Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

co do alarmu to my mamy SATEL CA-10 z klawiaturą LCD na dole i LED na górze. Za cały kompletny alarm + montaż zapłacilismy 2000 zł. Na zewnątrz mamy wyjca i to tyle. Nie mamy zadnego monitoringu, bo obok mamy czujnych sąsiadów. A i tak osobiście uważamy z żoną ze jak ktos nas bedzie chciał okraść to zrobi se napad w biały dzien ;-)

 

A sam alarm zawsze działa jako odstraszacz na drobnych złodziejaszków, a bogaczami nie jestesmy wiec na napad też nieliczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

co do alarmu to my mamy SATEL CA-10 z klawiaturą LCD na dole i LED na górze. Za cały kompletny alarm + montaż zapłacilismy 2000 zł. Na zewnątrz mamy wyjca i to tyle. Nie mamy zadnego monitoringu, bo obok mamy czujnych sąsiadów. A i tak osobiście uważamy z żoną ze jak ktos nas bedzie chciał okraść to zrobi se napad w biały dzien ;-)

 

A sam alarm zawsze działa jako odstraszacz na drobnych złodziejaszków, a bogaczami nie jestesmy wiec na napad też nieliczymy.

 

ja chce cos prostego z trzema czujkami ruchowym tzn garaz, salon polaczony z kuchnia i kotlownia, jak beda chcieli cos wyniesc to nie beda wchodzic do pokoju goscinnego ani lazienki, jak beda chcieli isc do gory do czujka z salonu lapnie ich na klatce schodowej.

moze i warto placic firmie i tak przy kredycie trzeba ubezpieczac dom wiec mozna liczyc na duzy rabat majac instalacje alarmowa to czesc pieniedzy z ochrony zwroci sie przy ubezpieczaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25gr za 1kWh,dodając do tego opłaty dystrybucyjne wychodzi ok.28gr za 1kWh.

 

No to zamiast się podniecać, policzmy czy droższa jest energia z prądu czy gazu, wystarczy sięgnąć do tablic.

1m3 gazu to 8,9kWh. Mniej więcej koszt to niecałe 2 PLN łącznie z opłatami stałymi.

Ta sama energia 8,9kWh pochodząca z prądu z uwzględnieniem Twoich nawet 50% tej niskiej taryfy to jakieś 0,4*8,9=3,5 PLN.

Sprawności zarówno grzania prądem jak i gazem w kotle kondensac. są bliskie 100% , więc sprawności możemy pominąć.

 

Reasumując grzanie prądem jest prawie 2 razy droższe niż gazem ziemnym, a twierdzenie czegoś innego jest naiwne.

Do tego dochodzi średni komfort korzystania z tej czasowej niskiej taryfy. Wiem, bo też ją teraz mam w "starym" domu. W nowym tego nie będzie.

To że masz mały domek to nie znaczy że prąd się bardziej opłaca. Proporcje zawsze będą zachowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No to zamiast się podniecać, policzmy czy droższa jest energia z prądu czy gazu, wystarczy sięgnąć do tablic.

1m3 gazu to 8,9kWh. Mniej więcej koszt to niecałe 2 PLN łącznie z opłatami stałymi.

Ta sama energia 8,9kWh pochodząca z prądu z uwzględnieniem Twoich nawet 50% tej niskiej taryfy to jakieś 0,4*8,9=3,5 PLN(0,28*8,9=2,49PLN)

Sprawności zarówno grzania prądem jak i gazem w kotle kondensac. są bliskie 100% , więc sprawności możemy pominąć.

 

Reasumując grzanie prądem jest prawie 2 razy droższe niż gazem ziemnym, a twierdzenie czegoś innego jest naiwne.

Do tego dochodzi średni komfort korzystania z tej czasowej niskiej taryfy. Wiem, bo też ją teraz mam w "starym" domu. W nowym tego nie będzie.

To że masz mały domek to nie znaczy że prąd się bardziej opłaca. Proporcje zawsze będą zachowane.

Poczekaj,poczekaj,skoro 1m.sześć gazu to 8,9kWh a cena m.sześć to 2zł,czyli-2zł/8,9kWh=0,23gr=1kWh albo matematyka dla kogoś jest inna ;) Skąd twierdzenie o dwukrotnie droższej eksploatacji ?

