Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Jeśli tak jest to jest to duży bład wg mnie...a czemu ?

A czemu "oni" kupują szczelne okna,żeby je dziurawić i rozszczelniać nawiewnikami ?

Jaki jest sens tego typu działania poza wyrzuceniem kasy za szczelne okna ?

 

to jest oczywista oczywistosc, ze bezsensem jest kupowac szczelne okna z wmontowanymi nawiewnikami.

ale chodzilo mi o to, ze znowu nazywasz pewna grupe ludzi ktora nie ma WM jako osoby "nieoswiecone"! kogos obrazasz a ja calkiem swiadomie jestem w tej grupie budujacych bez WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Gość Arturo72
to jest oczywista oczywistosc, ze bezsensem jest kupowac szczelne okna z wmontowanymi nawiewnikami.

ale chodzilo mi o to, ze znowu nazywasz pewna grupe ludzi ktora nie ma WM jako osoby "nieoswiecone"! kogos obrazasz a ja calkiem swiadomie jestem w tej grupie budujacych bez WM

Przepraszam,nie było moim zamiarem "znowu" nikogo obrażać...

Ale jak sam piszesz,bez sensu jest zamawiać okna a potem je dziurawić.

Dzisiaj każde okno czy to PCV czy drewniane trzeba dziurawić pod wentylację grawitacyjną.

Wyrażam tylko swój pogląd mam nadzieję dla dobra przyszłych budowniczych,żeby nie dziurawili okien,za które dali kilka ładnych złotych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,nie było moim zamiarem nikogo obrażać...

Ale jak sam piszesz,bez sensu jest zamawiać okna a potem je dziurawić.

Dzisiaj każde okno czy to PCV czy drewniane trzeba dziurawić...

 

nie musisz przepraszac tylko czasami uwazaj ;/ mnie to sadzi ale jakby Monika nie miala w planach montazu WM pewnie bys nazbieral ;d

 

co do powaznych tematow to szukam pieca :) ma byc tlokowiec co zeżre mial, powierzchnia domu prawie 300m2 z czego odliczajac garaz, kotlownie, spizarke i jeden pokoj ogrzewane bedzie tylko 200m2 wszystko podlogowka. na podlodze 10cm styro, na zewnatrz 15cm styro , poddasze 20cm welny czyli tak srednio.czytam caly dzien fora i nie umie znalezc sensownej odpowiedzi jaka moc kotla najlepiej wybrac? jedni twierdza, ze lepiej kupic kociol mniejszej mocy ktory bedzie chodzil na max, a inni zeby przewymiarowac kociol, zeby pracowal na pol gwizdka- i byc tu madrym.

niech ktos podpowie kto juz ogrzewa dom czym sie kierowal przy doborze mocy kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nie musisz przepraszac tylko czasami uwazaj ;/ mnie to sadzi ale jakby Monika nie miala w planach montazu WM pewnie bys nazbieral ;d

Mówię i piszę co myślę i co wiem ,taki już jestem ;)

jedni twierdza, ze lepiej kupic kociol mniejszej mocy ktory bedzie chodzil na max, a inni zeby przewymiarowac kociol, zeby pracowal na pol gwizdka- i byc tu madrym.

Przychylam się do pierwszej opinii(nie poparte żadną praktyką),czyli grzanie pełną parą non stop,z tego co czytałem to gorzej jest dla pieca,jeśli jest niedogrzany.

Jeśli chodzi o markę,to kiedyś rozważałem ekogroch i moje spojrzenie skierowane było na Lazara ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do pierwszej opinii(nie poparte żadną praktyką),czyli grzanie pełną parą non stop,z tego co czytałem to gorzej jest dla pieca,jeśli jest niedogrzany.

 

tez mi sie to wydaje bardziej logiczne ale wielu "expertow" upiera sie przy pierwszej a tyle samo przy drugiej opcji, tylko,ze do 2000m rur podlogowki idzie duzo wiecej wody niz do np 8 kaloryferow ale zas z nizsza temeratura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uszczelniamy szczelinke grubosci 0,5mm po to zeby zamontowac nawiewniki o przekroju takim ze wiatr swieczke przy nim zdmuchuje :) W innym wypadku bedziemy mieli problemy z grzybem, plesnia, wilgocia w domu. Bo brak nawiewow w oknach (a tedy przede wszystkim powinno wpadac powietrze do wentylacji) to takie wlasnie problemy.

 

A co posiadacze wentylacji mechanicznej? Ja mam. I mam montaz na standardowej piance. I powiem szczerze, ze uczucia ciagniecia chlodu od okien wogole nie ma. Wentylacja jest zrownowazona wiec cisnienie panujace w domu jest stale, nie ma kominow wiec nie ma ciagu. Nic sie nie probuje wcisnac, ani wyleciec z domu wiec i nic nie wieje.

