Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Potrzebuję porady. Mam projekt domu z piwnicą, mam pozwolenie na budowę, mam wytyczony dom na działce, w weekend miał przyjechać koparkowy robić wykop (przesunęło się ze względu na pogodę). Czyli wszystko idzie jak po maśle. Tzn. szło. Mamy poważny dylemat na temat piwnic. Bardzo chcieliśmy je mieć. Projektant nawet specjalnie je dorobił. Ale po ostatnich deszczach, widoku zalegajacej wody na działce, sąsiada pompującego wodę z piwnicy od miesiaca non stop, studni z wodą po sam

 

Troche nie od tej strony niestety do sprawy podchodzisz! Najpierw (przed wykonaniem projektu) majac taki teren, powinnas zlecic badania geotechniczne - wiedzialabys jaki jest poziom wody gruntowej. Zamiast badan mozna wypytac okolicznych mieszkancow posiadajacych studnie jak sprawa wyglada. To, ze aktualnie studnie sa pelne nic nie znaczy - to moze byc woda deszczowa, nie gruntowa. Rowniez fakt, ze sasiad ma wode w piwnicy moze nic nie znaczyc - moj sasiad tez "plompie", a ja zeszlem nizej i dokopalem sie do piasku. Calutki dom mam polozony na piasku niczym na pustyni, podczas gdy w promieniu ~300m - czterech sasiadow ma ohydna gline :) Z kolei 5m dalej za domem byla juz glina. Okolica nie jest jednorodna.. Mi sie udalo -> mimo ostatnich ulew i powodzi, mimo tego ze moja chaupka stoi na skarpie i leca na nia tony wody z okolicznych pol, mimo ze wszyscy pukali sie w glowe czemu ja tak nisko z tym domem schodze (dziure mialem na 4m gleboka !!) to ja teraz mam sucho w piwnicach. Jedyna wilgoc jaka zaczela mi sie zbierac to na sciankach w dolnej czesci kanalu, ktory jest jeszcze dodatkowe -2m pod ziemia :) Przypuszczalnie dlatego, ze dookola zrobiony mam drenaz i poziom wod obnizony jest do law. Kanal jest glebiej i tam juz woda sobie pluska :)

 

Moja rada.. Jezeli wody GRUNTOWE (nie deszczowe) bedziesz miala powyzej law fundamentowych (czyli gdzies na wysokosci scian) - nie buduj piwnic. 30 tys pln to trzebaby wydac tylko i wylacznie na bardzo porzadna izolacje (szczelna wanna) zeby mialo to sens, a i tak bedzie istnialo ryzyko ze po paru latach woda sobie znajdzie "dziurke". Jezeli jednak wody gruntowe sa ponizej poziomu law fundamentowych - smialo rob piwnice i wogole nie przejmuj sie tym ze na powierzchni stoja kaluze - to normalna sprawa i absolutnie nie znaczy, ze bedziesz miala w piwnicy powodz -> wrecz odwrotnie - jezeli jest kaluza to znaczy ze grunt jest nieprzepuszczalny i tak szybko wody do piwnicy nie wpusci :-) Lepiej zeby woda stala w ogrodku, niz w piwnicy no nie ? ;-)

pozdr.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Aaaaaaa,

i jeszcze przymierzam się do tynkowania zewnętrznego.

;)

 

Idziemy leb w leb ;D Mi juz leza tynki w garazu i czekam na pogode. Juz 3 tyg temu mialem je miec i caly czas leje :(

 

Czy ktoś wie,

jaka jest różnica cenowa pomiędzy tynkiem akrylowym a silikatowym ?

Wykonawcy, do których dzwonię nie są zbyt wylewni na ten temat, a nawet jak ich przycisnę to plączą się w zeznaniach.

;-)

 

Jaki więc może byc koszt ( łącznie, na gotowo ) 1 m2 tynku akrylowego a jaki tynku silikatowego ?

