Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Z innej beczki pytanie mam. Odnośnie zwrotu VAT, który obowiązuje tylko na materiały kupione do końca br. Na jesień mam nadzieję na SSZ, powiedzcie, co jeszcze warto kupić "na zapas" z tych rzeczy, które się da odliczyć? Kable, rurki, podłogówka, może piec, kafle, panele coś w ten deseń? Takie rzeczy jak tynki i wylewki z robocizną nie odlicza się, dobrze myślę? Może warto kupić materiał na ocieplenie budynku? A można ocieplać SSZ, hehehe? Gdzie mogę znaleźć info na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

elmagra dobre z dwójką dzieci to pomyśl o mnie ja z trójką w wakacje i do tego jeszcze dwa tygodnie temu szczeniaczka sobie sprawiłam ha,ha.Ja uwielbiam rok szkolny a jeszcze jak lekcje do 14:30 to już w ogóle bajka! Co do ogrodu to u mnie boisko i tak ma zostać.Tylko trawa,na początku jeszcze myślałam o tujkach,ale już się wyleczyłam.Ile komarów w tym siedzi a feee.Nienawidzę wszelkiego rodzaju krzaczków,kwiatków i zagracania miejsca niepotrzebnymi rzeczami.Zresztą taką samą zasadę wyznaję w domu,minimalizm w pełnym tego słowa znaczeniu.Blaty w kuchni prawie zawsze puste,to samo łazienka nic na wierzchu,wszystko pochowane i tak ma zostać,bo to mój dom.Za to sprzątanie zajmuje mi tylko pół dnia a nie cały.Aha,a żeby nie było to za domem mam 112 krzaczków truskawek(były pyszne)3 porzeczki,agrest,5 drzewek owocowych i warzywniak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elmagra dobre z dwójką dzieci to pomyśl o mnie ja z trójką w wakacje i do tego jeszcze dwa tygodnie temu szczeniaczka sobie sprawiłam ha,ha.Ja uwielbiam rok szkolny a jeszcze jak lekcje do 14:30 to już w ogóle bajka! Co do ogrodu to u mnie boisko i tak ma zostać.Tylko trawa,na początku jeszcze myślałam o tujkach,ale już się wyleczyłam.Ile komarów w tym siedzi a feee.Nienawidzę wszelkiego rodzaju krzaczków,kwiatków i zagracania miejsca niepotrzebnymi rzeczami.Zresztą taką samą zasadę wyznaję w domu,minimalizm w pełnym tego słowa znaczeniu.Blaty w kuchni prawie zawsze puste,to samo łazienka nic na wierzchu,wszystko pochowane i tak ma zostać,bo to mój dom.Za to sprzątanie zajmuje mi tylko pół dnia a nie cały.Aha,a żeby nie było to za domem mam 112 krzaczków truskawek(były pyszne)3 porzeczki,agrest,5 drzewek owocowych i warzywniak.

 

Ja też lubię rok szkolny (jestem nauczycielką, ale lekcje to bym mogła mieć czasem krócej, hehehe, bo wtedy mam trochę czasu dla siebie zanim odbieram dzieciarnię. A ja mam zamiar sobie sprawić kotka na nowy dom, bo kotki są bezobsługowe (miałam już kilka za młodu u rodziców w domku). No, truskawki są super i inne owocki. Ja planuję borówkę amerykańską, mój tata jest w tym mistrzem, ma krzaczki ponad 1,5m z których są wielkie ilości borówek co rok (w tym roku nie ma, bo je grad w Boguszowicach załatwił....).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki pytanie mam. Odnośnie zwrotu VAT, który obowiązuje tylko na materiały kupione do końca br. Na jesień mam nadzieję na SSZ, powiedzcie, co jeszcze warto kupić "na zapas" z tych rzeczy, które się da odliczyć? Kable, rurki, podłogówka, może piec, kafle, panele coś w ten deseń? Takie rzeczy jak tynki i wylewki z robocizną nie odlicza się, dobrze myślę? Może warto kupić materiał na ocieplenie budynku? A można ocieplać SSZ, hehehe? Gdzie mogę znaleźć info na ten temat?