 

W sumie dużo racji, chodź w Niemczech np. stosuje się montaż tylko na taśmach, na samej piance podobno w ogóle nie robią, ale wiadomo że do nich nam jeszcze duuuużo brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co jak oceniacie nasze tynki??

Mea my za drzwi zewnętrzne mamy ustalone 3600,schody z balustradami 10 tysięcy.

 

Gabrysiu tak jak napisałam. Dal mnie w części reprezentacyjnej jednak musiały by byc gładsze, czyli albo zaraz gipsowe - bo są jednak gladziutkie, albo gładź. W pozostałej części mogłyby zostać cw - bo jednak są mocniejsze, a ich struktura tam by mi nie przeszkadzała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...] jedni twierdza, ze lepiej kupic kociol mniejszej mocy ktory bedzie chodzil na max, a inni zeby przewymiarowac kociol, zeby pracowal na pol gwizdka- i byc tu madrym.

niech ktos podpowie kto juz ogrzewa dom czym sie kierowal przy doborze mocy kotla?

 

Myślę że lepiej dobrać piec do zapotrzebowania domu na ciepło.

Teraz mieszkam w domu gdzie palę piecem, który jest przewymiarowany.

Prawda że więcej mogę zmieścić do niego węgla i rzadziej chodzę do pieca ale wg mnie przez większość czasu to kisze ten węgiel a nie spalam.

Robi mi się przez to dużo sadzy i piec jest obklejony smołą.

Z tłokowców to jest jeszcze Taurus Gaur Duo ale do miału to chyba wybrałbym piec z żeliwnym podajnikiem ślimakowym firmy Ogniwo EKO PLUS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam WM - z wyboru :) mam okna montowane na piance - z wyboru....i jest mi z tym bardzo dobrze ! i nie chce po raz kolejny tłumaczyc dlaczego !!

 

Maciek ja też myślałam o tłokowcu ale teraz bardziej skłąniam się ku ślimakom, mniej brudzą a ewentualne naprawienie zawleczki zajmuje chwile

na forum polecili mi Skam-Premium 24kW ale chyba nie ma w okolicy dostawcy więc myślę o Ogniwo Eko http://www.fuego.pl/3689_OGNIWO_EKO_24_kW.html (mam kontakt do 2 osób z forum które go mają moge Ci podesłać namiary, mieszkają w okolicy)

na plus - sterownik który nie potrzebuje żadnych wpisów co do kaloryczności opalu i przy zmianie na inny jest w pełni adaptacyjny. Można kociołkiem sterować przez Internet , wszelkie alarmy i niepokojące wieści z kotła powstałe podczas eksploatacji dostaniesz na sms

albo

Lazar http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=5840 bo serwis blisko tu masz opinie o nim i chyba jakis spec tez jest na tym forum: http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=5840

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page80 tam pewnie zagladales ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ofkorse,dla PCi czy dla węglowych montaż na J-BD mija się z celem,ale na taśmy jest jak najbardziej ok z wm,nie jest to drogie.Eurokolor źyczy sobie nie dużo za to.

 

A liczyles kiedykolwiek straty z tego tytulu ? Bo moim zdaniem podstawowym zadaniem tasm jest niedopuszczenie do grzybka, a nie uszczelnianie (to robia niejako przy okazji). Pytanie tylko czy to uszczelnianie ma jakikolwiek sens. U mnie nie ciagnie NIC! Nie wiem zreszta jak mogloby ciagnac - pianka byla wstrzyknieta super dokladnie. Potem przyszedl styropian na zewnatrz, ktory nachodzi ok 2cm na rame okna. W te szpare (miedzy oknem a styro) rowniez b. dokladnie wstrzyknalem pianke, ktora potem rowno ze styropianem obcialem. Na to przyszedl tynk. Od wewnatrz podobnie - tynk nachodzi na rame okienna.

 

Majac wentylacje mechaniczna zyskujesz niewiele lub nic w kwestii grzania.

 

Wiekszy sens ma montaz w warstwie ocieplenia ale to zupelnie inna kwestia, bo nie chodzi tu o przewiewy chlodnego wiatru tylko o zupelnie inny rozklad termiczny ramy okna, ktora staje sie mniejszym mostkiem cieplnym :)

 

A ile bieze wspomniany Eurocolor? Ktos wspominal o 22pln / mb. Patrze na okno przy ktorym siedze - ma 3x2 czyli 10mb tasmy czyli 220 pln. Montaz na tasmie wyszedlby wiec te 1,5-2k pln wiecej. Nigdy w zyciu to sie nie zwroci, bo ew. zyski to bedzie moze 20 pln na sezon :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sie dzieje z gazami np po obfitym obiedzie na ktorym byla fasolka :p :) ?

ale tak na powaznie te cieple tasmy to taki sam bajer jak cieple rami w oknach, duzo kosztuje a ich udzial w calkowitym wsploczynniku przenikania ciepla calego okna minimalny!

