Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Gość Arturo72
Jak macie zrobiony lub jak planujecie zrobić taras ? Mam w projekcie taras na gruncie ok. 24m2. Zastanawiam się czy jest sens murować murki fundamentowe i wylewać płytę, a na to dopiero deski lub płytki czy zrobić to bezpośrednio na gruncie bez murków i płyty ? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie ?

Jeśli masz taras na gruncie to nie ma sensu murować żadnych murków ani wylewać płyty ale ten grunt pod taras musi być odpowiednio przygotowany czyt.zagęszczony.

Dalej to działasz tam jak i co chcesz oprócz gresu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Jak macie zrobiony lub jak planujecie zrobić taras ? Mam w projekcie taras na gruncie ok. 24m2. Zastanawiam się czy jest sens murować murki fundamentowe i wylewać płytę, a na to dopiero deski lub płytki czy zrobić to bezpośrednio na gruncie bez murków i płyty ? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie ?

 

Tez uwazam ze bezposrednio na gruncie. Wybralbym z 20cm, uzupelnil zwirem / klincem z lekkim spadkiem, zagescil i na tym ukladal / poziomowal bloczki betonowe (zwykle "cokloki"). Do betonikow grube legary (podparte co ~1-1,2m ale to zalezy od przekroju), na nie w poprzek ciensze legary i na to dopiero deski :) Dobrze zrobione wytrzyma lata :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam ze bezposrednio na gruncie. Wybralbym z 20cm, uzupelnil zwirem / klincem z lekkim spadkiem, zagescil i na tym ukladal / poziomowal bloczki betonowe (zwykle "cokloki"). Do betonikow grube legary (podparte co ~1-1,2m ale to zalezy od przekroju), na nie w poprzek ciensze legary i na to dopiero deski :) Dobrze zrobione wytrzyma lata :-)

 

A nam odradzili na gruncie. Ponoć mróz tak potrafi "dźwignąć" ziemię, ze nic nie pomoże. Po paru zimach porobi tym ( cytat), bo ziemia pracuje. Strefa przemarzania to minimum 1,20 cm. Na plac też nie dajesz kostki bezpośrednio na grunt, tylko wybierasz min 50-80 cm, utwardzasz kruszywem i kostkujesz. Lepiej wykopać fundamenty, zalać betonem, na tym wymurować murki z coklokow, środek wypełnić gruzem, piaskiem, dobrze ubić , wylać wylewkę i dopiero układać taras ( deski, płytki, kostki ). Ani atom nie ruszy. Tak mamy zrobione, po wielu naradach i konsultacjach. mam nadzieję, że dobrze.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

 

Studnie głębinową ktoś może w okolicy robił? Poproszę o jakieś namiary na sprawdzonych wykonawców.

Narazie dostałem jedną ofertę (http://www.wiercenie-studni.eu/) ale troche mnie powaliło bo za ok 20m wyjdzie z pompą i materiałem ok 12.000zł:/ (240zł netto za 1 mb)

 

pozdrawiam

Krystian

 

Wierciliśmy jakiś czas temu w kilka osób z forum. Właśnie Mariusz nam wiercił studnie. Może znajdziesz trochę taniej ale poniżej 200zł raczej nie. Chyba że planujesz odwierty pod pompę ciepła to wiercenie wyjdzie o wiele taniej http://www.bose-instal.pl/cennik-uslug.html.. A skąd wiesz że studnia ma mieć ok 20m?może wystarczy 8-12m.Możesz zamówić tylko odwiert a pompę kupić sam i obudowę też zrobić samemu. Zapraszam do mnie to zobaczysz co i jak ul.sygnały 5G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nam odradzili na gruncie. Ponoć mróz tak potrafi "dźwignąć" ziemię, ze nic nie pomoże. Po paru zimach porobi tym ( cytat), bo ziemia pracuje. Strefa przemarzania to minimum 1,20 cm. Na plac też nie dajesz kostki bezpośrednio na grunt, tylko wybierasz min 50-80 cm, utwardzasz kruszywem i kostkujesz. Lepiej wykopać fundamenty, zalać betonem, na tym wymurować murki z coklokow, środek wypełnić gruzem, piaskiem, dobrze ubić , wylać wylewkę i dopiero układać taras ( deski, płytki, kostki ). Ani atom nie ruszy. Tak mamy zrobione, po wielu naradach i konsultacjach. mam nadzieję, że dobrze.:p

 

Oj ktos mocno przesadzil :) Zalezy jaki grunt. Pod chodnik wybierasz 10cm, uzupelniasz piaskiem i gra i buczy. Jezeli jest odpowiedni spadek to nic sie nie stanie. Wystarczy 20cm wybrac i uzupelnic zwirem i nawet jak podniesie o 0,5cm to po roztopach o tyle samo opadnie :-) 50-80cm wybrac to na najgorszej glinie i pod podjazd na ktory beda wjezdzaly ciezkie tiry :) 30-40cm pod osobowke, 10-20cm pod chodnik. Maksimum!! A jak pod spodem piasek to wystarczy mniej niz polowa tego :-)