To jest tak samo jak z PCi,oczywiście,że jest to najtańsza alternatywa,jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie ale czemu nie jest nagminnie stosowana ? Ano dlatego,że jest droga sama w sobie plus instalacja.

Dobry kondensat to koszt ponad 10tys.zł,do tego dochodzi koszt instalacj gazowej,spory abonament i babranie się z kominami...

.Koszt instalacji grzewczej prądowej to 3tys.zł :)

Czyż te pare groszy zrekompensuje nam tą różnicę ?

 

Tak poza tym,gdybym miał wpakować 15tys.zł w piec kondensacyjny to za niewiele ponad 20tys.zł mam gotową pompę ciepła z kolektorem poziomym a rachunki o niebo niższe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekaw czy będziesz chciał to policzyć używając tylko tych 28 groszy...

SAM NAPISAŁEŚ ŻE WSZYTKO BĘDZIE SUPER JAK UDA SIĘ UZYSKAĆ WYNIK 50% używania niskiej taryfy. Więc dla tych pozostałych 50% będziesz musiał zapłacić WYSOKĄ taryfę, która jest baardzo droga. Dlatego w moich obliczeniach jest 40 groszy jako cena średnia.

Chyba że się okłamujemy i liczymy że w czasie wysokiej taryfy odcinasz dom od prądu;)

Nawet gdyby przyjąć że sobie trochę kłamiemy i liczymy na to że tylko do ogrzewania używamy niskiej taryfy, to masz 2 opcje:

1. Albo masz ogromny bufor z wodą, który grzejesz na potęgę od 13:00 do 15:00 żeby się móc okąpać wieczorem w ciepłej wodzie i nie zmarznąć w domu o 21:00. Tylko że wtedy musisz uwzględnić straty ciepła na tym zbiorniku po paru godzinach więc parę groszy z tej 1kWh znowu trzeba dopłacić

2. Albo masz mały buforek w miarę efektywny na parę godzin ogrzewania ale się wtedy będziesz musiał się wykąpać w wysokiej taryfie.

 

Koszt dobrego i polecanego kondensata (np. Junkers Cerapur Smart 14kW) to nie żadne 15tys. tylko 3,5 tys. Dla 100m2 to nawet mógłby być o mniejszej mocy i tańszy.

 

Jedynie z tymi kominami masz rację - można tu zaoszczędzić przy budowie domu nie robiąc żadnego spalinowego. Ale jak tak zrobisz to uzależniasz się do końca od tego ogrzewania prądem, więc gratuluję odwagi.

 

Oczywiście każdy robi w domu to co chce i nie mam zamiaru namawiać Cię do zmiany ogrzewania. Nie pisz tylko że ogrzewanie prądem jest tańsze od gazu ziemnego bo to nieprawda. Ludzie czytają to forum i jeszcze ktoś się da nabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie przemyslenia nt ogrzewania.

 

Mamy gaz, piec kondensat za 4 tysie, kominy aż 3 ale jak się w końcu okazało kondensat wywala spaliny przez ścianę.

Mamy jeden komin na kominek z DGP jeden na ewentualny piec na paliwo stałe, jeden wolny w razie czego.

Ale kominy kupilismy systemowe w miarę tanio :))

Wiem ile się trzeba napocić coby wygospodarować jakiś komin w stojącej już chałupce.

 

Tak więc piec nie jest aż tak drogi, na prąd zawsze mogę przejść, na węgiel również i na drzewo będzie

ale ja cykor jestem i spokojnie będę spać jak będę mieć możliwości ogrzania norki czymkolwiek.

 

Gadałam też z gościem co ma wypasioną pompę ciepła, mam nadzieję nigdy nie płacić za gaz tyle co on za prąd.

Nie wiem, bo jakoś mało informacji jest nt kosztów prądu który idzie na rzecz pompy plus reku + ewentualnie GWC.

