Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

mnie moje ogrzewanie z 250m2 podlogowki, 2 drabinki w lazienkach+ 1 kaloryfer do garazu, rurki schowane w scianach na kaloryfery we wszystkich pomieszczeniach i kotlownia z piecem podajnik tlokowy wyjdzie 21-22 tys :) w tym robocizna max 1500zl wujkowi a jak dobrze pojdzie to kolo 3tys zwroci gmina za kociol!

 

Gdyby Addiq robil wszystko sam to zmiescilby sie zapewne w 33-34 tys pln. 12 tys roznicy -> jakies 2-3% roznicy w skali calej budowy, a komfort zycia w zimie przez nastepne 30 lat - niestety na jego korzysc. Ty musisz miec miejsce na brudny wegiel i wydzielone miejsce na kotlownie, zamkniete szczelnymi drzwiami, inaczej w calym domu bedzie brudno. Potwierdza to *kazdy* uzytkownik kotla na groszek. Moj sasiad mieszka od 2 tygodni i juz narzeka bo mu sie co dwa dni jakistam tlok zacina - wegiel niby super jakosci a sie "zbryla" czy cos w tym guscie, blokujac podajnik. Nie znam szczegolow ale codziennie trzeba tam schodzic i kontrolowac. W pierwszym sezonie super rzecz - bajera! Ja juz w drugim sezonie wole jednak miec cieplo nie myslac o tym, co tam sie na dole dzieje :) W tym sezonie planowalem grzac tylko kominkiem ale juz zdecydowalem sie na zmiane taryfy na G12e i pewnie czesciej bedzie grzal piecyk elektryczny niz kominek, bo sie poprostu nie chce tego nadzorowac :)

 

Addiq moze sobie tez z lodowca w Alpach francuskich wyslac SMSa do swojej PC z informacja "wracam za 8 dni - za 7 dni zwieksz temperature do 21 st, pozdrowienia z gor!", a Ty musisz prosic rodzine, zeby przychodzili i zajmowali sie piecem :) Roznica w komforcie za te 12 tys jest taka jak jezdzenie przez kolejnych 30 lat trabantem, a luksusowym mercedesem :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Oczywiście,że COP spada przy niższej temperaturze ale średnioroczny wynosi dalej ok.3,prawdopodobnie mąż policzył przy cenie prądu 0,6zł/kWh to teraz niech policzy przy cenie 0,3zł/kWh a wynik podzieli przez 3 ;) (chociaż nie chcę mi się wierzyć,że nawet w I taryfie grzanie cwu przez PCi do cwu wyjdzie taniej gazem)

Jak pisałem wyżej taka pompa przy odpowiednim instalowaniu korzysta w zimie z temperatury ok.10st.C=dalej wysoki COP

Ja się liczę z tym,że jeśli nawet będę musiał grzałami grzać cwu nocą to i tak w sumie będzie taniej niż gazem,groszkiem,węglem(gazetami i ciuchami może nie ;) ) ale ja to ja :D

 

Zimą także ? Cuzamen do kupy jak wychodzi ??

 

Cena ? 6tys.zł a 15tys.zł ? Jest różnica ? W jakim okresie wyrówna się ta różnica ?? Czy się wogóle wyrówna ?

 

Dla nie mających jeszcze kotłowni i myślących,de facto taka pompa ciepła kosztuje tylko 2tys.zł !!!

(to pisałem ja-przeciwnik pomp ciepła ;) )

 

Witam,

tym razem mąż.

Dla obliczeń przyjąłem cenę prądu 0,53 zł za kwh, cenę m3 gazu 2,64 zł.

 

Z jednego m3 gazu otrzymuje się 9,7 kwh.

 

Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego to lekko ponad 100%, sprawność powietrznej pompy ciepła to przy temp. 0 stopni 220%.

 

Przy tych danych różnica ceny energii dla powietrznej PC jest minimalna, a przy minus 1 stopniu już nawet wyższa niż dla kotła kondensacyjnego.