 

Tynk akrylowy to ok 120 pln / 20l. Tynk silikatowy to ok 140 pln, a silikonowy ok 160 pln. Ja wzialem silikonowy, bo mam tylko 150 m2 elewacji - KABE, bralem w swierklanach (mieszalnia jest gdzies w rybniku). Na 150m2 - baranek 1,5mm wyliczyli mi 350kg czyli 14 wiaderek po 25kg. Zaplacilem za to 2,6k pln plus 400 pln za grunt (w kolorze tynku). Czyli sam tynk to lekko ponad 17 pln / m2, a z gruntem - 20 pln / m2. Silikonowy to niby najwyzsza polka (i KABE tez bardzo polecany). Biorac pod uwage ze to jeden z najwazniejszych elementow domu, ktory ma styk z "atmosfera" - mysle, ze nie warto tu oszczedzac :)

 

A co do ekipy - tynkowac mi to bedzie "moja" ekipa od tynkow wewnetrznych - Marcin konkretnie - nie pamietam czy nie mialas ich tez przypadkiem u siebie ?:)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie ludziska, czym się w sumie różni Porotherm 25 cm od 24 cm, tak od strony konstrukcyjnej?

 

Ja będę budował ścianę 2W z porothermu 25 cm + 20 cm styro, ale jak tak przeglądam ceny, to widzę, że różnica między pustakiem 25 cm a 24 cm jest całkiem duża - tak ze złotówkę na sztuce - także się zastanawiam, czy buduje się też z 24 cm + styro, czy wytrzymałość jest ta sama?

 

Pzdrw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga&Adam,

dzięki za szczegółowe wyliczenia odnośnie tynków.

Też już "wgryzam się" w temat.

Faktycznie, idziemy łeb w łeb, hahaha !

;)

 

Ja też myślę nad KABE - mają bardzo dobre opinie.

I nad CAPAROL - ale to już "mercedes" wśród tynków i cena już wyższa....

Również marzy mi się silikinowy.

W tym tygodniu muszę już wybrać.

 

Co do tynkarzy zewnętrznych - już mam ekipę.

Ale niejaki Marcin tynków wewnętrznych mi nie robił - tylko pan Damian.

;)

 

Co do drzwi z CALA - na 100 % będziesz zadowolony.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zamiana kuchni nie wchodzi w grę. Jest ona w idealnym miejscu. Jestem zwolenniczką kuchni otwartych na salon, a i widok na ogród też ma swoje plusy.

Zabrudzone okno w kotłowni to najmniejszy problem, zawieszę roletę i będzie dobrze.

A ja zrobiłbym tak:

[ATTACH=CONFIG]12173[/ATTACH]

lub tak

 

[ATTACH=CONFIG]12174[/ATTACH]

Wilk syty i owca cała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga&Adam,

a z ciekawości napisz też, jaki kolor wybrałeś z tego KABE ?

Podaj numer.

Akurat wzornik mam w rękach - dostałam na kilka dni.

;)

 

Bardzo jasny - bodajze 10090. Do grafitowego dachu, dosc ciemnych okien i bram (orzech) i bardzo ciemnych drzwi ;) oraz parapetow no i grafitowych rynien - musi byc cos bardzo jasnego :-) M.in. dlatego tez silikonowy - niby dluzej "trzyma czystosc" :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K 10090 - bardzo ładny kolor.

:)

 

Uśmiałam się - my mamy ten sam zestaw kolorystyczny, hahahaha !

Grafitowy dach, grafitowe rynny, okna orzech, drzwi orzech.

 

Również myślę o jasnym kolorku... ale mąż namawia mnie na jakiś bardziej szalony - na przykład oliwkę.

Nr K 12850.

Ale nie wiem, czy dać się przekonać...