 

Cieple ramki akurat maja sens ale nie ekonomiczny, co praktyczny. Powoduja znacznie mniejsze roszenie sie okna w okolicy laczenia szyby z rama w temperaturach ku temu sprzyjajacych. Zauwazcie, ze okno zawsze zaczyna rosic w tym miejscu. Z ciepla ramka nie bedzie :) Ja ciepla ramke wzialem. Ale to byla doplata rzedu 10 x mniejsza niz montaz na tasmach :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dużo racji, chodź w Niemczech np. stosuje się montaż tylko na taśmach, na samej piance podobno w ogóle nie robią, ale wiadomo że do nich nam jeszcze duuuużo brakuje.

 

Ja bym tez chetnie sobie montaz na tasmach zrobil tylko u nas to jest poki co poprostu za drogie (nie wiem jakie sa roznice cenowe w Niemcach). Podoba mi sie to rozwiazanie bo to poprostu element ktory powoduje wieksza szczelnosc budynku, a co za tym idzie wieksza kontrole nad nim (wentylacja).

 

Przed montazem moich okien dosc sporo dyskutowalem sobie z Jareko (forumowy mistrzu od okien). Dodatkowa nutke niepewnosci we mnie zasial twierdzac, ze w Polsce chyba nie ma zadnej ekipy w pelni przygotowanej do takiego montazu. Przy prawidlowym montazu nalezy m.in. bardzo dokladnie wyrownac powierzchnie do ktorych beda klejone tasmy, czego zadna z ekip nie czyni. Przyklejaja toto do pozabkowanego porothermu niedbale, zostawiajac 50% szczelin przez ktore swobodnie wpada sobie wiaterek. I inwestor spokoj ma ale tylko psychiczny (w sumie bezcenna rzecz ha ha ;)

 

Dlatego ja odpuscilem. Arturo - powolujesz sie na OZC, a wskaz mi w ktorym jest opcja zmiany typu montazu okna (pianka / tasmy) i ktory to bieze pod uwage ? :-) Jak liczylem swoj dom to takiej opcji nie bylo.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo - powolujesz sie na OZC, a wskaz mi w ktorym jest opcja zmiany typu montazu okna (pianka / tasmy) i ktory to bieze pod uwage ? :-) Jak liczylem swoj dom to takiej opcji nie bylo.

pozdr.

Nie chodziło mi o montaż na taśmach ale na straty ciepła na wentylacji w tym przypadku straty na nawiewnikach :)

Druga sprawa,ciepła ramka poprawia nam również U okna.

Dodatkowa nutke niepewnosci we mnie zasial twierdzac, ze w Polsce chyba nie ma zadnej ekipy w pelni przygotowanej do takiego montazu. Przy prawidlowym montazu nalezy m.in. bardzo dokladnie wyrownac powierzchnie do ktorych beda klejone tasmy, czego zadna z ekip nie czyni. Przyklejaja toto do pozabkowanego porothermu niedbale, zostawiajac 50% szczelin przez ktore swobodnie wpada sobie wiaterek. I inwestor spokoj ma ale tylko psychiczny (w sumie bezcenna rzecz ha ha ;)

pozdr.

Trzeba było wybudować z Ytonga to powierzchnie byłyby równe a i wiaterek by nie wpadał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montował ktoś okna na taśmach zamiast na samej piance, bo mnie właśnie zabili wycenami za montaż na taśmie :mad: ?

 

Na piance liczą (Oknoplast) ok. 3400 zł a na taśmach około 8.000 (Oknoplast) (Scheuco policzył 9.000) :jawdrop:

 

Fakt, że z piwnicą wychodzi mi 25 okien, ale cena kosmos.

 

Agreston - ci jak to liczyli?