 

Czyli w zimowe miesiące korzystniej jest grzać gazem.

 

W inne miesiące najkorzystniej grzać solarami - moc pomp do solarów nie przekracza z reguły 100W. Fakt, że trudno ocenić ile jest dni słonecznych a ile tych, gdzie solary są bezczynne.

 

Koszt zestawów solarnych na allegro to 6-7k.

http://allegro.pl/kompletny-zestaw-solarny-pakiet-lemet-250-2p-i1373415625.html

http://allegro.pl/zestaw-solarny-hewalex-2slp-250-slask-okazja-i1379882259.html

http://allegro.pl/najtaniej-kolektory-zestaw-solarny-dla-5-6os-i1361909111.html

 

Chętnie podyskutuję dalej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Addiq moze sobie tez z lodowca w Alpach francuskich wyslac SMSa do swojej PC z informacja "wracam za 8 dni - za 7 dni zwieksz temperature do 21 st, pozdrowienia z gor!", a Ty musisz prosic rodzine, zeby przychodzili i zajmowali sie piecem :) Roznica w komforcie za te 12 tys jest taka jak jezdzenie przez kolejnych 30 lat trabantem, a luksusowym mercedesem :)

pozdr.

 

do tego akurat wystarczy troche stuningowac system elektryczny w domu ;-) albo zaopatrzyc sie w sensowny sterownik do pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra temt mnie wciagnal i popoludnie i wieczor spedzilam na wyszukiwaniu wszystkiego co sie da w temacie ... ogolnie to wyglada tak:

 

Cena ogrzania 1m3 wody /dane pi razy oko z przed roku/

Gaz (piec klasyczny) - ok 13zł

Gaz (piec kondensacyjny) - ok 12zł

Pompa ciepła - ok 10zł

Piec (węgiel/drewno) - 9zł, poza sezonem grzewczym 23zł /zakladajac grzanie pradem/

Kominek z płaszczem wodnym - 8zł

Kolektory słoneczne (jak grzeją) - 0,7zł

 

1. cena przy PC i piecu na paliwo stale /a taki instalujemy/ jest de facto porownywalna !!

 

2. kolektory bija to na łeb i jest to prawda niezaprzeczalna ALE jak wiemy albo grzeja jak jasna cholera /i wtedy zbiornik 400l i basen mamy gorace/ albo zasadniczo nie grzeja wcale /przy zachmurzeniu srednim kolektory plaskie nagrzeja wode do temp max 25-30 st ... prozniowe max 35 - tu juz da sie rece umyc ale te znowu kosztuja konkretnie!!!/ wiec w okresach przejsciowych licznik wali jak szalony albo rozpalamy w kotle!!!

 

3. koszty /same urzadzenia:

- kociol sam - 8000zl plus bojler 200l - 2500zl -> 10500

- solary z bojlerem 300l - 12-18 tys /zalezy ktore/

- PPC z bojlerem 300l - 7000

 

przyjmujac zestaw kociol i alternatywne zrodlo:

kociol i PC - 8+7=15

kociol i solar - 12+8=20

 

Podsumowujac:

Njabardziej oplaca sie grzac weglem ... tu nie ma nad czym dyskutowac ... ale jesli chcemy sobie darowac palenie w kotle latem i obnizyc zurzycie "nieodnawialnego" opalu czyli idziemy w ekologie to taniej wyjdzie PC ale mamy wode max 60st ... z kolektora jak by nie zawory bezpieczenstwa to bysmy i 100 uzyskali tylko po co ??

 

Przy optymalnym ustawieniu mamy uklad taki ze kociol pracuje 7mies - od pazdziernika do kwietnia /tak realnie zeby podlogowke chociaz dogrzewac/ a PC 5 mies - od maja do wrzesnia co zyskujemy ?? tak naprawde glownie swiety spokoj, czy warto to juz trzeba sobie samemu odpowiedziewc na to pytanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
czegoś nie rozumiem, czemu jestes ich przeciwnikiem ? jakie rozwiązania stosujesz u siebie ?

