Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Jak powinno się rozwiązać wentylację kotłowni w piwnicy? Piec na paliwo stałe (ekogroszek).

W kotłowni powinien być napływ powietrza z zewnątrz. Moim zdaniem nie musi być on przy podłodze bo niby dlaczego?. Ważne żeby powietrze do palenia w kotle miało którędy wlecieć. Ja mam napływ pod sufitem i jest OK. Oprócz tego musi być przewód wentylacyjny, co nie stanowi problemu bo i tak od kotłowni pewno pociągniesz dwa przewody dymowe (kocioł i kominek) i pewno dwa wentylacyjne (kotłownia i pomieszczenie z kominkiem).

 

Nie wiem dlaczego założyłeś, że mam kominek. Pisałem o kotle w piwnicy mocno zagłębionej w gruncie. Sytuację mam taką, jaką nabyłem z dobrodziejstwem inwentarza (mieszkam w domu wybudowanym i oddanym do użytkowania przez kogoś innego). Jednak parę rzeczy jest w nim, ekhm, do poprawienia/dokończenia i nad tym pracuję.

 

Ale do rzeczy. Do kotłowni w piwnicy dochodzą u mnie przewody kominowy i wentylacyjny. Wentylacyjny jest pod sufitem, kominowy w około połowie wysokości kotłowni. Kominiarz twierdzi, że powinien być jeszcze nawiew pochodzący z przebicia się przez ścianę piwnicy do otoczenia (którego nie mam). I podobno jego wyjście ma być wyprowadzone "zetką" przy podłodze, żeby wymuszać obieg powietrza nawiew->wentylacja w sytuacji pojawienia się czadu. Co prawda czujnik elektroniczny czadu założyłem i nigdy nic nie zgłaszał ale...

 

Dlatego pytam czy rzeczywiście muszę dorobić ten nawiew, a jeśli tak to jakich rozmiarów i czy koniecznie z ta "zetką", czy też kominiarz próbuje mi wmówić jakieś głupoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jorgus - nie wiem czemu nawiew miałby być przy podłodze. Przebij się pod sufitem i już. Ja mam pod sufitem - zgodnie z projektem, odebrane przez kominiarza. Nie wiem co to jest zetka.

 

Zetka to taka rura z dwoma kolankami. Że wlot jest poziomo nad gruntem przez ścianę, potem kolanko w pion, rura w dół do podłogi i znów kolanko żeby wylot był równolegle do podłogi.

 

W sieci znalazłem też, że niektórzy zalecają dwa takie wpusty, jeden podpięty rurą spiro bezpośrednio do wentylatora nawiewowego. Ale to już chyba przegięcie jest, nie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to nie znajdziesz takich.

 

Znajdzie, znajdzie - niech szuka na allegro :) Mi sie udalo wyrwac drewniane drzwi z 1937 z futrynami za psie pieniadze - przypuszczam, ze sa zdecydowanie bardziej antywlamaniowe niz te chinskie badziewie z marketu - futryny to ma z drewna przekroju ~15x10, zero wypaczenia, zero kornikow etc - przedwojenne, super solidne drzwi :-) Z daleka wszyscy mysla, ze to juz docelowe drzwi :p

 

Jakby co - Adiqq juz je zaklepal ;-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetka to taka rura z dwoma kolankami. Że wlot jest poziomo nad gruntem przez ścianę, potem kolanko w pion, rura w dół do podłogi i znów kolanko żeby wylot był równolegle do podłogi.

W sieci znalazłem też, że niektórzy zalecają dwa takie wpusty, jeden podpięty rurą spiro bezpośrednio do wentylatora nawiewowego. Ale to już chyba przegięcie jest, nie? :)

Dla mnie sprowadzanie tego powietrza na podłogę jest już przegięciem. Ale każdy robi tak jak chce :wink:. Ważne jest żeby zapewnić napływ powietrza dla kotła no i dla palacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim ja może nie rybnik ale zaraz koło. Moje pytanie to:

1. gdzie po piasek?

2. kaj zamówić beton na ławy?

 

piasek najbliżej i najtaniej: masz do Utexu w Roszkowie (chyba)

beton na ławy: CERAMOT w Bukowie (cegielnia) są chyba najtańsi w okolicy. Ja kupowałem 03.06.2009 i zapłaciłem 210 za m3 razem z pompą.

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło na priv.

 

Ja tez, ja tez - szukam pilnie wylewkarzy -> Ci, co polecasz sa dobrzy ?:) Zacieraja mechanicznie ? Bede wdzieczny za namiary!

pozdr.

 

Dobra, skoro tylu chętnych to podam tutaj, może mnie moderator nie wyrzuci... U mnie robili goście z tej firmy:

 

Master-Bud Christian Stalmach, Żory, tel. (509) 429 503

 

Ja potrzebowałem tylko 40m2 w 3 piwnicach co jest problemem, bo za dużo na ręczne robienie, a trochę mało dla niektórych "agregatowców".

 

Przywieźli piach i cement samowyładowczą ciężarówką, nadmiar cementu zabrali (piachu nie zabierają). Mają agregat z długimi wężami, niwelator do wyznaczania identycznego poziomu we wszystkich pomieszczeniach. Położyli folię, dylatacje do ścian, wylewkę. Na końcu całość zatarli mechanicznie (tarcza tak z pół metra na oko, napędzana silnikiem elektrycznym).

 

Całość zrobili w 5 godzin. Oczywiście dalsze codzienne polewanie do utwardzenia zostawili już mnie. Po dwóch dniach jak się szara zaczęła robić zacząłem polewać.

 

Ceny nie podaję, bo zależy od grubości wylewki i stopnia nierówności podłoża. U mnie grubość wyszła od 3,5cm (w kilku najcieńszych miejscach), przeciętnie ok. 5-6cm do prawie 10cm w nagłębszych dziurach. Ale jestem zadowolony z efektów - równo, nie pęka, nie pyli. Czekam już na kafelkarza, który ma wykończyć całość gresem szkliwionym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam pod koniec kwietnia to byla kwestia 2 tygodni, bo bardziej mi tak pasowalo, wiadomo 1 dzien.Z tego co wiem to moj dom byl jakims setnym w tym roku, takze respecta :D

a robota elegancka i klienta sie sluchaja.

 

Dzieki wszystkim!

 

Podzwonilem tez troche po ogloszeniach i znalazlem jednego sensownego fachmana, ktory na haslo "czy zacieracie mechanicznie?" nie odpowiedzial "tak, wylewki robimy agregatem" i dodatkowo uzywa niwelatora laserowego :) I rzeczywiscie terminy sa calkiem krotkie - najdluzej czeka sie w firmach, ktore robia zarowno tynki jak i posadzki.. Same posadzki niektore firmy robia 350m2 / dzien jak sie dowiedzialem - rzeczywiscie respekt :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...