Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Gość Arturo72
wystarczy sama pompa za 5 tys ? nie ponosze żadnych dodatkowych kosztów nawet jesli nie mam reku ?

Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów...oprócz instalacji,myślę,że ok.500zł.Rekuperator nie jest potrzebny.

Przy zmyślnym podłączeniu taka pompa może nam służyć nawet podczas dużych mrozów a w lecie może posłużyć jako klimatyzacja :)

Czyli miesięcznie za cwu płacimy ok.30zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

wystarczy sama pompa za 5 tys ? nie ponosze żadnych dodatkowych kosztów nawet jesli nie mam reku ?

 

Tak. Tutaj reku nie ma nic do rzeczy.. Podpinasz wlot/wylot i tyle. Wez tez pod uwage, ze ta pompa to jednoczesnie zbiornik na CWU, wiec odpada Ci dodatkowo dosc znaczny jej koszt (ok. 2k pln) w tradycyjnej instalacji :) Szukaj pompy z dodatkowa wezownica, ktora pozwoli na podpiecie pieca w okresie zimowym w celu grzania CWU. Pompa powietrze-powietrze wtedy jest wylaczona.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
moge to u kogoś zobaczyć na żywo ? jadę........ :)

mąż pyta ile prądu zużywa taka pompa :)

Na żywo to nie mam ale tak to mniej,więcej wygląda:

http://images39.fotosik.pl/489/42eb801af2866a1d.jpg

http://images47.fotosik.pl/494/e06ec2739db7a050.jpg

Średnie zużycie prądu wg producenta to ok.615W

 

Dimplex 1,87kW:

http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciepla/pompy-ciepla-cieplej-wody/plaszcz-foliowy/bwp-30hlw.html

Hewalex 3,8kW :

http://www.hewalex.pl/pl/oferta?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=131&category_id=29

Heitz:

http://www.heizung.com.pl/specyfikacja,air

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge to u kogoś zobaczyć na żywo ? jadę........ :)

aha...co jeśli mam już dom w takim stanie jak mam czyli SSZ....co z doprowadzeniem instalacji do domu ?

 

mąż pyta ile prądu zużywa taka pompa :)

 

Przy COP rzedu 2,5 - zuzywa 1kW, a daje 2,5kW. Przyjmujac srednie zuzycie CWU rodzinki 4 osobowej na poziomie 4000kWh - pompa przy COP 2,5 zuzyje 1600kWh. Grzejac pradem w taryfie G11 bedzie to kosztowalo ok. 720 pln / rok. Grzejac w taryfie G12 w nocy - ok. 500 pln.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mea uprzedziłaś mnie z tym postem, ja dłuzej go pisałam bo musiałam dziecko w miedzyczasie uśpić :)

ale zgadzamy sie w 100%, już pytałam kominiarza - moge przewody poprowadzic w kominie wiec tak zrobie

 

czyli zasadniczo myslimy podobnie !!! troche eko, troche wygodnie i nic na sile !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze napisał...PC Powietrze-Woda tylko do grzania CWU można już kupić za 5tyś...

do grzania CWU lepsze rozwiązanie niż kolektory, bo ciepłą woda jest przez cały rok, nie tylko jak jest słońce...

pierwszy z brzegu przykład

http://allegro.pl/pompa-ciepla-tania-woda-uzytkowa-dla-gastronomii-i1383186385.html

 

a dodam jeszcze, że jakbym miał montować piec na Ekogroszek+ do tego solary, to mnie moja PC gruntowa wyszłą tyle samo...(kilka dni temu była dyskusja na ten temat w innym wątku) a wygoda nieporównywalna...

 

A jakie są orientacyjne koszty PC ? Sąsiad montował rok temu i był to koszty rzędu 70 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze napisał...PC Powietrze-Woda tylko do grzania CWU można już kupić za 5tyś...

do grzania CWU lepsze rozwiązanie niż kolektory, bo ciepłą woda jest przez cały rok, nie tylko jak jest słońce...

pierwszy z brzegu przykład

http://allegro.pl/pompa-ciepla-tania-woda-uzytkowa-dla-gastronomii-i1383186385.html

 

a dodam jeszcze, że jakbym miał montować piec na Ekogroszek+ do tego solary, to mnie moja PC gruntowa wyszłą tyle samo...(kilka dni temu była dyskusja na ten temat w innym wątku) a wygoda nieporównywalna...

 

ale przeciez zakup PC to tylko poczatek !! sama pompa moze i 5tys a reszta ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez zakup PC to tylko poczatek !! sama pompa moze i 5tys a reszta ??

