Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

poszlam do szkod zapytac od ktorej kat jest zwracany koszt plyty fundamentowej ... powiedzieli mi ze tylko na V z zapasem !! czyli w przypadku jak sie projektuje dom na terenie gdzie planuje sie dlugofalowe wydobycie w wielu pokladach wegla ... i nawet mi kierownik powiedzial ze pisza w opinii do OUG ze warunki nie sprzyjaja budownictwu jednorodzinnemu na tym obszarze ... co za tym idzie - niekoniecznie zwroca kase za taka plyte :) ot polityka !!!

imho sluszna polityka bo po co kopalnia ma se brac na glowe co chwile remontowac taka chatke!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

2-3 k pln.... zaklinasz rzeczywistość czy żyjesz cenami z zeszłego roku?

 

mnie kabelki tez wyszly w tych granicach dokladnie 2800zl. Kupowane przez elektryka w hurtowni za elektrownia w rybolu. Ma tam duze zniszki a przy okazji ja nie musialem pracic cen detalicznych :)

 

Instalacja byla robiona w listopadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea: wszystko zależy do kopalni. Kolega budował na II czy III kategorii i dostał zwrot. Wydaje mi się że na niektórych kopalniach zwracają nawet od I kategorii.

A kopalnia po to dopłaca do mocniejszego zbrojenia, żeby potem nie płacić za remonty..tak to się chyba odbywa...no ale mogę się mylić...

 

u nas tez zwracaja od I ale okreslaja celowosc wykonania duzo wiekszych zbrojen i czesto wlasnie celowosc plyty fundamentowej jest negowana!! choc smiem twierdzic ze tu decyzje sa strikte personalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 k pln.... zaklinasz rzeczywistość czy żyjesz cenami z zeszłego roku?

 

Mnie to w 2008 kosztowalo tyle (wklejam z maili):

 

30 x PUSZKA PK 60 P/T GŁĘBOKA (0190-050006) = 8,70zł

500 x YDY-P 3x2.5 450/750V PRZEWÓD INSTALACYJNY (0190-030116) = 795,00zł

500 x YDY-P 3x1.5 450/750V PRZEWÓD INSTALACYJNY (0190-030114) = 545,00zł

5 x UCHWYT OPASKOWY PŁASKI YDY-P USMP-3 100szt. (0240-001060) = 27,75zł

5 x UCHWYT OPASKOWY PŁASKI YDY-P USMP-3 BIS 50szt. (0240-001067) = 23,40zł

30 x PUSZKA PK 60 P/T ŁĄCZONA GŁĘBOKA (0190-050009) = 11,40zł

------------------------------------------------------

Podsuma: 1.407,21zł

 

20 x TLYp 2x2.5 PRZEWÓD GŁOŚNIKOWY (0190-034025) = 34,00zł

4 x UCHWYT OPASKOWY OKRĄGŁY YDY USMO-6 50szt. (0240-001040) = 9,40zł

4 x UCHWYT OPASKOWY PŁASKI YDY-P USMP-3 BIS 50szt. (0240-001067) = 18,72zł

4 x UCHWYT OPASKOWY PŁASKI YDY-P USMP-3 100szt. (0240-001060) = 22,20zł

300 x YDY-P 3x1.5 450/750V PRZEWÓD INSTALACYJNY (0190-030114) = 327,00zł

------------------------------------------------------

Podsuma: 410,02zł

 

Nawet myslalem ze mi wiecej tego poszlo ale jak widac -> 500mb 2,5mm2 i 800mb 1,5mm2 - przypominam ze do kazdego najmniejszego punkciku oswietleniowego na trzech kondygnacjach mam puszczony osobny kabel oswietleniowy - w sumie punktow oswietleniowych wyszla prawie setka.