 

I tak mam schizy co będzie jak prądu zabraknie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo ja mam do ciebie tylko takie pytanie - UZYWALES DO TEJ PORY DWUTARYFOWEGO PRADU ?? bo mi sie wydaje ze to klucz do dyskusji !! jak ktos tego "systemu" uzywa /jak ja czy aro/ to ma swoja opinie o funkcjonowaniu tegoz !! bo to co ty opisujesz to wlasciwie "stan idealny" a taki stan ma jadna bardzo wazna ceche - NIE ISTNIEJE!!

 

to co ci pisze to moje doswiadczenia ... wiem ile mnie kosztuje prad jak chce upiec ciasto czy miesko ktore 3h siedzi w piekarniku /na tej mega drogiej taryfie/ zrobic szybkie pranie czy pozmywac w goracej wodzie /to jeszcze trzeba przewidziec i wlaczyc wczesniej bojler/ ze nie wspomne o wszelkich urzadzeniach ciagnacych prad non stop !! powaznie pisze o tym rachunku 600 miesiecznie ... i jedno co moge stwierdzic bezsprzecznie - dwutaryfowy prad jest dla tych ktorzy nie maja innego wyjscia badz dla EMERYTOW !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aro_32 : dolicz do tych wyliczeń, np. dla mojego konkretnego przypadku koszt przyłącza gazowego - minimum 12tys. + koszt instalacji gazowej z projektami...kominy spalinowe akurat mam, bo żona uparła się na kominek - ale mam je po kosztach (cegła za darmo czyli 2tys robocizna + koszt klinkerki)

ja mam PC i inwestycyjnie mam trochę drożej niż gaz, za to koszty eksploatacji już mam dużo nizsze....

 

jeszcze jedna rzecz - ogrzewanie prądem w II taryfie może być alternatywą - bo dużo niższe są kosztyinwestcyjne...to tak samo jak porównuje się koszty inwestycyjne+ ekploatacyjne gaz i pompa ciepła, to tak samo można gaz i prąd II taryfa.

ale wszystko zależy i tak indywidualnie od konkretnego przypadku (tak jak u mnie z ceną przyłącza gazu)

 

wiesz jak tak czytam to co piszesz to mam pewna refleksje ...

 

zawsze trzeba wybrac co jest najwlasciwsze, co jest oplacalne, co jest wygodne i co jest "bo tak" i na tej bazie buduje sie dom :)

 

w przypadku instalacji to u mnie wyglada to nastepujaco:

 

- CO na piecu weglowym na ekogroszek lub mial /nadal nie umiem podjac w tej kwestii decyzji!!/ i to jest oplacalne ... zwlaszcza u nas kiedy nie doplacamy kokosow za transport !!

- CWU zasadniczo na kotle jw ... jak bozia da /kase w domysle/ latem na solarach /koszt instalacji nieporownywalny z zyskiem na weglu ale najwlasciwszy !!/

- elektryka do wszelkich niezbednych rzeczy /wiadomo wiekszosc na pradzie idzie/ jak rowniez:

- jak wszystko dobrze pojdzie do kuchni indukcyjnej /dosc oplacalna, wygodna i tu wlasnie pojawia sie ta ostatnia wlasciwosc "bo tak" :)/

- do rekuperatora /bo najwlasciwszy i wygodny ale niezbyt oplacalny w ogolnym rozrachunku/

- centarlny odkurzacz - fanaberia ale na tyle niedroga w czasie budowy ze bede ja zaliczac do tej kategorii "bo tak"

- nie zamierzam robic kominka - bo nie lubie, bo nie lubie i bo drogi !! ale za to strzele sobie rekuperator doplacajac do kosztu kominka jakies 4-5 tys :) a sensowniejszy i to o niebo !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

zawsze trzeba wybrac co jest najwlasciwsze, co jest oplacalne, co jest wygodne i co jest "bo tak" i na tej bazie buduje sie dom :)

 

w przypadku instalacji to u mnie wyglada to nastepujaco:

 

- CO na piecu weglowym na ekogroszek lub mial /nadal nie umiem podjac w tej kwestii decyzji!!/ i to jest oplacalne ... zwlaszcza u nas kiedy nie doplacamy kokosow za transport !!