Jak wiadomo wszem i wobec,jestem wg innych odmieńcem,kamikadze,nieukiem,ignorantem itp,ponieważ zamierzam ogrzewać domek prądem w II taryfie poprzez kable grzewcze ;)

Jestem przeciwnikiem pomp ciepła g-w za ok.40-60tys.zł ponieważ zwrot kosztów na taką inwestycję to wg mnie ok.10-20 lat,pompa ciepła do cwu zwraca się ok.5 lat czyli w normie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tym razem mąż.

Dla obliczeń przyjąłem cenę prądu 0,53 zł za kwh, cenę m3 gazu 2,64 zł.

 

Z jednego m3 gazu otrzymuje się 9,7 kwh.

 

Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego to lekko ponad 100%, sprawność powietrznej pompy ciepła to przy temp. 0 stopni 220%.

 

Przy tych danych różnica ceny energii dla powietrznej PC jest minimalna, a przy minus 1 stopniu już nawet wyższa niż dla kotła kondensacyjnego.

 

Czyli w zimowe miesiące korzystniej jest grzać gazem.

 

W inne miesiące najkorzystniej grzać solarami - moc pomp do solarów nie przekracza z reguły 100W. Fakt, że trudno ocenić ile jest dni słonecznych a ile tych, gdzie solary są bezczynne.

 

Koszt zestawów solarnych na allegro to 6-7k.

http://allegro.pl/kompletny-zestaw-solarny-pakiet-lemet-250-2p-i1373415625.html

http://allegro.pl/zestaw-solarny-hewalex-2slp-250-slask-okazja-i1379882259.html

http://allegro.pl/najtaniej-kolektory-zestaw-solarny-dla-5-6os-i1361909111.html

 

Chętnie podyskutuję dalej.

Pozdrawiam

 

z dyskusji z moim kolega ktory montuje solary juz lata cale wiem ze "zestawy tzw marketowe" za 8 tys to tak naprawde podstawa do ktorej trzeba dolozyc montaz /lekko liczac ok 3 tys ... skakanie po dachach kosztuje/ jak sie do tego jakies sensowne sterowanie wezmie to kolejne 2k trzeba dolozyc ... powiedzial ze sensownej instalacji /sprawnej i dobrze dzialajacej/ taniej niz za 12 nie zrobie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a czy ktos z was moze mi powiedziec jaka temperature ma powietrze wyrzucane z reku ?? czy zakladajac ze w domu mamy ze 22st dostaniemy na wylocie cos co moze nam jeszcze posluzyc do PC ??

Jeśli mamy GWC to podobna temperatura jaka wpływa do reku,wyrzucana jest poza dom,powiedzmy 6-8st.C a taką temperaturę można już zagospodarować pod PCi.

Reku odzyskuje nam ok.75-90% temp.z różnicy między 22 a 8st.C reszta jest wyrzucana na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Podsumowujac:

Njabardziej oplaca sie grzac weglem ... tu nie ma nad czym dyskutowac ... ale jesli chcemy sobie darowac palenie w kotle latem i obnizyc zurzycie "nieodnawialnego" opalu czyli idziemy w ekologie to taniej wyjdzie PC ale mamy wode max 60st ... z kolektora jak by nie zawory bezpieczenstwa to bysmy i 100 uzyskali tylko po co ??

 

Przy optymalnym ustawieniu mamy uklad taki ze kociol pracuje 7mies - od pazdziernika do kwietnia /tak realnie zeby podlogowke chociaz dogrzewac/ a PC 5 mies - od maja do wrzesnia co zyskujemy ?? tak naprawde glownie swiety spokoj, czy warto to juz trzeba sobie samemu odpowiedziewc na to pytanie ...

Zgoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tyle? Sterowanie jest już w tych zestawach - montaż coś tam kosztuje, ale 3 tys to raczej w firmach markowych.