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy w Rybniku lub okolicach da się dostać dobrej jakości ziemię? Pytałem w Zarządzie Zieleni Miejskiej - w kompostowni. Mówią, że od dwóch lat czekają na wymagane zezwolenia, bo badania już dawno zrobione - i ciągle nic. Mimo, że już w 2007 roku Urząd Miejski na stronie internetowej chwalił się, że sprzedają ziemię, nawet cenę już podał: 38,77 zł za 1 tonę. Tylko że kupić się jej nie da :((

 

Aha, o Pilchowicach wiem, ale tam jest kopana i mocno gliniasta.

 

Najbliżej jak znalazłem to w Zabrzu za 48,80zł/tona. Jest coś bliżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Witam!

W ubiegłym roku kupowałem od nich całą stal na budowę domu. Jakość i terminowość dostaw bez zarzutu. Nie są jednak ponoć zbyt tani, ale to chyba nie jest najważniejsze.

Pozdrawiam.

 

Insah, a brałeś może też od nich więźbę?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

co sądzicie o takiej ofercie na SSO bez pokrycia dachu (pokrycie dachu płaskiego - stropodachu niewentylowanego zrobi inna ekipa).

 

Dom ok. 10 m x 17 m, trochę nietypowy kształt z dwoma wykuszami.

 

Podpiwniczony - piwnica 120 m2, wysokość 2.20m z garażem na dwa auta.

Powierzchnia mieszkalna 200 m2.

Ławy już są, dochodzi tylko ich dorobienie w kilku miejscach zgodnie ze zmianami w projekcie.

Startujemy w sierpniu.

 

Podkreślam, że ekipa sprawdzona, znana z dobrej roboty.

 

Oferta:

Piwnica, w tym:

- dobudowa ław

- wymurowanie poziomu piwnicznego z bloczków

- ścianki działowe piwnicy

- wylanie chudziaka

- szalowanie stropu

- zbrojenie i wylanie stropu

- rapówka

- schody wewnętrzne na parter

- schody zewnętrzne z piwnicy do ogrodu

- schody zewnętrzne wejściowe na parter domu

- bez izolacji i ocieplenia piwnic

cena 20.000 zł

 

Parter:

- Ściany parteru + ścianki działowe

- szalowanie stropu

- zbrojenie i wylanie stropu

- schody wewnętrzne na parter

cena: 15.000 zł

 

Pietro:

- Ściany piętra + ścianki działowe

- szalowanie stropu

- zbrojenie i wylanie stropodachu

cena: 10.000

 

W sumie robocizna wychodzi 45.000 zł.

Ma być to zrobione w ok. 3 miesiące.

W to wliczony montaż 2 kominów systemowych.

 

Cenę będę jeszcze oczywiście negocjował, ale co wstępnie myślicie o tej wycenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialabym sie tu u was przywitac bo pewnie przyjdzie mi tu spedzic sporo czasu :)

 

Witam na imie mam Monika ale dla przyjaciol Mea :)

no i wlasnie ... bedziemy budowac dom !! na sama mysl zoladek skacze mi do gardla!!!

 

ale od poczatku:

dzialke zakupilismy jakis rok temu w sympatycznej dzielnicy Stare Boguszowice ... klimaty mmmmm ... sielska dolinka ... cisza spokoj i ... i samoloty w sobotnie przedpoludnia :) ale przezylismy korki na chwalowickiej damy rade tez samolotom :) grunt to szczelne okna :)

 

projekt w glowie byl od momentu jak zobaczylam ta dzialke /i niedogodnosci z nia zwiazane/ ale odrobina wyobrazni i juz jets to co byc powinno :) wlasnie mielismy na spokojnie dopracowywac szczegoly z naszym architektem kiedy to on nas uswiadomil "delikatnie" ze jedno z najwazniejszych uzgodnien jakie mamy konczy sie w pazdzierniku i MUSIMY zaczac budowe zanim ten termin minie bo inaczej caly nasz projekt bierze w przyslowiowy "łeb" no to zabralismy sie z kopyta ale ... ale ekipa ktora miala na wiosne zaczac budowe teraz nie moze tego zrobic ...