 

Mea - nie myl pojec :)

Rozmawiamy teraz o dwoch typach pomp:

 

- powietrze-woda, gdzie "dolnym zrodlem" jest poprostu powietrze z zewnatrz (doprowadzane zwyklymi rurami lub nawet brane bezposrednio z kotlowni przez kratke - ale to rozwiazanie wychladza pomieszczenie/dom), a "gornym zrodlem" jest poprostu woda CWU. Takie kompaktowe urzadzenia kosztuja 5-7 tys pln i to sa urzadzenia typu "wstaw, podepnij wlot/wylot powietrza, podlacz do pradu" i koniec. Reszte podpinasz dokladnie tak samo jak kazdy inny bojler (czyli male naczynie wzbiorcze, doplyw zimnej, wylot cieplej, ew. cyrkulacja, ew. zawor termostatyczny na wyjsciu, zawor bezpieczenstwa). W cenie 5-7 tys masz odrazu zbiornik 200-300l, ktory normalnie musisz kupic za 2-3k pln. Ten zbiornik ma wbudowana wezownice (jedna lub dwie), do ktorego mozesz podpiac zrodlo ciepla - np. piec/kociol, ktorego uzywasz w zimie do grzania CO. W ten sposob w zime poprostu pompe wylaczasz, a woda grzeje sie przez wezownice kotlem/piecem. Lub odpalasz druga taryfe i woda grzana jest w nocy przez wbudowana w urzadzenie grzalke - tez w sumie dosc tanio :)

 

- grunt-woda (a tak naprawde woda-woda, tylko ta pierwsza "woda" krazy w obiegu zamknietym w rurach PE pod ziemia :) - to jest gruntowa pompa ktora kosztuje od ok 12 tys pln netto (kompletne urzadzenie mocy 8-9kW z pompami dolnego i gornego obiegu). Do niego trzeba tylko podpiac DOLNE ZRODLO (i to moga byc odwierty za 15-20 tys lub kolektor poziomy za 7-8-9 tys pln tylko do niego potrzebujesz te 400-500m2 przekopanego ogrodka). I to wszystko. Reszta jest dokladnie taka sama jak w przypadku pieca na groszek, gazowego, na drewno, czy innego. Posiadajac duza dzialke instalacja "na gotowo" PC moze sie zmiescic w granicy 22-23 tys pln. Eksploatacja pozniej cenowo zblizona do ogrzewania weglem, tyle ze komfort zupelnie nieporownywalny :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez zakup PC to tylko poczatek !! sama pompa moze i 5tys a reszta ??

 

Sama pompe to nawet ponizej 4k kupisz:

 

http://allegro.pl/hewalex-powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-wymiennik-i1356270216.html

 

To wersja dla tych co juz maja zbiornik na CWU - ja np. kupilem zbiornik z 300l z dwoma wezownicami ktory normalnie kosztuje 4k pln za 1k pln -> wyprzedaz po likwidacji sklepu instalatorskiego w Niemcach - gosc mial kilka takich zbiornikow - wszystkie noweczki ;) Sam sie zastanawiam czy do CWU nie walnac sobie takiej pompy - w lato przy temperaturach 20-25 i wiecej st C taka pompa ma duzo wyzszy COP niz gruntowa :-) Zalezy jak sie dolne zrodlo bedzie regenerowac (w gruntowej do CO).

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceny podłogówki nie liczę do bilansu, bo i tak miałbym podłogówkę po całości, czy miałbym PC, czy gaz, czy ekogroszek.....ale niech bedzie 215m2 podłogówki wyszło mnie coś koło 13,5tys.

PC polskiego producenta+motaż+cała kotłownia+ rurki do DZ(poziome)wykopy(Adam), glikol itd. - całość kosztowała mnie około 33-34tys.

Wiec do 70tys sporo brakuje, nawet jak dolicze do tego koszt podłogówki....(bo twoj sasiad mogl miec podłogowke w wycenie)

Dodam, że firma od PC chciała za podłogówkę 100/m2, czyli za samo poddasze+parter zapłacilbym 15tys, a tak mam taniej i jeszcze dodatkowo podlogowke w piwnicy....

Aha, kotlownia+piec na ekogroszek+solary+grzejniki jednego forumowicza kosztowały 40tys. Jak ja do mojej PC dolicze koszt podłogówki, to mam 46,5tys. - 47,5tys.

