Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Panie Wojtek - a moze studnia ??

 

Studnia jest ostatecznością.

 

Po przygodach rodziny podczas właśnie kończącej się budowy ze studnią,

mam pewne obawy. Woda okazała się być niezdatna do picia i mycia, kompleks

filtrów i lamp do naświetlania wody zajmuje jakieś 12 m.kw. piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Studnia jest ostatecznością.

 

Po przygodach rodziny podczas właśnie kończącej się budowy ze studnią,

mam pewne obawy. Woda okazała się być niezdatna do picia i mycia, kompleks

filtrów i lamp do naświetlania wody zajmuje jakieś 12 m.kw. piwnicy.

 

blad nr 1 przy wykonywaniu studni - za plytko i siegniecie do pierwszego poziomu wodonosnego !!!

w takiej sytuacji duzo wiecej sie zyska inwestujac w studnie wiercona dowiercajaca sie do najlepiej 3 poziomu wodonosnego /2 moze byc jak jest izolowany!!/ to juz sa wody z trzeciorzedowych poziomow wodonosnych i jest wysokie prawdopodobienstwo ze nadadza sie do picia bez uzdatniania!! ale na taka studnie trzeba juz dokumentacji hydro ...

 

ale jak mawial moj swietej pamieci dziadzius "co drogie to tanie!!" woda dozywotnio za free :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę już rozwijał tematu,bo zaraz mnie zakrzyczą ;)

Ale wiedz,że PCi to nie jest jedyny sposób na brak kotłowni,węgla,groszku,drewna itp ale za to jedyny tak drogi :)

A że ludzie mają w poważaniu matematykę dlatego napisałem,że dla naiwnych ;)

Pomijam to,że ktoś ma taki kaprys(widzę,że tutaj może być takich większość ;) ),lub idzie ślepo za modą,lub robi to "dla oczu znajomych czy rodziny" :)

 

bardzo dziwne rzeczy piszesz, jeśli ktoś się decyduje na takie drogie rozwiązanie to może po prostu go na nie stać, myślę, że ludzie wbrew pozorom potrafią liczyć swoje pieniądze

i wierz mi, gdybym chciała wydać tę konkretną kasę, jak to powiedziałeś " dla oczu znajomych " to zrobiłabym to w sposób bardziej spektakularny, np. kupiłabym córce mini coopera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak mawial moj swietej pamieci dziadzius "co drogie to tanie!!" woda dozywotnio za free :)

Prawie za darmo, bo jest jeszcze prąd i konserwacja (naprawa): pompy, rury, filtra.

Boli jeszcze spory jednorazowy wydatek na wiercenie studni.

Ale w perspektywie czasu opłaty za wodę i ścieki raczej nie spadną i tu drzemią oszczędności w eksploatacji domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
bardzo dziwne rzeczy piszesz, jeśli ktoś się decyduje na takie drogie rozwiązanie to może po prostu go na nie stać, myślę, że ludzie wbrew pozorom potrafią liczyć swoje pieniądze

i wierz mi, gdybym chciała wydać tę konkretną kasę, jak to powiedziałeś " dla oczu znajomych " to zrobiłabym to w sposób bardziej spektakularny, np. kupiłabym córce mini coopera

Dlatego napisałem,że jeśli ktoś ma kaprys to ok,wolna wola,widocznie ma za dużo kasy ;) Szacun...

Napisałem również,że PCi nie jest jedynym rozwiązaniem na bezobsługowe źródło ciepła ale jest jedynym tak drogim.Wyjątkiem są duże domy pow.170m2,gdzie PCi może się sprawdzić.

Jeśli ktoś uważa,że PCi(za taką kasę jak obecnie) jest opłacalna dla domu do 170m2 to z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć,że jednak nie umie liczyć swoich pieniędzy !!

Nie neguję PCi jako źródło ciepła ale neguję PCi za cenę i opłacalność inwestycji,bo PCi to jest jednak inwestycja w "niższe" rachunki za ogrzewanie a nie typowe źródło ciepła.

P.S.

Jeden woli dla córki mini coopera a inny Alfę Romeo Mito ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie za darmo, bo jest jeszcze prąd i konserwacja (naprawa): pompy, rury, filtra.