 

BLAGAM PODAJCIE NAMIARY NA JAKIES DOBRE EKIPY MURAZY I DEKARZY !!! wiem ze nielatwo bedzie cos znalezc na sierpien wrzesien ale moze przy odrobinie dobrej woli i szczescia ...

 

bardzo na was licze !!

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika,

witaj w Grupie.

;)

 

Mogę polecić mojego murarza.

P. Antoni ( ekipa z Żor ) :

791-294-290

 

I dekarza, ale do niego to raczej trzeba zapisać się z rok wcześniej.

Ale próbuj :

P. Janusz ( też z Żor )

603-473-588

 

super :) a mozesz podac za ile co robili ?? zebym wiedziala czy licza drozej za "pospiech" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pape rozwijałeś od góry w dół (zakład i zgrzewanie pionowo) czy rozwijałeś całą rolke wzdłuż ławy?

czym wstępnie mocowałeś pape do muru przed zgrzewaniem?

osłoniłeś folią PCV czy kubełkową odwrotnie kładzioną??

 

Papę rozwijałem rolkę wzdłuż ławy, przy rozwijaniu z góry w dół wyszłoby za dużo zakładek, a tego chciałem mieć jak najmniej.

Montowanie wstępnie wyglądało tak, że miałem do pomocy 2 osoby, które trzymały rolkę, przygrzewaliśmy brzegi do abizolu i tak potem szliśmy dalej, a kolejna osoba "zacierała" - przyciskała papę zaraz za grzanym fragmentem, tak że od razu była dobrze przyciśnięta na całej wysokości. Grunt to robić powoli i bez pośpiechu, a wszystko się dobrze zmontuje. Na papę przyszedł jeszcze styropian, a na styropian folia kubełkowa kładziona prawidłowo, nie odwrotnie, chociaż mój kierbud stwierdził, że zwykła folia PCV przy tym co mam w zupełności wystarczy. Kwestia istotna jeszcze to to, że po położeniu papy dobrze jest wszystkie zakładki posmarować jeszcze jakimś bitumem.

 

Co do wody od spodu - też się znajdzie na to sposób. Zrobię podobnie jak ze ścianami. Jak już wspominałem, pod murem mam papę odwrotnie położoną, ziarenkami do dołu, to mi daje warstwę zgrzewalną od góry, na co przyjdzie znowu papa - połączenie będzie szczelne, a i tak papę mam zamiar kłaść w dwóch warstwach - na krzyż, łączenia zasmarować jakimś dysperbitem i na to dopiero wylewka. Jak się to dobrze zrobi, to nie ma zmiłuj, wody nie będzie. :)

 

Piwnica przy wąskiej działce to naprawdę spore korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi sie wydaje Lisku ze troche drogo te 45 tys, ja w tym roku place za SSO 46 tys calosc, od koparki po polozenie ostatniej dachowki. ekipa ma swoj sprzet od koparki na poczatek po stemple i wszystkie potrzebne narzedzia z niwelatorem lacznie. nasz dom ma wymiary 16,4x 13,3m tyle, ze bez piwnic w sumie to mozesz zobaczyc w dzienniku budowy. byly firmy ktore oferowaly ta sama robote od 30 do 90 tys za sso, ale ta byla bardzo polecona i sie sprawdza i nawet majster ma skonczone studia budowlane :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dom ok. 10 m x 17 m, trochę nietypowy kształt z dwoma wykuszami.

 

Mam podobny. Tez z dwoma wykuszami :)

 

Podpiwniczony - piwnica 120 m2, wysokość 2.20m z garażem na dwa auta.

Powierzchnia mieszkalna 200 m2.