- CWU zasadniczo na kotle jw ... jak bozia da /kase w domysle/ latem na solarach /koszt instalacji nieporownywalny z zyskiem na weglu ale najwlasciwszy !!/

 

Z tego co widzę,ta instalacja wyniesie ponad 20tys.zł za 25tys.zł masz gruntową pompę ciepła...ale to zapewne Wasz przemyślany wybór (jak i prąd w II taryfie ;) ) Jeśli ma być jednak piec węglowy to do cwu proponuję przemyśleć powietrzną pci,o wiele bardziej efektywana od solarów a i mamy darmową klimę w lato...

 

- do rekuperatora /bo najwlasciwszy i wygodny ale niezbyt oplacalny w ogolnym rozrachunku/

Rekuperator nie ma być opłacalny,nie ma nam się zwracać.Rekuperacja jest przy okazji a podstawową rzeczą jaką zapewnia nam rekuperator jest dobra wentylacja,zapewniająca nam komfort i brak grzybków ;)

Arturo ja mam do ciebie tylko takie pytanie - UZYWALES DO TEJ PORY DWUTARYFOWEGO PRADU ?? bo mi sie wydaje ze to klucz do dyskusji !! jak ktos tego "systemu" uzywa /jak ja czy aro/ to ma swoja opinie o funkcjonowaniu tegoz !! bo to co ty opisujesz to wlasciwie "stan idealny" a taki stan ma jadna bardzo wazna ceche - NIE ISTNIEJE!!

Nie,nie używałem,ale wiem tyle,że II taryfa będzie opłacalna jeśli tylko 40% dobowego użycia prądu będzie przypadało w II taryfie.Łatwe jest to wszystko do wyliczenia.

Oczywiście nie porównuję węgla,miału czy pelleta bo taki "komfort" pracy mnie nie interesuje.W grę wchodzi tylko gaz ale opłaty za przyłącze,czy spory abonament stały każą mi przejść na prąd ;)

Używanie II taryfy oczywiście wymaga zastosowania pewnych reguł ale jest to wszystko do dogrania i do opanowania.W zimowym grzaniu prądem dom wymaga dobrej izolacji,ocieplenia i materiałów akumulujących ciepło np.płyta fundamentowa 30cm betonu,ściany np z silikatu,odpowiednie i odpowiednio montowane okna itp,do cwu jeśli nie bojler to duży bufor ciepła i mamy problem z głowy.Warunki te spełniam,także jak najbardzie sprawdzi mi się to.

 

Co do rachunków to w tej chwili tylko w normalnej eksploatacji M-4 "blokowej" za prąd 250zł za dwa miesiące+gaz za cwu,gotowanie-198zł za dwa miesiące to nam daje w sumie 215zł na miesiąc...niestety nic za darmo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dla zainteresowanych.

 

Wykonawca posadzki twierdzi , że będzie szlifował, natomiast klawiszować ma i koniec- po to są dylatacje.

Zresztą to wina złego pielęgnowania , albo otwartych okien.

Podsumowując, wina po stronie inwestora :) co mnie rozśmieszyło do łez.

 

Tak więc wychodzi jak zawsze.

Jakby się inwestor nie obrócił to "d..a zawsze z tyłu"

 

Tutaj ładnie opisane , dziękuję Adiqq - bardzo ciekawy wątek.

My nie mamy ani czasu , ani nerwów.

Po prostu naprawimy sami , bo wiemy jak w przeciwieństwie do Wykonawcy chyba :))

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?136241-Przestrzegam-przed-WYLEWKA.COM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a my juz wczesniej zrezygnowalismy z centralnego odkurzacza :) rozmawalismy z uzytkownikami i jesli masz rure 7m (nie mowie juz o 9m) to bardzo zle sie z takim czyms chodzi i pracuje. nawet nie ciagne rurek na wszelki wypadek ;] za 1,5 tysiaka idzie kupic malutki bezworkowy odkurzacz ktory siersc zwierzeca wciaga z dywanu wraz z podloga ktora jest pod dywanem ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę,ta instalacja wyniesie ponad 20tys.zł za 25tys.zł masz gruntową pompę ciepła...ale to zapewne Wasz przemyślany wybór (jak i prąd w II taryfie ;) ) Jeśli ma być jednak piec węglowy to do cwu proponuję przemyśleć powietrzną pci,o wiele bardziej efektywana od solarów a i mamy darmową klimę w lato...