Boli jeszcze spory jednorazowy wydatek na wiercenie studni.

Ale w perspektywie czasu opłaty za wodę i ścieki raczej nie spadną i tu drzemią oszczędności w eksploatacji domu.

 

tak tak ... "rozwiazania idealne maja to do siebie ze NIE ISTNIEJA"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja spędzam więcej czasu przu blacie - lubię gotować :)

ja mam 1,8m wzrostu, żona kilka cm mniej...

była ekipa od kuchni, obmierzyła dokładnie i tak szafki zrobili, żeby ten blato-parapet pasował :)

wysokość idealnie mi pasuje...same szafki to są chyba 80, bo jeszcze każda ma nózki regulowane przeciez...

 

widzisz skoro jest to wygodne to ok

 

 

kurde dopiero teraz doczytalam ze to masz 83+3,5 .. to w sumie daje standardowa wysokosc 85-90cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

[

Arturo: ja nie rozważałem grzania prądem - to się sprawdza dla małych domów, ale musisz mieć idealnie wszystko poocieplane - a ja nie mialem aż takiego zaufania do mojej ekipy..zresztą słusznie(teraz to wychodzi wszystko)

np. nie mam ciągłośći izolacji dachu ze ścianą - to akurat wina murarzy - za pozno o tym sie dowiedziałem..okna też mam zamontowane na listwach transportowych - nie dało się tego już idealnie docieplić..dodaj do tego jeszcze kilka mostków i straty ciepła już są konkretne...

Miałem do wyboru gaz lub PC..za samo przyłącze gazu ponad 10tys musiałbym zapłacic, wiec dla mnie PC wyszła w porównywalnej cenie co gaz.

No i ok,oczywiście grzanie prądem wymaga ciepłej i bez mostków chałupy,ja ryzykuje ;) Ale nawet jeśli miałbym wybierać gaz a prąd to wybrałbym prąd,jeśli nie wszedłbym w prąd to między gazem a PCi(tania) to oczywiście wybieram PCi :) Gaz ma duże opłaty stałe,przyłącze,kotłownie,kominy i to są jego minusy.

Ale całe szczęście nie mam gazu a tylko prąd obok działki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

No i ok,oczywiście grzanie prądem wymaga ciepłej i bez mostków chałupy,ja ryzykuje ;)

 

I malej! I najlepiej parterowki. Prostej. Jak stodola :)

J-j wydal ~26-27k na uczynienie pasywnego ze swojego domu. Ja mam 3 x wiekszy dom wiec wydalbym ~60-70k. Za to mam dwie pompy ciepla (28k) + kolektor gruntowy (dla mnie 4k). Zostaje 28-38k. Przy oplatach rzedu nawet 2k pln / sezon wystarczy to na 14 - 19 lat "darmowego" grzania. Liczac ze mialbym pasywniaka i placil 500 pln / sezon (w co nie wierze bo w koncu mam wieksza chaupe!) - przez 14-19 lat wydalbym na ogrzewanie 7-9,5k pln. To znowu daje pompie energie do ogrzania domu przez 3-5 lat. Czyli dopiero po 17-24 latach wyrownujemy rachunek na "zero". A co jezeli jedna pompa mi na ten czas wystarczy ? +14k pln na energie :) Znam instalacje (w Jastrzebiu) pompy ciepla Hibernatusa ktora dziala od '97 i dziala bez ani jednej awarii i nie widac w niej zadnego zuzycia. Juz nawet nie pisze ze te 30k przez 15 lat moze przelezec na jakims funduszu etc.. Jak widzisz nie zawsze wyliczenia sa po stronie grzania wylacznie pradem, a PC wcale nie jest taka droga ;)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przestalam z arturo dyskutowac bo to bez sensu :) ale jak zacznie placic rachunki za prad to juz wtedy tu na forum nie bedzie taki aktywny ... jak narazie widzimy ze jest swietnym teoretykiem !!

