś ciężkim (u mnie 3 wiaderka gruzu) - ale piana tytana praktycznie wcale stopnia nie podnosi, nawet jakby nic na niego nie położyć :) Robiąc następną podstopnice / stopień swoim ciężarem dociskasz ładnie stopień :)

 

Jak pisałem - mi stolarz wykonał otwory na lamele na łączenia stopni z podstopnicami, polecam to rozwiązanie - nie wyobrażam sobie roboty bez tego!! Jest tylko jedna wada - nie da się regulować potem podstopniem typu: "głębiej z lewej bo nam schody w w lewo uciekają" - odrazu trzeba już pierwszy podstopień położyć IDEALNIE - nie tylko w poziomie ale i na głębokość z obu stron :) Ja to robiłem pierwszy raz i wyszło perfekt - ale podstawa to właściwy montaż pierwszego podstopnia! Ja połowę schodów na sucho zmontowałem żeby go ustawić ;)

 

A co do cokolików - to polecam soudala chyba 47a albo 49a - fantastyczny klej - trzyma jak głupi :)

 

Aha - a jeżeli chodzi o klej łączący stopień z podstopnicą to mi go odlał do baniaczka stolarz - to był dwuskładnikowy klej poliuretanowy - jakis profi, on tym klei klejonke więc musi być dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki dopiero teraz czytam :)

 

100m2 * 20cm = ~20m3, m3 wazy te 1,5-2t (zależy ile w nim wody :-) czyli 30-40 ton. Zamówiłbym dwie lekko przeładowane do 17-18t wywrotki ;) Jak braknie to ewentualnie dodatkowo jakieś mniejsze autko (7-10t).

 

A te betonowe płyty będziesz zrywać? Bo jak nie i one są na całej powierzchni i nie osiadają to ta dodatkowa podbudowa z ~30cm kamienia jest chyba nawet przesadzona :-) Nie napisalas co masz pod spodem - a to jest najwazniejsze. Im teren bardziej piaszczysty (zwirowy) tym mniejszej grubosci podbudowa potrzebna. Im bardziej gliniasty tym musi byc grubsza!

 

Betonowe płyty są zerwane, ziemia ( piach) podebrany, płyty pokruszone i położone po całej powierzchni placu. Teraz czekam na dowóz bergi. Czy może być niesort, czy powinnam dać osiewaną? Chodzi o to , że na razie nie będzie kostki ( cena!!!!) ale teren ma być przygotowany. Nie chcę mieć problemu z błotem, na placu położyliśmy dwie nitki drenów, które mają odprowadzać ewentualny nadmiar wody. Na górę chcemy dać 5 cm warstwę ozdobnego dolomitu i ubić wszystko. i na razie tyle:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betonowe płyty są zerwane, ziemia ( piach) podebrany, płyty pokruszone i położone po całej powierzchni placu. Teraz czekam na dowóz bergi. Czy może być niesort, czy powinnam dać osiewaną? Chodzi o to , że na razie nie będzie kostki ( cena!!!!) ale teren ma być przygotowany. Nie chcę mieć problemu z błotem, na placu położyliśmy dwie nitki drenów, które mają odprowadzać ewentualny nadmiar wody. Na górę chcemy dać 5 cm warstwę ozdobnego dolomitu i ubić wszystko. i na razie tyle:D

 

Niesort jest lepszy od sortu (lepiej sie zageszcza) - na spod szczegolnie - choc zalezy jeszcze jaki sie trafi - czasem takie kamiory sa ze nie wiadomo co z nimi zrobic, tylko mlotek dluto i rzezbic :D Tym bardziej jak tam masz piasek to taka podbudowa bedzie idealna :) Berga ofkors tylko czerwona!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam takie pytanie.Przyjechała do mnie kostka brukowa Libet i mnóstwo jest takich jakby poobcieranych o siebie,są takie białe ślady jak pomalowane kredą tylko nie schodzi to.Próbowałem szorować to,ale nie schodzi.Czy uważacie,że powinienien to zwrócić? Znajomi dzisiaj byli i stwierdzili,że to jest jakiś trzeci gatunek chyba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam takie pytanie.Przyjechała do mnie kostka brukowa Libet i mnóstwo jest takich jakby poobcieranych o siebie,są takie białe ślady jak pomalowane kredą tylko nie schodzi to.Próbowałem szorować to,ale nie schodzi.Czy uważacie,że powinienien to zwrócić? Znajomi dzisiaj byli i stwierdzili,że to jest jakiś trzeci gatunek chyba.

 

Specem nie jestem ale na moj gust to z kostki betonowej to samo zejdzie po paru tygodniach / miesiacach / deszczach / sniegach :-) Cyknij fotke!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam takie pytanie.Przyjechała do mnie kostka brukowa Libet i mnóstwo jest takich jakby poobcieranych o siebie,są takie białe ślady jak pomalowane kredą tylko nie schodzi to.Próbowałem szorować to,ale nie schodzi.Czy uważacie,że powinienien to zwrócić? Znajomi dzisiaj byli i stwierdzili,że to jest jakiś trzeci gatunek chyba.

MAR70 , dwa dni temu trafiłam na taki wątek o kostkach Libet:( :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203552-Kostki-LIBET-wątpliwości-co-do-jakości-(ZDJĘCIA)/page7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...