Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Witam,

poszukuję miejsca gdzie uzyskam fachową poradę dotyczącą rodzaju ogrzewania.

Mam do wyboru:

I - prąd + kominek DGP

II- prąd + kominek z płaszczem wodnym

 

zastanawiam się jeszcze nad kolektorami.

 

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jednak może Ktoś z Was ma namiary na kogoś kto doradzi co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem co skłoniło Cię do tego prądu choć ma on swoje zalety :wink:. Patrząc na proponowane przez Ciebie opcje proponuję prąd+DGP+rekuperator. Płaszcz wodny i solary spowodują, że będziesz musiał wykonać typową wodną instalację z grzejnikami i rurami. Do Twoich opcji dodałem rekuperator bo grzejąc się prądem (czyli najdroższym medium) trzeba odzyskać maksimum ciepła z powietrza wydostającego się z wentylacji (a wentylować musisz). Dodatkowo przydałby Ci się GWC, który zimą wstępnie ogrzeje powietrze zasysane do domu. Wydaje się, że wszystkie te opcje będą b. drogie ale typowe ogrzewanie wodne również tanie nie jest - moje kosztowało ok 23 tys mimo, że zrobiłem je sam (fakt, że dom mam duży). Teraz, koszt ogrzewania to ok 3 tys rocznie (eko groszek).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czym najlepiej i najtaniej utwardzić wjazd do domu

Potwierdzam, że najtańszy jest niesort z hałdy kopalnianej. Niesort oznacza że dostajesz to co kopara do łychy nabierze.

 

Ja mam tak:

 

- 370 pln / 17t niesortu

- 450 pln / 17t sortu (0-60cm)

 

Cena juz z transportem. Jest to "czerwony" tzw. kliniec, podobno ten drugi (sortowany) znacznie lepiej sie klinuje i jego tez zamowilem (jakies 5-6 wywrotek pewnie wejdzie). Nie dajcie sie nabrac na ten czarny syf z hald - on jest radioaktywny i kopalnie pozbywaja sie go bardzo chetnie za darmo :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poszukuję miejsca gdzie uzyskam fachową poradę dotyczącą rodzaju ogrzewania.

Mam do wyboru:

I - prąd + kominek DGP

II- prąd + kominek z płaszczem wodnym

 

Moim zdaniem jezeli juz prad to do tego tylko i wylacznie ogrzewanie wodne - czyli kominek z plaszczem wodnym. Dlaczego? Bo grzejac w II taryfie bedziesz mial z 30-50% taniej, a jezeli nie planujesz podlogowki to gdzies to cieplo generowane w nocy, ktore trzeba oddac w dzien - musisz magazynowac. Wiec potrzebny bedzie duzy bufor wodny, do ktorego latwo podepniesz kominek z plaszczem i kolektory. Do samych kolektorow zreszta musisz miec duzy bufor - on w lato generuje duze ilosci ciepla ktore gdzies trzeba oddawac :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jezeli nie planujesz podlogowki to gdzies to cieplo generowane w nocy, ktore trzeba oddac w dzien - musisz magazynowac.

Zakładam, że kolega właśnie zrobi podłogówkę grzaną elektrycznie, bez udziału wody. Taka płyta sama w sobie jest akumulatorem ciepła. Jeżeli idzie o kominek z płaszczem wodnym to przyznam, że nie jestem zwolennikiem robienia kotłowni w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co skłoniło mnie do grzania prądem? Dobre pytanie. Nie ma w okolicy gazu. A do ekogroszku nie mam pomieszczenia (piec,itd)

Tak naprawdę chciałbym grzać GŁÓWNIE kominkiem i prąd traktować jako alternatywę.

 

Znacie może jakąś firmę z naszych okolic która obiektywnie może zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 370 pln / 17t niesortu

- 450 pln / 17t sortu (0-60cm)

Super ceny. A gdzie to kupowałeś?

 

Moge dac namiar na goscia - dopiero we wtorek mam pierwszy transport tegoz :) Ale wczesniej wozil mi kilka wywrotek piasku i zwiru do drenazu (~16-32mm) wiec z czystym sumieniem polecic moge.. Na priva (lub jak tu bedzie wiecej chetnych) moge dac namiar. Gosc jest chyba z Rogow lub z Gorzyc - generalnie zajmuje sie transportem i kasuje ok 180-200 pln / wywrote 17t, a material kasuje po cenach zakupu :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jezeli nie planujesz podlogowki to gdzies to cieplo generowane w nocy, ktore trzeba oddac w dzien - musisz magazynowac.

Zakładam, że kolega właśnie zrobi podłogówkę grzaną elektrycznie, bez udziału wody. Taka płyta sama w sobie jest akumulatorem ciepła. Jeżeli idzie o kominek z płaszczem wodnym to przyznam, że nie jestem zwolennikiem robienia kotłowni w salonie.

 

Jezeli planuje kominek wodny i kolektory to nie widze innej opcji jak jednak podlogowka "wodna" - jeden wielki bufor do ktorego oddajemy cieplo z roznego rodzaju zrodel ciepla, a z tego dopiero ogrzewamy dom :) DGP to dla mnie maksymalnie niewygodne i niekomfortowe ogrzewanie.. Przesuszone powietrze, slaba regulacja, zbyt mala akumulacja ciepla.. Ja juz w tym roku odpalam pompe ciepla z 100% podlogowki w dobrze ocieplonym domu - bedzie bardzo stabilna temperatura - cieplo w zimie, zimno w lecie, i o to przeciez chodzi :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 370 pln / 17t niesortu

- 450 pln / 17t sortu (0-60cm)

Super ceny. A gdzie to kupowałeś?

 

Moge dac namiar na goscia - dopiero we wtorek mam pierwszy transport tegoz :) Ale wczesniej wozil mi kilka wywrotek piasku i zwiru do drenazu (~16-32mm) wiec z czystym sumieniem polecic moge.. Na priva (lub jak tu bedzie wiecej chetnych) moge dac namiar. Gosc jest chyba z Rogow lub z Gorzyc - generalnie zajmuje sie transportem i kasuje ok 180-200 pln / wywrote 17t, a material kasuje po cenach zakupu :)

pozdr.

 

Byłabym także wdzięczna za namiary na gościa :)

Z góry dzięuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłabym także wdzięczna za namiary na gościa :)

Z góry dzięuję :)

 

A wiec namiar na goscia: 609 775 446

 

Kupowalem od niego tez tani piasek II gatunku (dobry do podsypania fundamentow etc) po ok. 350 pln / 17t (z transportem). Piasek niby II gatunek (mozliwe grudki gliny i kawaleczki jakichs zwirow / kamieni) ale to co przywiozl wygladalo jak I gatunek, a mialem tego 4 wywroty :) Zal bylo wsypywac do dziury ;)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orientuje sie ktos ile krzycza elektrycy za podpis wykonanej instalacji eletr.wewn.

a propo piasku, na wylewki polecam piasek z bukowa, jakies 13,5zl za tone a wożą chopaki z alpiny :D za tanioche

teraz to trza zagadywac o tani beton do nich :D tylko jak przywiozą b45 mostowy na bazalcie to wylewka bedzie gicior :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą wyczytałem że kominek z pw i podłogówka to ryzyko zagotowania wody. Należy wtedy mieć np u zwykłe kaloryfery.

 

po uważnej lekturze forum jestem za kominkiem z pw + kolektory (może zestaw Byrski)

 

teoretycznie wyglądałoby to tak:

latem cwu z solarów

a zimą z kominka + ewentualnie dogrzanie prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...