 

Ceny rzeczywiscie poszly mocno w gore - ja 1,5mm2 kupowalem po 1pln, a 2,5mm2 po 1,6 pln. Teraz widze odpowiednio 1,84 i 2,84 - czyli zaplacilbym 1472 + 1420 = 2892 pln. Do tego z 1km skretki UTP za ~600-700 pln - spokojnie wystarczy do instalacji monitoringu, LANu, WiFi i czesci czujek alarmowych (u mnie kazde skrzydlo ma po dwa oddzielne czujki otwarcia - uchylu i otwarcia). Do tego jeszcze ze dwie stowki na wielozylowy przewod alarmowy do roznych czujek sufitowych i ze 300-400 pln na kabel YKY ziemny do oswietlenia na zewnatrz. Choc i tak wiekszosc daje tani YDY w plastikowej rurce ;)

 

Jezeli robisz instalacje "standardowa" to tych kabli pojdzie polowa mniej - spokojnie ponizej 2k pln mozna sie zmiescic. W ekstremalnie prostej instalacji i malym domku nawet ponizej 1k pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie przeczytalam cennik ... jak doszlam do kwoty 4500 w poloie cennika to przestalam czytac ... ale wystarczy popatrzec na wykres odnosnie cen miediz i wszystko staje sie proste ...

 

A wklej go, czy Cie przypadkiem elektryk w bambuko nie robi :) Na kablach to akurat przekrety cenowe sa nie z tej ziemi. Ja na allegro kupowalem kabel o polowe taniej niz we wszystkich okolicznych lokalnych hurtowniach. Odbieralem go w normalnej hurtowni elektrycznej w Katowicach (MESKON-HURT) - kabel normalny 750V polskiej produkcji - elektryk chwalil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MEA - porownaj sobie to co masz w owym cenniku z tymi cenami:

 

http://www.meskon.pl/

 

(btw - na allegro maja z tego co widze jeszcze troche taniej;)

 

z calym szacunkiem ale tym juz ma sie zajac MOJ MAZ !!! a ceny mamy wlasnie z meskonu i to przy naprawde dobrych rabatach bo w ilosciach hurtowych !! ... bardziej jestem przychylna wersji ze przewymiarowane sa ich ilosci ale to juz na spokojnie ustalimy na budowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z calym szacunkiem ale tym juz ma sie zajac MOJ MAZ !!! a ceny mamy wlasnie z meskonu i to przy naprawde dobrych rabatach bo w ilosciach hurtowych !! ... bardziej jestem przychylna wersji ze przewymiarowane sa ich ilosci ale to juz na spokojnie ustalimy na budowie :)

 

Porownaj z allegrowymi - na stronach np 2,5mm2 kosztuje 3,4 a na allegro 2,84 :-) Z tego co pamietam - kupujac bezposrednio w hurtowni ceny sa jeszcze wyzsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jaki ty jestes nielogicznie niereformowalny to az glowa peka!!!

 

wlasnie siedzi za moimi plecami projktant "praktyk" ktor y mowi cyt "posadawianie budynku na plycie fundamentowej ma sens tylko i wylacznie przy makabrycznej niestabilnosci podloza ... w innym wypadku to tylko potworna strata kasy :)"

Z całym szacunkiem,pozdrów projektanta "praktyka" za Swoimi plecami,z takim dwoma "praktykami" miałem do czynienia przy projektowaniu płyty ;)

Potworna strata kasy ?

Dla mnie jak adiqq zauważył,liczy się idealne odizolowanie od gruntu,ponieważ płyta będzie grzana i ma za zadanie akumulować to ciepło.

Nie zapominaj,że ja mam izolację od gruntu pod płytą i dodatkowej izolacji pod wylewką już nie robię,gdybym zdecydował się zatopić podłogówkę w płycie to górna warstwa płyty jest automatycznie stanem zero na którą kładzie się panele,parkiet,kafelki,dodatkowa wylewka nie jest konieczna.Na płytę wyjdzie mi ok.40m3 betonu,na ławy krzyżowe wyszłoby tyle samo betonu+bloczki fundamentowe+styropian+wylewka+izolacje pionowe,ilość stali podobna,czas wykonania i nakład pracy nieporównywalny.

Gdybym miał idealne warunki gruntowe,bez szkód,dom o pow.całkowitej do 140m2 płyta wychodzi zdecydowanie taniej niż fundamenty.

Temat porównania kosztów płyty i ław był przerabiany w wątku "płyta fundamentowa"

Także polecam "projektantowi zza pleców" lekturkę tego tematu :)

Co do zwrotu z kopalni,z pobieżnych informacji od architekta,"moja" kopalnia zwraca za zabezpieczenia od szkód,płyta wg niego wchodzi w zakres tychże zabezpieczeń,tym bardziej,że udało mi się "ocalić" strop drewniany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie myslicie, ze kupowanie kabli przez internet jest dosc ryzykowne. Slyszalem, ze bardzo latwo mozna sie naciac na kable, ktore do standardow maja bardzo daleko, a zawartosc miedzi w miedzi tez daje wiele do zyczenia...