 

jezeli juz cos odliczalas lub zaczniesz odliczac w tym roku to bedziesz mogla ciagnac az skonczysz inwestycje. Tak samo jesli chodzi o remont, jesli sie zacznie do konca tego roku to mozna odliczac i po 2013 roku. Wiem bo mam ciotke w rachunkowosci i tak mi to tlumaczyla. My jeszcze tez bedziemy wykanczac w przyszlym roku i chcialabym to tez poodliczac. Jesli chcesz to moge dokladnie zapytac jakie sa dokladnie zasady tych odliczen. Mnie sie w koncu tez przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki pytanie mam. Odnośnie zwrotu VAT, który obowiązuje tylko na materiały kupione do końca br. Na jesień mam nadzieję na SSZ, powiedzcie, co jeszcze warto kupić "na zapas" z tych rzeczy, które się da odliczyć? Kable, rurki, podłogówka, może piec, kafle, panele coś w ten deseń? Takie rzeczy jak tynki i wylewki z robocizną nie odlicza się, dobrze myślę? Może warto kupić materiał na ocieplenie budynku? A można ocieplać SSZ, hehehe? Gdzie mogę znaleźć info na ten temat?

 

Do 31 grudnia 2013 r. musisz złożyć wniosek o zwrot VAT tzw. VZM wtedy nabywasz prawa do korzystania z tej ulgi przez nastepne 5 lat. To wg stanu prawnego na dziś. Choć w necie piszą że MF próbuje coś grzebać w tych przepisach i zmienić oczywiście na naszą niekorzyść.;) Wpisz w google VZM 2013 a wszystkiego się dowiesz. :) Odliczeniu podlegają tylko materiały wg stawki 23% które wcześniej miały 7%. Odliczeniu podlega tylko różnica między tymi stawkami i to też nie cała. :p

Jak masz usługę z materiałem wg stawki 8% to taka faktura jest nie do odliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale długo nie zaglądałam. Mam pytanie gdzie w Rybniku,lub okolicy kupię ziemię pod trawnik,nie musi być humus,najlepiej polna,tylko gdzie ją dostać? Drugie pytanie: Gdzie można wypożyczyć glebogryzarkę? Miłego dnia życzę,zaglądającym:)
Nadulka, po Ci humus pod trawnik ? Wyjaśniałam to, zajrzyj j kilka stron wcześniej. ;) Gabi, Twoja beagelka ciudowna jest !!! :) :) :) Wysłałam Ci zaproszenie na FB.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadulka, po Ci humus pod trawnik ? Wyjaśniałam to, zajrzyj j kilka stron wcześniej. ;) Gabi, Twoja beagelka ciudowna jest !!! :) :) :) Wysłałam Ci zaproszenie na FB.

 

Aga...dlatego pisałam że nie musi być humus,bo gdzie go kupić to ja wiem!

Najlepsza pod trawnik jest polna ziemia,ale u nas raczej ciężko o taką,choć wiem że można zdobyć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 31 grudnia 2013 r. musisz złożyć wniosek o zwrot VAT tzw. VZM wtedy nabywasz prawa do korzystania z tej ulgi przez nastepne 5 lat. To wg stanu prawnego na dziś. Choć w necie piszą że MF próbuje coś grzebać w tych przepisach i zmienić oczywiście na naszą niekorzyść.;) Wpisz w google VZM 2013 a wszystkiego się dowiesz. :) Odliczeniu podlegają tylko materiały wg stawki 23% które wcześniej miały 7%. Odliczeniu podlega tylko różnica między tymi stawkami i to też nie cała. :p

Jak masz usługę z materiałem wg stawki 8% to taka faktura jest nie do odliczenia.

