Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Poratujcie:)

Gdzie w Rybniku lub Żorach kupię rury osłonowe ( na przepusty do fundamentu?)

Na wodę wziąć średnicę 75 mm? a jakie na kabel z prądu?

Na wodę nie podpowiem, a na prąd albo AROT 50 albo normalna rura wodociągowa (niebieska).

AROT w prawie każdej hurtowni elektrycznej, rura wodociągowa w prawie każdej hurtowni wod-kan.

Na prąd wyprowadź sobie 2 sztuki bo kabelków na zewnątrz jest więcej niż tylko zasilanie.

No i uziom (bednarkę) warto wprowadzić do budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robertsz , dziękuję bardzo http://emotikona.pl/emotikony/pic/0vishenka_33.gif

Ja dzwoniłam po hurtowniach budowlanych i wod-kan za Arotem, to się mnie w jednej pytali co to jest:D

Jakoś nie przyszło mi na myśl że to należy szukać w hurtowni elektrycznej:rolleyes:

:)

 

Czy ktoś się orientuje jaką średnicę kupić na wodę ? ( chodzi o rurę osłonową)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do naszego specjalisty od pompy ciepła czyli do Adama ;) ale chętnie posłucham też opini innych :)

Ok,do rzeczy. Jestem właśnie na etapie instalacji wod-kan i chciałam zapytać czy macie jakieś sugestie o czym pamiętać przed tynkami, chodzi mi tu np. o takie szczegóły ,jak zastosowanie podwójnej otuliny na rury z ciepłą wodą przy zastosowaniu pompy ciepła. Temat pomp ciepła jest wciąż zagadką dla wielu instalatorów więc trzeba się samemu zainteresować ;) co by potem nie żałować że coś jest nie tak. A więc czy jest coś szczególnego o czym należy pamiętać już na tym etapie planując pompe?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modena w swoim terenie masz Prom-Dragon, powinni wiedzieć o jaką rurę do wody ci chodzi.

te dwa metry rury osłonowej, jak dobrze się skręcić, to osobówką przewieziesz. ma by gładka, inaczej będzie trudno.

:no: , mają tylko rury kanalizacyjne( i średnica duża) a osłonowych nie.

Rutino a w Jastrzębiu tam gdzieś nie ma takich rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, w sierpniu zaczynamy budowe w Rudach. Mam wstepnie wybranego wykonawce- Pan Adam Szendzielorz firma Ad-bud z Pilchowic. Mam nadzieje ze słyszeliscie o Nim same dobre rzeczy :) Co myslicie rowniez o Budozbycie z Rybnika? Jesli macie jakie namiary na tani dobry beton, więźbe, stal, deski itd to proszę o pomoc w tych jakże trudnych pierwszych krokach...

Pozdrowienia

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, w sierpniu zaczynamy budowe w Rudach. Mam wstepnie wybranego wykonawce- Pan Adam Szendzielorz firma Ad-bud z Pilchowic. Mam nadzieje ze słyszeliscie o Nim same dobre rzeczy :) Co myslicie rowniez o Budozbycie z Rybnika? Jesli macie jakie namiary na tani dobry beton, więźbe, stal, deski itd to proszę o pomoc w tych jakże trudnych pierwszych krokach...

Pozdrowienia

Robert

 

W sprawie betonu zadzwon do Matuszka z Wodzisławia, ul. Mlodziezowa. Mial za 205zł. ale to bylo dwa lata temu. Ale mial najtanszy i dosc dobry jakosciowo beton. No i wlasciwie na kazde zawolanie. Jednego dnia dzwonilam, na drugi dzien podjezdzala betoniarka. Lubar mial w tej samej cenie ale znajomy sie strasznie skarzyl, ze niedobry jakosciowo, wiec zrezygnowalismy. Stal tez bralismy od Matuszka. W zasadzie to ma duzo tanich i dobrych materialow. Mozna bylo negocjowac ceny przy wiekszych dostawach. Wiezbe najtaniej znalezlismy w takim tartaku w Zorach. Prowadzi go dwoch gorali, drewno zwoza z gor. Dostalismy w baaardzo atrakcyjnej cenie. Moze jeszcze mam gdzies na nich namiar. Jak jestes zainteresowany to pisz na priv. Zycze powodzenia w dlugiej i trudnej drodze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie betonu zadzwon do Matuszka z Wodzisławia, ul. Mlodziezowa. Mial za 205zł. ale to bylo dwa lata temu. Ale mial najtanszy i dosc dobry jakosciowo beton. No i wlasciwie na kazde zawolanie. Jednego dnia dzwonilam, na drugi dzien podjezdzala betoniarka. Lubar mial w tej samej cenie ale znajomy sie strasznie skarzyl, ze niedobry jakosciowo, wiec zrezygnowalismy. Stal tez bralismy od Matuszka. W zasadzie to ma duzo tanich i dobrych materialow. Mozna bylo negocjowac ceny przy wiekszych dostawach. Wiezbe najtaniej znalezlismy w takim tartaku w Zorach. Prowadzi go dwoch gorali, drewno zwoza z gor. Dostalismy w baaardzo atrakcyjnej cenie. Moze jeszcze mam gdzies na nich namiar. Jak jestes zainteresowany to pisz na priv. Zycze powodzenia w dlugiej i trudnej drodze :)

 

Dzieki Neszka, ja na razie znalazłem beton za 195 z 8% Vatem tak ze cena wydaje mi sie dobra, dla zainteresowanych z odzdziału prefrow z Czernicy, gosciu kumaty polecam. Nie wiem jak z jakoscia, moze mial ktos z nimi do czynienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do naszego specjalisty od pompy ciepła czyli do Adama ;)

 

Oj tam oj tam :)

 

Ok,do rzeczy. Jestem właśnie na etapie instalacji wod-kan i chciałam zapytać czy macie jakieś sugestie o czym pamiętać przed tynkami, chodzi mi tu np. o takie szczegóły ,jak zastosowanie podwójnej otuliny na rury z ciepłą wodą przy zastosowaniu pompy ciepła. Temat pomp ciepła jest wciąż zagadką dla wielu instalatorów więc trzeba się samemu zainteresować ;) co by potem nie żałować że coś jest nie tak. A więc czy jest coś szczególnego o czym należy pamiętać już na tym etapie planując pompe?