 

Tak tylko pytam :)

 

Odbierasz w normalnej hurtowni, pozatym na kablu masz dokladne oznaczenia, producenta, parametry. Na zyczenie dostajesz certyfikat i deklaracje zgodnosci. To sa normalne kable, zadna chinszczyzna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Jezeli robisz instalacje "standardowa" to tych kabli pojdzie polowa mniej - spokojnie ponizej 2k pln mozna sie zmiescic. W ekstremalnie prostej instalacji i malym domku nawet ponizej 1k pln.

Zestaw do ekstremalnie prostej instalacji:

YDYp 3x2,5 - 200m x 2,84 = 568

YDYp 3x1,5 - 200m x 1,84 = 368

YDYP 4x1,5 - 50m x 2,9 = 145

YDY 5x2,5 - 30m x 5 = 150

YKY 4x10 - 20m x 17,4 = 348

Triset 113 - 100m x 1,6 = 160

UTP - 100m x 0,9 = 90

Suma: 1829zł

Z tego do odzyskania jest różnica VAT ~220zł, ale nadal przekracza to o 50% Twoje wyliczenia.

A gdzie: rolety, obwody zewnętrzne, uziemienie, multisplitter, domofon, brama....?

 

Celowo nie wspominam o uchwytach, rozdzielce, puszkach, peszlach, żeby nie zaciemniać obrazu rzeczywistości.

 

**** CENY Z ALLEGRO Z MESKON ****

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw do ekstremalnie prostej instalacji:

YDYp 3x2,5 - 200m x 2,84 = 568

YDYp 3x1,5 - 200m x 1,84 = 368

YDYP 4x1,5 - 50m x 2,9 = 145

YDY 5x2,5 - 30m x 5 = 150

YKY 4x10 - 20m x 17,4 = 348

Triset 113 - 100m x 1,6 = 160

UTP - 100m x 0,9 = 90

Suma: 1829zł

Z tego do odzyskania jest różnica VAT ~220zł, ale nadal przekracza to o 50% Twoje wyliczenia.

A gdzie: rolety, obwody zewnętrzne, uziemienie, multisplitter, domofon, brama....?

 

Celowo nie wspominam o uchwytach, rozdzielce, puszkach, peszlach, żeby nie zaciemniać obrazu rzeczywistości.

 

**** CENY Z ALLEGRO Z MESKON ****

 

Po pierwsze to pisalem o samych kablach - wiec to ze nie wspominasz o uchwytach, puszkach i peszlach to akurat dobrze. Po drugie pisalem o ekstremalnie prostej instalacji w ktorej nie ma rolet, domofonu, bramy, UTP, czy tam 100mb kabla antenowego. Prosty i maly domek to parterowka 100m2 i w niej w zyciu nie zuzyjesz takich ilosci kabla o jakich piszesz. Takze spoko - daloby sie zejsc nawet do 1k pln :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ceny rzeczywiscie poszly mocno w gore - ja 1,5mm2 kupowalem po 1pln, a 2,5mm2 po 1,6 pln. Teraz widze odpowiednio 1,84 i 2,84 - czyli zaplacilbym 1472 + 1420 = 2892 pln. Do tego z 1km skretki UTP za ~600-700 pln - spokojnie wystarczy do instalacji monitoringu, LANu, WiFi i czesci czujek alarmowych (u mnie kazde skrzydlo ma po dwa oddzielne czujki otwarcia - uchylu i otwarcia). Do tego jeszcze ze dwie stowki na wielozylowy przewod alarmowy do roznych czujek sufitowych i ze 300-400 pln na kabel YKY ziemny do oswietlenia na zewnatrz. Choc i tak wiekszosc daje tani YDY w plastikowej rurce ;)

 

Jezeli robisz instalacje "standardowa" to tych kabli pojdzie polowa mniej - spokojnie ponizej 2k pln mozna sie zmiescic. W ekstremalnie prostej instalacji i malym domku nawet ponizej 1k pln.

 

po co kable do wifi? jak to bezprzewodowe :> ja caly alarm zrobilem na skretce internetowej 8x 0,5mm2 po 1zl/mb, wystarczy do duzego domu na 6 czujek, 2 manipulatory, syreny i wszystkiego poszlo okolo 150 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...