 

Czyli w tym roku jeszcze mnie czeka wypełnianie jakiegoś wniosku? A to teraz już muszę rozliczyć, czy dopiero z PITami? A czy materiały kupione w 2014r też mogę odliczyć? Bo czytałam, że muszę kupić wszystko tylko do końca 2013r. Dobrze piszę? A te osoby, które dostały zwrot VAT, mogą się podzielić które z materiałów się zaliczają? (Tak po ludzku, ogólnikowo, bez tych skomplikowanych nazw w tabelkach, które znalazłam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w tym roku jeszcze mnie czeka wypełnianie jakiegoś wniosku? A to teraz już muszę rozliczyć, czy dopiero z PITami? A czy materiały kupione w 2014r też mogę odliczyć? Bo czytałam, że muszę kupić wszystko tylko do końca 2013r. Dobrze piszę? A te osoby, które dostały zwrot VAT, mogą się podzielić które z materiałów się zaliczają? (Tak po ludzku, ogólnikowo, bez tych skomplikowanych nazw w tabelkach, które znalazłam).

 

jezeli zglosisz, ze masz rozpoczeta inwestycje (prawdopodobnie tak jak ktos pisal, trzeba jakis wniosek dac) to mozesz do 5 lat sie na biezaco rozliczac z VATu. Czyli nie musisz teraz kupowac. Co sie odlicza to ciezko powiedziec, ja zawsze daje wszystkie faktury do biura rachunkowego ciotce bo to ciezko wywnioskowac co mozna a czego nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w tym roku jeszcze mnie czeka wypełnianie jakiegoś wniosku? A to teraz już muszę rozliczyć, czy dopiero z PITami? A czy materiały kupione w 2014r też mogę odliczyć? Bo czytałam, że muszę kupić wszystko tylko do końca 2013r. Dobrze piszę? A te osoby, które dostały zwrot VAT, mogą się podzielić które z materiałów się zaliczają? (Tak po ludzku, ogólnikowo, bez tych skomplikowanych nazw w tabelkach, które znalazłam).

 

Jeśli chcesz nabyć prawa do tej ulgi to najpóźniej w dniu 31 grudnia 2013r. musisz złożyć wniosek VZM. Inaczej przepadło. Tak że to bardzo ważna data i raczej złożyłbym jeszcze przed świętami ryzykowne jest czekać do ostatniego dnia. Ja wypełniałem VZM-a sam (zajęło mi to ze 3 dni) tak troche na czuja i tak mi ok. 1 tys uszczknęli. Ale to było wliczone ryzyko. Jak miałem wątpliwości do wpisywałem najwyżej w US skorygują.

 

Możesz dać wniosek do wypełnienia do jakiegoś biura rachunkowego za opłatą. Swego czasu na tym forum ogłaszała sie jakaś pani która robi to odpłatnie nie pamiętam nicka. Po ludzku to nie bardzo się da okreslić ale spróbuję więc tak hasłowo:

beton , cement , pustaki, stal, piasek, pianka montażowa, styropian, klej do styro, pianki, okna bez montażu, materiały na dach, zbiornik na szambo bez montażu, to tak przy SSZ przy wykończeniówce wełna, płytki, klej, panele, przewody, kable, materiał na tynki , płyty k-g, profile do płyt, armatura sanitarna (wanna, brodzik, umywalki, kibelki, bidety , baterie), armatura do zabudowy w kuchni (piekarnik, okap itp) tynk zewnętrzny. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i czasami dana folia jest odliczana a inna już nie to tak jako przykład. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glina z mnóstwem kamieni....niestety!

Teraz nawieźliśmy dwa auta ziemi takiej niby lepszej,rozluźniłam ją z piaskiem ,ale ostatnią warstwę chcę lepszą:)

Jak nie kupię to zostawię jak jest!

 

I nie kupuj. ;)

 

Glina to bardzo cenna ziemia !

JEDYNĄ jej wadą jest mała przepuszczalność.

A tak naprawdę glina jest ziemią bardzo urodzajną, bogatą w składniki odżywcze i świetnie trzymającą wilgoć.

 

Zrobiłaś bardzo dobrze : rozluźniłaś ją trochę z piaskiem więc postaraj się zrobić tak z tą resztą.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...