 

 

Rekuperator nie ma być opłacalny,nie ma nam się zwracać.Rekuperacja jest przy okazji a podstawową rzeczą jaką zapewnia nam rekuperator jest dobra wentylacja,zapewniająca nam komfort i brak grzybków :)

 

Nie,nie używałem,ale wiem tyle,że II taryfa będzie opłacalna jeśli tylko 40% dobowego użycia prądu będzie przypadało w II taryfie.Łatwe jest to wszystko do wyliczenia.

Oczywiście nie porównuję węgla,miału czy pelleta bo taki "komfort" pracy mnie nie interesuje.W grę wchodzi tylko gaz ale opłaty za przyłącze,czy spory abonament stały każą mi przejść na prąd :)

Używanie II taryfy oczywiście wymaga zastosowania pewnych reguł ale jest to wszystko do dogrania i do opanowania.W zimowym grzaniu prądem dom wymaga dobrej izolacji,ocieplenia i materiałów akumulujących ciepło np.płyta fundamentowa 30cm betonu,ściany np z silikatu,odpowiednie i odpowiednio montowane okna itp,do cwu jeśli nie bojler to duży bufor ciepła i mamy problem z głowy.

 

1. na gruntowa PC trzeba miec MIEJSCE!! u mnie na dzialce jest taki kochany wynalazek nak rura gazowa fi500 !! i niestety mam strefe gdzie nie wolno mi wykonac zadnego wykopu czy czegokolwiek w ziemi !! ledwo wygospodarowalam miejsce na 50mb rury do GWC - darmowa klima latem wiec to co uzyskalabym dzieki pc, na cala instalacje CO planuje wydac nie wiecej jak 15 tys ... o solarach mysle w temacie "jak bedzie kasa" ale instalacje pionowa wykonam od razu zeby nie kuc w domu i nie robic problemu z prowadzeniem na dach rurek !! i tez od zaraz zakupie duzy zbiornik na wode - 300l minimum wiec 2 plyty solarne plus sterowanie do tego to koszt 7tys !! /to na dzis ... wiadomo ze ten temat jest coraz tanszy !!/

2. rekuperator to jak pisalam najwlasciwszy wybor z uwagi na komfort ... do oplacalnosci mu daleko ale w zamian za fanaberie kominka moge sobie na to pozwolic :) w polaczeniu z gwc daje efekt wlasciwy /przetestowany u znajomych/

 

3. na temat II taryfy teraz z toba nie bede dyskutowac bo z matematyki jestem niezla ale rownie dobra jestem z "realnej oceny sytuacji" a jedno z drugim sie nie laczy !! chetnie pogadalabym z twoja zona i z toba po jakis 3-4 latach uzytkowania!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a my juz wczesniej zrezygnowalismy z centralnego odkurzacza :) rozmawalismy z uzytkownikami i jesli masz rure 7m (nie mowie juz o 9m) to bardzo zle sie z takim czyms chodzi i pracuje. nawet nie ciagne rurek na wszelki wypadek ;] za 1,5 tysiaka idzie kupic malutki bezworkowy odkurzacz ktory siersc zwierzeca wciaga z dywanu wraz z podloga ktora jest pod dywanem ;)

 

kurcze wujek ma w domu BEEMa z 9m rura i specjalnie sie zdeklarowalam do odkurzania /mimo ze tego niecierpie/ i calkiem fajnie sie tym pracowalo !! i przed wszystkim CICHO !! ja odkurzalam o 21 i nikt nawet o tym nie wiedzial !! ale to chyba subiektywna ocena sytuacji ... z reszta u nas w domu odkurza moj maz i to on sobie robi taki odkurzacz - ja sie nie wtracam - ja sobie robie kuchnie po sojemu i on sie ma nie wtracac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ledwo wygospodarowalam miejsce na 50mb rury do GWC - darmowa klima latem !

Żebyś się nie zdziwiła ,że gwc da ci darmową klimę ;) Żeby gwc "służyło" jako chłodzenie musi być przepływ ponad 1000m3/h

(klimatyzatory mają przepływ ponad 2tys.m3/h),reku daje Ci max 400m3/h ale z reguły pracuje na 200-300m3/h.Poczytaj trochę o gwc...