 

Piwnice mam 140m2 wysokosci 2,6m - tez z garazem - jednostanowiskowym ale dosc duzym (35m2). Z kanalem :) Na parterze drugi taki sam garaz, a czesci mieszkalnej tez ok 200-220m2. Czyli domy mamy dosc podobne :-)

 

Ławy już są, dochodzi tylko ich dorobienie w kilku miejscach zgodnie ze zmianami w projekcie.

Startujemy w sierpniu.

 

Lawy sam szalowalem i zbroilem.

 

Oferta:

Piwnica, w tym:

- dobudowa ław

- wymurowanie poziomu piwnicznego z bloczków

- ścianki działowe piwnicy

 

Za w/w placilem murarzowi 3k pln. Z rodziny byl, normalnie kazdy inny murarz skasowalby 5k pln (z pomocnikiem).

 

- wylanie chudziaka

 

Za calego chudziaka zaplacilem ok 3k pln ale polowa to byl material, czyli za robote 1,5k pln (polozona przez ekipe od wylewek - perfekcyjnie rowno :-)

 

- szalowanie stropu

- zbrojenie i wylanie stropu

- rapówka

- schody wewnętrzne na parter

 

Szalowanie stropu + zbrojenie + schody na parter = 3,5k pln

Rapowke robilem sam ale murarz niech skasuje ten 1k pln (zrobi to w jeden dzien).

 

- schody zewnętrzne z piwnicy do ogrodu

- schody zewnętrzne wejściowe na parter domu

- bez izolacji i ocieplenia piwnic

cena 20.000 zł

 

Nie mam takowych schodow ale moj fachman od szalunkow wzialby za to 500 pln

 

Mnie wiec suma wyszla: 11500 pln. Masz z czego zbijac :)

 

Parter:

- Ściany parteru + ścianki działowe

 

j/w - 3k pln. Ale "normalny" murarz bieze 5k pln za kondygnacje :)

 

- szalowanie stropu

- zbrojenie i wylanie stropu

- schody wewnętrzne na parter

 

3,5k pln, razem ze schodami na poddasze.

 

cena: 15.000 zł

 

Suma: 8500 pln.

 

Pietro:

- Ściany piętra + ścianki działowe

- szalowanie stropu

- zbrojenie i wylanie stropodachu

cena: 10.000

 

Tu juz nie wiem bo ja mam poddasze ale za strop/dach ok 3,5k pln i scianki dzialowe 2-3k pln.

 

W sumie robocizna wychodzi 45.000 zł.

Ma być to zrobione w ok. 3 miesiące.

 

Szybko. Biorac pojedyncze ekipy bedzie to trwalo na pewno dluzej - moze pol roku ?

 

W to wliczony montaż 2 kominów systemowych.

 

Ja w cenie mialem wymurowanie jednego komina (tradycyjnego z cegly). Za kolejny doplacilbym ok 1,5k pln.

 

Cenę będę jeszcze oczywiście negocjował, ale co wstępnie myślicie o tej wycenie?

 

Mysle, ze tania nie jest ale jezeli ekipa sprawdzona, pewna, szybka, a Tobie sie nie chce szukac i zgrywac roznych ekip - to az takiej tragedii nie ma i warto wziasc. Od tego etapu zalezy cala reszta.. Jak zrobia dobrze, to kazdy kolejny etap bedzie latwiejszy :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie kochani w ramach wyjaśnienia dla wszystkich nie wiem czy tak wolno ale zaryzykowałam. Wcześniej widniałam na forum jako cykucyku ale w niewyjaśnionych przyczyn nie mogę się zalogować na forum :(

 

Kochani my dalej w lesie z wszystkim projekt tworzy się na nasze potrzeby. Mam mały problem czy zna ktoś taniego geodete? Ten do którego zadzwoniliśmy zaśpiewał 600zł za pierwszy kamień za każdy kolejny 100zł. Teraz moje pytanie może to normalna stawka i nie jestem w temacie poddajcie dyskusji ten problem. Czytając wasze posty ciesze się z postępów na waszych budowach :):D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...