 

Gdyby bylo inaczej wszystkie chodniki i ulice rozpadalyby sie po jednej zimie ;) Robienie fundamentow pod taras drewniany to armata na wrobla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mysle, ze pod drewniany taras zbedne sa fundamenty :) My wlasnie planujemy robic wjazd. Skoro juz Adam sie pokazales to chcialam zapytac czy nie znasz jakiejs taniej firmy, ktora moglaby nam wybrac ziemie, odpowiednio utwardzic i wysypac berga??? Aha i jeszcze krawezniki wstawic :) tak przygotowac, zeby pod kostke bylo :) Juz tu pisalam ale nikt nie odpowiedzial to moze Ty masz jeszcze jakis zloty namiar ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo, zasadniczo podbitkę już mam, pojawiła się wraz z dachem.

teraz tylko nad tarasem i wejściem trzeba dokończyć. przycinam sobie deski, maluję i przykręcam do drewnianego stelażu.

robota szybka i przyjemna tylko mam na nią czas może z dwa razy w tygodniu po kilka godzin..

brakuje mi jakiegoś sprawnego emeryta w rodzinie :)

taras to nasz kolejny błąd, na gruncie byłby dużo tańszy, choć faktycznie betonowy daje większą pewność że nic się z nim nie będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nam odradzili na gruncie. Ponoć mróz tak potrafi "dźwignąć" ziemię, ze nic nie pomoże. Po paru zimach porobi tym ( cytat), bo ziemia pracuje. Strefa przemarzania to minimum 1,20 cm. Na plac też nie dajesz kostki bezpośrednio na grunt, tylko wybierasz min 50-80 cm, utwardzasz kruszywem i kostkujesz. Lepiej wykopać fundamenty, zalać betonem, na tym wymurować murki z coklokow, środek wypełnić gruzem, piaskiem, dobrze ubić , wylać wylewkę i dopiero układać taras ( deski, płytki, kostki ). Ani atom nie ruszy. Tak mamy zrobione, po wielu naradach i konsultacjach. mam nadzieję, że dobrze.:p

 

I bardzo dobrze zrobiłaś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mysle, ze pod drewniany taras zbedne sa fundamenty :) My wlasnie planujemy robic wjazd. Skoro juz Adam sie pokazales to chcialam zapytac czy nie znasz jakiejs taniej firmy, ktora moglaby nam wybrac ziemie, odpowiednio utwardzic i wysypac berga??? Aha i jeszcze krawezniki wstawic :) tak przygotowac, zeby pod kostke bylo :) Juz tu pisalam ale nikt nie odpowiedzial to moze Ty masz jeszcze jakis zloty namiar ;)

 

Niestety nie mam - ja takie rzeczy sam u siebie robilem swoim sprzetem ;) Mysle ze zrobi to kazdy koparkowy (wybierze ziemie + uzupelni i wyrowna berge).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem zrobi :p ale zasadnicza kwestia... za ile... Moj maz jak znalazl namiar na firme, to wycenili na 30k :p tyle to ja mialam zamiar dac z kostka, a nie samo wybranie i wysypanie bergom... Nastepna firma juz zaspiewala 15k, juz troche lepiej, ale jak dla mnie ciagle za drogo ;) dlatego szukam i pytam ;)

 

Masakra ;) Nie dzwon po zadnych firmach brukarskich tylko do pierwszego lepszego koparkowego! Takiego z koparka za 80 pln / h. Namiar na berge: Andrzej: 609 775 446 (uwaga lubi sie mocno spoznic - np. o 8h albo o jeden dzien ;) Najlepiej zamow jeden dzien koparkowego niech wykorytuje teren (duzy sprzet w 1h wykorytuje te 50-100m2), na drugi dzien berge niech wykipuje ja do dziury (nie wiem ile teraz - dwa lata temu wywrota 15-17t bergi kosztowala te 500-600 pln) i na trzeci dzien koparkowy niech wroci calosc rozgarnac.

 

Aczkolwiek firmy brukarskie beda pozniej marudzily ze nie wiedza jak jest zrobiona podbudowa i nie beda chcieli dac gwarancji. Cos za cos. Oni na tym wlasnie najwiecej zarabiaja bo to jest szybka i prosta robota... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, ze na chwalowicach na kopalni sprzedaja osobom prywatnym berge za 1 zl + transport. My mamy tego wjazdu niestety baaaaardzo duzo :/ 80m ponad... stad te kosmiczne ceny. Na dodatek teran jest baaaardzo mokry i trzeba sporo nadsypac aby wyrownac do poziomu garazu... Dalej kombinuje jak to zrobic najtaniej. Najgorsze jest to, ze maz wraca z roboty okolo 17.30 i niewiele sie juz da zrobic. Dlatego szukamy ludzi, ktorzy to zrobia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, ze na chwalowicach na kopalni sprzedaja osobom prywatnym berge za 1 zl + transport.