 

mnie moje ogrzewanie z 250m2 podlogowki, 2 drabinki w lazienkach+ 1 kaloryfer do garazu, rurki schowane w scianach na kaloryfery we wszystkich pomieszczeniach i kotlownia z piecem podajnik tlokowy wyjdzie 21-22 tys :) w tym robocizna max 1500zl wujkowi a jak dobrze pojdzie to kolo 3tys zwroci gmina za kociol!

rozkladanie rurek to super prosta sprawa, trzeba tylko mniej wiecej pomyslec nad iloscia petli i np zasilaniami i powrotami idzie jednoczesie ogrzewac przedpokoj czy klatke schodowa. bo dac fachowcom 100zl za m2 lub jak inni biora 200zl od petli to czysty skandal i zdzierstwo, a jedna petla to okolo 1h roboty z 2 papieroskami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
pompa za 5 tys ?? z ktorej choinki tys sie znowu urwal ?

Jak się szuka to się znajdzie ;) Tak samo jak to,że grzanie prądem przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 40-50kWh/m2 wyjdzie tanio :)

Pompa ciepła Dimplex z zasobnikiem 300l (możliwość podpięcia pieca na ekogroszek)-5700zł

http://www.eko-instal.pl/dimplex-bwp-30h-pompa-ciepla-do-cwu.html

Z zasobnikiem 200l-4900zł:

http://www.eko-instal.pl/dimplex-bwp-20a-pompa-ciepla-do-cwu.html

Wystarczy wpiąć do sieci cwu,wyprowadzić przewody powietrzne i mamy tanią cwu :):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea - nie myl pojec :)

Rozmawiamy teraz o dwoch typach pomp:

 

- powietrze-woda, gdzie "dolnym zrodlem" jest poprostu powietrze z zewnatrz (doprowadzane zwyklymi rurami lub nawet brane bezposrednio z kotlowni przez kratke - ale to rozwiazanie wychladza pomieszczenie/dom), a "gornym zrodlem" jest poprostu woda CWU. Takie kompaktowe urzadzenia kosztuja 5-7 tys pln i to sa urzadzenia typu "wstaw, podepnij wlot/wylot powietrza, podlacz do pradu" i koniec. Reszte podpinasz dokladnie tak samo jak kazdy inny bojler (czyli male naczynie wzbiorcze, doplyw zimnej, wylot cieplej, ew. cyrkulacja, ew. zawor termostatyczny na wyjsciu, zawor bezpieczenstwa). W cenie 5-7 tys masz odrazu zbiornik 200-300l, ktory normalnie musisz kupic za 2-3k pln. Ten zbiornik ma wbudowana wezownice (jedna lub dwie), do ktorego mozesz podpiac zrodlo ciepla - np. piec/kociol, ktorego uzywasz w zimie do grzania CO. W ten sposob w zime poprostu pompe wylaczasz, a woda grzeje sie przez wezownice kotlem/piecem. Lub odpalasz druga taryfe i woda grzana jest w nocy przez wbudowana w urzadzenie grzalke - tez w sumie dosc tanio :)

 

ok temet mnie zainteresowal ... a jakby tak wykorzystac tu powietrze wyciagane przez reku ?? da sie to jakos polaczyc ?? powiem szczerze ze nigdy takiego rozwiazania nie bralam pod uwage i zaczynam szukac ...

 

tak sobie mysle ... w lecie kiedy mialaby pompa chodzic to do reku nie uzywa sie ciepla odzyskiwanego i jest ten caly bypas ... jak by wtedy to powietrze brala PC to akurat byloby co odzyskiwac i grzac wode !! pytanie czy da sie to jakos pozenic i na ile jest to realne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ok temet mnie zainteresowal ... a jakby tak wykorzystac tu powietrze wyciagane przez reku ?? da sie to jakos polaczyc ?? powiem szczerze ze nigdy takiego rozwiazania nie bralam pod uwage i zaczynam szukac ...

 

tak sobie mysle ... w lecie kiedy mialaby pompa chodzic to do reku nie uzywa sie ciepla odzyskiwanego i jest ten caly bypas ... jak by wtedy to powietrze brala PC to akurat byloby co odzyskiwac i grzac wode !! pytanie czy da sie to jakos pozenic i na ile jest to realne ...

Oczywiście,że da się pożenić,fakt,że pompa pobiera 450m3/h a reku daje nam w zimie tylko ok.100-120m3/h ale przy odpowiednim połączeniu tego z czerpnią zewnętrzną pompy i wymieszaniu wg mnie da nam w miarę temperaturę nawiewną do pompy w zimie.

Jest sporo kombinacji tego typu połączeń.Ja np.wyrzutnie reku chcę wpakować do wolnego kanału wentylacyjnego przy kominie i do tegoż kanału chcę podpiąć kanał czerpny z pompy.I nie dość,że jak będzie potrzeba to będę miał 120m3/h cieplejszego powietrza z reku to w dodatku kanał będzie grzany spalinami z ewentualnego grzania kominkiem(komin spalinowy jedynie do kominka) :)

Można również pobierać powietrze np.z nieużytkowego poddasza czy garażu gdzie temperatury są dodatnie co wpływa nam na COP pompy.