 

No ja za zeszly sezon za ogrzewanie zaplacilem ok 7-8k pln - pradem. Fakt, ze grzejac tylko w I zwyklej taryfie. w II taryfach zszedlbym do powiedzmy 4,5k pln. A to oznacza, ze PC w II taryfie bedzie grzala z COPem 3 za dokladnie 1,5k pln. Jezeli COP bedzie 3,5 lub 4 to tylko sie bede cieszyl (bo zejdzie do 1,3 a nawet 1,1k pln). To znaczy ze na sezon mam oszczednosci 3k pln (lub wiecej). PC to 14k + kolektor 4k = 18k. 18/3 = 6 lat. Po tylu zwraca mi sie inwestycja w PC.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem też w trakcie wyceniania tynków i wylewek. Mam wyceny wylewek za 30PLN i 28PLN osób polecanych z forum(te 28 to Olszar) oraz 27 PLN innej nie znanej tutaj firmy, ale można zobaczyć podobno efekt ich pracy na innych budowach. Zastanawiam się czy nie przetestować ich po uprzednim sprawdzeniu "na żywo".

 

Poza tym mam pytanie: w salonie chcę położyć drewno na podłogę, a obok w jadalni i kuchni kafelki. Kafle mają mniejszą grubość i chyba posadzka w salonie powinna być wylana niżej. Tyle że to "open space" jak w większości projektów i wykonawcy zgodnie twierdzą że jest to problematyczne - tzn. takie miejscowe obniżanie wylewki w otwartej przestrzeni. Mieliście podobny problem?

 

ja bede mieszal panele z kafelkami i sie niezastanawialem nad tym ;/ sa rozne grubosci paneli i plytek tez, chyba trzeba bedzie cos do czegos dostosowac, ale nie slyszalem zeby kto robil np 3mm roznicy w poziomach. co do wylewek jest firma z belku ktora zrobi wylewki za 25 z ale to firma ogolno budoowlana i wole nie ryzykowac, jutro wchodzi na budowe Olszar a on sie zajmuje tylko i wylacznie wylewkami wiec juz doplace 900zl ale bede spal w miare spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co na to Twoja druga połowa.... ;-)

 

Myję właśnie takie okno i powiem tak, dobrze że jestem szczupła, bo wychylę się w otworze pomiędzy tym co idzie uchylić a drugą połową, ale za nic w zimie nie chciałabym takich okien myć z dworu, a niestety starzejemy się...

 

rozwiązaniem jest okno bez słupka w środku, pod warunkiem, że drugą połowę można otworzyć na oścież

 

osobiście odradzam takie rozwiązanie...

 

druga sprawa, jak już planujecie zrobić zlew pod oknem to zróbcie sobie dodatkowe światło...

 

to wlasnie druga polowa chce miec zlew pod oknem a w erze zmywarek w zlewie plucze sie warzywa i owoce (tak mi sie wydaje) a nie zmywa naczynia, poza tym bedzie wylewka z wezem wychodzaca z blatu wiec bedzie troche nizsza od tradycyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bede mieszal panele z kafelkami i sie niezastanawialem nad tym ;/ sa rozne grubosci paneli i plytek tez,

 

Tu raczej nie ma problemu - panele standard to 8mm + podklad 3-5mm. Finalna warstwa 11-13mm. Kafelki to srednio 8-10mm. Wiec kleju mozna dac 1-3mm. Akurat:) Jak masz idealne wylewki to da sie kleic paca z zebami 2mm - warstwa kleju wychodzi wtedy 1mm. Zuzycie kleju takie ze jednym workiem pol chaupy obkleisz ;)

 

Gorzej jak ktos wlasnie chce zamiast paneli cos grubszego - deska, parkiet. Cos co ma 2-3cm. Wtedy jest problem :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w polsce ludzie sa tak genialni, ze wierca otwory w szambach zeby nie trzeba bylo ich co roku pompowac a pozniej sie dziwia, ze wody w studni nie mozna pic!!!

 

Ale woda pitna jest na kilkudziesieciu metrach, to o czym piszesz to wody powierzchniowe (powierzchowne?) ktore do nizszych warstw sie nie maja jak dostac. Jedno z drugim nie ma nic wspolnego, choc oczywiscie potepiam taki sposob pozbywania sie szamba (szczegolnie ze za 3-4k mozemy miec juz full wypas oczyszczalnie biologiczna :)

 

Mysle ze Mea w tym temacie moze sie wypowiedziec bardziej fachowo :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...