 

Raczej niemozliwe - chyba ze czarna berge ktora sie na podbudowe nie nadaje. Czerwona berga jest swietnym materialem i niestety sie ceni :)

 

My mamy tego wjazdu niestety baaaaardzo duzo :/ 80m ponad... stad te kosmiczne ceny.

 

80m biezacych czy 80m2 ?

 

Na dodatek teran jest baaaardzo mokry i trzeba sporo nadsypac aby wyrownac do poziomu garazu...

 

To mniej roboty dla koparkowego bo mniej trzeba wybierac;)

 

Dalej kombinuje jak to zrobic najtaniej. Najgorsze jest to, ze maz wraca z roboty okolo 17.30 i niewiele sie juz da zrobic. Dlatego szukamy ludzi, ktorzy to zrobia

 

Tu recznie nic nie zrobisz - koparkowy zalatwi wszystko sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80mb wlasnie... wychodzi tego okolo 300m2. Calkiem sporo... No o tej berdze to nam powiedzial ten chlop od firmy, ktora zacenila 30k... musialabym podpytac czy to prawda.

 

No na pewno nie ;) Berga jest cenionym materialem u nas na podbudowe. A czarna sie do niczego nie nadaje i jej sie chetnie pozbywaja!

 

300m2 to tak jedna, moze dwie pelne dniowki duzej kopary + wynajecie auta do wywozenia tego (chyba ze checie sobie cos na miejscu zniwelowac). Liczac nawet dwa dni po 10h to masz ~1600 pln. Plus auto drugie tyle. Teraz jak chcesz ~40cm bergi to potrzebujesz jej ~120m3 czyli ok. 250 ton = 15 wywrotek = kolo 8-9k pln (boli ;) Na koniec wszystko ubic - ~150-200 pln wynajecie czageszczarki na dobe.

No wychodzi 12-13k pln niestety (bez kraweznikow etc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

straszne.... no ja tak liczylam te 12-13k, kolega meza cos wspominal, ze bylby w stanie za 12k to zrobic z kraweznikami. Wiec chyba juz nie bede marudzic tylko wezmiemy go i tyle ;) ale 30k to juz kwota z kosmosu... a musimy w koncu zrobic ten podjazd do garazu bo o ile zima nie dala nam w kosc... wrecz przeciwnie calkiem fajnie dala nam przezimowac samochody na zewnatrz... to boje sie, ze sezon gradowy juz nam takich forow nie da... tym bardziej, ze w zeszlym roku nas nie oszczedzal i oklupal nam cale ocieplenie... ehhhh :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

straszne.... no ja tak liczylam te 12-13k, kolega meza cos wspominal, ze bylby w stanie za 12k to zrobic z kraweznikami. Wiec chyba juz nie bede marudzic tylko wezmiemy go i tyle ;) ale 30k to juz kwota z kosmosu... a musimy w koncu zrobic ten podjazd do garazu bo o ile zima nie dala nam w kosc... wrecz przeciwnie calkiem fajnie dala nam przezimowac samochody na zewnatrz... to boje sie, ze sezon gradowy juz nam takich forow nie da... tym bardziej, ze w zeszlym roku nas nie oszczedzal i oklupal nam cale ocieplenie... ehhhh :/

 

Wszystko zalezy od tej ceny bergi - ja dawno nie kupowalem, a ~4 lata temu wywrotki mialem po 200-250 pln. Wiem ze teraz to kosztuje jakies 20-25 pln / tone, 250t wychodziloby 5-6k pln + transport, z grubsza by sie zgadzalo :) Ci co chcieli za 30k pewnie liczyli dolomit zamiast bergi - ten kosztuje 50-60 pln / t. No i krawezniki - mozesz wziac cienkie betonowe, a mozesz grube granitowe. Cena inna :) Ja u siebie nie bede dawal kraweznikow chyba wcale - na boki pojda murowane na zaprawie grubsze kostki granitowe (a w srodek mniejsze). Tez mnie to czeka a ja mam 400m2 do zrobienia :-) Tyle dobrze ze mam juz podbudowe praktycznie gotowa - ze dwie wywroty cienszego klinca tylko na gore musze rzucic zeby wyrownac tu i owdzie, na to 5cm piasku i kostka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie on to policzyl z ta berga za 1 zl. z chwalowic... nie wiem jakie ma przeliczniki ale niezle go pogielo.... Jesli to faktycznie miala byc ta czarna berga to juz w ogole....

Widze, ze tez masz niezly wjazd.... my wlasnie tez chcemy zrobic juz ta podstawe pod kostke. Tez chcemy dawac granit ale to za jakies 2 lata, nie wczesniej. Trza kasy nazbierac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...