 

Instalacja wodna w domu z pompa nie rozni sie kompletnie niczym od instalacji wodnej w domu z jakimkolwiek innym zrodlem ciepla :) Rozni sie tylko bojler - polecam wiekszy (ja bym teraz wzial 400l) i z cala pewnoscia musi byc przeznaczony do pompy ciepla - czyli miec duza powierzchnie wymiany ciepla (podwojna wezownica lub duzy dwuplaszczowy). Z tego powodu, ze pompa ciepla daje na wyjsciu nizsza temperature niz moze dac np. piec na ekogroszek. Ja bym teraz bral baniak galmetu sgws 400 maxi.

 

Co do otulin - naturalnie izolacja powinna byc jak najgrubsza. Szczegolnie jak masz cyrkulacje (a polecam, jak od bojlera do poszczegolnych punktow poboru wody masz wiecej niz 3-4m). Tutaj nie warto oszczedzac, bo cyrkulacja potrafi wciagnac duzo kWh i mocno obnizyc temperature w bojlerze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam ,chciałam się upewnić że wszystko jest ok :)

Rozumiem że bojler ten podłączony do pompy ciepła ogrzewa nam wode ,zimą kiedy ogrzewamy dom a latem? Kiedy dolne źródło się regeneruje? Wiem że już kiedyś o tym wszystkim czytałam ale po drodze tyle innych etapów na budowie więc odświeżam temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam ,chciałam się upewnić że wszystko jest ok :)

Rozumiem że bojler ten podłączony do pompy ciepła ogrzewa nam wode ,zimą kiedy ogrzewamy dom a latem? Kiedy dolne źródło się regeneruje? Wiem że już kiedyś o tym wszystkim czytałam ale po drodze tyle innych etapów na budowie więc odświeżam temat :)

 

Przez cały rok ogrzewa bojler - podgrzanie 300l z ~25stC do ~45stC zajmuje mojej pompie 9kW ok. 40 minut, robi to dwa razy dziennie. Dolne źródło regeneruje się bardzo szybko - ja już teraz mam praktycznie zregenerowane, a do zimy jeszcze daleko :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez cały rok ogrzewa bojler - podgrzanie 300l z ~25stC do ~45stC zajmuje mojej pompie 9kW ok. 40 minut, robi to dwa razy dziennie. Dolne źródło regeneruje się bardzo szybko - ja już teraz mam praktycznie zregenerowane, a do zimy jeszcze daleko :-)

 

A jak rozwiązałeś u siebie sterowanie temperatury w pomieszczeniach? Ja bym chciała u siebie jak najmniej skomplikowanie ;)

Czy to ma jakiś wpływ na koszty? I kwestia grzejników w łazienkach tzn. drabinek czy podpinać do układu z pompą czy dać elektryczne?

Dzięki ,dużo tych pytań wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A jak rozwiązałeś u siebie sterowanie temperatury w pomieszczeniach? Ja bym chciała u siebie jak najmniej skomplikowanie ;)

Ja mam jeden sterownik pokojowy i przy podłogówce to styknie,w sypialni obniżyłem temperaturę poprzez regulację przepływu na rotametrach przy rozdzielaczu i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązałeś u siebie sterowanie temperatury w pomieszczeniach? Ja bym chciała u siebie jak najmniej skomplikowanie ;)

 

Ja mam sterowanie pogodowe ale ja mam bojler dodatkowy - generalnie zupełnie Ci niepotrzebne. Proponuje najprościej jak się da czyli 100% podłogówka i na każdą kondygnację oddzielny sterownik pokojowy (wisi sobie i na nim ustawiasz temperatury - żeby wykorzystać tanią taryfę ustawiasz wyższą temperaturę w nocy, niższą w dzień). Ewentualne różnice między pokojami / kondygnacjami ustawiasz na rotametrach. Warto dać policzyć dokładne OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło) całego domu i dać zaprojektować podłogówkę - tylko komputerowo!! Na oko to se można ;) Może działać (i najczęściej działa) ale trzeba się naregulować trochę żeby było równomiernie ciepło, no i pompki zwykle trzeba mocniejsze.

 

Czy to ma jakiś wpływ na koszty? I kwestia grzejników w łazienkach tzn. drabinek czy podpinać do układu z pompą czy dać elektryczne?

Dzięki ,dużo tych pytań wiem :)

 

Ja mam drabinki podłączone do rozdzielacza z podłogówki - mocno skręcone. Ale teraz robiłbym elektryczne! W zimę jest spoko ale w lato - np. takie jak teraz - czyli b. duża wilgotność, a temperatury już wysokie - nawet z wentylacją mechaniczną ręczniki słabo schną (no jak jest na zewnątrz powietrze 90% wilgotności to nie ma co tej wilgoci odbierać :) - z elektrycznym dogrzaniem na pewno by dało radę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...