Latem bez sensu jest kombinować z reku ponieważ cieplej będzie na zewnątrz.Można za to wywiew pompy skierować na pomieszczenia w celu chłodzenia.

Jako ciekawostkę podam,że użytkownik 1950 zamierza pompę ciepła HEWALEX-a przeznaczoną do cwu o mocy cieplej 3,8 kW wpiąć do instalacji c.o. Przy domku o małym zapotrzebowaniu na ciepło i takiej mocy pompy może się to sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

łyżka dziegciu do pompy powietrznej. Z taką ofertą podjechała do nas pewna firma (ktoś chce namiary to proszę na priv). Poczytaliśmy o tym wynalazku i przy kolejnym spotkaniu z jej przedstawicielem (fakt, że innym niż za pierwszym razem) zapytaliśmy go o takie rzeczy:

1. COP dla PC powietrznej jest wysokie, ale już przy bodajże 0 stopni Celsjusza spada do poziomu, przy którym cena za energię jest praktycznie taka sama jak przy grzaniu gazem (tak jakoś to mąż policzył);

2. Latem COP jest korzystne, ale dla solarów dużo korzystniejsze - pompa jedna trochę prądu bierze, solary zaś o wiele mniej (a są nawet takie, które potrzebny prąd czerpią z ogniw galwanicznych);

3. Dlaczego w takim razie nie wybrać solarów?

 

I przedstawiciel z firmy odpowiedział, że faktycznie solary są praktyczniejsze.

 

Nasz instalator twierdzi, że w nowym roku w Rybniku ruszy program dopłat z miasta do solarów - wtedy odpada problem prowizji dla banków.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nasz instalator twierdzi, że w nowym roku w Rybniku ruszy program dopłat z miasta do solarów - wtedy odpada problem prowizji dla banków.

 

Pozdrawiam

 

taka dygresja ... program doplat z miasta na najblizsze 3-4 lata mozesz sobie darowac ... zgloszen nie przyjmuja juz od 2 lat !! a ciagle nie ma jeszcze rozporzadzenia odnosnie wyplaty z kasy miasta dla osob fizycznych /przez caly rok slysze ze ma byc lada chwila!!/ wiec de facto ja sobie temat odpuszczam ... podobnie ma sie sprawa z kotlami ekologicznymi /to dla wymieniajacych bo ci co instaluja nowe sie nie lapia w zasady dotacji/ czy oczyszczalni przydomowych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

łyżka dziegciu do pompy powietrznej. Z taką ofertą podjechała do nas pewna firma (ktoś chce namiary to proszę na priv). Poczytaliśmy o tym wynalazku i przy kolejnym spotkaniu z jej przedstawicielem (fakt, że innym niż za pierwszym razem) zapytaliśmy go o takie rzeczy:

1. COP dla PC powietrznej jest wysokie, ale już przy bodajże 5 stopniach Celsjusza spada do poziomu, przy którym cena za energię jest praktycznie taka sama jak przy grzaniu gazem (tak jakoś to mąż policzył);

Oczywiście,że COP spada przy niższej temperaturze ale średnioroczny wynosi dalej ok.3,prawdopodobnie mąż policzył przy cenie prądu 0,6zł/kWh to teraz niech policzy przy cenie 0,3zł/kWh a wynik podzieli przez 3 ;) (chociaż nie chcę mi się wierzyć,że nawet w I taryfie grzanie cwu przez PCi do cwu wyjdzie taniej gazem)

Jak pisałem wyżej taka pompa przy odpowiednim instalowaniu korzysta w zimie z temperatury ok.10st.C=dalej wysoki COP

Ja się liczę z tym,że jeśli nawet będę musiał grzałami grzać cwu nocą to i tak w sumie będzie taniej niż gazem,groszkiem,węglem(gazetami i ciuchami może nie ;) ) ale ja to ja :D

2. Latem COP jest korzystne, ale dla solarów dużo korzystniejsze - pompa jedna trochę prądu bierze, solary zaś o wiele mniej (a są nawet takie, które potrzebny prąd czerpią z ogniw galwanicznych);

Zimą także ? Cuzamen do kupy jak wychodzi ??

3. Dlaczego w takim razie nie wybrać solarów?

Cena ? 6tys.zł a 15tys.zł ? Jest różnica ? W jakim okresie wyrówna się ta różnica ?? Czy się wogóle wyrówna ?

 

Dla nie mających jeszcze kotłowni i myślących,de facto taka pompa ciepła kosztuje tylko 2tys.zł !!!

(to pisałem ja-przeciwnik pomp ciepła ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...