 

Hej. Wiesz co ja mam bodaj 17 okien w sumie, wyceny osobnje z Schueco nie mam na montaż ale Oknoplast chciał rząd 5tyś za to. Jak ci mówiłem finalne ceny od startowych były dużo niższe, licze, że koszt tegoż montażu u mnie wyniósł te 5tyś, jak masz więcej okien no to sobie przelicz proporcjonalnie. Ale ja ci mówię, że nie warto inwestować w ciepłe okna robiąc sobie mostki termiczne na montażu, widziałeś moje zdjęcia termowizyjne :-). Cena przy cenie okien u mnie nie była wygórowana nie jest to tanie bo jest to na razie mało popularne i jest mała konkurencja. Aha i porównuj komplet oferty bo u mnie rózne rzeczy wpływały na cenę jednostkowo ale suma była podobna u dwóch dostawców. He właśnie zajrzałem ile kosztują w sumie te tasmy: http://www.icmarket.pl/illbruck-tasma-butyl-vlies-7515-p-13617.html cena 142zł/60mb do tego taśmy rozprężne 100zł/6m (tu chyba tego nie miałem w takiej postaci tylko te tasmy wyżej, niestety nie wiem ile kosztuje rodzaj takiego kleju/pianki jaki wciskali w to. Było to też z illburcka w takich srebrnych tubkach co wsadzali do pistoletu takiego jak do pianki i wciskali tam i tego widziąłem poszło w cholere, moglo to kosztować równie dobrze 400 jak i 1000zł. Poproś o zestawienie materiałów jakie dokładnie rzeczy ci będa montować w tamach tego i zobacz jaki jest koszt materiału, roboty jest z tymi taśmami więcej to jasne ale może jak podrążysz zejdą z tych 9tyś no chyba że masz tych okien jakieś gigantyczne ilości. Aha - zawsze możesz zrezygnować z cipłego montazuw piwnicy jak masz tam tyle okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko początek schodów, bo pewnie jak to częste w tym kraju, 80% montażystów jest niedouczonych i krótko mówiąc chrzani ten montaż, dlatego według mnie trzeba mieć pewność, że ekipa montazowa jest naprawde kompetentna - w przeciwnym razie robi się pseudo-montaż ciepły i wywala kasę. Polecam wątki:

 

No i tu Lisek widzisz goście od Grzomby są na prawdę rewelacyjni. Wprawdzie poprawiali 2 razy duperele ale ja ogólnie można im wybaczyć, raczej poprawki raz były do zaakceptowania a drugi to po prostu już się czepiałem. A że zrobili dobrze - masz dowód na zdjęciach termowizyjnych. Te podpory co pokazałeś masakra. Dół tarasowych mona podeprzeć od strony wnętrza to jasne, ale z przodu trzeba dać tak samo izolacji jak najgłebiej się da pod okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja też to oglądałem i to jest właśnie poprawny montaż warstwowy (tzw. ciepły).

 

Wersja bardziej wypasiona (zwłaszcza cenowo :-( ) jest montaż na konsolach JB-D, ale to już wyższa szkoła jazdy.

 

Dlatego ja też będę chciał mieć tak jak na tym filmie.

 

No ja mam to dokładnie tak zamontowane, tyle, że tu jest pianka poliuretanowa taka chyba standardowa u mnie to taki jakby klej jaki nie ma takiej prężności i od razu to można kleić nie czekać na rozprężenie się pianki. Ale w sumie tak można zrobić pewnie dużo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest to jest to duży błąd wg mnie...a czemu ?

A czemu "oni" kupują szczelne okna,żeby je potem dziurawić i rozszczelniać nawiewnikami ?

Przecież przez nawiewniki wpływa nam np.-20st.C,które wychładza nam dom,czyż nie ?

Te wychłodzenie przez -20st.C domu musimy dogrzać,nie grzejemy za darmo,jest to jakiś koszt.

Jaki jest sens tego typu działania poza wyrzuceniem kasy za szczelne okna ?

 

Adam Ci napisał,dla domów pasywnych i energooszczędnych ma to sens,dla durszlaków nie ma sensu bo jedna czy więcej dziur nie robi różnicy ;)

Dla jednego okna taki współczynnik jest minimalną stratą ale dla dziesięciu to jest już poważna strata ciepła.

Zrób sobie OZC dla swojego domu,przelicz to na zł i się dowiesz ile to kosztuje :)

 

Oni, jak piszesz, kupują szczelne okna i mają potem niedziałającą wentylacje grawitacyjną. W blokach norma jest robienie dziury fi100, przychodzi kominiarz odbiera no to ludziska pianka i pstryk w ten otwór. Ja póki co mieszkam na nowinach gdzie spółdzielnia usilnie walczy z wentylacją, ściga o nawiewniki. jakiś czas temu zakłądaliśmy takie to pan nam chciał tłumaczyć że po wyjściu kominiarza wystarczy odkręcić dwie śrubki i zakleić taśmą otwór... a najzabawniej było jak kominiarz w lecie przyszedł. Oczywiście wentylacji zero bo gorąco w domu i na polu więc kazał żonie otwierać okna, drzwi na klatke żeby mu się wiatraczek ruszył i żeby miał co wpisać w protokół. Ot takie polskie podejście do wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...