 

po prostu podal mi realny koszt przy instalacji dla 4-5 osobowej rodziny !!! i to nic "wypasnego" ale cos sensownego /ponoc kolektor kolektorowi nierowny / stad moja decyaja ze temat poczeka ... teraz miala byc tylko instalacja pionowa i bojler ... ale kto wie ... po dzisiejszej lekturze musimy to jeszcze przemyslec ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra temt mnie wciagnal i popoludnie i wieczor spedzilam na wyszukiwaniu wszystkiego co sie da w temacie ... ogolnie to wyglada tak:

 

Cena ogrzania 1m3 wody /dane pi razy oko z przed roku/

Gaz (piec klasyczny) - ok 13zł

Gaz (piec kondensacyjny) - ok 12zł

Pompa ciepła - ok 10zł

Piec (węgiel/drewno) - 9zł, poza sezonem grzewczym 23zł /zakladajac grzanie pradem/

Kominek z płaszczem wodnym - 8zł

Kolektory słoneczne (jak grzeją) - 0,7zł

 

Nie podoba mi sie to zestawienie :)

Lepiej policz ile kosztuje 1kWh kazdego z tych zrodel. Gaz to ok 0,20 pln, wegiel ok 0,1 pln. Pompa ciepla to koszt pradu podzielony przez jej COP. Jezeli przyjmiemy sredni COP na poziomie 2,5 (w lato moze to byc i 3-4 ale liczymy sredniosezonowy) i II taryfe w nocy, tj. 34gr/kwh, to koszt wychodzi 34/2,5 = 0,136. Wiec w/w ceny ktore podalas moze sa prawidlowe ale dla I stalej taryfy.

 

No i ciekawy jestem ile ciepla uzyskaly kolektory w taki np. kwiecien tego roku, kiedy przez 2-3 tygodnie niebo bylo non stop zachmurzone i lal deszcz ? Przeliczcie tez sobie roznice w cenie solara, a takiej PPC - za ta roznice mamy kilka lat (wedlug moich szacunkow ok 5-6) "darmowego" grzania :)

 

Z ciekawostek - licznik dwutaryfowy oplaca sie prawie w kazdym gospodarstwie (taryfa G12 lub G12e dla ogrzewajacych pradem/PC).

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego akurat wystarczy troche stuningowac system elektryczny w domu ;-) albo zaopatrzyc sie w sensowny sterownik do pieca

 

No nie bardzo - ktos jednak fizycznie musi ten wegiel to podajnika zaladowac. W zimie, nawet przy obnizeniu temp. w domu do 10-12stC zaden podajnik nie wystarczy na 1-2 tyg wyjazd. O ile ma sie pomocna rodzinke zeby przyjechala podlac kwiatki i wyprowadzic pieska to jeszcze spoko. Ale ta rodzinka moze nie miec wiedzy na temat obslugi Waszego pieca, szczegolnie jak cos sie w nim zatnie (jak mojemu sasiadowi - mimo ze kupil wypas piec za ponad 10k).

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agucha77 - to do męża :)

dla powietrznej PC można niewielkm kosztem zrobic GWC i wtedy zawsze na PC beda dodatnie temperatury(czyli wieksza sprawnosc)

opcjonalnie mozna zrobic GWC pod reku i do PC wykorzystac wywiew z reku, ale tutaj trzeba bardziej pokombinowac...

 

i wlasnie cos takiego by mnie interesowalo !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agucha77 - to do męża :)

dla powietrznej PC można niewielkm kosztem zrobic GWC i wtedy zawsze na PC beda dodatnie temperatury(czyli wieksza sprawnosc)

opcjonalnie mozna zrobic GWC pod reku i do PC wykorzystac wywiew z reku, ale tutaj trzeba bardziej pokombinowac...

 

Dzięki za podpowiedź. U nas wody gruntowe bywają często wysoko - nie wiem jak by to było.. Kierbud (w zasadzie dwóch) drenaż odradzili ze względu na grunt. Nie ufamy na naszej działce niczemu pod ziemią :)).

Jeśli solary okażą się drogie, do kondensacyjnego dołożymy najwyżej kominek z płaszczem.