GWC służy tylko do tego,żeby reku nam nie zamarzł i do niczego więcej a i to możemy osiągnąć w dobrych reku bez gwc.

Ja rezygnuję z gwc,strata kasy...ale każdy robi pod siebie ;)

I nastało lato . Na dworze + 27, wymiennik przerzuciłem za reku żeby wentylatory powietrza nie podgrzewały. No i pieknie schładza powietrze. Prawie o 10 stC. Na anemostatch + 19 do 20 stC. Czemu nie skacze z radosci? O bo to g....no daje. Przy przepływie ok 370 m3/h (ok 0,9 kubatury/h) powietrze nie schłodzi domu nawet o pół stopnia.

Powiem szczerze - drugi raz bym nie robił. Jedyny zysk jaki widzę to spokojniejsza praca w zimie reku który się nie rozmraża. Choć mój (jan Gaz) radził sobie dobrze nawet przy minus 25 stC.

W zimie zero zysku bo rekuperator nie jest w stanie odzyskać więcej ciepła - za mała różnica temp. Pomierzyłem - cały zysk z GWC poszedł do wyrzutni i został wywiany na zewnatrz. Poza tym niektóre centrale nie chcą pracować przy zbyt dużym mrozie, tam GWC się sprawdzi.

Lato - za moło wymian powietrza. Jak przeglądałem parametry klimatyzatorów to ich wydajnosci sięgają 4-5 wymian powietrza na godzinę. I to w obiegu zamkniętym. WM nie jest tego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe Mea, mnie to sie mąż do niczego nie wtrąca i czasem mam problem , nawet piec C.O. wybierałam ja.

My połozylismy wszelakie rurki i kable w razie czego na przyszłość :))

Jedynie na solary nie, ale nie będziemy mieli żadnego problemu żeby takowe z kotlowni na południowy dach pociągnąc .

Zasobnik oczywiście pod dwa źródła zasilania.

Odkurzacz centralny - rurki są, a jednostka jak kasy styknie.

 

No sa jeszcze roomby i scooby i nawet kosiarki z tej rodziny :)))

 

I może jeszcze ciekawostka

W Wodzisławiu na Marklowickiej na samym zakręcie , na przecie Stacji Ratownictwa Górniczego jest firma co sprzedaje podłogi / panele i drzwi

Ulozenie podłóg i paneli mają w cenie zakupu tychże.

Może komus sie przyda :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

jako ze w domu z żoną dzielimy się obowiązkami zwiazanymi z odkurzaniem i sprzątaniem to stwierdzilismy że wolimy wydać 10 tysi na Rainbow-a niz na odkurzacz centralny. Bardziej czyste powietrze podczas odkurzania, mozna dodac jakies zapachy no i niema rurek z brudem w scianach ... ale to tylko nasza opinia. Bo z odkurzaczem centralnym jest tak jak z went.mechaniczną i klimą w aucie co jakis czas trzeba te przewody czyscic ... a to znów kasa ... no chyba ze sie mylę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chce cos prostego z trzema czujkami ruchowym tzn garaz, salon polaczony z kuchnia i kotlownia, jak beda chcieli cos wyniesc to nie beda wchodzic do pokoju goscinnego ani lazienki, jak beda chcieli isc do gory do czujka z salonu lapnie ich na klatce schodowej.

moze i warto placic firmie i tak przy kredycie trzeba ubezpieczac dom wiec mozna liczyc na duzy rabat majac instalacje alarmowa to czesc pieniedzy z ochrony zwroci sie przy ubezpieczaniu

 

my takze mamy tylko tam czujki gdzie naprawde muszą być, czyli salon, garaż, pom.gospodarcze, piwnice i u góry sypialnie. Tak samo uwazamy ze jak beda chcieli cos wyniesc to i tak wyniosą, a samo posiadanie systemu dało plusy np. podczas podpisywanie własnie ubezpieczenia, tak jak pisałeś. Pani od razu na to zwróciła uwagę. A my tez czujemy się trochej bezpieczni podczas naszej nieobecności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...