 

I jeszcze jedno do dyskusji co się opłaca montować do grzania, a co nie - wszystko liczymy na podstawie cen dzisiejszych gazu, prądu węgla itp. A co będzie za powiedzmy dwa lata? Za LPG do samochodu rok temu płaciło się nawet 1,8 a teraz 2,6. I biorąc to pod uwagę - energia słoneczna nie podrożeje - solary są najmniej podatne na zawirowania cenowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze co do PC ... ja zarzekalam sie za wszelkie swietosci ze NIE BEDE MIALA W DOMU 2 TARYFOWEGO PRADU !! i pompa musialaby dzialac na jednej taryfie ... nie wiem na ile bedzie sie to oplacalo ... ale teraz mamy 2 taryfy i klne na to na czym swiat stoi !!! pranie, pieczenie czy inne takie na drogiej taryfie to masakra a tania mam wtedy jak jestem w pracy albo jak spie snem sprawiedliwych ... I DOSC MAM SLUCHANIA CO MI KIEDY WOLNO WLACZYC A CZEGO NIE !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze co do PC ... ja zarzekalam sie za wszelkie swietosci ze NIE BEDE MIALA W DOMU 2 TARYFOWEGO PRADU !! i pompa musialaby dzialac na jednej taryfie ... nie wiem na ile bedzie sie to oplacalo ... ale teraz mamy 2 taryfy i klne na to na czym swiat stoi !!! pranie, pieczenie czy inne takie na drogiej taryfie to masakra a tania mam wtedy jak jestem w pracy albo jak spie snem sprawiedliwych ... I DOSC MAM SLUCHANIA CO MI KIEDY WOLNO WLACZYC A CZEGO NIE !!!

 

A jakie są obecnie ceny w jednej i drugiej taryfie? I ile stałe opłaty wynoszą w odniesieniu do taryfy pojedynczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki za podpowiedź. U nas wody gruntowe bywają często wysoko - nie wiem jak by to było.. Kierbud (w zasadzie dwóch) drenaż odradzili ze względu na grunt. Nie ufamy na naszej działce niczemu pod ziemią :)). .

I pozytywnie,GWC w takich warunkach gruntowych będzie miało większą sprawność,ja zamierzam mieć rurowy max.25m,pod płytą fundamentową,ewentualne nieszczelności zamierzam wyeliminować rurą karbowaną fi 160mm bez połączeń czyli odcinek 25m.

Glikolowy wychodzi znacznie drożej w wykonaniu.

 

I jeszcze jedno do dyskusji co się opłaca montować do grzania, a co nie - wszystko liczymy na podstawie cen dzisiejszych gazu, prądu węgla itp. A co będzie za powiedzmy dwa lata.

I właśnie,cena każdego medium grzewczego wzrośnie czy to będzie gaz,prąd,czy węgiel,dlatego podstawą jest jak najbardziej ograniczyć straty ciepła z budynku,żeby za jakiś czas nie klnąć na rachunki,niezależnie od instalacji grzewczej :)

A jakie są obecnie ceny w jednej i drugiej taryfie? I ile stałe opłaty wynoszą w odniesieniu do taryfy pojedynczej?

Wg Vattenfalla:

cena I taryfy 1kWh=0,3143zł,

cena II taryf-dzień 6-13,15-22 1kWh=0,3634zł,

noc 22-6,13-15 1kWh=0,2544zł.

Opłat stałych nie piszę ponieważ tak czy tak będziemy mieli prąd w domu a są takie same między tymi taryfami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pozytywnie,GWC w takich warunkach gruntowych będzie miało większą sprawność,ja zamierzam mieć rurowy max.25m,pod płytą fundamentową,ewentualne nieszczelności zamierzam wyeliminować rurą karbowaną fi 160mm bez połączeń czyli odcinek 25m.

 

Nie rozumiem - GWC dobrze się sprawdza przy wysokich wodach gruntowych? Pod płytą już nie zrobimy,mamy prawie SSO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...